Negativan pritisak

da li si mislio na temperaturu?

posto je pritisak izvedena velicina, pa mislim da ne postoji nesto zvano tim imenom .
(Pritisak = Sila/Povrsina )
Povrsina>=0 , a sila je vektor, pa moze imati sve pravce i smerove.
 
Nije greska. Mislio sam na pritisak. Tacno je da je sila vektor, ali je F=m*a (sila= masa * ubrzanje). Da bi nastao negativan pritisak potrebno je, na primer, da masa ima negativan predznak ...
 
Smatram za potrebno da, obzirom da sam zapoceo temu, detaljnije obrazlozim sta se pod tim pojmom podrazumeva. Negativan pritisak je "velicina" koja se istrazuje i postoje indicije da postoji. On se javlja tako sto se izvrsi (uslovno receno) razmicanje prostora. Ako bi to bio prostor "popunjen" vakuumom (ciji je pritisak apsolutna 0(nula), to bi znacilo da bi se dobio negativan pritisak. Pitanje je kako to ostvariti, tj. kako "razmaci" prostor u kojem nema "nicega". Meni je poznato da je takav efekat postignut, ali samo na kratko. Zahvaljujuci tom saznanju, dosao sam na ideju da poistovetim "Crnu rupu" sa prostorom gde vlada negativan pritisak. Na tu ideju sam dosao zato sto se zna da "Crna rupa" nastaje nakon eksplozije "Supernove", a moje je misljenje da se tada oslobadja "kriticna" kolicina energije koja je potrebna, da u sredistu eksplozije izazove efekat razmicanja prostora i izazivanja negativnog pritiska. Znaci, sustina je u izracunavanju potrebne kolicine energije, koja je potrebna da se izazove taj efekat.
 
mislis na ajnstajnove jednacine?
tenzor energija-impuls?
u njega ulazi i deo sa pritiskom, i u slucaju hiperbolickog resenja ajnstajnovih jednacina, dobija se da se prostor siri, t.j., da se prostorne i vremenska koordinata u prostor-vremenskoj mnogostrukosti tako menjaju, krecuci se duz vremenske koordinate.

da li si mislio na to?
 

Back
Top