Linux prvi utisci i jos ponesto

Peruzzi

Domaćin
Poruka
4.066
Instalirao preksinoc SuSE (9.03 chini mi se)
Od gui imam kde i jos 3 neka koji bas i nisu nesto zgodni za koriscenje
kao prosecan win korisnik (net,multimedia,nista posebno) evo prvih utisaka

-kde izgleda odlicno, mnogo bolje uradjen nego win graficko okruzenje
-instalacija je jednostavnija nego za winxp
-taster "windows" ne sluzi nicemu (mogao je da otvara onaj, kako se vec zove, "start meni", a u kombinaciji bi mogao da posluzi poprilicno korisno)
-ima solidan izbor programa
-ne radi mi modem (agere....ali to sam i ocekivao)
-organizacija fajlova je malo pogubljena, particije se nalaze u /windows/ cdrom u /dev/ a dokumenti i tako to u /user/ ... malo komplikovaniji od wina, ali u neku ruku opet prostiji. nije mana ali je malo neobicno
-programi koje sam dobio na cd-u su u malo chudnom formatu i jos uvek ne znam kako da ih instaliram :)

toliko o utiscima za sad (radio sam u njemu sveukupno najvise sat)
-----------------------
jos nesto

nabavio sam pakovanje u kome se nalazi 5 diskova sa programima. prilikom instalacije koristio je prva dva. na ostalima je masa programa
e sad, chemu koji sluzi?
programi koje koristim i koji ce mi trebati za linux

acdsee
photoshop
corel
paint
mirc
audio grabber
sound forge
icq
program za rezanje

eto, nisam suvise zahtevan. preporucite neke dobre zamene za ovo
--------------------
kao sto rekoh - nema modema. to sam i ocekivao posto je ovaj klasican win soft...
postoji li neka varijanta emulacije windowsa pa iz toga da teram modem, ili cu ipak morati da pljunem pare i kupim neki normalan?
(a nemam bas nesto love za bacanje)

eto....nadam se da vas nisam suvise smorio :)
 
Peruzzi:
I
jos nesto

nabavio sam pakovanje u kome se nalazi 5 diskova sa programima. prilikom instalacije koristio je prva dva. na ostalima je masa programa
e sad, chemu koji sluzi?
programi koje koristim i koji ce mi trebati za linux
Programe instalirash sa Yastom ako su rpm paketi a ako nisu rpm treba da ih kompajlirash...ali ja mislim da su rpm.
Peruzzi:
acdsee
photoshop
corel
paint
Gimp; Image viwer; Ida; a imash i neki kpaint ili neshto slicno. Za korel ne znam imas u open officu neshto za crtkanje.
Peruzzi:
mirc
audio grabber
sound forge
icq
program za rezanje
Za mirc imash mnogo alternativa ja koristim Kvirc udji u Yast pa kucaj irc client ili samo irc pa cesh videti shta ti je na raspolaganju. Za ICQ probaj kopit ili neshto slicno.
Program za rezanje K3b e sad ovo za soud forge ne znam ne razumem se u muziku a programa za ripovanje muzike ima dosta. Potrazi isto u jastu riping ili neshto slicno.

Peruzzi:
--------------------
kao sto rekoh - nema modema. to sam i ocekivao posto je ovaj klasican win soft...
postoji li neka varijanta emulacije windowsa pa iz toga da teram modem, ili cu ipak morati da pljunem pare i kupim neki normalan?
(a nemam bas nesto love za bacanje)

eto....nadam se da vas nisam suvise smorio :)
Potrazi mozda na netu ima driver ili da probash da instalirash suse 9.3 pro mozda ga on prepozna.
Ako se budem josh necega setio dodacu ovo ti je neshto iz prve ruke
Poz.
 
Anak1n:

thnx man. dodjem ti pice kad se vidimo
snasao sam se sa vecinom programa.
sad mi je jos frka sa onima koje treba da instaliram, i modemom. sad cu da pogledam na onom sajtu.

a chek, znachi yast vec ima kompletnu listu tih programa i onda ih samo po zahtevi instalira sa diskova?
videh neku ogromnu listu svega i svachega, razvrstano po kategorijama...
 
malo sam promashio....verzija 8.2 je u pitanju :)
ili sistem tripuje...?!

snasao sam se za programe. pogledacu ovo za drajvere. i...pa nemam pojma. mislim da je to uglavnom to...

dajte neku korisnu adresu sa tutorijalima (ako ima na srpskom), najvise za koriscenje konzole (ono - komande i upotreba)
 
linux.co.yu
linux.org.yu
tu imas dalje linkove pa se malo prosetaj po domacim stranam o doticnom OS-u.

I jos nesto
Podesavanje WinModema pod Linux-om je moguce, ali sanse su skoro nikakve (podrzan je 1 ili dva intelova cipa i jos neki).
Lucent ce proraditi samo ako je bas lucent, a ne Agere (ja mislim da SuSE jos od v9.1 pro ima ugradjene doticne).
Ali zapamti Win je jos uvek podrzan sa svih strana, a Linux ili nece ili ne znam zasto ne mogu da podrze?
 
Nije podrzan jer soft modemi sve rade preko procesora, tj virtuelno, sto znaci da bi programeri morali da imaju dobar deo koda samog sistema. E sad posto je M$ takav kakav jeste, da bi prozvodjaci mogli da dobiju te potrebne kodove ne smeju da prave drajvere ni za jedan drugi sistem sem za win...
 

Back
Top