tri prsta?vjerski fanatizam ili sta...??

Ne osjecam se prozvanom jer nemam ni priliku ni naviku da se na takav ili slican nacin isticem ili iskazujem. Ne kazem da je to lose, samo ja ne praktikujem.

Naime, pretpostavljam da je poznato da se pravoslavci krste spajajuci tri prsta - palac, kaziprst i srednji prst time simbolisuci Sveto trojstvo (otac, sin i sveti duh). Pokazivanje tri razdvojena prsta je valjda isticanje cinjenice da smo pravoslavne vjeroispovjesti. Ne dopada mi se sto se ovim simbolom Sveto trojstvo razdvaja, ali je simbol isuvise stupio medju narod, pa ga niko i ne tumaci tako.

Mozda ce mi neko zamjeriti na poredjenju, ali me i nije bas mnogo briga. Naime, i nacisti su imali karakteristican pokret rukom pri pozdravljanju, sto je Adolf Hitler preuzeo od Cezarove vojske (Ave Cezare).

Svo to pokazivanje nekih pokreta i simbola sopstvenim rukama ili uopste tijelom ima za cilj da svijesno ili podsvijesno bude sacuvano u glavama ljudi te odatle vrsi uticaj. Price o ovome mozete naci u blo kojoj knjizi o biznisu i komunikaciji u poslu jer se tu izuzetno savjetuje gestakulacija...

Jesam malo pretjerala? Izvini, ali eto... :wink:
 
HEBEHA:
Mozda ce mi neko zamjeriti na poredjenju, ali me i nije bas mnogo briga. Naime, i nacisti su imali karakteristican pokret rukom pri pozdravljanju, sto je Adolf Hitler preuzeo od Cezarove vojske (Ave Cezare).

pa mislim da nije bas slicno...

nacisticki i rimski pokret/pozdrav znaci da nemas nista u ruci, npr. oruzje...isto kao kad se rukujes, ili kad mases nekome... :wink:
odatle poreklo pozdrava...

ali za tri prsta nemam informacije...
 
Nexus 6:
HEBEHA:
Mozda ce mi neko zamjeriti na poredjenju, ali me i nije bas mnogo briga. Naime, i nacisti su imali karakteristican pokret rukom pri pozdravljanju, sto je Adolf Hitler preuzeo od Cezarove vojske (Ave Cezare).

pa mislim da nije bas slicno...

nacisticki i rimski pokret/pozdrav znaci da nemas nista u ruci, npr. oruzje...isto kao kad se rukujes, ili kad mases nekome... :wink:
odatle poreklo pozdrava...

ali za tri prsta nemam informacije...

Naravno. I nije slicno, samo sam rekla da ljudi imaju potrebu da, ne samo rijecima, vec i rukom pokazu svoja osjecanja. Rekla sam odakle ideja o tri prsta, ali nisam znala da ju je tek nedavno pokrenuo Draskovic.
 
Eh sad... Otkud ja ovde?
Nevena je tacno odgovorila. Tri prsta treba da predstavljaju Sveto Trojstvo. Jedinstvo Oca, Sina i Svetog Duha... I kao sto je kod nas obicaj sa simbolima, uspeli smo da napravimo karikaturu. Oni koji se sluze tim znakom, rastavljaju prste i tako ga obesmisljavaju. Da smo skloni bespotrebnim modifikacijama simbola, pokazuje i cinjenica da su ocila na grbu okrenuta u odnosu na unutrasnje uglove krsta. Prvobitni grbovi su bili sa ocilima okrenutim ka unutrasnjosti "kuce".
Sto se tice nacistickog pozdrava koji je ukljucivao tri prsta, on je oznacavao Trece Carstvo, ako se ne varam...
 
Julian_Duranona:
Eh sad... Otkud ja ovde?
Nevena je tacno odgovorila. Tri prsta treba da predstavljaju Sveto Trojstvo. Jedinstvo Oca, Sina i Svetog Duha... I kao sto je kod nas obicaj sa simbolima, uspeli smo da napravimo karikaturu. Oni koji se sluze tim znakom, rastavljaju prste i tako ga obesmisljavaju. Da smo skloni bespotrebnim modifikacijama simbola, pokazuje i cinjenica da su ocila na grbu okrenuta u odnosu na unutrasnje uglove krsta. Prvobitni grbovi su bili sa ocilima okrenutim ka unutrasnjosti "kuce".
Sto se tice nacistickog pozdrava koji je ukljucivao tri prsta, on je oznacavao Trece Carstvo, ako se ne varam...

E sad imam jos jedan podatak. U jednoj velikoj i cuvenoj farncuskoj crkvi sam vidjela statuu Bogorodice i malog Hrista u narucju. Dijete treba da blagoslovi posjetioce sa svoja tri prsta koja predstavljaju upravo sveto trojstvo. Ti prsti su razdvojeni. Mada ne vjerujem da je Vuk imao tu statuu u vidu kada je mahao sa tri prsta.
 
E moji SRBI ne znate pravo znacenje "3 prsta"..........Vecina Srba gresi kad podize 3 prsta rasireno i peva srpske pesme.......3 prsta se drze spojeno kao spoj svete trojice..
a ustase su u 2 svetskom ratu davali zakletvu sa 3 razdvojena prsta sto znaci da ce da rastave svetu trojcu... Tako da moji SRBI uvek 3 prsta spojeno!!! :)
 
E moji SRBI ne znate pravo znacenje "3 prsta"..........Vecina Srba gresi kad podize 3 prsta rasireno i peva srpske pesme.......3 prsta se drze spojeno kao spoj svete trojice..
a ustase su u 2 svetskom ratu davali zakletvu sa 3 razdvojena prsta sto znaci da ce da rastave svetu trojcu... Tako da moji SRBI uvek 3 prsta spojeno!!! :)

Ako su i drzali tri prsta razdvojeno, sigurno nije zbog toga... Ustase su katolici, a oni takodje veruju u sveto trojstvo...

Dakle, nema price o razdvajanju svetog trojstva kod ustasa ...

Cetnici su zakletvu polagali sa spojena tri prsta... Ova razdvojena tri prsta je Draskovic uveo devedesetih... Mozda nije stigao da ih spoji na mitingu... Popalila se masa pre nego sto je ovaj zavrsio pozdrav :)
 

Back
Top