šta znače raširena tri prsta podignuta?vjersko obilježje

Пре Вука је употребљавао усташки поглавник Анте Павелић и његове усташе. Поздрав са три раширена прста уопште није својствен Србину православцу. Срби се могу поздрављати искључиво (ако већ хоће да машу рукицама :) ) са три скупљена прста (положај прстију као када се крсте)

Поздрав са три раширена прста је подвала србском народу и веома ружан обичај. Клоните га се!
 
Аутентични, искрени србски националисти пак ЗНАЈУ да једино ТРИ СПОЈЕНА ПРСТА јесу, и одувек су били, србски поздравни символ. Примери за то су многобројни, попут, рецимо, полагања заклетве Србских добровољаца за време Другог светског рата. Они су полагали заклетву држећи уздигнуту десну руку
са спојена три прста. Или, ево још једног примера: 1937. године Свети владика Николај Велимировић држи велики народни збор у Ваљеву, пред (за оно време огромном) масом од 30 000 људи. Повод је борба против Конкордата. На крају свог говора, Владика Николај позива народ да дигне увис србски поздрав: "ТРИ ПРСТА УВИС, СРБИНЕ!" И потом сви дижу три СПОЈЕНА прста.
 
A propo ovome da je Karadjordje pozivao sa tri prsta nasla sam ovaj text.
Dok je u vreme mira Karadjordje, 1811. godine, u Topoli, pored starog konaka i nove crkve gradio nove kule iz cijih su se otvora pomaljale topovske cevi, saznalo se da neki velikasi kuju zaveru protiv Vozda. Zahvaceni sujetom, pomisljali su cak da su hrabriji i pametniji od svoga vodje. Zaboravili su kako je on izabran, ali su zaboravili i razloge zbog kojih je odbijao njihov predlog:

- Ja hocu svud sa vama, ali necu pred vama!
- A sto neces?
- Necu zato: vi niste naucili vojevati, pa cete se posle nekoliko dana predate Turcima, a znate sta onda ceka mene.
- Necemo! Necemo! graknuse svi! - Ti pred nama, a mi za tobom. U vodu - u vodu; u vatru - u vatru! Samo neka si ti staresina!
- Opet se, braco, ne mogu primiti. Ako se primim cinicu mnogo kojesta sto vama nece biti po volji.
- A sta mislis da cinis? - pitaju okupljeni.
- Ko se uhvati u najmanjoj izdaji hocu da ubijem, da obesim, da udaram na strasne muke!
- To hocemo i mi! - svi se slazu.
- Dignite tri prsta u vis! - pozove Karadjordje.

Svi dizu tri prsta i zaklinju se na vernost izabranom staresini.

copy/paste ISTOCNIK list srpske pravoslavne eparhije kanadske


Nego, moram pomenuti da je ovo jako interesantna tema (nikada se nisam ni zapitala zasto i sama dizem tri prsta) ali pogledavsi i neke stranice preko gooogle-a dalo mi se primjetiti da je ista tema jako skakljiva. Naisla sam na komentare tipa da tri prsta nisu simbol pravosljavlja jer ,parafraziracu, koji se pravoslavac jos krsti sa tri rasirena prsta. Neki cak i kazu da je ovo simbol neprijateljstva (?), neki pak da je to preuzeto sa zapada, neko od ustasa... O.k da li bi se nasao ko kompetentniji da pojasni ovo, ovdje, na ovom forumu?
 
A propo ovome da je Karadjordje pozivao sa tri prsta nasla sam ovaj text.
Dok je u vreme mira Karadjordje, 1811. godine, u Topoli, pored starog konaka i nove crkve gradio nove kule iz cijih su se otvora pomaljale topovske cevi, saznalo se da neki velikasi kuju zaveru protiv Vozda. Zahvaceni sujetom, pomisljali su cak da su hrabriji i pametniji od svoga vodje. Zaboravili su kako je on izabran, ali su zaboravili i razloge zbog kojih je odbijao njihov predlog:

- Ja hocu svud sa vama, ali necu pred vama!
- A sto neces?
- Necu zato: vi niste naucili vojevati, pa cete se posle nekoliko dana predate Turcima, a znate sta onda ceka mene.
- Necemo! Necemo! graknuse svi! - Ti pred nama, a mi za tobom. U vodu - u vodu; u vatru - u vatru! Samo neka si ti staresina!
- Opet se, braco, ne mogu primiti. Ako se primim cinicu mnogo kojesta sto vama nece biti po volji.
- A sta mislis da cinis? - pitaju okupljeni.
- Ko se uhvati u najmanjoj izdaji hocu da ubijem, da obesim, da udaram na strasne muke!
- To hocemo i mi! - svi se slazu.
- Dignite tri prsta u vis! - pozove Karadjordje.

Svi dizu tri prsta i zaklinju se na vernost izabranom staresini.

copy/paste ISTOCNIK list srpske pravoslavne eparhije kanadske


Nego, moram pomenuti da je ovo jako interesantna tema (nikada se nisam ni zapitala zasto i sama dizem tri prsta) ali pogledavsi i neke stranice preko gooogle-a dalo mi se primjetiti da je ista tema jako skakljiva. Naisla sam na komentare tipa da tri prsta nisu simbol pravosljavlja jer ,parafraziracu, koji se pravoslavac jos krsti sa tri rasirena prsta. Neki cak i kazu da je ovo simbol neprijateljstva (?), neki pak da je to preuzeto sa zapada, neko od ustasa... O.k da li bi se nasao ko kompetentniji da pojasni ovo, ovdje, na ovom forumu?
 
Secam se da je Vuk prvi poceo, sa one terase, 91... "Svi! Svi! Svi!" Nema to veze sa pravoslavljem, ali meni je taj gest toliko prisan da kad hocu da pokazem "Viktorija" to radim - s tri prsta. Takodje, "Peace" pokazujem sa tri prsta.
U knjizi novinara Zorana Petrovica Pirocanca, u kojoj je prikupio sta je svet (politicari,javni radnici itd.) govorio o nama, Srbima, neki tamo (ne secam se ko) rekao je da je to nesto kao tajni poziv na klanje (na zalost, ni toga se precizno ne secam).
 
Gospodine Draskovicu,
okupili smo se danas ovdje kako bismo razrijesili neka vazna pitanja koja se ticu naseg opstanka na ovoj planeti.Zato vam upucujemo ovu molbu da nam date adekvatan odgovor zasto ste digli tri prsta i pozvali nas rijecima: SVI!SVI!SVI!Gospodine Draskovicu, uvjereni smo da ćete razmotriti ovo nase pitanje, i dati odogovor svim peticionarima koji su svoj potpis ostavili na ovom forumu :P
Ajde sad svi potpise... :P
Drnjaca, krajnje posteno od mene, ajde, prvi se upisi :P
 
To je gest po kojem se prepoznajemo i u belom svetu
Tako, jednom, u tom belom svetu, domacini ukljucili TV, tek da bace oko na njima vaznu utakmicu. I TV zuji u pozadini, nemam pojma ni kako se zove (fudbalski) klub , kad dade gol igrac tima za koji moji domacini navijaju. Raduje se momak na terenu, rasirio tri prsta, trci. Pada grljenje na terenu, kao i pred televizoram. Pitam ko je taj igrac, odgovaraju "Serb". Of course!
 

Back
Top