Filozofija zivota by Djuka007

djuka007

Obećava
Poruka
52
Lepo mi je kad vidim koliko ste svi nacitani, i kako ovde covek zaista "ima posla" sa edukovanim ljudima
Dozvolite, medjutim, mojoj sujeti da prilozi ovde nesto svoje...
Svaka od recenica koje slede je recena zato sto je neophodna, i nijedna rec ne sluzi samo za ukras...
Ovo nije filozofska rasprava vec konstatovanje cinjenica do kojih sam dosao svojim iskustvom...
I zapamtite nemojte nista prihvatati ukoliko to ne osecate kao deo sebe, bez obzira sto vam je neko rekao da je to pametno, jer ipak ste vi centar svoga maloga univerzuma ... ;)


1. Sve je relativno...

Ovo je najsmislenija recenica izgovorena pod suncem...
Kao i sve u zivotu pleni svojom jednostavnoscu i apsolutnom tacnoscu *kakva ironija, jedino apsolutno je da je sve relativno ;) *
Zloupotrbom se izlizala i vecina ljudi ne shvata njeno znacenje, ali na ovoj recenici pociva ustrojstvo svemira kao celine, i covek se vise od ovoga nikada nece pribliziti istini...
Sve pod ovim suncem se moze gledati iz beskonacno mnogo perspektiva, i u zavisnosti koju od njih izaberes, takav ce ti biti zivot...
*ovo volim da parafraziram i kao "Nista u zivotu nije dovoljno veliko da mu se ne vredi smejati"*

2. Mudrost je merilo shvatanja koliko je zivot lep...

Ovo je recenica na koju sam izrazito ponosan, zato sto u svojoj sujeti dozvoljavm sebi da je poredim sa prvom...
Banalizovana varijanta bi se svela na "Casa je ili polu puna, ili polu prazna"...
Medjutim kako je sve u zivotu mnogo "potpunije" tako se i pogled na zivot ne moze svesti na crno belu sliku...
Mnogi su misljenja da je "glupima" mnogo lakse u zivotu nego "pametnima" *setite se prve recenice*
Jedina razlika je u tome sto prvi obracaju paznju na sitnice upravo onoliko koliko je neophodno, a to je NIMALO...
Drugi dozvoljavaju da im te sitnice uticu na zivot vise nego najkrupnije stvari koje ce im se desiti...
Logicno je pitanje ko je tu "glup" a ko "pametan"
Ukoliko posedujes dovoljno mudrosti da shvatis kako nema veceg dara od ZIVOTA, neces ga uzaludno potrositi, vec ces pronaci nacina da uvidis svu njegovu lepotu...

3. Nikada nista ne uzimaj za gotovo *Never take anything for granted*...

Ljudi ne shvataju da postoji beskonacno mnogo razloga zasto biti srecan...
Postoji mnogo ljudi koji su : sakati, bolesni, gladni, zedni, bez roditelja, prijatelja, krova nad glavom i "beskonacno" mnogo drugih stvari...
PRIVILEGIJA da imas: sve delove tela na broju, da si zdrav mentalno i fizicki, da imas oko sebe ljude koji te vole, JESTE razlog da se svako jutro budis sa osmehom...
To sto mnogi smatraju da je sve ovo Bogom dano, i u svojoj sebicnosti i megalomaniji znaju da ovo nazivaju SITNICAMA, cini da i pored sve inteligencije, s moje strane budu svrstani u kategoriju IMBECILA...

4. Budi sam(a) sebi dovoljan/na...

Uvek ce postojati ljudi oko tebe, koje ces voleti, mrzeti *ali molim vas nemojte nikada sazaljevati nikoga, to je najnize osecanje poznato coveku* , ali...
Uvek i uvek ces biti "sam(a)" i u tvojoj glavi nikada nece biti mesta za nekog drugog *pod ovim ukljucujem i psihicke poremecaje ;)*
Sve u zivotu ces ispuniti onoliko koliko si sam(a) jak(a), i bez obzira na svu podrsku koju imas, sve u zivotu zavisi samo od tebe...
Niko ti ne moze pomoci ukoliko nisi u stanju da pomognes sama sebi...
Svaka veza u koju se upustis *od "najobicnijeg" poznanstva do najvece ljubavi* ce biti onoliko jaka koliko se oslanja na tebe...

5. Budi uvek iznad svih...

Ovo je recenica koju morate shvatiti u najsirem mogucem znacenju prve recenice...
Svako od nas je poseban na svoj nacin, i niko nema prava da mu to oduzme...
Merila prema kojima ces se upravljati, sam(a) sebi postavljas, i ne dozvoli da te ikakve drustvene norme koje smatras NEBULOZNIM ikada sputaju u onome sta zelis...
Ako hoces prihvati i Makjavelijevo da : "Cilj opravdava sredstvo", ali...

6. Koliko cenis druge toliko ce drugi ceniti tebe...

Nemoj da te mediokritetska shvatanja sputaju da volis sebe vise od svih...
To je prirodno stanje stvari, i nemoj sebi nikada zameriti zbog toga...
Ali jedina definicija ljudskih prava je : "Svako ima pravo na sve dok tim svojim pravom ne ugrozava drugoga"...
To sto ces sebe voleti, ne znaci da ces manje voleti druge, a svakoga ispostuj PONAJMANJE onoliko koliko je zasluzio...

7. Stedi novac, ali nemoj stedeti ljubav...

Ljubav je najdivnija stvar, potrebnija coveku od vazduha i vode, jedino sto mozes beskonacno trositi i jos uvek imati beskonacno da das...
Sve covekove frustracije ne poticu od nedostatka novca, socijalnog statusa ili neceg drugog, vec upravo iz pomanjkanja ljubavi...
Voli svom dusom svojom i svim srcem svojim i shvati da ljubav nije luksuz koji sebi mozes retko priustiti, vec nasusna potreba sa kojom treba ziveti svakoga dana...
Voli i nadaj se da ce ti ljubav biti uzvracena...

8. Unisti strah...

Nemoj dozvoliti da te strah spreci da ostvaris ono do cega ti je najvise stalo!!!
Nemoj se plasiti jer nema nicega dovoljno velikog da bi bilo vredno toga...
Znaj da je strah tvoj najveci neprijatelj, i da ces sebi uciniti najgore ukoliko bezis...
Sto pre pobedis sebe, i svoga najveceg neprijatelja, to ce te pre zapljusnuti radosti zivota...
Dozvoli sebi da budes ironicna ako ne i licemerna i reci: "Kada smrt dolazi po tebe ona to cini sa osmehom, i sve sto mozes da uradis je da joj uzvratis taj osmeh!"...

9. Kvalitet vredi samo onoliko koliko ga iskoristis...

Kvalitet *radije cu upotrebiti izraz potencijal* vredi samo onoliko koliko ga iskoristis...
Mozes biti vrsno inteligentan, markantan, elokventan, ali...
Sve sto sluzi samo za ukras, zapravo ne sluzi nicemu...
Najveci kvalitet koji mozes da imas je fleksibilnost, jer...
I najbolje seme ce tesko procvetati, ako je zasadjeno u losoj zemlji i zapusteno, ali ono koje i tu uspe da procveta, uspece svuda i to jos lepsim cvetom i mirisom...

10. Budi uvek ono sto jesi...

Ne dozvoli sebi da glumis i trosis neprocenjivo vreme na stvaranje maski i igranje igara sa drugima...
Jer vreme jeste neprocenjivo, ali to mozes znati samo ako ga ne trosis uzalud...
Nemoj "podvlaciti crtu" i postavljati sebi sustinska pitanja samo onda kada te neko "pomeri iz temelja", vec se na kraju svakog dana zapitaj, da li je vredelo probuditi se...
Spoznaj sebe, i budi takav/va kakva si, bez obzira sta drugi kazu ili misle o tebi, jer...
"Kad ispunis zivot sto ne prasta
sa sezdeset sekundi tisine
cela zemlja bice tvoja basta
i jos vise bices COVEK sine" *Radjard Kipling "If" prevedeno kao "Kad" sa mnogo vise pesnicke lepote nego originalan prevod*
 
djuka007:
Lepo mi je kad vidim koliko ste svi nacitani, i kako ovde covek zaista "ima posla" sa edukovanim ljudima
Dozvolite, medjutim, mojoj sujeti da prilozi ovde nesto svoje...
Svaka od recenica koje slede je recena zato sto je neophodna, i nijedna rec ne sluzi samo za ukras...
Ovo nije filozofska rasprava vec konstatovanje cinjenica do kojih sam dosao svojim iskustvom...
I zapamtite nemojte nista prihvatati ukoliko to ne osecate kao deo sebe, bez obzira sto vam je neko rekao da je to pametno, jer ipak ste vi centar svoga maloga univerzuma ... ;)


1. Sve je relativno...

Ovo je najsmislenija recenica izgovorena pod suncem...
Kao i sve u zivotu pleni svojom jednostavnoscu i apsolutnom tacnoscu *kakva ironija, jedino apsolutno je da je sve relativno ;) *
Zloupotrbom se izlizala i vecina ljudi ne shvata njeno znacenje, ali na ovoj recenici pociva ustrojstvo svemira kao celine, i covek se vise od ovoga nikada nece pribliziti istini...
Sve pod ovim suncem se moze gledati iz beskonacno mnogo perspektiva, i u zavisnosti koju od njih izaberes, takav ce ti biti zivot...
*ovo volim da parafraziram i kao "Nista u zivotu nije dovoljno veliko da mu se ne vredi smejati"*

2. Mudrost je merilo shvatanja koliko je zivot lep...

Ovo je recenica na koju sam izrazito ponosan, zato sto u svojoj sujeti dozvoljavm sebi da je poredim sa prvom...
Banalizovana varijanta bi se svela na "Casa je ili polu puna, ili polu prazna"...
Medjutim kako je sve u zivotu mnogo "potpunije" tako se i pogled na zivot ne moze svesti na crno belu sliku...
Mnogi su misljenja da je "glupima" mnogo lakse u zivotu nego "pametnima" *setite se prve recenice*
Jedina razlika je u tome sto prvi obracaju paznju na sitnice upravo onoliko koliko je neophodno, a to je NIMALO...
Drugi dozvoljavaju da im te sitnice uticu na zivot vise nego najkrupnije stvari koje ce im se desiti...
Logicno je pitanje ko je tu "glup" a ko "pametan"
Ukoliko posedujes dovoljno mudrosti da shvatis kako nema veceg dara od ZIVOTA, neces ga uzaludno potrositi, vec ces pronaci nacina da uvidis svu njegovu lepotu...

3. Nikada nista ne uzimaj za gotovo *Never take anything for granted*...

Ljudi ne shvataju da postoji beskonacno mnogo razloga zasto biti srecan...
Postoji mnogo ljudi koji su : sakati, bolesni, gladni, zedni, bez roditelja, prijatelja, krova nad glavom i "beskonacno" mnogo drugih stvari...
PRIVILEGIJA da imas: sve delove tela na broju, da si zdrav mentalno i fizicki, da imas oko sebe ljude koji te vole, JESTE razlog da se svako jutro budis sa osmehom...
To sto mnogi smatraju da je sve ovo Bogom dano, i u svojoj sebicnosti i megalomaniji znaju da ovo nazivaju SITNICAMA, cini da i pored sve inteligencije, s moje strane budu svrstani u kategoriju IMBECILA...

4. Budi sam(a) sebi dovoljan/na...

Uvek ce postojati ljudi oko tebe, koje ces voleti, mrzeti *ali molim vas nemojte nikada sazaljevati nikoga, to je najnize osecanje poznato coveku* , ali...
Uvek i uvek ces biti "sam(a)" i u tvojoj glavi nikada nece biti mesta za nekog drugog *pod ovim ukljucujem i psihicke poremecaje ;)*
Sve u zivotu ces ispuniti onoliko koliko si sam(a) jak(a), i bez obzira na svu podrsku koju imas, sve u zivotu zavisi samo od tebe...
Niko ti ne moze pomoci ukoliko nisi u stanju da pomognes sama sebi...
Svaka veza u koju se upustis *od "najobicnijeg" poznanstva do najvece ljubavi* ce biti onoliko jaka koliko se oslanja na tebe...

5. Budi uvek iznad svih...

Ovo je recenica koju morate shvatiti u najsirem mogucem znacenju prve recenice...
Svako od nas je poseban na svoj nacin, i niko nema prava da mu to oduzme...
Merila prema kojima ces se upravljati, sam(a) sebi postavljas, i ne dozvoli da te ikakve drustvene norme koje smatras NEBULOZNIM ikada sputaju u onome sta zelis...
Ako hoces prihvati i Makjavelijevo da : "Cilj opravdava sredstvo", ali...

6. Koliko cenis druge toliko ce drugi ceniti tebe...

Nemoj da te mediokritetska shvatanja sputaju da volis sebe vise od svih...
To je prirodno stanje stvari, i nemoj sebi nikada zameriti zbog toga...
Ali jedina definicija ljudskih prava je : "Svako ima pravo na sve dok tim svojim pravom ne ugrozava drugoga"...
To sto ces sebe voleti, ne znaci da ces manje voleti druge, a svakoga ispostuj PONAJMANJE onoliko koliko je zasluzio...

7. Stedi novac, ali nemoj stedeti ljubav...

Ljubav je najdivnija stvar, potrebnija coveku od vazduha i vode, jedino sto mozes beskonacno trositi i jos uvek imati beskonacno da das...
Sve covekove frustracije ne poticu od nedostatka novca, socijalnog statusa ili neceg drugog, vec upravo iz pomanjkanja ljubavi...
Voli svom dusom svojom i svim srcem svojim i shvati da ljubav nije luksuz koji sebi mozes retko priustiti, vec nasusna potreba sa kojom treba ziveti svakoga dana...
Voli i nadaj se da ce ti ljubav biti uzvracena...

8. Unisti strah...

Nemoj dozvoliti da te strah spreci da ostvaris ono do cega ti je najvise stalo!!!
Nemoj se plasiti jer nema nicega dovoljno velikog da bi bilo vredno toga...
Znaj da je strah tvoj najveci neprijatelj, i da ces sebi uciniti najgore ukoliko bezis...
Sto pre pobedis sebe, i svoga najveceg neprijatelja, to ce te pre zapljusnuti radosti zivota...
Dozvoli sebi da budes ironicna ako ne i licemerna i reci: "Kada smrt dolazi po tebe ona to cini sa osmehom, i sve sto mozes da uradis je da joj uzvratis taj osmeh!"...

9. Kvalitet vredi samo onoliko koliko ga iskoristis...

Kvalitet *radije cu upotrebiti izraz potencijal* vredi samo onoliko koliko ga iskoristis...
Mozes biti vrsno inteligentan, markantan, elokventan, ali...
Sve sto sluzi samo za ukras, zapravo ne sluzi nicemu...
Najveci kvalitet koji mozes da imas je fleksibilnost, jer...
I najbolje seme ce tesko procvetati, ako je zasadjeno u losoj zemlji i zapusteno, ali ono koje i tu uspe da procveta, uspece svuda i to jos lepsim cvetom i mirisom...

10. Budi uvek ono sto jesi...

Ne dozvoli sebi da glumis i trosis neprocenjivo vreme na stvaranje maski i igranje igara sa drugima...
Jer vreme jeste neprocenjivo, ali to mozes znati samo ako ga ne trosis uzalud...
Nemoj "podvlaciti crtu" i postavljati sebi sustinska pitanja samo onda kada te neko "pomeri iz temelja", vec se na kraju svakog dana zapitaj, da li je vredelo probuditi se...
Spoznaj sebe, i budi takav/va kakva si, bez obzira sta drugi kazu ili misle o tebi, jer...
"Kad ispunis zivot sto ne prasta
sa sezdeset sekundi tisine
cela zemlja bice tvoja basta
i jos vise bices COVEK sine" *Radjard Kipling "If" prevedeno kao "Kad" sa mnogo vise pesnicke lepote nego originalan prevod*


Svaka cast!!!
Ovo zaista jesu najvaznije stvari koje treba prihvatiti,pa da kazem ,kao moto :D
 
Izgleda da je stvarno potrebna eksplikacija onoga da ovo ide u Svastaru... Tuzno, toliko toga se ovde moglo procitati i nauciti, da bi se danas hvalilo ovako nesto.

Evo necega sto bi svaki skolovani filozof, i svako ko se makar malo potrudi u misljenju osudio. Ako nekoga zanima izvorno filozofsko misljenje, neka procita samo uvodni deo knjizice Zan-Pol Sartra: Egzistencijalizam je humanizam. Tamo ce naci sta filozof misli o ovim narodnim umotvorinama, tj. narodnim mudrostima.

Evo jedne koja bode oci koliko je bezumna:

djuka007:
10. Budi uvek ono sto jesi...

Ne dozvoli sebi da glumis i trosis neprocenjivo vreme na stvaranje maski i igranje igara sa drugima...
Jer vreme jeste neprocenjivo, ali to mozes znati samo ako ga ne trosis uzalud...
Nemoj "podvlaciti crtu" i postavljati sebi sustinska pitanja samo onda kada te neko "pomeri iz temelja", vec se na kraju svakog dana zapitaj, da li je vredelo probuditi se...
Spoznaj sebe, i budi takav/va kakva si, bez obzira sta drugi kazu ili misle o tebi, jer...
"Kad ispunis zivot sto ne prasta
sa sezdeset sekundi tisine
cela zemlja bice tvoja basta
i jos vise bices COVEK sine" *Radjard Kipling "If" prevedeno kao "Kad" sa mnogo vise pesnicke lepote nego originalan prevod*

Covek koji se pretvara, svejedno - svoj je. Jer je izabrao da se pretvara, i to je njegova nova priroda, njegovo istinsko bice, ako cu folklorno da se izrazim. Razmisli malo o tome. Mrzi me da ti logicki dokazujem nesto sto bi za matematicara bilo isto sto i dokazivati da je 1+1=2.



Stav 1 je sramota za filozofa da komentarise. Ali, nije bitno, reci cu samo da je u kontradikciji sa svim stavovima koji slede, a i sa samim sobom: jer ako je sve relativno, nije sposoban da tvrdi ni da on sam vazi.

Vec je bilo na forumu: Stav relativizma je stav protiv nauke, filozofije, umetnosti... protiv coveka. Tu se zaustavlja svaka dalja diskusija, nema logosa, nema niceg.


Djuka, je l' sladak maslacak u ustima?
 
Misanthropos:
Mrzi me da ti logicki dokazujem nesto sto bi za matematicara bilo isto sto i dokazivati da je 1+1=2.

Cemo se spustamo al po filozofski :wink:
Vazi :wink:
Daklem decace moj, mozda mislis za sebe da si filozof, ali sa matematikom ocigledno NEMAS POJMA!
Da je tako upravo potvrdjuje ova izjava...
Jer ne da je za jednog matematicara tesko da dokaze da su 1+1=2, nego je za to potrebna FAKULTETSKA DIPLOMA!
Ono sto mnogi uzimaju zdravo za gotovo ne moze biti tako za kraljicu nauka kao sto je matematika...
Sve ovo je "tamo" toliko razradjeno do detalja da ti samo usled SVOG OGROMNOG NEZNANJA mozes da izreknes ovakvu NOTORNU GLUPOST... :wink:
Ali sto ja ovo tebi pricam kad ti i onako sve znas o Teoriji brojeva, Teoriji skupova itd. :wink:
Poz
 
Decace s maslackom u ustima,

Oprosti, trebalo je da kazem da je to isto sto i obicnom coveku dokazivati da je 1+1=2, tj. sto je toliko ocigledna stvar. (Mada je problematicno to sto kazes, jer je meni jedan klinac jos u srednjoj dokazao upravo to o cemu govoris, matematickim putem; no, u pravu si, jer ako je to potrebno dokazivati, moj primer je los.)

O matematici ne znam mnogo, niti me zanima (da sam na nju gubio vreme sada bih te verovatno podrzao u folkloru). Ali nije mi jasno kako ti mozes da govoris o matematici kad osnove logike ne poznajes. (Vidi moj prethodni prigovor.)

I, daj, reci mi kakav je ukus maslacka. Kanim se da odem na selo i cuvam ovce, smejem se i uzivam u povrsini.
 
Drago dete moje, jedna biljka iz porodice maslacaka takozvana mlecika se u narodu na sva usta preporucuje za potenciju...
Valjda zato zdrav i potentan seljak zvace maslacak :wink:
Mozda je to razlog zasto su ove nove gey vrednosti prisutne ISKLJUCIVO u gratskoj sredini...
Nema maslacka crni sinko...
Sve ti je to dete moje zlatno: impotentno... :wink:
 
Ja razumem oprečne stavove prema tekstu djuke tj. prema pamfletu koji je tema .

On se može užasno lako i na užasno mnogo načina ZLOUPOTREBITI I POGREŠNO TUMAČITI.

Ako služi kao podsetnik razvijenoj osobi sa zdravim stavovima onda je jasan i opominjući, ali ako osoba nije potpuno izgradjena u svim oblastima (laticama ruže znanja) onda ĆE SIGURNO BITI ZLOUPOTREBLJEN I POGREŠNO SHVAĆEN.

Možda je formulacija još neizgradjena da bi sprečila laičko tumačenje (a ono je užasno sujetno i sebi pogodno)

------------------------------------------
Sa druge strane , pojedine teze su tako u suprotnosti , na prvi pogled , sa etalonima filozofije , tako da užasno provociraju reakciju i utisak da je najlaičkiji laik pisao ovo, neko ko ne bi razumeo ni najprostiju raspravu o etici.

A opet vidi se pristup klasičnog komercijaliste sa željom da se produhovi....Veza mediokritetskog i filozofske namere.

Verujte , za nekog ko želi formalni izraz onoga što treba biti rečeno , ovaj manifest je užas....
 
Tuzni_patak:
Ja razumem oprečne stavove prema tekstu djuke tj. prema pamfletu koji je tema .

On se može užasno lako i na užasno mnogo načina ZLOUPOTREBITI I POGREŠNO TUMAČITI.

Ako služi kao podsetnik razvijenoj osobi sa zdravim stavovima onda je jasan i opominjući, ali ako osoba nije potpuno izgradjena u svim oblastima (laticama ruže znanja) onda ĆE SIGURNO BITI ZLOUPOTREBLJEN I POGREŠNO SHVAĆEN.

Možda je formulacija još neizgradjena da bi sprečila laičko tumačenje (a ono je užasno sujetno i sebi pogodno)

------------------------------------------
Sa druge strane , pojedine teze su tako u suprotnosti , na prvi pogled , sa etalonima filozofije , tako da užasno provociraju reakciju i utisak da je najlaičkiji laik pisao ovo, neko ko ne bi razumeo ni najprostiju raspravu o etici.

A opet vidi se pristup klasičnog komercijaliste sa željom da se produhovi....Veza mediokritetskog i filozofske namere.

Verujte , za nekog ko želi formalni izraz onoga što treba biti rečeno , ovaj manifest je užas....

Patak, e sad vise neces da budes tuzan, sad cu da te usrecim!!! :wink:
Od danas nosis titulu moga advokata i nosioca patentnog prava na moju filozofiju... :wink:
Sve ti to moj decace prekucaj, al da bude "po filozofski", pa kad vise niko ne bude razumeo sta je pisac hteo da kaze, onda ce ,po svim pravilima filozofije, sve biti zadovoljeno... :wink:

P.S. Javi se da se dogovorimo oko plate :lol:
 
Lepo je to što si nabrojao ono što je realno u životu, i što je posledica hijararhijskog, mediokritetskog, destruktivnog u ljudima.

Filozofija upravo teži, mada ne dovoljno , da se razračuna sa ovakvim osobinama u ljudima, ali to čini previše nametljivo i bez uzimanja u obzir da osoba može biti bez čvrstih stavova samo izvesno kratko vreme , a onda se kristališu , pa kako se zapadne , nešto se deformiše, nešto naprečac...
Da bude jasnije , čvrsti stavovi su i čvrsto olanjanje na podršku okoline...

A sad pogledaj ono što si napisao , i deo možeš protumačiti kao čisti hedonizam, deo kao anarhizam, i još po nešto ima da se nadje....

E sad kad takvu filozofiju života preporučiš drugome, pošto si je napisao ne za sebe već kao preporuku drugima (svesno ili nesvesno) nedostaje ono što je najvažnije , a to je mera , ravnoteža.

Toga kod tebe nema, to je stvar slučajnih okolnosti, stvar instinkta, a to već nije pristup koji može da bude društveni , već je lični i samo za sebe primenjljiv i za sve ostale zloupotrebljiv....

Korisno je što filozofi često postanu zanesenjaci i odbace vezu sa mediokritetskim svetom , a tvoj post je upravo to, fizička veza sa mediokritetskim preživljavanjem....

Ukratko naslov bi mogao da bude razlika izmedju željenog i ostvarivog i kako održati ravnotežu...

P.S. Honorar za pravne i korekcione poslove mogu da naplatim samo ako si platno sposoban.
 
Čisto praktično pitanje.

Postoji li išta što tvoja filozofija zabranjuje?

Pošto apsolutno sve opravdava....

I ubistvo, i prevaru, i pokolj, i žrtvu.

Da , zabranjuje samoubistvo, i to je stvarno jako pozitivno , zabranjuje očaj i to je stvarno pozitivno.

Nema ni trunke osim deklarativne da se čovek ustručava da ugazi drugog ,radi ostvarenja svojih namera , ma kakve one bile....
 
Tuzni_patak:
Čisto praktično pitanje.

Postoji li išta što tvoja filozofija zabranjuje?

Pošto apsolutno sve opravdava....

I ubistvo, i prevaru, i pokolj, i žrtvu.

Da , zabranjuje samoubistvo, i to je stvarno jako pozitivno , zabranjuje očaj i to je stvarno pozitivno.

Nema ni trunke osim deklarativne da se čovek ustručava da ugazi drugog ,radi ostvarenja svojih namera , ma kakve one bile....

napokon i od patka jedan ozbiljan, tj. filozofski odgovor. bravo.
 
Hm, a ja sam navedeni stav prema životu shvatila kao poziv na miroljubivu koegzistenciju sa samim osobom i okolinom (zamirisali mi tu štapići i zvon-zvon-zvončići, ali nema veze :) ), za razliku od vas dvojice, Miz i Patak. Vama je, izgleda, sve mahanje crvenom maramom, začas zapenite.
Ne potežući pitanje 'filozofske dubine', već samo 'ispravnosti i primenljivosti' - reč je o filozofiji života, zar ne? - zašto u startu uskraćivati ikakvu vrstu vrednosti mediokritetima? Znači, većina ljudske populacije je nepotrebna Prirodi? A nas i Rusa...
Nije to što ne podnosim suvi Sartrov egzistencijalni materijalizam, već ... što sam alergična!
 
Ali i pored površnih dobronamernih tačaka i poštapalica (složio sam se da su dobre za stalno podsećanje na realnost i mediokritetski pritisak oko nas) ova filozofija života dozvoljava , čak i uz ogradu "onaj ko poštuje božije zapovesti" ama baš sve , uključujući i ubistvo....

Hajde da dobronamerno izvučem sve što je dobro u ovim tezama filozofije života.
-Dobro je što su praktični saveti , koji su okrenuti sebi i ispoljenju sebe, makijavelizam je izuzetno praktičan u današnjem društvu.
-Isto tako taj isti makijavelizam ukida svu etiku i moral, osim ako se tu ne pozovem na restrikciju "onaj ko poštuje božije zakone" ali onda se ukida makijavelizam, onda bar nekoliko tačaka mora da se totalno ukine ili preformuliše i imaće totalno drugačije značenje.
-Šta je problem,pa problem je što i ja mislim da je ovako sklopljen sistem praktičniji i agresivno produktivniji nego taj novi koji bi bio prilagodjen božijim zakonima, osim ako se u radu ne srećete sa mediokritetskim kategorijama i nameštaljkama i zaverama što ne verujem.Osim ako ste pastir ili solo kreativac tipa umetnik....

Zato ovakav sistem definišem kao dobar, čak i užasno dobar , ako je u pitanju individualac koji je profesionalno i kreativno slabo u kontaktu sa drugim ljudima i mediokritetima.

Ali za širi publikum , ovo je licemeran , praktičan, uspešan , ali ne i po božijim zakonima , a nikako po filozofskim merilima , etici, moralu sistem....

Dobar je da stoji i da podseća ljude, ali zato i postoje oni sistemi od 12 pravila, deset zapovesti, 15 razloga za, i tako dalje, koji motivišu i nisu sveobuhvatni .

Hrabrost hodanja po ivici licemerja je dozvoljeno , ali i zahtevno samopreispitivanje...
 
Patak, ne lici na tebe *obzirom na ovako siroko poznavanje filozofije :wink: * da padas ne tako ociglednu zamku ali...
Moracu da podvucem...
Filozofija sirokih narodnih masa, mora biti prilagodjena istim...
Kao sto sam naglasio : "Ovo nije filozofska rasprava, vec jednostavno konstatovanje zivotnih cinjenica"...
Hoce li ovo neko shvatiti, i kako ce ga shvatiti nije na meni da razmisljam *od ovoga sam se elegantno ogradio, prvom recenicom i izborom nacina gledanja na stvari"
Ali ukoliko neko ovakav sistem prihvati kao svoj zivotni moto, smatram da ce korist biti mnogo veca od stete...
Slazem se sa zainteresovanom da je ovde poenta potpuno promasena *od strane Mizantropa i tebe*, ali zato sam ja tu da vam ponesto i nacrtam... :wink:
Svaka recenica je mogla da sadrzi jos milion njih u objasnjenju, ali ni tada ne bi bilo izbegnuto tumacenje bilo koje vrste jer "ko trazi dlaku u jajetu, taj ce je i naci"...
Daklem, ukoliko ovo i jednom coveku pomogne da bude srecan, ucinio sam ono sto toliki "filozofi" i filozofi nisu...
A to je...
Upro zrak svetlosti ka jednoj stazici kojom je eventualno moguce "staviti" osmeh na lice u vremenu u kakvom zivimo...

P.S. Makjavelijeva filozofija nije bila "Cilj opravdava sredstvo" i ovo je krst koji on nosi suvise dugo vremena, zahvaljujuci pogresnim interpretacijama...
Covek je jednostavno opisivao metode kojim se odredjeni vladari sluze u odrzavanju svoje moci...
 
Ok. Znači striktno govoreći ovo tvoje je MAKIJAVELIZAM MEDIOKRITETA DANAŠNJICE.

Tačno je da će upravo makijavelizam da najviše pomogne mediokritetima bez morala i etike, ali postoje mediokriteti sa moralom i etikom.

Tačno je da je makijavelizam upravo ono što najprizemniji sloj ljudi vidi u filozofiji, sredstvo da ukapira i iskoristi to nad okolinom , čisto evolutivno sredstvo....

-------------------------------------------------
Samo mali korak unazad , sa minusom koji povlači , a to je manja progresivna brzina napretka pojedinca, omogućuje novi kvalitet , i etiku i moral i još ponešto....

Da bukvalizujem....
Pojedinac koji se ponaša po tvom modelu će reći, ma boli me uvo , platiću porez onoliko koliko moram , ako i toliko...
Pojedinac će reći , ne treba mi toliko izdvajanje za doprinose i recimo "bećarski porez", ne treba mi TV javni servis, kao da će mo mi sad praviti dobre emisije kao BBC.
Meni to naliči na one priče kad su svi švercovali i voz prepun švercera i jednoumlje koje kaže ma što se policija i vlast buni što ja donosim iz bugarske kad je jeftinije. Dobro narodu, dobro meni , dobro policiji....

Takav pojedinac je sebičan u ovom bukvalizovanom primeru, jer što da plaća recimo TV pretplatu kad ne gleda TV.
Takav pojedinac bi još uvek održavao šverc iz gore navedenih razloga , jednostavno smatrajući da ako si provalio sistem , to će večito da traje samo ako drugi to ne pokvare....
Takav pojedinac je najprilagodjeniji za period zadnjih 17tak godina i za narednih 20 tak godina , jer ista je klapa , samo je jedan gazda otišao , a diplomata došao....

Pošto ja ne želim da se ponovo uvodi sistem šta je danas dobro , to radi, a za sutra videćemo, i razvarivanje metalnih ograda od 50e radi kradje šipke od 7e , a pri tome se po poledici na tim istim stepenicama upravo njegova porodica proklizava....

Ali da naglasim , ova životna filozofija ipak ima izuzetnu vrednost ,jer je koncentrat alavog,prizemnog, "uljudnog", "društveno prolaznog" na ovim prostorima, i na kraju onog srpskog lakomog.

Idealna filozofska životna filozofija , i idealna pravoslavna životna filozofija NISU DALEKO OD OVAKVE FILOZOFIJE , ali te "sitnice" vas polako sve više uvrću i navode na nove kompromise, previde,promene, i polako sve više odvajaju od gore navedenih životnih filozofija,pravoslavnih životnih puteva.

I onda preostaje ono što se najčešće i radi , a to je priča , poklapanje svoje svesnosti o dvoličnosti i licemerstvu , opravdavanjem istog obrazloženjem da bi to srozalo i onemogućilo opstanak samog pojedinca....

Zato u Srbiji ja ne volim one koji mnogo ili više od jednom pričaju. Jer obično poklapaju nešto svoje iz svoje istorije. I onda od akcije ne bude ništa.
Kasnije se to licemerstvo i priča izrodi u nešto novo , a to je evolucioni oklop i selekcija.
To vam je kad malo predje u naviku to poklapanje svojih licemernih postupaka. Onda se neke neaktivnosti i neuspešnosti (ovo neuspešnost kreiraju upravo klonovi istomišljenici ) pokrivaju i na kraju kreće proces omalovažavanja onih koji su uspeli .

-Krene Srpski lonac u paklu (jedino srpski lonac u paklu nema djavola čuvara , jer čim se jedan iskobelja da može da izadje , ostali ga uhvate za noge i povuku nazad, !"kad nemožemo mi , nećeš ni ti")

-Ovo nisu stereotipi (usaglašena mišljenja i stavovi o stvarima i odnosima) već nametnuti rekla-kazala sistem (čak nije ni javni moral, jer se prvo istrese u kafenisanju javni moral , pa se onda krene u izaledjne nasladne priče)

-Znači sledi da će osoba koja sledi djokinu filozofiju radi održanja svoje hijararhije , apsolutno koristiti metod eliminacije i umanjenja vrednosti drugog. To se čak i ne radi samo tako što se kaže negativno , već prvo ide "ko zna", "možda","ko se kako snadje", "muti nešto", "ma pusti to , nije vredno priče"...pa tek onda ide ostalo.....

-------------------------------------------------
Možda će onda biti jasnije zašto se mizantrop ništavno odnosi prema ovoj temi.
Ja smatram da je potrebna , jer se u svemu , pa i u ljudskoj alavosti i lakomosti mnogo lakše štiti dobro , ako se preventivno vakciniše....
Upravo lagodnost i prepuštenost centrima je dovela do pasivnosti i neodlučnosti veći deo naroda i do povodljivosti , kao na lancu....
Nije to glupost, glupost je ono što će danas i sutra da se neguje , kroz medije, urušeno školstvo, religiju. Obrazovanost ljudi i seljaka i radnika je u tim vremenima bila mnogo veća nego danas, ali samoinicijativa nije....ni upornost.

Izvinjavam se svima koji su ovo morali da pročitaju.
 
Patak, imao sam zelju da jos nesto pojasnim, ali vidim da nemam kome...
Ovo po nasoj narodnoj "Ja ga krstim, a on ..." :wink:
Jesi li svestan da imas xxx odgovora na ovoj temi...
Svi su shvatili sta si hteo da kazes, jasno si to VISE puta podvukao, pa sada ako hoces "malo" paznje za sebe, otvori svoj topic pa tamo tupi do 101 i nazad...
Pusti da ovde jos neko kaze nesto...

P.S. Ne bih da moderator brise sve ove tvoje "vrlo inteligentne :wink:" komentare
 

Back
Top