Samopovredjivanje kod tinejdzera

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Naime,moja cera je sedmi razred i prica mi da u odeljenju imaju grupu devojcica koje sebe povredjuju,namerno,ziletom.Uglavnom na skrivenim mestime,po unutrasnjoj strani nadlaktice,po preponama ili butinama.Reckaju se taku iz raznih razloga(pitah svoje dete zasto) jedna zbog"neuzvracene"ljubavi,druga onako,prija joj osecaj kada to radi,treca da bude u trendu.Jedna(vodja grupe) od devojcica je cerka prosvetne radnice,i majka je videla sta joj dete radi,i nista nije preduzela sem sto joj je rekla da vodi racuna da joj to ne vidi neki nastavnik da je ne bi slali kod psihologa.;Msm,tako prica mala,ja zaista ne znam da li joj je to majka zaista i rekla.Sad su se uprpili,jer se prica da su u drugoj skoli zbog prijave narkomanije kod djaka u osnovnoj skoli,dolazili lekari,te su im pregledali ruke trazecu ubode od igle.I to ne znam da li je tacno,to se prica medju decom.I tako se cure ufrcile da im ti navodni lekari ne primete oziljke od zileta,ako dodju i u njihovu skolu.Ljudi ljudski sta cu sve cuti!Sta je to sa sadasnjom decom?Jesu li podnajedena,pa ne znaju sta ce od besa ili su bas svi roditelji zakazali?
 
Naime,moja cera je sedmi razred i prica mi da u odeljenju imaju grupu devojcica koje sebe povredjuju,namerno,ziletom.Uglavnom na skrivenim mestime,po unutrasnjoj strani nadlaktice,po preponama ili butinama.Reckaju se taku iz raznih razloga(pitah svoje dete zasto) jedna zbog"neuzvracene"ljubavi,druga onako,prija joj osecaj kada to radi,treca da bude u trendu.Jedna(vodja grupe) od devojcica je cerka prosvetne radnice,i majka je videla sta joj dete radi,i nista nije preduzela sem sto joj je rekla da vodi racuna da joj to ne vidi neki nastavnik da je ne bi slali kod psihologa.;Msm,tako prica mala,ja zaista ne znam da li joj je to majka zaista i rekla.Sad su se uprpili,jer se prica da su u drugoj skoli zbog prijave narkomanije kod djaka u osnovnoj skoli,dolazili lekari,te su im pregledali ruke trazecu ubode od igle.I to ne znam da li je tacno,to se prica medju decom.I tako se cure ufrcile da im ti navodni lekari ne primete oziljke od zileta,ako dodju i u njihovu skolu.Ljudi ljudski sta cu sve cuti!Sta je to sa sadasnjom decom?Jesu li podnajedena,pa ne znaju sta ce od besa ili su bas svi roditelji zakazali?

To samopovredjivanje jeste najcesce u grupi devojcica u tinejdzerskomm uzrastu, ali zna da traje i godinama. Najpoznatiji je slucaj poc. Princeze Dijane koja se samopovredjivala
ziletom gdinama.Ima stotine studije i clanaka o tom fenomenu. Decaci svoje frustracije i nezadovljstvo iskazuju nasiljem, devojcice ovako.
 
Iz moje generacije licno ne znam za takve slucajeve,mozda su se dobro krile,ali ja ne znam za njih.

Kanarinka, bez uvrede, ali nisam stekao utisak da si bog zna koliko mlada pa da ima smisla da se porediš sa trenutnim tinejdžerskim generacijama. Zapadna pop kultura je tek od 2000. nadalje ozbiljno prodrla i integrisala se u srpsku kulturnu sredinu i sa onim što je dobro ide i ono loše, jer je to seckanje žiletom od njih došlo, nismo to mi izmislili. A tinejdžerka je u osnovi retard, ona se povodi onim što joj se servira, da svi skaču u bunar i ona bi skočila. Prođe sve to vremenom.
 
Ја имам 25 год и чуо сам за пар случајева у средњошколском узрасту, али ми то нису биле блиске особе.... Једна је била ваљда у лудари после тога јер се исекла вене или тако нешто
 
Kanarinka, bez uvrede, ali nisam stekao utisak da si bog zna koliko mlada pa da ima smisla da se porediš sa trenutnim tinejdžerskim generacijama. Zapadna pop kultura je tek od 2000. nadalje ozbiljno prodrla i integrisala se u srpsku kulturnu sredinu i sa onim što je dobro ide i ono loše, jer je to seckanje žiletom od njih došlo, nismo to mi izmislili. A tinejdžerka je u osnovi retard, ona se povodi onim što joj se servira, da svi skaču u bunar i ona bi skočila. Prođe sve to vremenom.

Ma toga je ocigledno bilo uvek, ali se o tome nije pricalo. Rekoh vec da sam i ja prvi put cula kada je bilo price o princezi Dijani koja je bila i bulemicarka i anorekticna
i depresivna, a tek onda se pocelo o tome i pisati.
 
Ma toga je ocigledno bilo uvek, ali se o tome nije pricalo. Rekoh vec da sam i ja prvi put cula kada je bilo price o princezi Dijani koja je bila i bulemicarka i anorekticna
i depresivna, a tek onda se pocelo o tome i pisati.

Moguće. Devojke koje sam ja znao da su to radile nisu bile neke budale, boga pitaj što su to radile, al to nije dugo trajalo, ne znam ni za jedan slučaj seckanja gde je bilo ozbiljnih posledica. Verovatno i toga ima.
 
Ma toga je ocigledno bilo uvek, ali se o tome nije pricalo. Rekoh vec da sam i ja prvi put cula kada je bilo price o princezi Dijani koja je bila i bulemicarka i anorekticna
i depresivna, a tek onda se pocelo o tome i pisati.

Pa sta je to u psihi tih devojcica?Msm,to sto ta pojava nije nesto novo ne bi automatski trebalo postati i prihvatljivo.Majke sem te jedne,ne znaju sta im deca rade,pa da li im treba reci?U sustini imam vec stav po tom pitanju da je bolje ne mesati se,mada bih licno vise volela da se meni kaze takva stvar na vreme,pa da ucinim nesto po tom pitanju.Ako se tu ista moze uciniti...Jer ta deca su svesna da to sto rade nije u redu,zato se dobro i kriju.
 
Pa sta je to u psihi tih devojcica?Msm,to sto ta pojava nije nesto novo ne bi automatski trebalo postati i prihvatljivo.Majke sem te jedne,ne znaju sta im deca rade,pa da li im treba reci?U sustini imam vec stav po tom pitanju da je bolje ne mesati se,mada bih licno vise volela da se meni kaze takva stvar na vreme,pa da ucinim nesto po tom pitanju.Ako se tu ista moze uciniti...

Baš me zanima šta bi učinila, a da to ne bude kontraproduktivno.
 
Baš me zanima šta bi učinila, a da to ne bude kontraproduktivno.
Odkud znam sta bih uradila?Znam da bih se ziva pojela i trazila bih danonocno neko resenje.

A sta bi ti ucinio?Pustio da samo prodje,jer ti ne znas ni za jedan slucaj da je tragicno zavrsio?Pobogu,nek su ta deca ziva i zdrava,msm koliko mogu biti psihicki zdrava a mazohisticki nastrojena.
 
Poslednja izmena:
ма тиме тинејџери привлаче пажњу, што се каже
привлаче пажњу родитеља, а своју --одвлаче санеких болнијих ствари (тинејџери иначе врло емотивно доживљавају све)
углавном прође
али ипак,треба обратити пажњу,разговарати са дететом, питати шта га мучи..."филозофирати" са њим ако треба и тако...
 
Naime,moja cera je sedmi razred i prica mi da u odeljenju imaju grupu devojcica koje sebe povredjuju,namerno,ziletom.Uglavnom na skrivenim mestime,po unutrasnjoj strani nadlaktice,po preponama ili butinama.Reckaju se taku iz raznih razloga(pitah svoje dete zasto) jedna zbog"neuzvracene"ljubavi,druga onako,prija joj osecaj kada to radi,treca da bude u trendu.Jedna(vodja grupe) od devojcica je cerka prosvetne radnice,i majka je videla sta joj dete radi,i nista nije preduzela sem sto joj je rekla da vodi racuna da joj to ne vidi neki nastavnik da je ne bi slali kod psihologa.;Msm,tako prica mala,ja zaista ne znam da li joj je to majka zaista i rekla.Sad su se uprpili,jer se prica da su u drugoj skoli zbog prijave narkomanije kod djaka u osnovnoj skoli,dolazili lekari,te su im pregledali ruke trazecu ubode od igle.I to ne znam da li je tacno,to se prica medju decom.I tako se cure ufrcile da im ti navodni lekari ne primete oziljke od zileta,ako dodju i u njihovu skolu.Ljudi ljudski sta cu sve cuti!Sta je to sa sadasnjom decom?Jesu li podnajedena,pa ne znaju sta ce od besa ili su bas svi roditelji zakazali?

sama si rekla da je u pitanju grupa devojčica, potpisujem da su to neke tri emo lujke, jer u trojkama deluju...
a onda se pitaš jesu li BAŠ SVI roditelji zakazali?
vidiš da nisu. ti drži svoje dete podalje od budala.
 

Back
Top