totalna proteza

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Meni veoma bliska osoba je pre nekoliko godina doživela saopbraćajnu nesreću i tom prilikom ostala bez najvećeg broja zuba.
Pošto se vilica oporavila i sve nekako saniralo, sada je u fazi izrade proteze (totalne, jer su i preostala 2-3 zuba bila neupotrebljiva).
Prilikom posete stomatologu (na moju preporuku :roll: ), lekar je rekao da je cena 120 evra za donju i isto toliko za gornju protezu. Sada, kada je uzet otisak, pominje mogućnost "armirane" proteze koja je, navodno, bolja i izdržljivija (pri tome i 30 evra skuplja), pa se postavlja pitanje koliko ima smisla to i raditi? Jer, kako reče ovaj pacijent, "neću zubima da grickam beton".
Uzgred, čuli smo i za "silikonsku" protezu, za koju naš lekar tvrdi da se nije dobro pokazala kod totalnih proteza.
Molim za pojašnjenje i mišljenje, kao i za iskustva u vezi zubnih proteza.
 
Uh, brate?! :shock: Jesi ti dobro? Ne znam gde nam je indigo ovih dana, nesto mi zabusava i nema je da se javi, ali nadam se da ce videti ovo i da ce te adekvatno uputiti u odgovore koji su ti potrebni sto pre, posto sam ja ovde totalni laik za stomatologiju. Drzi se, i sve najbolje (javi se!).
 
smeh:
Meni veoma bliska osoba je pre nekoliko godina doživela saopbraćajnu nesreću i tom prilikom ostala bez najvećeg broja zuba.
Pošto se vilica oporavila i sve nekako saniralo, sada je u fazi izrade proteze (totalne, jer su i preostala 2-3 zuba bila neupotrebljiva).
Prilikom posete stomatologu (na moju preporuku :roll: ), lekar je rekao da je cena 120 evra za donju i isto toliko za gornju protezu. Sada, kada je uzet otisak, pominje mogućnost "armirane" proteze koja je, navodno, bolja i izdržljivija (pri tome i 30 evra skuplja), pa se postavlja pitanje koliko ima smisla to i raditi? Jer, kako reče ovaj pacijent, "neću zubima da grickam beton".
Uzgred, čuli smo i za "silikonsku" protezu, za koju naš lekar tvrdi da se nije dobro pokazala kod totalnih proteza.
Molim za pojašnjenje i mišljenje, kao i za iskustva u vezi zubnih proteza.

evo ja :).

pa sad... znate kako - prvo sto moram da kazem je da je odnos zubara (kojeg ste, nazalost, vi preporucili) prilicno neprofesionalan, da ne kazem sta gore, ne zamerite.
uobicajen postupak je da se pacijentu precizno objasne SVE mogucnosti, sa pokazivanjem radova (ili slika, materijala, vrste zuba i slicno), i NAPISMENO da predracun, u odnosu na vrstu materijala/proteze, nacin izrade i slicno.
PREDOMISLJANJA U RADU NEMA, primarno zbog toga sto se (u vasem konkretnom slucaju) uzimaju POTPUNO RAZLICITI OTISCI za klasicne, i za proteze sa celicnim skeletom, te nema govora o tome da se iz jednih otisaka moze adekvatno naciniti druga vrsta proteze. magijske vestine cemo preskociti ovom prilikom :).

osim ovoga, razlika u ceni izmedju klasicne, akrilatne (cisto "plasticne") i proteze sa metalnim skeletom je MNOGO veca od 30 eur, jednostavno zbog toga sto je SAM celicni skelet radjen iz tzv. wiron celika (18/10), dakle - govorimo o livenju, elektrolitickom ciscenju, itd.itd. - dakle, o pravom, zlatarski preciznom radu, i to doslovno.
samo tehnicka cena za wiron skelet (bez akrilata i zuba na njemu!) moze biti i do 100 eur - dakle, ovde vam se sprema klasicna situacija da vam neko proda malko zice "devetke", spajalice, mrezu za komarce ili malko lima za 30 eur (ne salim se uopste, sve sam ovo vidjala da se "prodaje" kao wironit proteza).

nije lepo reci, ali - iskreno - sumnjiva mi je i cena klasicne proteze: nju je moguce napraviti i za 120 eur, ali sa galenikinim zubima, iz jednog otiska (uobicajene su bar 4 probe), i od simpleksa, a ne od pravog akrilata, da ne gnjavim sa tehnologijama.

elem, proteze sa celicnim skeletom imaju svoje indikacije: najcesce se rade i preporucuju se kod pacijenata koji su (da oprostite :) ) krupni, glavati ljudi, sa masivnim misicima zatvaracima, vrlo cvrstim zagrizajem, i sa relativno dobrim anatomskim uslovima. wiron proteza je vrlo solidan rad, nema nacina da pukne ili se slomi na bilo koji nacin tokom godina. preporucuje se i kod ponekih pacijenata gde postoje relativno izrazene anatomske anomalije, gde postoji povecana mogucnost od loma proteze tokom godina (kao - mozda - ovde, ako nedostaje malko vise, pa asimetricno od nekog dela vilicne kosti).

nadam se da sam vam bar nesto pomogla; ako resite da napravite totalnu protezu za 120 eur jedna, to ne mora da ispadne lose; no - da znate da wiron skelet ni u pismu ne moze da kosta samo 30 eur preko toga.

fleksibilne proteze (ValPlast, recimo) se zaista nisu dobro pokazale kod totalnih proteza, pa ne bih duzila o tome.
svako dobro :).
 
Puno hvala na odgovoru!
Inače, cena proteze (ja se u to ništa ne razumem, pa pojma nemam kakve su razlike :oops: ) je svuda gde smo pitali bila između 100 i 150 evra. Preporučila sam svog stomatologa jer se tokom nekoliko godina (koliko traje naša "saradnja") pokazalo da nije preterano "alav", tj. da korektno uradi stvari, zna šta radi i uvek pita da li da radi ovo ili ono (ako postoji više mogućnosti) uz obavezan savet šta on preporučuje, te me je zato i iznenadila ova iznenadna "upadica" sa tkz "armiranom" protezom.
 
smeh:
Puno hvala na odgovoru!
Inače, cena proteze (ja se u to ništa ne razumem, pa pojma nemam kakve su razlike :oops: ) je svuda gde smo pitali bila između 100 i 150 evra. Preporučila sam svog stomatologa jer se tokom nekoliko godina (koliko traje naša "saradnja") pokazalo da nije preterano "alav", tj. da korektno uradi stvari, zna šta radi i uvek pita da li da radi ovo ili ono (ako postoji više mogućnosti) uz obavezan savet šta on preporučuje, te me je zato i iznenadila ova iznenadna "upadica" sa tkz "armiranom" protezom.

draga smeh,
ja se izvinjavam zbog podozrivosti :) (stecene tokom godina u ovom poslu), juce sam malko pitala kako-sta, i - kako rekoh - nije uopste iskljuceno da totalna proteza za 120 eur moze vrlo solidno da ispadne. pitala sam koje su cene van vecih mesta, i ispada da 120 eur nije nerazumna cifra za sredinu u kojoj je sama usluga zubotehnicke laboratorije jeftinija. kako god, kvalitetni zubi za proteze (ivostar, recimo) kostaju oko 22 eur plocica (kod vas puta 4), tako da i dalje stojim iza toga da kvalitet ne moze biti "privatnicki", nego "doma zdravlja", sto nikako ne znaci da ce proteza biti nekorektno uradjena.
no, i dalje sam uverena da za 30 eur ni samo metalni skelet ne moze da se napravi, evo par slika (doduse, ovo su parcijalne proteze, ali da imate predstavu o vrsti i preciznosti rada):

http://www.d7.dion.ne.jp/~odayaka/partial_denture/images/5.jpg

http://www.alphaomegadental.ca/images/dental_partial_denture.gif


...tako da mislim da bi kod toga trebalo da se "predomislite" :).

jos jedna rec: bilo kakva, od bilo cega nacinjena totalna proteza, tokom vremena se "sleze", kako ide kostana resorpcija. onda, usled "klackanja", pocinje da puca, sto biva nekad za 4, nekad za 6 ili 10 godina... ako nije BAS wironit proteza, nikakve zice, zlatne mrezice ili sta drugo je nece spasti od toga. mislim, striktno stomatoloski gledano, za 30 eur viska necete dobiti nekakvu "garanciju" da ce proteza biti "jaca", da nece pucati i slicno, ona se samo nece razdvojiti na dva dela, a da ce puci - ako je "namerila" :), hoce itekako.

drago mi je da sam od neke pomoci, ako sta jos treba, tu sam.

P.S. i, molim vas, nemojte crveneti zbog toga sto ne znate mnogo mom poslu, treba da vidite mene sa knjigovodjom, ili slicno... LOL
 
Puno hvala.
I inače smo bili (čisto laički) mišljenja da je to dodatno ojačavanje malo više da se uzmu pare, a malo manje zato što to stvarno treba...
U svakom slučaju, pomogli ste da se situacija razjasni :wink:
Konačno, s obzirom da se čovek godinama muči bez zuba - svaka korektno urađena proteza će biti od velike pomoći.
Pozdrav!
 
To uopšte nije važno koliko imam godina. Važno je da sam potpuno ispravila zube noseći protezu! Inače, provjereno znam da moja proteza nije već nošena, jer moja tetka se bavi proizvodnjom toga, i ona je lično napravila moju.
 
Tam@ra:
To uopšte nije važno koliko imam godina. Važno je da sam potpuno ispravila zube noseći protezu! Inače, provjereno znam da moja proteza nije već nošena, jer moja tetka se bavi proizvodnjom toga, i ona je lično napravila moju.

maco...
ovde govorimo o STOMATOLOSKOJ PROTETICI, a ne o ortodonciji, dve potpuno razlicite grane stomatologije, koje nemaju blage veze jedna s drugom.

a tetku puno pozdravi... nisam znala da se u banja luci zubni tehnicari bave ortodontskim lecenjem, ili da specijalisti ortodonti prave protezice - ne znam sta mi je zanimljivije kao pomisao :), ali - covek se uci dok je ziv.... :).
 
indigo:
WithdrawnWater:
Indigo - draga! :lol: O'sh ti u dechije psihijatre?! :wink:

evo zamalo danas da se uhvatim kako pricam sama sa sobom... jel' me to makar malko kvalifikuje? LOL

P.S. ima l' tu kakvih novaca?
tamara, imas malko vise od 9 eur?

Novaca u tome nema, ali ako pricas sama sa sobom - e to te u potpunosti kvalifikuje! A ako pravis grimase na ogledalo u liftu - potpuno si sertifikovana za posao! :lol: :lol: :lol:
 
Indigo, dok ne promenis struku, da te jos malo "iskoristim".
Naime, proteza je gotova, juce stavljena. Gornja je manje-vise OK (osim sto izaziva povremen osecaj gadjenja - krajnje logicno s obzirom na to gde se nalazi i koliku povrsinu obuhvata ona plastika :roll: ), pretpostavljam da ce se na to navici...
Ali, donja "seta"! Zubar kaze da je to gotovo uvek tako kad nema za sta da se "zakaci" i da je u fazi privikavanja jako vazno da uvek bude na mestu. Ono sto me zanima, to je da li je to stvarno tako ili je, ipak, i do izrade (ko bi priznao da je lose uradio posao?)?
Naravno, sledi jos kontrola, eventualne korekcije i period privikavanja (lekar kaze da je u prvih 20 dana "sve dopusteno i moguce" i da nista nije zabrinjavajuce), ali cisto sam radoznala...
Jos nesto... postoji li nesto sto ubrzava proces privikavanja (osim sisanja "tvrdih, ljutih bombona)?
Pozdrav i hvala lepo! :wink:
 
smeh:
Indigo, dok ne promenis struku, da te jos malo "iskoristim".
Naime, proteza je gotova, juce stavljena. Gornja je manje-vise OK (osim sto izaziva povremen osecaj gadjenja - krajnje logicno s obzirom na to gde se nalazi i koliku povrsinu obuhvata ona plastika :roll: ), pretpostavljam da ce se na to navici...
Ali, donja "seta"! Zubar kaze da je to gotovo uvek tako kad nema za sta da se "zakaci" i da je u fazi privikavanja jako vazno da uvek bude na mestu. Ono sto me zanima, to je da li je to stvarno tako ili je, ipak, i do izrade (ko bi priznao da je lose uradio posao?)?
Naravno, sledi jos kontrola, eventualne korekcije i period privikavanja (lekar kaze da je u prvih 20 dana "sve dopusteno i moguce" i da nista nije zabrinjavajuce), ali cisto sam radoznala...
Jos nesto... postoji li nesto sto ubrzava proces privikavanja (osim sisanja "tvrdih, ljutih bombona)?
Pozdrav i hvala lepo! :wink:

draga smeh, bice mi zadovoljstvo da me "iskoristis", samo kazi :).

to sto je g-dja gadljiva na gornju hoce proci :). moguce je da je mozda malko predugacka (preekstendirana) sa te, nepcane strane, ali to samo doprinosi tome da se bolje drzi.

sto se tice donje, kolega je, na zalost, sasvim u pravu.
jako mnogo zavisi od konkretnih anatomskih okolnosti, ali donja proteza em nema povrsinu koju ima gornja, em ima citav niz misicnih pripoja i - jezik, koji je "izmeshtaju" svako malo.
osnovni princip kod izrade donje totalne proteze je - stabilizacija; drugim recima, kada se postigne da je nigde ne zulja i ne seche, onda treba da stoji stabilno (da ne klacka) kad se blago pritisne jedna pa druga strana, i kad pacijent otvori usta (da se ne podize znacajno i "ne izlece").
moguci nacini poboljsanja situacije su npr. otezavanje donje proteze (teski akrilat, ubacivanje teskih legura u proteznu bazu itd.itd), ali losa osobina ovoga je sto ubrzava kostanu resorpciju; vrlo prihvatljivo resenje, koje bih vam i ja savetovala, je da uzmete neki od "lepkova" za proteze.
oni se kupuju u apotekama, kao prah, gel, krem i slicno, proteza se malko namaze time, i - verujte - stoji kao zakovana. cene su razlicite, nanose se na suvu ili na vlaznu protezu (zavisi od proizvodjaca - videcete uputstvo), u tackama ili linijama, najcesce nemaju nikakav ukus, bioloski su neutralne.
ne mogu da vam preporucim neku odredjenu, obicno pacijenti sami nadju sta im vise odgovara - galenika pravi npr. "protezan" pastu, koja meni deluje vrlo korektno.

iskreno receno, jako mnogo zavisi od toga kako sam pacijent uspe da "navezba" nosenje donje totalne proteze; vidjala sam ljude koji nose "nemoguce" proteze, u "nemogucim" anatomskim uslovima, jednostavno "pridrzavajuci" je obrazima, jezikom, kontrolom misica... i obrnuto - danas mi je bio jedan pacijent sa u domu zdravlja savrseno napravljenom protezom, koju nosi u dzepu... no, muski svet je posebna prica (smeh).

nadam se da sam vam sta pomogla, ako sta treba kazite; samo hrabro - moj jedan pok. profesor je govorio: mi ne pravimo zube, pravimo protetska pomagala... eto :).
 
smeh:
Hvala ti. Jesi puno pomogla.
Očito da dodatno otežava situaciju to što se radi o muškarcu :wink: :lol:
Pozdrav, hvala ti.

ufff, smeh,
oprosti, molim te, ja sve vreme zbog neceg mislim da je rec o zenskoj osobi, pa i govorim G-DJA :oops:.

jeste, sa muskima je teze, i sreca njegova pa ima tebe, to mnogo znaci. zene nekako drugacije sve to "u glavi" odrade; kao da "porazgovaraju" sa sobom, kazu "moras", uspevaju da nose cak i proteze koje su tehnicki ocajno napravljene (pogotovo ako imaju beele zube :) ). vecinu muskih treba mnogo vise bodriti, nagovarati i kontrolisati, sto ne mora da bude i sa "tvojim" :).

mnogo srece jos jednom :).
 
Ma OK je... ja i nisam pominjala pol :wink:
Mislim da ovaj nije toliko "težak slučaj" - može sebe da natera na što-šta, ali je malčice problematično to što je sama vilica kod njega dosta oštećena, pa treba to da "legne" kako treba. Dodatna nevolja je što je čika doca otputovao dan nakon što je stavio protezu - nema ga do utorka, a proteza, kao proteza - nije idealno nameštena i žulja :shock: :roll: .
Zvali smo juče doktora, rekao je da može da skida protezu i da odmara, da usta ispira kamilicom i nekako izdrži do njegovog povratka... Ide nam nekako :roll: .
Hvala na pomoći i podršci, ali imam još jedno pitanjce...
Kako se ta proteza održava (pranje i ostalo)?
 
mi obicno kazemo pacijentu da kupi jednu malu cetkicu za ruke, pa sa njom da pere protezu, a moze i cetkicom za zube; bitno je samo da se ne koristi nista abrazivno, a moze i tash :). proteza se pere posle svakog obroka, a ima more jedno tih sredstava za odrzavanje proteza, ali ja ne mogu neko odredjeno da izdvojim kao posebno dobro. ponekad (tokom godina) dodje do nakupljanja kamenca - tu je dobar jedan stari "seljacki" recept nekadasnjih visih zubara, koji je jako delotvoran: proteza se preko noci ostavi u vodi od tursije :). zaista sve spadne, verujte.
osim ovoga, akrilatna proteza je krta, i sklona je da se slomi kao staklena ako se ispusti, na plocice, u lavabo ili slicno; onda se savetuje (pogotovo ako su malko trapaviji pacijenti) da se u lavabo prvo naspe voda, pa onda pere proteza.
tokom godina, akrilatna proteza postaje mikroporozna, te dolazi do nakupljanja hrane, detritusa i mikroorganizama - lose posledice se vide tako sto se vidi crvena povrsina sluznice tacno gde lezi proteza. zbog toga nije lose ostaviti protezu preko noci u rastvoru sode bikarbone (1 kasicica na 1 l prokuvane vode) jednom nedeljno, to mozete poceti cim pacijent bude mogao normalnije da jede.

poz :)
 
vesna pet:
Cula sam da se pojavila neka elasticna proteza.Zna li neko nesto vise da mi kaze o njoj.

zna :)

postoje vise vrsta materijala za fleksibilne proteze, kod nas je najcesci "ValPlast"; to izgleda ovako:

http://www.kellerlab.com/new_site/prod_valplast.php

ove proteze su zaista idealno resenje za odredjene okolnosti; no, imaju i mana, te je neophodna pazljiva procena situacije (skoro da je nemoguce dodati zub koji je izvadjen, recimo - mora se raditi nova). kako vidite na slici, ove proteze nemaju kukice, samo obuhvatno se oslanjaju na zub, sto je kod nekih zuba vrlo dobro resenje;, no - na vecim povrsinama se fleksibilnost gubi. potrebno je odrazavanje posebni prahom/rastvorom, sto dodatno uvecava troskove...
ako vas sta jos detaljnije zanima, ja sam tu i sutra :).

svako dobro :).
 

Back
Top