Srbija i Makedonija, crkva i država

katana_blade

Zainteresovan član
Poruka
226
Beograd, Skoplje -- Vlast Srbije i SPC traže puštanje predstavnika te crkve u Makedoniji, u Skoplju kažu da ne mogu da se mešaju u odluku suda.

Premijer Vojislav Koštunica i Srpska pravoslavna crkva zatražili su od makedonskih vlasti da puste na slobodu Zorana Vraniškovskog, koga je SPC imenovala za svog predstavnika kao arhiepiskopa Jovana, a koji se od utorka nalazi u zatvoru. U vrhu makedonskih vlasti kažu da ne mogu da se mešaju u rad suda i optužuju vlasti u Beogradu za antievropsko ponašanje.

Dodatnom zahlađenu odnosa između dve zemlje doprinela je i jednonedeljna tišina vlasti u Beogradu na zahtev zvaničnog Skoplja da im omoguće proslavu dana makedonske državnosti, s obzirom da je Srpska pravoslavna crkva ranijih godina pravila problem dolasku delegacije. Iz tog razloga, Makedonska državna delegacija neće 2. avgusta otputovati u manastir Prohor Pčinjski na tradicionalno obeležavanje godišnjice drugog zasedanja ASNOM-a.


Da li je na pomolu novi politicki skandal. Da li se to drzava mesa u crkvene poslove ili se crkva mesa u drzavne poslove. Citao sam neke komentare na nekim makedonskim forumima i svi idu otprilike ka tome da je Srbija ovim gestom izgubila iskrenog prijatelja i da rezim u Beogradu tek sada otkriva svoje pravo lice...
Nisu mi jasni ti Makedonci..... :?
 
Па ја то гледам на овај начин ШТО ЈЕ ОТПАДНИШТВО ОД СРБСКОГ НАЦИОНА МЛАЂЕ ТАКО ЈЕ И ЈАЧА МРЖЊА ПРЕМА СРБИМА.
Пример Хрвата и муслимана , они су отпали од СРБА још пре много година и њихова мржња према нама СРБИМА је све мања , а македонци и усташе Црногорске су отпали скоро и њихова мржња је велика и јака па чак и СПЦ нападају.
Муслимани и Усташе од када је мир НИСУ НАПАЛИ ЈАВНО СПЦ.
 
Inspector:
E sad vidim na vestima preti Velja Ilic da ce uvesti sankcije makedoncima !
Ма треба им је*ати матер чокалијску... какве будале,
они мисле да ће на овај начин ДОЋИ ДО СВОЈЕ
САМОСТАЛНЕ ДРЖАВЕ... узели Грцима име Македонија,
а све цркве у Македонији су културна, историјска и
црквена својина Србије и СПЦ - па нису ваљда
чокалије градили храмове... то су задужбине српских
владара... па пошто никако не могу да мрдну и
имају име БРЈМ... сада су се окомили ма СПЦ, мисле
бедници да ће тако издејствовати да добију
самосталну цркву - а затим и државу.
 
Nexus 6:
jel' zna neko za sta je tacno osudjen arhiepiskop Jovan?
znam da je za "raspirivanje mrznje", ali tacno sta je to rekao...

Колико је мени познато њега су чокалије најурили из
цркве, а он је онда наставио да ВРШИ ВЕРСКЕ ОБРЕДЕ
И СКУПЉА ВЕРНИКЕ НА ЛИТУРГИЈУ И ДР. У СВОМ СТАНУ.
 
eremita:
Nexus 6:
jel' zna neko za sta je tacno osudjen arhiepiskop Jovan?
znam da je za "raspirivanje mrznje", ali tacno sta je to rekao...

Колико је мени познато њега су чокалије најурили из
цркве, а он је онда наставио да ВРШИ ВЕРСКЕ ОБРЕДЕ
И СКУПЉА ВЕРНИКЕ НА ЛИТУРГИЈУ И ДР. У СВОМ СТАНУ.
A jel neko može da OTPRILIKE BAR PRECIZIRA ŠTA JE RADIO I PRIČAO?!?
Eremita, kad tako napišeš, Makedonci ispadoše ne đubrad, već i prilično glupavi, jer ipak, ni njima ne treba još jedan problem ovog trenutka pored Šiptara, zar ne. Hoću da kažem da možda nemamo pravu informaciju šta se dešavalo tamo dole.
O izjavama Velje Ilića ne vredi trošiti puno reči. Ponaša se kao Buš ili Klinton u dosad oko milion prilika, s tom razlikom (koju njagov primitivni mozgić nije u stanju da shvati) da odnos i položaj nas i Makedonije ni u kom pogledu nije poput američkog u odnosu na sve koje su ''dirali''.
Poenta: nemate dovoljno informacija da biste imali mišljenje i stav. Rano je, a i da nije, reći će se u javnost ono što odgovara državi ovog trenutka!
Ilićevom izjavom izgubili smo back-up i ako se sada SAMO NAPRIMER ispostavi i dokaže da je Jovan uradio i najgore stvari na ovom svetu, nema povratka. Srbija će morati zadržati ovaj stav ili ispadosmo kompletne budaletine.
 
Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve
22. jul 2005. u Beogradu

SAOPSTENJE ZA JAVNOST

Povodom osude od strane Bitoljskog suda na zatvorsku kaznu NJegovog Blazenstva arhiepiskopa Ohridskog i Mitropolita Skopskog g. Jovana, Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve izrazava svoju ogorcenost i zapanjenost takvim cinom gazenja elementarnih verskih i ljudskih prava.

Nadali smo se da je proslo vreme gonjenja Crkve. Presuda Arhiepiskopu Jovanu, priznatom od svih pomesnih pravoslavnih Crkava predstavlja presudu vaseljenskom Pravoslavlju.

Zato pozivamo drzavne organe Republike Makedonije da odustane od ovog bezumnog cina koji samo baca nepopravljivu ljagu na tu istu drzavu i na njeno pravosudje pred Bogom, pravdom i medjunarodnom javnoscu.


Sveti Arhijerejski Sinod
Srpske Pravoslavne Crkve[/quote]

Јомини, па ваљда Ти је јасно
да Синод СПЦ не би издао овако саопштење да
ИМА БИЛО КАКВЕ ОДГОВОРНОСТИ УТАМНИЧЕНОГ ВЛАДИКЕ -
ОСИМ АКО ЗА ТЕБЕ НИЈЕ КАЖЊИНО ПРОПОВЕДАТИ
ПРАВОСЛАВНУ ВЕРУ, ЈЕР НЕ ЗАБОРАВИ ОН ЈЕ ВЛАДИКА
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ - а ни једна црква на
свету па ни Васељенска патријаршија не признаје
некакву Македонску православну цркву, чак се
огласила и протествује и Католичка црква у Београду.

А што се Веље Илића тиче, хвала Богу да је неки од
овдашњих политичара показао да има м*да а не
какав је данас блам доживео Борис Тадић да га исмеје
Месић када му је исти тражио извињење за "Олују",
која будалетина тај Тадић... и колико је понизио
Србију јер устташа му је одговорио да: "нема намеру
да се извињава за спорадичне злочине у легитимној
војној акцији.::"
 
jomini:
Uredu, u redu. Zamolio bih te da staviš i neko zvanično makedonsko saopštenje, da bismo imali dve izjave i mogli da tražimo eventualne gluposti ili neslaganja u svakoj posebno. Ja sam slab u traženju tih stvari, pa bih te molio... :(

Ма које званично саопштење од чокалија??? Схвати да
они и када дају - дају туђе и издиктирано
саопштење. Наиме, само је званично речено ДА
ВЛАСТ НЕ МОЖЕ ДА СЕ МЕША У НЕЗАВИСНО СУДСТВО ! Хах,
они и судство...
 
ma kada su u pitanju novostvorene nacije i drzave e onda oni tu stvarcicu neispustaju tako lako iz ruke koriste svaku mogucnost od znacajne do bizarne za svoju promociju
e sad da li jeste ili nije spc napravila neku gresku u koracima to ne mogu da komentarisem ali mislim da cokalije nece podleci nikakovom pritisku iz srbije jer ustvari toga pritiska i ne postoji to su nekakova nemusta saopstenja ala seoskih uvredjenih strina i sad da se tu ocekuje neko povlacenje cokalija nema sanse njima je zemlja ugrozena i od siptara i bugara i grka
e sad su im srbi dosli ko kec na deset
ili je ono najsramnije po srbiju da su cokalije skontale da u ovoj zemlji nema ozbiljnih gospodara pa se mogu malo zaje*avati
 
veKsla:
ma kada su u pitanju novostvorene nacije i drzave e onda oni tu stvarcicu neispustaju tako lako iz ruke koriste svaku mogucnost od znacajne do bizarne za svoju promociju
e sad da li jeste ili nije spc napravila neku gresku u koracima to ne mogu da komentarisem ali mislim da cokalije nece podleci nikakovom pritisku iz srbije jer ustvari toga pritiska i ne postoji to su nekakova nemusta saopstenja ala seoskih uvredjenih strina i sad da se tu ocekuje neko povlacenje cokalija nema sanse njima je zemlja ugrozena i od siptara i bugara i grka
e sad su im srbi dosli ko kec na deset
ili je ono najsramnije po srbiju da su cokalije skontale da u ovoj zemlji nema ozbiljnih gospodara pa se mogu malo zaje*avati

Ima lep film "Pre kise" Milca Mancevskog, obavezno ga treba pogledati. Tu je lepo prikazana Makedonija pre dolaska KFOR-a. Za one koji ne znaju ima dosta mesta u Makedoniji gde zive zajedno cokalije i siptari. Uvece kad se ide na korzo levom cokalije desnom sipci. Jedno od takvih mesta je Gostivar. E sad neka mi neko kaze da li je tesko zapaliti vatru tamo,a? Tragedija je sto ce da na*ebe po obicaju narod, a sve ce da se desava klasicno holivudski "spontane demonstracije" i sl. sr*nja. Makedonija je vec podeljena i to je gotova stvar.
 
jomini:
Mislim da subjektivno razmišljaš. Ne možemo biti sigurni. Zato, ne trčimo pred rudu!

Вести и настани

Навистина не е убаво, како што вели еден наш новинар, кога се гледа како човек во свештеничка мантија заминува во затвор. И жалиме заради тоа. Секако, не е убаво да се види кој било да оди во затвор ниту пак некому му го пожелуваме тоа. Напротив, Црквата секојдневно се моли и должна е да се моли и за оние што се затворени. Но, исто така, не е убаво и не само што не е убаво туку е и многу грдо, и големо зло е - и да бидеме докрај отворени, вистинско сатанско дело - кога некој се обидува, со помош на големи лаги, закани и политички игри три милиони православни христијани (само заради тоа што се родиле и се чувствуваат како Македонци, а тој некој ги негира или не ги признава под тоа име) и Црквата во која заедничарат со Христос да ги држи затворени (изолирани) за заедницата со останатите Православни Цркви и со останатите православни народи.

Навистина не е убаво да се сруши или оштети чиј било верски објект или храм. И жалиме заради тоа. Но, големо зло и право сатанско дело е кога некој се обидува преку создавање на паралелна ерархија да сруши и да растури жива Црква, Тело Христово, и тоа само заради административното име што Црквата го носи. Да разруши Црква составена од милиони живи личности. Составена од луѓе кои сакаат да се спасат, луѓе кои постојано ја бараат и им треба Божјата помош, луѓе кои со солзи и покајание ги исповедаат своите гревови и луѓе кои со копнеж ги очекуваат и се причестуваат со Телото и Крвта Христови. Составена од луѓе кои се браќа наши православни и за кои Христос многу пострада. Луѓе со кои Христос се поистоветува: доколку не сте го направиле тоа на еден од овие Мои најмали браќа и Мене не сте Ми го направиле (Мат. 25, 45)! И тоа, се прави обид да се сруши жива Црква Која во последните десетина години ги дава своите најубави плодови, а тоа се возобновеното монаштво и живите манастири, прибежиште и утеха на многубројни повредени и болни души, но и духовни центри од кои веќе произлегоа и новите Епископи на нивата Божја.

За затворање на свештено лице во физички затвор врз основа на судска одлука и за физичко рушење на материјален храм врз основа на одлука на надлежен државен орган (заради немање дозвола за градба) обвинети се пред светот македонската Држава и Црква. За обидот за држење во затворот на административната изолација и за обидот за рушење на живата црковна заедница на Светиот Дух, составена од живи личности на кои неопходно им е потребна и ја бараат видливата евхаристиска заедница и со останатите православни браќа, ние ги обвинуваме српската Црква и Држава. Сето ова, да не се лажеме, им е познато на сите православни Епископи. Но, чие дело е потешко, ако може каква било споредба да се направи? Телесното затворање и физичкото рушење на започнатиот материјален храм или духовниот затвор и рушењето на духовниот храм? Очигледен е, за секој нормален и добронамерен човек, а камоли за православен христијанин или Епископ, несразмерниот, би рекле благ одговор на македонската Држава и Црква во однос на големото злосторство што се обидува да го спроведе српската Црква и Држава во Република Македонија. Македонскиот одговор во однос на српскиот братоубиствен потфат може да се оцени како обична педагошка мерка или детска играчка.

И што се случува после сè...? Додека првите (македонската Држава и Црква) од позиции на државна и црковна изолација се обидуваат срамежливо да му ги објаснат на светот и на помесните Православни Цркви својата состојба и своите постапки, вторите (српската Црква и Држава) од своите изградени црковни позиции дополнително им се закануваат на првите, а истовремено ги клеветат по цел свет претставувајќи ги своите слуги и платеници, кај православните како маченици за верата (?), а пред западниот свет -како страдалници за човековите верски права и слободи. Гледаме дека барем тоа многу добро го знаат... каде и како да се претстават.

Еве, да речеме и да признаеме дека и двете работи не чинат, особено кога се случуваат помеѓу православни браќа. Но, просто паѓа во очи големата несразмерност во односите и се наметнува прашањето: како е можно страшното злосторство што српската Црква и држава се обидуваат да го спроведат, односно пастирското промашување и негирање на еден цел народ и обидот за изолација (затворање) и рушење на неговата Црква, да го оправдуваат и прикажуваат како добро, а законската казна што нивните слуги и платеници ја издржуваат во Република Македонија, односно рушењето на еден започнат храм и затварањето на еден човек, да им изгледа толку големо зло, та да мораат да лелекаат и да пискаат по цел свет? Секако, да знаеја што е разликата помеѓу ’медиумски политички маркетинг’ и ’маченички етос’ сигурно немаше да го направат тоа.

Кога би одговориле на горе поставеното прашање, со јазикот на светите Отци би рекле: луѓето се обземени од ’мнение’, односно од ’високо мислење за самите себеси’ и за своите дела, односно од ’демонска прелест’. Ова е така, затоа што само комплексот на виша вредност или високата идеја за самиот себеси може до толку да го заслепи човекот та и своите зли дела да ги оправдува и глорифицира, а дури и добрите дела на другиот, понискиот, „ништожниот“ да му се причинуваат како зли и безвредни. Да Го немавме Христос како критериум, како и споредбата или несразмерноста помеѓу она што го прави и она што го трпи Српската Православна Црква и она што го прави и она што го трпи Македонската Православна Црква, можеби мнозина ќе бевме излажани од српската пропаганда, но сега не. Особено е важно што никој не се излажа во Република Македонија, па обидот што го направи Српската Православна Црква да го подели нашиот верен православен народ и овојпат не успеа.

А што ни порача Богочовекот Христос на сите нас во Своето Евангелие: Зошто ја гледаш раската во окото на брата си, а гредата во своето око не ја чувствуваш? Или, како ќе кажеш на брата си – ’чекај да ти ја извадам раската од окото’, а, пак, ете, во твоето око има греда? Лицемере, извади ја прво гредата од твоето око, па тогаш ќе видиш како да ја извадиш раската од окото на брата си (Мат. 7, 3 - 5)!

Ако некој мисли дека сме престроги во оценките на постоечката ситуација, нека повели и нека дојде да живее со нас како православен христијанин или Епископ и нека се распне на крстот наречен Македонија, па кога крвта што ќе ја пролева за Божјата Црква овде постојано ќе ја гледа помешана со плуканиците на непризнавањето што ќе ги добива како возврат за своето страдание, тогаш ќе види дека сме многу, многу благи и воздржани кога го пишуваме сето ова и во речникот што притоа го користиме.



Митрополит Струмички Наум


Evo jomini, da cujes malo i drugu stranu. Da nije sve bas tako crno - belo mozes se uveriti ako prospartas nekim makedonskim sajtovima. eremita, "teske reci" nisu nacin da se uspostavi dijalog sa nekim. Treba "spustiti loptu" i videti da li je davanje autokefalnosti makedonskoj crkvi bas toliki problem. Ja mislim suprotno, da se time problem prevazilazi.
 
Inspector:
E sad vidim na vestima preti Velja Ilic da ce uvesti sankcije makedoncima !

kolko sam ja skapirao prichu, taj pop je gradjanin makedonije i sveshtenik SPC, zar ne?

oni kazu da je radio neke stvari koje nisu po zakonu i zato je uhapshen. kolko ta optuzba ima smisla, pa... mislim, smeshno je, al to je njihova bruka i sramota.

SPC ima pravo, ustvari obavezu, da reaguje kako reaguje, ali vlada, ministri kao ministri, a ne pojedinci, ne bi smeli da se meshaju, jer nigde u ustavu ne stoji da je SCG drzava nalik vatikanu, i da drzava intervenishe po svetu kad nekog popa SPC neko maltretira negde.

u sluchaju da je nash drzavljanin, onda bi morali da se meshamo jer je optuzba besmislena i isfabrikovana, ali kolko sam ja chuo on je gradjanin Makedonije i sa SCG i Srbijom on nema nikakve veze.
 
Vangelis:
[
Evo jomini, da cujes malo i drugu stranu. Da nije sve bas tako crno - belo mozes se uveriti ako prospartas nekim makedonskim sajtovima. eremita, "teske reci" nisu nacin da se uspostavi dijalog sa nekim. Treba "spustiti loptu" i videti da li je davanje autokefalnosti makedonskoj crkvi bas toliki problem. Ja mislim suprotno, da se time problem prevazilazi.


Знаш, Вангелис, немој да се љутиш... али ово што си
неписао УОПШТЕ НЕ СМЕМ НИ ДА ПОЧНЕМ ДА
КОМЕНТАРИШЕМ ДА МИ НЕ БИ УДАРИЛА БЕЛА ПЕНА НА УСТА... само могу да кажем: КАКО СЕ УСУЂУЈЕШ ???
 
eremita, ti se ni za pedalj nisi pomerio. jesam li ti josh pre govorio da je ovo present tense, pardon, sadashnjost, i da bi to sa autokefalnoshcju reshilo mnoge probleme? jel tebi uopshte do reshavanja problema? ;-)
i nije rekao chovek da treba da bude autokefalna vecj samo da treba razmisliti o tome. neshto cje se morati uraditi ako zhelimo da se sva ova sr.anja ne deshavaju.
 
Keeper:
eremita, ti se ni za pedalj nisi pomerio. jesam li ti josh pre govorio da je ovo present tense, pardon, sadashnjost, i da bi to sa autokefalnoshcju reshilo mnoge probleme? jel tebi uopshte do reshavanja problema? ;-)
i nije rekao chovek da treba da bude autokefalna vecj samo da treba razmisliti o tome. neshto cje se morati uraditi ako zhelimo da se sva ova sr.anja ne deshavaju.

Смири се Кепере, не мораш тако отворено "да навијаш
воду на антисрпску воденицу", смири се јер ћу
да позовем марлона, не могу да
верујем да си толико глуп ДА МИСЛИШ ДА АКО
СРБИЈИ И СРБИМА БУДЕ ГОРЕ - ДА ЋЕ ТЕБИ И ТВОЈИМ
ИСТОМИШЉЕНИЦИМА БИТИ БОЉЕ ???
 

Back
Top