Escherichia Coli Conjunctivitis

ZorzSCG

Početnik
Poruka
5
Dobro vece
Molim vas za jednu informaciju koja se tice zdravlja
moga deteta.Naime Danas joj je otkrivena bakterija
Escherichia Coli u desnom oku
Pedijatar joj jeprepiso ciprocinal 250mg tablete
za odrasle ali da pije po pola tablete na 12 sati.
Inace dete mi je staro 3 godine i ima 16 kg.
Zasto sam ja skeptican u vezi ove terapije?
Pa doktorka mi je delovala jako nesigurno prilikom
prepisivanja leka jer ni sama nije bila sigurna da li sme da ga prepise detetu jer lek nepostoji kao sirup za decu!!!
Njen komentar je da se tablete ne daju deci ispod 12 godina ali posto nije reagovala na prethodne tri terapije
-hlorofenikol mast
-gentokulin kapi za oci
-uniflox kapi za oci
doduse nismo imali ispravan nalaz brisa oka iz privatne laboratoreije po kojima
je bris bio negativan a u stvari je bio pozitivan skoro DVA MESECA!!
Molim vas da li mogu ovu terapiju da koristim na detetu bez grize savesti?
Hvala vam unapred na odgovoru
 
ZorzSCG:
Dobro vece
Molim vas za jednu informaciju koja se tice zdravlja
moga deteta.Naime Danas joj je otkrivena bakterija
Escherichia Coli u desnom oku
Pedijatar joj jeprepiso ciprocinal 250mg tablete
za odrasle ali da pije po pola tablete na 12 sati.
Inace dete mi je staro 3 godine i ima 16 kg.
Zasto sam ja skeptican u vezi ove terapije?
Pa doktorka mi je delovala jako nesigurno prilikom
prepisivanja leka jer ni sama nije bila sigurna da li sme da ga prepise detetu jer lek nepostoji kao sirup za decu!!!
Njen komentar je da se tablete ne daju deci ispod 12 godina ali posto nije reagovala na prethodne tri terapije
-hlorofenikol mast
-gentokulin kapi za oci
-uniflox kapi za oci
doduse nismo imali ispravan nalaz brisa oka iz privatne laboratoreije po kojima
je bris bio negativan a u stvari je bio pozitivan skoro DVA MESECA!!
Molim vas da li mogu ovu terapiju da koristim na detetu bez grize savesti?
Hvala vam unapred na odgovoru

Dakle ovako: prvo, da li je nakon pozitivnog brisa Na E. coli radjen antibiogram (na koje antibiotike je osetljiva) pa po njemu prepisana terapija ili je prepisana bez antibiograma (sto bi bio potpuni propust pogotovu za tako malo dete!)?

Verovatno se radi o sistemskoj infekciji (najverovatnije urinarnoj) odakle se infekcija prenela na oko. Najlogicnije je uraditi bris i po brisu antibiogram, pa oftalmolog prepisuje terapiju po antibiogramu, oftalmolozi po pravilu konjunktivite i infekcije oka ne lece sistemskom terapijom vec kapima i mastima, a ako se utvrdi osetljivost po antibiogramu na neki antibiotik koji ne postoji kao takav u kapima ili masti on se po recepturi pravi farmaceutski iz ampula, tako da ne vidim zasto to nioje kod Vaseg deteta utvrdjeno.

ako je pak radjen antibiogram i pokazalo se da je E. coli osetljiva na Ciprocinal, pa joj je pedijatar preisao ovaj lek sa idejom da tretira urinarnu infekciju koja je uzrok (najverovatnje) e. coli u oku, Ciprocinal je veoma jak antibiotik, jedan od onih koji su poslednja linije odbrane kad sve drugo ne uspe i propadne (dakle ako se po antibiogramu ispostavilo da je postojala osetljivost e. coli na bilo sta drugo, prvo su ti antibiotici morali da budu isprobani a Ciprocinal da bude ostavljen za kraj). Ciprocinal u ovoj dozi koja je data nije stetan za Vase dete, u tom smislu sto se preporucuje kod dece 5-10 mg na kg telesne tezine, dakle za 16 kg maksimalna doza bila bi 160mg a Vase dete je dobilo dozu od 125mg (pola tablete), sto je dakle u redu i mozete detetu bez bojazni dati ovaj lek. Ali ako nije radjen antibiogram, po meni a i kolegama koje samkonsultovala (oftalmologu i decijem anesteziologu) potpuna bi bila glupost senzibilisati bespotrebno dete na ovaj potentni antibiotik ako postoji mogucnost da se deluje lokalno prema osetljivosti, ili sistemski nekim slabijim a delotvornim antibiotikom.

Da biste ubili komarca mozete koristiti novine a ozete i atomsku bombu, zar ne?! Ali zar novine nisu logicnija i benignija varijanta?

Dakle, da sam na Vasem mestu odvela bih dete na jos jedan bris oka (ako nece da Vam to urade u Domu Zdravlja, onda uradite privatno, promenite laboratoriju, raspitajte se), zahtevajte da se uradi antibiogram i da se dete prema rezultatima leci. Ne znam ni sama iz Vaseg psta zasto dete nije tretirao oftalmolog nakon sto je ustanovljeno da dete ne reaguje na pomenutu oftalmolosku terapiju nego ga je preuzeo pedijatar?

Puno pozdrava i srecno.
 
Hvala vam na odgovoru

Antibiogram je uradjen i bakterija je osetljiva na sledece:
Ceftriakson
Gentamicin
Tetraciklini,Dovicin,Amracin
Hloranfenikol
Ciprofloksacin

Sada neznam zasto je bas taj lek izbran od ovih
koji su ponudjeni.
Malo sam i uplasen zato sto mi dete vuce ovu infekciju skoro 2 meseca!!
Po vama da li je neki od ovih lekova slabiji od pomenutog ciprocinala ali da ima isti ucinak na
E coli i da ima preporucenu pedijatrisku dozu.
Koliko sam video po internetu ovaj lek ciprocinal
se cak nepreporucuje ni adolescentima a pogotovo ne maloj deci a plus oko njega je bila i afera o 1600 laznih kutija koje su se pojavile po apotekama!!
 
ZorzSCG:
Hvala vam na odgovoru

Antibiogram je uradjen i bakterija je osetljiva na sledece:
Ceftriakson
Gentamicin
Tetraciklini,Dovicin,Amracin
Hloranfenikol
Ciprofloksacin

Sada neznam zasto je bas taj lek izbran od ovih
koji su ponudjeni.
Malo sam i uplasen zato sto mi dete vuce ovu infekciju skoro 2 meseca!!
Po vama da li je neki od ovih lekova slabiji od pomenutog ciprocinala ali da ima isti ucinak na
E coli i da ima preporucenu pedijatrisku dozu.
Koliko sam video po internetu ovaj lek ciprocinal
se cak nepreporucuje ni adolescentima a pogotovo ne maloj deci a plus oko njega je bila i afera o 1600 laznih kutija koje su se pojavile po apotekama!!

Svi navedeni lekovi imaju ucinak na e.coli ako su dobijeni po antibiogramu kao sto kazete. Zaista ne mogu da Vam odgovorim na pitanje zasto bas Ciprocinal, kao sto rekoh on je obicno zadnja linije odbrane, po meni osim tetraciklinskih antibiotika (Dovicin itd), Ceftriaxon i Gentamicin i Hloranfenikol bi dosli u obzir pre Ciprocinala, ali ono sto me prvenstveno zbunjuje jeste zasto infekciju oka ne leci oftalmolog? Da li je radjena urino i koprokultura kod deteta pa je na osnovu toga ustanovljeno da je neophodna sistemska terapija, ili...?
 

Back
Top