Kuler se tripuje

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Ovo je možda nebitno, ali me baš nervira...
Menjala sam kuler i od tada je jako bučan. To i nije bitno, bitno je što vrlo često, u zadnje vreme, hm, kako da opišem, kao da crkava :shock:
Znate kada rukom zaustavite sobni ventilator i on promeni zvuk? Radi se o nagloj i jakoj promeni tog zvuka što ga kuler proizvodi.
Pretpostavljam da je u pitanju napon, t. j. ovo zlo od struje koju nam šalju, ali možda i nije?
Da nije prašina? Mislim, ne bi trebalo da je toliko prljav...
Da li je to, mislim, normalno i da li se i vama dešava?
 
puki68:
Nije napon , trba skinuti pomrnuti kuler i podmazati ga.

ali ne podmazivati uljem za motore ili nekim slicni uljem, nego ako mozes nadji tovatnu mast, koja je savrsena za te stvari ... napon nema veze sa obrtanjem kulera ... naravno, pre svega, proveri da li je dobro namesten kuler, da li je legao kako treba i sve to ... sto se tice ovog pricvrscivanja, mislim da je to nesto sto nema veze sa bukom kulera na procesoru zar ne ... pozdrav
 
no_problem:
puki68:
Nije napon , trba skinuti pomrnuti kuler i podmazati ga.

ali ne podmazivati uljem za motore ili nekim slicni uljem, nego ako mozes nadji tovatnu mast, koja je savrsena za te stvari ... napon nema veze sa obrtanjem kulera ... naravno, pre svega, proveri da li je dobro namesten kuler, da li je legao kako treba i sve to ... sto se tice ovog pricvrscivanja, mislim da je to nesto sto nema veze sa bukom kulera na procesoru zar ne ... pozdrav
Odlicno si ovo rekao samo jenda stvar ako smem? Mislim da se cooler ne treba podmazivati mastima jer ce brze nakupiti prasinu sto ce brze trositi osovinu i sve cesce ce cooler morati cistiti. Moje je misljanje da je najbolje malo spricnuti WD-40 koji je mastan ali je na nitro bazi pa rastvara prasinu i isparava. 2 muve jednim udarcem :)
 
El Muerte:
no_problem:
puki68:
Nije napon , trba skinuti pomrnuti kuler i podmazati ga.

ali ne podmazivati uljem za motore ili nekim slicni uljem, nego ako mozes nadji tovatnu mast, koja je savrsena za te stvari ... napon nema veze sa obrtanjem kulera ... naravno, pre svega, proveri da li je dobro namesten kuler, da li je legao kako treba i sve to ... sto se tice ovog pricvrscivanja, mislim da je to nesto sto nema veze sa bukom kulera na procesoru zar ne ... pozdrav
Odlicno si ovo rekao samo jenda stvar ako smem? Mislim da se cooler ne treba podmazivati mastima jer ce brze nakupiti prasinu sto ce brze trositi osovinu i sve cesce ce cooler morati cistiti. Moje je misljanje da je najbolje malo spricnuti WD-40 koji je mastan ali je na nitro bazi pa rastvara prasinu i isparava. 2 muve jednim udarcem :)
U pravu si za WD 40. Idealan je za podmazivanje tako malih mehanizama kao sto je kuler jer ima malu gustinu a stiti kalem elektromotora. Masti bi kocile osovinu ma koliko retke bile.
 
no_problem:
sto se tice ovog pricvrscivanja, mislim da je to nesto sto nema veze sa bukom kulera na procesoru zar ne ... pozdrav

moze da bude, meni se desilo da je tandrkao dok nije lepo legao...naravno, ne kuler nego cela ona konstrukcija...inace, nisam bas siguran za wd 40, to bi trebalo da lepo radi jedno vreme, ali posle kada 'izvetri' moze da bude jos gore...ja sam svoj podmazivao obicnim uljem za sivace masine, i one masinice za sisanjne, a rezultati su bili vise nego dobri....
 
I Dalje sam za WD-40 iz razloga sto je u pitanju maleni lager i lagani ventilator a ne osovinica satnog mehanizma u kojem bi gusce masinsko ulje lezalo. lager bi bio sputavan uljem koje iako vrlo retko ipak je dovoljno gusto da obori brzinu kulera za neki procenat i sto je najbitnije - moze se dogoditi da nagrize lak kalemova elektromotora sto nije slucaj sa WD-40 koji ostavlja ulje vrlo retko posle isparavanja i stiti kalem.
 
upravo sam govorio i nagrizanju kalemova, to je ono sto je problem, probaj recimo da podmazes potenciometar na nekom pojacalu sa wd40, i gledaj sta cece biti za mesec dana - pri svakom pomeraju ima da krchi do neba.
wd40 je odlican kada su u pitanju cisto mehanicke stvari, ali posto je ovde elektrtomotor 'otvoren' bolje koristiti neko ulje.
 
WD 40 ne nagriza ama bas nista. Koristim isti svakog dana na poslu. Odlican je jer rastvara prljavstinu i cuva osovinu od iste a istovremeno je podmazuje i sprecava habanje, tako da ne znam odakle ti ideja da potenciometar krchi kada ga podmazes istim? On krchi bas kada ima prljavstine a ne kada ga ocistish... :?
 
wd40 i struja, ne idu nikako, wd je za podmazivanje osovina, sarki, odvrtanje srafova, i slicno...inace, sad sam bas pretrazivao net da vidim dal su ljudi koristili wd 40 za podmazivanje svojih kulera, i naisao sam na dosta negativnih iskustava, i svi preporucuju ulje.
Inacee, da potenciometar krci kada ima prasine u njemu, koju wd sasvim lepo skine, ali sta bude posle...uostalom probaj :)
 
Potenciometar ima grafitni sloj koji WD rastvara, znaci nije isto. WD ne ide u finu elektroniku tj. kao kontakt reparator jer je mastan. On ima svoju primenu, sluzi i kao zastita i kao podmazivac ali odredjenih sklopova. da udjem malo u dubinu problema: mali lager, mala snaga motora trazi jako retko ulje. Obicno ulje nagriza lak kalemova elektromotora i pomalo koci lager laganog sistema koji se vrti brzo a nema obrtni moment skoro nikakav, jednostavno se uvali u lager. Vrlo je bitna viskoznost ulja za odredjeni masinski sklop ( ako se moze kuler tako nazvati ). Masinsko ulje ide za sivace masine koje imaju mali zazor i mali broj obrtaja a vrlo teske delove. Na kraju, bez probe nema ni resenja.
 

Back
Top