dva cd roma, i dva diska ;)

ignis

Zainteresovan član
Poruka
411
1. na racunaru imam trenutno jedan cd rom, tj rezac, ali imam i na starom racunaru jedan cd rom, koji se ne koristi a odlican je... da li mogu i njega da prebacim na ovaj komp i da mi oba rade bez problema? Sta sve treba da se ispodesava, ako ima nesto da se podesava?

2. Da li mogu da mi rade dva hard diska, jer na primer kad donesem od nekog druga disk da prebacim muziku , filmove, i sl. ja moram da ga stavim umesto trenutnog cd roma, i onda moze, nikako drugacije ne mogu da ga povezem pa da mi budu prisutna oba diska i + cd rom.

hvala
 
moze da u isto vrijeme budu prikljecena i dva hdd-a i dvd cd roma.
Ti vjerovatno imas stavljen samo jedan ide kabal i mozes na njega da prikljucis dva uredjaja i kad doneses od druga hdd moras da iskljucujes cd rom.

Stavis jos jedan ide kabal i na njega priljucis 2 cd roma (moras da prebacis jumper na cd romovima da nebude u istom polozaju na oba) a na ovu ide granu sto vec imas ostavis tvoj hdd. i tako kad doneses jos neki hdd moras da ga prikljucis
 
Ma kabal ti je dzabana.
A IDE mora ici u maticnu (inace ti maticna ima dva prikljucka za IDE), al' ostale komponente nadovezujes na neku koja je vec spojena na maticnu IDE kablom.
Stim kao sto ti rece Skora, moraju ti biti razlicitog polozaja dzamperi (jedan master, a drugi slave)
 
Na jedan IDE kabel prikljucis CD ROMove tako da jedam bude master a drugi slave( uzmi u ruke CD ROM pa ga malo okreci i primetices neku nalepnicu sa tackicama .crticama , i tu ti objasnjava kako treba da stoje jumperi tj kako treba da je premosceno da bi dobio da radi kao master ili slave.
Isto i sa HDD, sa drugim kablom mozes da prikljucis dva diska i postoji nalepnica na kome je objasnjeno kako master kako slave.
Onaj disk koji sada imas treba da je MASTER posto se sa njega podize OS i tako treba i da ostene a sve druge diskove koje ubacujes u tvoj komp PRETHODNO PODESI DA BUDE SLAVE(prebacivanjem jumpera sa zadnje strane HDD) a posle vrati kako je bilo ako si pozajmio od druga.
 
Uspeo sam da ubacim i drugi cd rom, a hdd nisam pokusao, ali za ovaj cd rom nisam ubacivao nikakav novi kabl, vec je bio jedan slobodan... i sve radi ok....
Jedino sto onaj jumper mislim da nisam stavio, to je onaj najmanji deo, zar ne? Onaj sa dve zice ? Njega nisam mogao da ubacim... mada nema veze, sve radi ok.
Hvala svima!!!!
 
Jumper je velicine 5 mm i on je u stvari most izmedju kontakata koji izgledaju kao iglice sa zadnje strane HDDa i u zavisnosti dali prespojis 1i3 ili 1 i 2(ove brojeve ja malo lupam ali je princip bitan) dobijas da radi kao master ili slave.Jumper ,ja licno , skidam i nabadam pincetom ili malim spic kljestima pa sad ti vidi koliki je .NEMA zica ,nije nastavak nikakvog kabla.
 

Back
Top