AUTOIMUNO OBOLJENJE

Najednostavnije receno to su oboljenja u kojima organizam sopstvene delove(celije) pogresno prepoznaje kao uljeze i razvija odbranu prema njima.Zapravo telo napada samo sebe.Posto u savremenoj medicini je veliki broj takvih bolesti naucnici se trude da nadju resenje za takve greske naseg tela ali to ide jako sporo i ko zna kad ce se doci do takvih resenja.Covek je situaciji kad ne moze sebi da pomogne jer prosto sve se desava na molekularnom nivou,zapravo organizam je razvio alergiju sam prema sebi.
 
Lupus erythematodes chronicus,sistemski eritematoidni lupus(ovde se mogu javiti mnoge manifestacije od poremecaja srca,pluca,bubrega,krvi...),dermatomyosistis,sjogrenov sindrom,ima ih jos,sklerodermija ali tu vec dolazi do vise teorija nastanka(nepoznat je uzrok a onda se tu ispituje autoimuni poreklo,nasledje...)itd.Viteligo je stecena promena ali i tu postoji kao teorija nastanka antitela koja su se okrenula protiv celija koje nose pigment.
Ovo je ono za sta se sigurno zna da da je u pitanju autoimuni proces ali u sustini za sve bolesti nepoznatog uzroka se vrse istrazivanja u tom pravcu.Vreme ce nadam se doneti odgovore na ta pitanja.
 
Reumatoidni artritis, multipla skleroza, miastenija gravis, dijabetes tip i (deciji dijabetes tj secerna bolest) se smatra autoimunom bolescu itd. Zaista ih ima jako puno. Kako su to bolesti gde je vas imuni sistem usmeren na sopstvene celije i tkiva (ne prepoznaje ih kao sopstvene vec ih vidi kao strane) lecenje se sastoji u tome da se on suprimira tj. suzbije. Dakle daju se medikamenti (antiinflamatorni lekovi, kortikosteroidi itd) koji ce spreciti dalje unistavanje tkiva od strane imunog sistema.

P.S. nadam se da sam razumljiva :?
 
Hvala buduca koleginice na dopuni spiska bolesti.Samo ne spominji nazive lekova jer sam skoro videla da ljudi znaju cak i kortikosteroide da uzimaju na svoju ruku.Neverovatno ali istinito.Pozdrav!
 

Back
Top