Istorija matematike

Књига се тражи! Хрватско издање. Латиница. Шта да кажем!?
"Odlicna je, ja sam je koristio za ispit."
Користиш међународну литературу, па добро има то. Лепо је знати стране језике.
Него где су ти писмени људи да на србском језику нешто напишу? Као да смо сакати и тупи. Треба узети једну мотку и изударати све те магистре и докторе.
 
Anonymous:
Књига се тражи! Хрватско издање. Латиница. Шта да кажем!?
"Odlicna je, ja sam je koristio za ispit."
Користиш међународну литературу, па добро има то. Лепо је знати стране језике.
Него где су ти писмени људи да на србском језику нешто напишу? Као да смо сакати и тупи. Треба узети једну мотку и изударати све те магистре и докторе.

Sto se tice nauke, nemam predrasuda ko je pisac. Ko je kriv nama sto nismo sposobni da napisemo jednu takvu knjigu. Ima i knjiga na nesem jeziku, ali je to istorija matematike i fizike u npr. 10 tomova, pa ko voli nek izvoli.
 
U tome i jeste fora, ja bih da pisem o tome, al nema literature... Hvala vam, nesto sam pocela da ceprkam, a ove Hrvate cu da probam da nadjem, mada mi je vise muka da ceo zivot citam matematiku na hrvatskom....
 
Moze se naci nekoliko knjiga i na srpskom.
Na primer:
Bozic Milan, "Pregled istorije i filozofije matematike", Zavod za udzbenike i nastavna sredstva, 2002.

Od onih kojima istorija matematike nije glavna tema ali sadrze dosta i o tome su "Gedel, Eser, Bah" od Daglasa Hofstatera (Prosveta, 2002) ali ovo je samo delimican prevod te knjige.
Mozes da potrazis i knjigu Sajmona Singa "Fermaova poslednja teorema" (DN Centar, 1999)

Od starijih je zanimljiva knjiga sa biografijama slavnih matematicara "veliki matematicari" od Ranka Risojevica (Nolit, vise izdanja)
Nolit je davno u svojoj biblioteci Sazvezdja izdao "Filozofiju matematike" Stefana Barkera kao i "Noviju filozofiju matematike" i obe jos mogu da se nadju po antikvarnicama.
 
Boziceva knjiga je zanimljiva, ali to je ipak samo pregled istorije matematike. Nema puno "materijala" za one koji zele da se ozbiljnje bave istorijom matematike. Osim ove imam i jednu zanimljivu knjigu (ne secam se autora)kja je prevedena na srpski i objavljena u okviru Matematicke biblioteke...
 

Back
Top