Osveta i pokajnici

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Evo dodje vreme da otvorim jednu uvek izbegavanu temu u politici i demagoški pominjanu u filozofiji...

---Osveta---

""Payback""



Da pomognem razvoju teme ovde , neću na početku dati kratki esej već samo pitanja....

-Pamti pa vrati-
-Okreni i drugi obraz-
-Ko tebe kamenom ti njega hlebom-
-Doćiće maca na vratanca-
-Praštajte drugima grehe kao što će i Bog oprostiti vama vaše...-
-U jeziku osvete nema razuma-
-Pojela ga osveta-


I da dodam , ovo je polje najvećih manipulacija sa ljudima , upravo metodom neko može , a neko ne može...
Ne želim da čujem ono što mislite da je društveno pogodno mišljenje (priče o zecu) već vaše stvarno razmišljanje u skladu sa vašim stvarnim reakcijama...
 
Aparthejd - postoji institucija nazvana komisija za istinu i pomirenje. Krivac mora da prizna zlocin pred, na primer, majkom deteta koje je ubio. Mora da ustane i da kaze kako se zove i sta je uradio. Da pred svojom porodicom, prijateljima i prijateljima ubijenog isprica detalje ubistva - gledajuci majku/oca/brata ubijenog u oci. I ako se pokajao trazi da mu se oprosti zlocin. Tesko je i njemu koji milost moli od nekoga kome je unistio zivot a i onome koji treba da mu oprosti smrt deteta/muza/majke/brata... Dok ubica prica majke placu, vriste, jecaju do neba. Mogu da ne oproste i onda se njemu sudi. Ako mu je oprosteno, slobodan je. U tom suocavanju sa samima sobom i jedno sa drugim zrtva i krvnik se bore sa svojim unutrasnjim demonima. Strasno je tesko i gledati ih i slusati a najteze je kada majke postavljaju pitanja kako je dete izgledalo, sta je reklo pre nego sto je izdahnulo, kako je umrlo...Ali tada i oni koji su ubijali shvate da su ubijali ljudska bica a ne inferiornu rasu koja ne zasluzuje da zivi. Svima je potrebno mnogo hrabrosti za tako nesto. Genocid u Ruandi isto. Decak koji place i oprasta nekome ko je pobio citavu porodicu i citavo selo...osim njega i sezdesetogodisnje majke koja je silovana, prezivela ali je dobila hiv i umrla u najgorim mukama nakon dve godine...I ako oni mogu da oproste... mozemo svi
 
mojra:
Aparthejd - postoji institucija nazvana komisija za istinu i pomirenje. Krivac mora da prizna zlocin pred, na primer, majkom deteta koje je ubio. Mora da ustane i da kaze kako se zove i sta je uradio. Da pred svojom porodicom, prijateljima i prijateljima ubijenog isprica detalje ubistva - gledajuci majku/oca/brata ubijenog u oci. I ako se pokajao trazi da mu se oprosti zlocin. Tesko je i njemu koji milost moli od nekoga kome je unistio zivot a i onome koji treba da mu oprosti smrt deteta/muza/majke/brata... Dok ubica prica majke placu, vriste, jecaju do neba. Mogu da ne oproste i onda se njemu sudi. Ako mu je oprosteno, slobodan je. U tom suocavanju sa samima sobom i jedno sa drugim zrtva i krvnik se bore sa svojim unutrasnjim demonima. Strasno je tesko i gledati ih i slusati a najteze je kada majke postavljaju pitanja kako je dete izgledalo, sta je reklo pre nego sto je izdahnulo, kako je umrlo...Ali tada i oni koji su ubijali shvate da su ubijali ljudska bica a ne inferiornu rasu koja ne zasluzuje da zivi. Svima je potrebno mnogo hrabrosti za tako nesto. Genocid u Ruandi isto. Decak koji place i oprasta nekome ko je pobio citavu porodicu i citavo selo...osim njega i sezdesetogodisnje majke koja je silovana, prezivela ali je dobila hiv i umrla u najgorim mukama nakon dve godine...I ako oni mogu da oproste... mozemo svi
Nefilozofski, što Truman reče. Ali istinito.
Za genocid u Ruandi mi ni ne znamo, jer se desio u vreme bombardovanja. Ne znamo, jer mediji kod nas nisu ispratili.
Život je pun situacija za koje mi ne znamo. Ali to ne umanjuje njihovu važnost.
A što se osvete tiče, opet, 'nefilozofski':
mojra:
U tom suočavanju sa samima sobom i jedno sa drugim žrtva i krvnik se bore sa svojim unutrašnjim demonima.
Pa ko pobedi. Od slučaja do slučaja, od čoveka do čoveka.
Što, opet, ne bi trebalo da utiče na gradaciju procenjivanja i važnosti. Od osobe do osobe (što, opet, ne znači da su svi zaslužili da se svrstaju u ljudski rod).
Pitanje kriterijuma.
 
dragonfromdarkness:
Hiljadu pta sam pomislio na to, hiljadu puta sam bivao prevaren ili povredjen. Medjutim, svaki put, posle nekog vremena, kad se "ohladim", jednostavno osetim koliko sam sustinski daleko od svega toga, koliko to u stvari smatram "gubljenjem vremena" i potpuno pogresnom okupacijom u zivotu. Ne znam, mozda gresim, ali moje razmisljanje je jednostavno takvo. Zapitao sam sam sebe da li je razlog nesposobnost da se svetim, nemogucnost za tako nesto??? I da bih se uverio sta je istina, dva puta sam prilazio na 1m udaljenosti od potencijalne "mete" moje osvete sa realnom mogucnoscu da uradim i ono najgore. Pitao sam sebe imam li hrabrosti i snage za tako nesto. OSETIO SAM DA IMAM I DA MOGU TO DA URADIM! Medjutim, istina je da ja to u stvari NISAM ZELEO. Tada sam, cini mi se, shvatio koliko je veliko i opasno nerazumevanje medju ljudima, neznanje i ljudska glupost. Video sam i koliko je moj bes prema osobi u stvari posledica povredjene sujete koje uopste do tada nisam bio svestan. U neku ruku, taj moj postupak (dva puta), mi je dao dosta odgovora o meni samom i o zivotu uopste. Ni ranije nisam bio od ljudi koji bilo kome prete zbog bilo cega, ali posle toga sam shvatio da je "pretiti bilo kome" samo pokazatelj slabosti i isfrustriranosti. Po mom shvatanju stvari, pametan covek nema potrebe da bilo kome preti niti da se sveti. Mislim da je moguca varijanta "kaznjavanja" i to samo u cilju sprecavanja daljih nekorektnih postupaka neke osobe, sto znaci da ako bilo sta i uradite nekome, to ne treba da bude iz besa ili revolta (sto je slucaj sa osvetom) vec iz relano opravdanog razloga, da osoba SHVATI da NIJE DOBRO da radi to sto radi, da NIJE DOBRO NI PAMETNO ZA NJU SAMU. Mislim da je poslednje sto bih zeleo da se neko plasi. Zeleo bih da bude razuman i SVESTAN, sposoban da pravilno proceni koje ce biti posledice njegove ponovljene nekorektnosti.
Potpisujem svaku reč 8)
 
ajde da uporedimo temu sa londonom i mudžahedinima ,,, ---- različite vere i ciljevi ,,,, a što da ne -- osveta nevinim, pa i bio napad na nevine ,, politika odradila svoje a narod ispašta ,,, e sada narod uzima (delimično stvar u svoje ruke) ---prostački ...--ali koji je drugi način ,,

kada bi počeli cigani sa samoubilačkim napadima (haha zamislite cigu kamikazu) -- pa zar ne bi narod udario prvo na cigan malu ,,, ako nema pametnog rešenja ,,zasučeš rukave i udri
 
gigule:
Tuzni_patak:
Lično , ja sam da postoji osveta...
Mislim da je osveta prirodna i jako dobra stvar...
I da je ima više bilo bi bolje....
zašto
zašto je dobra i kako ti dokazuješ da je prirodna stvar
kako, u kom smisli bi nam/tebi/vama bilo bolje?


jel mogu ja jel moooogu ????

vako;;; desilo se devojčici od tri godine ( znate već) --- ljudima je u prirodi osveta ,, ko nije poželeo da se dočepa manijaka ??? --
da je osveta i zakonom regulisana bilo bi manje nasilja ,, bar iz straha da te ne zadesi slična sudbina ne bi se upuštao u situacije koje na bilo koji način ugrožavaju drugo biće
 
Želja za osvetom u čoveku stvara neku energiju koja mu omogućava da nešto uradi sa njom. Koliko su korisne misli o osveti, toilko ih je pogrešno sprovoditi u delo. Po mom mišljenju prava stvar je, kada poželiš osvetu i već stvoriš tu energiju u sebi - iskoristiti je za nešto plemenitije i kreativnije nego što je suština osvete.
 
Red5:
Želja za osvetom u čoveku stvara neku energiju koja mu omogućava da nešto uradi sa njom. Koliko su korisne misli o osveti, toilko ih je pogrešno sprovoditi u delo. Po mom mišljenju prava stvar je, kada poželiš osvetu i već stvoriš tu energiju u sebi - iskoristiti je za nešto plemenitije i kreativnije nego što je suština osvete.


da ..naidje ti neki taliban iskopa ti oko ,,, a ti preusmeravaj energiju na zalazak sunca koji možeš da preneseš na platno ,,-- toliko o kreativnosti


kada bi nestala osveta ,, u ovom slučaju se dele ljudi na normalne i iščašene ,,, dakle ovi normalni bi trpeli teror od mentalaća ...--i nikome ništa ,, mentalać bi se okurajžio jer bi video da je iznad situacije (gledano njegovim očima) --- niko ga ne dira a on hara u svoj uništavački pohod ....

osveta je oružje kojim se suprotstavljaš protivniku koji je na nižoj intelektualnoj grani --valjda
 
avesic:
Red5:
Želja za osvetom u čoveku stvara neku energiju koja mu omogućava da nešto uradi sa njom. Koliko su korisne misli o osveti, toilko ih je pogrešno sprovoditi u delo. Po mom mišljenju prava stvar je, kada poželiš osvetu i već stvoriš tu energiju u sebi - iskoristiti je za nešto plemenitije i kreativnije nego što je suština osvete.


da ..naidje ti neki taliban iskopa ti oko ,,, a ti preusmeravaj energiju na zalazak sunca koji možeš da preneseš na platno ,,-- toliko o kreativnosti


kada bi nestala osveta ,, u ovom slučaju se dele ljudi na normalne i iščašene ,,, dakle ovi normalni bi trpeli teror od mentalaća ...--i nikome ništa ,, mentalać bi se okurajžio jer bi video da je iznad situacije (gledano njegovim očima) --- niko ga ne dira a on hara u svoj uništavački pohod ....

osveta je oružje kojim se suprotstavljaš protivniku koji je na nižoj intelektualnoj grani --valjda

samo ne podcenjuj kreativnost - možda me akt talibana navede da smislim nešto novo. ne vrti se kreativnost samo oko umetnosti :wink:
 
avesic:
ZAKON -- ???? -- jel čitaš novine ????
zakon postoji da bi intelektualci (pravnog faksa) dobili svoje radno mesto ,,,

Mislim da kod nas postoji zabluda koja se zove "raditi u struci". U principu, završen fakultet samo pokazuje da je osoba sposobna nešto da nauči. Ako tom mom mišljenju dodamo činjenicu da je naš obrazovni sistem slabo primenljiv u praksi i ne odgovara poslovnim praksama - ne ostaje nam ništa drugo nego da tu diplomu koristimo kao dokaz da možemo nešto da naučimo. :)

A zakon o kome pričaš je zakon ponude i potražnje - na našem tržištu rada ne postoji potražnja za tolikim pravnicima, ekonomistima i tako dalje. :)
 
dragonfromdarkness:
Hiljadu pta sam pomislio na to, hiljadu puta sam bivao prevaren ili povredjen. Medjutim, svaki put, posle nekog vremena, kad se "ohladim", jednostavno osetim koliko sam sustinski daleko od svega toga, koliko to u stvari smatram "gubljenjem vremena" i potpuno pogresnom okupacijom u zivotu. Ne znam, mozda gresim, ali moje razmisljanje je jednostavno takvo. Zapitao sam sam sebe da li je razlog nesposobnost da se svetim, nemogucnost za tako nesto??? I da bih se uverio sta je istina, dva puta sam prilazio na 1m udaljenosti od potencijalne "mete" moje osvete sa realnom mogucnoscu da uradim i ono najgore. Pitao sam sebe imam li hrabrosti i snage za tako nesto. OSETIO SAM DA IMAM I DA MOGU TO DA URADIM! Medjutim, istina je da ja to u stvari NISAM ZELEO. Tada sam, cini mi se, shvatio koliko je veliko i opasno nerazumevanje medju ljudima, neznanje i ljudska glupost. Video sam i koliko je moj bes prema osobi u stvari posledica povredjene sujete koje uopste do tada nisam bio svestan. U neku ruku, taj moj postupak (dva puta), mi je dao dosta odgovora o meni samom i o zivotu uopste. Ni ranije nisam bio od ljudi koji bilo kome prete zbog bilo cega, ali posle toga sam shvatio da je "pretiti bilo kome" samo pokazatelj slabosti i isfrustriranosti. Po mom shvatanju stvari, pametan covek nema potrebe da bilo kome preti niti da se sveti. Mislim da je moguca varijanta "kaznjavanja" i to samo u cilju sprecavanja daljih nekorektnih postupaka neke osobe, sto znaci da ako bilo sta i uradite nekome, to ne treba da bude iz besa ili revolta (sto je slucaj sa osvetom) vec iz relano opravdanog razloga, da osoba SHVATI da NIJE DOBRO da radi to sto radi, da NIJE DOBRO NI PAMETNO ZA NJU SAMU. Mislim da je poslednje sto bih zeleo da se neko plasi. Zeleo bih da bude razuman i SVESTAN, sposoban da pravilno proceni koje ce biti posledice njegove ponovljene nekorektnosti.

Da bi malo smirili strasti na ovoj temi, gde sam moram da priznam dao malo pompeznu izjavu, ali upravo da bi otvorili "nije demokratski" "nije u redu" "nije hrišćanski" stereotipe i tabue...

Citirao sam ovo gore, zbog toga što se slažem sa tim , ali opet stoji (što neću još da dokumentujem i pravdam, već za koji dan) da je osveta dobra.

Na drugoj strani potpuno, ako upotrebim malo demagogije izvućiću dobru stvar osvete i u sledećem:

-Ja sam upoznat sa načinima delovanja krvne osvete
Ne iz knjiga već u praksi.
Tu se pozitivnost vidi u sledećoj situaciji. U nekoj familiji imate jakog , krupnog , obesnog mladića. On kinji i maltretira koga stigne. Ali tamo gde postoji krvna osveta, familija mladića itekako gleda koliko on preteruje i sa kim preteruje....

Jer , ako sa pogrešnim pretera, neće on stradati već dete od strica, tetke, ujaka. Najčešće strada najslabiji član suprotnog "klana".

Zato je najčešće takav obesan mladić bio oteran iz svog kraja, tamo gde ga niko ne zna i gde zlo koje napravi će samo njemu da se vrati...

Ako ne bi poslušao kad ga njegova familija otera, dešavalo se da ga njegovi "srede".
-------------------------------------------
Koliko dobrih toliko i loših stvari ima, ako gledate "pravdu" , za koju ja smatram da ne postoji u takvom obliku , jer "stradalo dete bilo kog klana" je posledica neblagovremene reakcije tog klana.
--------------------------------------------

Strah od posledica i uopšte strah uvodi disciplinu kod ljudi, i tu spada i praznoverje , ali i vera.

O dobrim stranama osvete sledi u nastavku....
 
dragonfromdarkness:
avesic:
ZAKON -- ???? -- jel čitaš novine ????
zakon postoji da bi intelektualci (pravnog faksa) dobili svoje radno mesto ,,,

Ako je ovo tvoje gore tacno, to znaci da ja mogu da dodjem kod tebe u severnu pampukovicu, da te OLESIM OD BATINA a posle da te cekam da mi se ti osvetis, jel?

:lol: :lol: :lol:


pa da ,,kada nestanu reči nastupa sila ,,
ma jok ne bi mogo da me olešiš ,,, možda da digneš ruku kao qrvica ,,,, ali ja sam osvetnik budućeg vremena ,,,osvetom u napred (ooo novi termini)) ,, se branim od posledica ,,, jedan šut u mooda bi ti promenio pravac kretanja ruke ,,, dakle neupućeni ---- PREDVIDJENA OSVETA 8)
 
ako manijak siluje devojku ...kao građanin neke zemlje koja ima zakone bla bla bla njemu se sudi i on biva kažnjen prema zakonima te zemlje...

osveta bi bila ako bi ta devojka (njen dečko,majka ...) uzela pušku i ubila skota...

da li je kazna i osveta isto?
 
avesic:
e pa ako je VELIKA VEĆINA u pitanju --ne želim da se mešam jer mislim da spadam u MANJU MANJINU -- :D

E baš ne spadaš...
Spadaš upravo u veliku većinu....
Pogledaj samo kakve su ti reakcije , oslonjene na većinu i većinsko delovanje...A to što misliš da što imaš individualno mišljenje da si manjina željna slobode , to si pogrešno razumela šta je manjina i po kom osnovu smo podelili....

~zmajčeka
------------------------------------------
Nisam ni primetio da sam toliko daleko otišao u postavljanju medjuodnosa i da se to može tako nazvati , kao što si ti nazvao . Želja ljudi da se odreknu slobode.... Zbog velike uslovljenošću i jačine medjusobne borbe za hijararhijsku poziciju i preživljavanje , bez obzira da li žele ili ne žele upravljanje svoje slobode, ljudi je nemaju....

Postavio sam ovu temu znajući da će se voditi polemika oko toga treba li i u čemu ići u osveti.

Tvoj uvodni post je ono što pravoslavlje zastupa ili se tako tumači ono što pravoslavlje zastupa...

Ja medjutim ne poznajem pravdu (ne postoji za mene) pa osvetu mogu da sagledam ili kroz emotivno/osečaj ili kroz hijararhijsko ili kroz evolutivno.
-----------------------------------------------
nastavak (s) ledi....
 
gigule:
ako manijak siluje devojku ...kao građanin neke zemlje koja ima zakone bla bla bla njemu se sudi i on biva kažnjen prema zakonima te zemlje...

osveta bi bila ako bi ta devojka (njen dečko,majka ...) uzela pušku i ubila skota...

da li je kazna i osveta isto?

U ovakvim slučajevima uvek postavim pitanje , kad se osudjuje zločinac,
-da li ga osudjujemo da bi ga izolovali od ostalih u društvu,
-da li da bi ga kažnjavajući ga spustili i iživljavali se nad njim (likovali)
-ili da bi održali sistem pravde i pravičnosti u društvu.

Površno razmatranje ovog gore uvek se svede, pa naravno na sve. Ali uvek je jedno od gore navedenih najizražajnije i ustvari i jedino bitno....Jer motivi se medjusobno isključuju....
-------------------------------------------------
U vezi pitanja sa silovanjem....

---Osveta nije jedino , ako bi devojka uzela pušku i ubila manijaka. Osveta zavisi od psihologije žrtve. Naravno da u afektu(na prvu loptu) uvek proradi animalnost čoveka, te se prvo javlja poriv za animalnom destrukcijom....
---Pod osvetom možemo podrazumevati i sve one stvari i ponašanja koja nastaju u želji da otežamo opstanak i bivstvovanje jedinke nad kojom se svetimo....
---Kazna je zamišljena kao dejstvo usmereno ka pojedincu sa svih strana (od društva).
Osveta je dejstvo usmereno od strane pojedinca ka pojedincu ili više njih (tu je jedna razlika izmedju kazne i osvete)...Kazna , kao i nagrada postoje samo iz ugla gledanja onoga na kome se vrši, ostalima je to informacija....

Zato kazna postoji i za osvetnika, da bi se potisnuo njegov animalni primarni poriv i nadjačao njegov intelektualni i socijalni deo ličnosti....
-------------------------------------------
Na osnovu ovoga i želim da produbim temu....

Primetio sam da većina pod osvetom smatra uništavanje pojedinca (fizičko tumačenje), i dragon.... je to isto protumačio na taj način....

Kod jednih je lična želja da ne okrvave ruke presudna kod gušenja animalnog besa, kod drugih je strah od društvene kazne, kod trećih je strah od ponovne osvete druge strane....

Ja pod osvetom posmatram i sitne pakosti i sve ono što ne činite , a inače bi ste činili , da se nije desilo ono što se desilo...
//Zlopamtilo//


Religija na prvi pogled odbija svako postojanje osvete.....Siguran sam da je protiv zlopamtila u smislu posvećenosti misli i duha i likovanju nad tudjim nevoljama....

Kako stojimo sa osvetom, osvetničkim delom, a ne mislima? Tu već nije tako osudjujuće....

Ako se pokaje , treba pomoći grešnome....
To je stav religije.....

.......nastaviće se.....
 
dragonfromdarkness:
Hiljadu pta sam pomislio na to, hiljadu puta sam bivao prevaren ili povredjen. Medjutim, svaki put, posle nekog vremena, kad se "ohladim", jednostavno osetim koliko sam sustinski daleko od svega toga, koliko to u stvari smatram "gubljenjem vremena" i potpuno pogresnom okupacijom u zivotu. Ne znam, mozda gresim, ali moje razmisljanje je jednostavno takvo. Zapitao sam sam sebe da li je razlog nesposobnost da se svetim, nemogucnost za tako nesto??? I da bih se uverio sta je istina, dva puta sam prilazio na 1m udaljenosti od potencijalne "mete" moje osvete sa realnom mogucnoscu da uradim i ono najgore. Pitao sam sebe imam li hrabrosti i snage za tako nesto. OSETIO SAM DA IMAM I DA MOGU TO DA URADIM! Medjutim, istina je da ja to u stvari NISAM ZELEO. Tada sam, cini mi se, shvatio koliko je veliko i opasno nerazumevanje medju ljudima, neznanje i ljudska glupost. Video sam i koliko je moj bes prema osobi u stvari posledica povredjene sujete koje uopste do tada nisam bio svestan. U neku ruku, taj moj postupak (dva puta), mi je dao dosta odgovora o meni samom i o zivotu uopste. Ni ranije nisam bio od ljudi koji bilo kome prete zbog bilo cega, ali posle toga sam shvatio da je "pretiti bilo kome" samo pokazatelj slabosti i isfrustriranosti. Po mom shvatanju stvari, pametan covek nema potrebe da bilo kome preti niti da se sveti. Mislim da je moguca varijanta "kaznjavanja" i to samo u cilju sprecavanja daljih nekorektnih postupaka neke osobe, sto znaci da ako bilo sta i uradite nekome, to ne treba da bude iz besa ili revolta (sto je slucaj sa osvetom) vec iz relano opravdanog razloga, da osoba SHVATI da NIJE DOBRO da radi to sto radi, da NIJE DOBRO NI PAMETNO ZA NJU SAMU. Mislim da je poslednje sto bih zeleo da se neko plasi. Zeleo bih da bude razuman i SVESTAN, sposoban da pravilno proceni koje ce biti posledice njegove ponovljene nekorektnosti.
Slazem se sa tobom ali samo u jednom slucaju...ukoliko govorimo o malim,sitnim,beznacajnim,"neozbiljnim"osvetama.
Ukoliko je rec o VELIKIM osvetama,sve ovo pada u vodu.
Covek koji razmislja i priprema veliku,pravu osvetu i ima dobar razlog za to,nikada nece razmisljati na ovaj nacin.On je pun jeda,besa,ljutnje,bola i vapi za osvetom.
Nikad se nisam svetila,jer prosto niko nije bio vredan toga.
Jednostavno svoju povredjenost mogu da podnesem i mogu s njom da izadjem na kraj,ali povredjenost svojih najblizih ne bih mogla da oprostim i zaboravim.
 
odgovor patku ,, da ne citiram ceo post ,,,,
spadam u manju manjinu (ali akcenat je bio na MM i VV) --onako gramatički gledano ,,,,,
dakle po veri jesam manjina u srbiji ,, mada po razmišljanju --- znaš ja sam malo prsla tako da se ubrajam u većinu :D

što se osvete tiče ,,, baja koji je silovao devojčicu dobiće zatvor ,,, ko se nalazi u zatvoru ??? ... nadam se bar jedan ubica iz poslovnih razloga ,,, biznismen --trgovac drogom na veliko ,,, i reeeecimo jedan sitan diler koji ima dve ćerke kod kuće ,,,, mislim da će to biti državni oblik osvete ,,, a dešava se iza rešetaka svašta ,,,, volim onaj deo kada kažu "svakome po zasluzi"
 

Back
Top