Tacna visina Avale...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, toranj mi strahovito nedostaje... :(
Ne radi se o tornju kao gradjevini, radi se nekako o simbolu Beograda, povratka kuci...
Nesto se pocelo kao raditi, ali se nadam da ti poceci radova nisu sluzili samo za slikanje politicara, pa posle korov nastavi po svome...
 
robin_hood:
Ako je verovati zvanicnim podacima sa kojima se raspolaze, visina Avale izsnosi 511 mnv.

Robin
Kakva ti je to merna jedinica "mnv"?
"Nadmorska visina"?
Jedna je mera visine nekog objekta, a druga je mera neke kote, na kojoj se nadmorskoj visini nalazi. Vrh avale ne znam na kojoj se nadmorskoj visini nalazi, ali teoretski moze vrh avale biti na nadmorskoj visini 10,000 ili na -200m a visina same avale kao planine, je 511 metara (sto si u pravu)
 
Neki podaci govore koje sam u medjuvremenu konsultovao da je visina Avale 506 mnv......

E kome je sad verovati, da se mi organizujemo pa da je premerimo...... :D :D :D :D

A nakon toga organizujemo rostilj u prirodi , ...... :wink: :wink: :wink:

MNV je skracenica od Metara Nadmorske Visine

Pozdrav
Robin
 
Postovani Codemaker,

Visina brda, planina, a i ostale visine (kote) koje se daju u apolutnim vrednostima, sve se racunaju u odnosu na Nultu nivovsku povrs (u odnosu na more......). Za bivsu SFRJ nulti reper (H=0.00) se nalazio u Trstu (Italija) i odnosu na njega su racunate sve visine (kote) koje i dana koristimo.
........... Mogao bih o tome do sutra...

S' postovanjem

Robin
 
robin_hood:
Postovani Codemaker,

Visina brda, planina, a i ostale visine (kote) koje se daju u apolutnim vrednostima, sve se racunaju u odnosu na Nultu nivovsku povrs (u odnosu na more......). Za bivsu SFRJ nulti reper (H=0.00) se nalazio u Trstu (Italija) i odnosu na njega su racunate sve visine (kote) koje i dana koristimo.
........... Mogao bih o tome do sutra...

S' postovanjem

Robin
Nikada cuo da je neko brdo visoko 200 metara nadmorske visine, uvek se kaze 200 metara. Ali, moze se reci da je najvisa kota brda na 200 metara nadmorske visine.
Posto mozes o tome do sutra, reci mi koliko moze biti brdo koje je na primer od podnozja do vrha izmereno kao 200 metara, a na primer nalazi se negde u Holandiji, pa je to podnozje ISPOD razine mora recimo 10 metara, je li to brdo visoko 200 ili 190 metara?
I hajde da karikiramo, da se to brdo nalazi na 300 metara ISPOD razine mora, znaci da je visoko -100 metara?
Nisam bas siguran u to sto kazes... nisi me ubedio. Ne znam, mozda je vreme da saznam nesto novo...
 
Evo ovako, zvao sam 9812 i tamo mi rekose da je visina Avale 511m. Znaci, to je zvanicna informacija, i pretpostavljam da tu vise ne moze da bude puno dileme, ali za svaki slucaj, okrenuo sam geodetski zavod Srbije, i posle nekog vremena ceprkanja po racunaru, oni kazu: "Ne znamo. Nemamo tu informaciju." :shock: :shock: :shock: :shock:

Tako da... rekao bih da ce visina Avale biti jos dugo vremena misterija... osim ako neko ima drugu ideju... Mozda na geografskom fakultetu? :?
U svakom slucaju, posto sam na geografskim kartama vidjao uvek 511m, a samo na autokartama 506m, i uz to 9812 kazu da je 511m... Onda pretpostavljam da je 511m. Barem dok geodetski zavod ne reaguje, i ne izmere.

Poz! :wink:
 
Postoje neke stvari koje je nas narod usvojio i koje vecina prihvataju zdravo za gotovo....

Evo da karikiram i ja:
Fudbalski teren je duzine 100m,
onako na oko postavi u vertikalu 5 fudbalskih terena od podnozja Avale pa da vidimo da li bi se to ''gadjalo'' sa vrhom Avale (506 ili 511) :shock: .......

Inace ponovicu : U kartografiji i geodeziji sve visine su apsolutne tj. racunaju se od nulte nivovske povrsi. Sto se Holandije tice (slucaj specifican) nisam proveravao kako racunaju nadmorske visine ali cu uskoro proveriti.

Prihvatam tvoje objasnjenje za visine brda (apsolutnu visinu brda - stvarnu) ali sva ona imaju svoje apsolutne kote.
Sve mora da bude u nekom sistemu. Kako bi to bilo npr. u projetovanju saobracajnica, tunela, mostova da se barata samo sa visinom brda i da na svakom planu ili karti pise samo fizicka visina brda, kako bi izgledao taj tunel....... i gde bi on zapravo probio brdo-planinu (npr: pruga Beograd - Bar)
Zato na svim planovima, kartama postoje i izohipse (krive linije koje spajaju tacke istih nadmorskih visina) i postoje izobate (krive linije koje spajaju tacke istih dubina ispod povrsine mora )

Kao sto napisah mozemo da se organizujemo i da odredimo vrh Avale, a onda da navalimo na rostilj :D :D :D :D , misterija je vrlo lako resiva.

Pozdrav,
Robin

P.S. Da se toranj izgradi sto pre!!!
 
?:
codemaker:
Opet cemo mi kad se vracamo kuci, videti nas toranj, kome sam se uvek radovao pri vracanju sa puta....

secam se da je tadic pricao kako se uopste ne isplati to praviti ponovo..ne ynam kada je to pricao ali se secam.. eto toliko
Dakle, aklamacijom prihvaceno - izmedju 506 i 511 (izem ti par metara gore-dole), u ma kojim se mernim jedinicama radilo :)

Ne znam da je Tadic to rekao, ali u svakom slucaju, stvarno bih voleo ponovo videti nas toranj...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top