KRVARENJE IZ NOSA

studentkinja

Obećava
Poruka
62
dr,
moj decko koji ima 22,5 godine uopste celog zivota ne jede povrce(jer mu se gadi i ne moze).pre par dana mu se desilo da mu je krenula krv iz nosa i to dosta.koliko je stvarno opasno direktno za njegovo zdravlje sto ne jede povrce.hvala.
 
studentkinja:
meso.peciva,sendvice,moze krompir pirinac i mozda pasulj nista vise,slatkisi ,sve normalno,banane,lesnici kikiriki,semenke i sl,slabo sta osim toga,

Vidim da nemate bas poverenja u moju ekspertizu :D , no hajde da ipak ponudim odgovor: pomenuto krvarenje iz nosa ne mora da ima ikakve veze sa njegovom ishranom, moze biti da ima neki devijantni krvni sud nosa koji puca zbog naglog napora, promene temperature ili pritiska. Ovakva krvarenja je nekad tesko zaustaviti, posebno ako se radi o vecem krvnom sudu pa je ponekad potrebna i lekarska intervencija u vidu tamponade nosa i eventualnog spajivanja krvnog suda mada to i ne daje neke posebne rezultate (ovo je moj problem, pa sam upucena!).

Sto se same ishrane tice, Vas momak se izuzetno nezdravo hrani, sa akcentom na skrobnoj i ugljenohidratnoj ishrani tesko da moze da bude bas uravnotezenih metabolickih potreba. Da li je skoro radio analize krvi (krvnu sliku i biohemiju)? ako nije mozda ne bi bilo lose da iste uradi, da se vidi da li ima anemiju, nizak hemoglobin ili nisko gvozdje, sto sve moze da izaziva krvarenja (i ne samo iz nosa). ne znam da li je ne uzimanje povrca i voca njegov hir, stvar kucne navike i vaspitanja ili postoji neki medicinski razlog zasto ne moze da jede povrce i voce, ali i da je tako trebalo bi da poseti nutricionistu na Institutu za higijenu (ako je iz Beograda) koji bi mu napravio zdrav dijetetski plan (ako ima razloga da taj plan bude bez pobvrca onda bi mu bar rekao cime i kako moze da kompenzuje potrebu za vitaminima, mineralima i drugim sastojcima koje ne dobija kroz ishranu). Svakako ne znam koliko ima godina momak (mozda ste i rekli ali sam zaboravila) ali sve ovo ne moze da bude dobro za njegovo zdravlje dugorocno gledano.
Pozdrav.
 
WithdrawnWater:
....pomenuto krvarenje iz nosa ne mora da ima ikakve veze sa njegovom ishranom, moze biti da ima neki devijantni krvni sud nosa koji puca zbog naglog napora, promene temperature ili pritiska.
Ovakva krvarenja je nekad tesko zaustaviti, posebno ako se radi o vecem krvnom sudu pa je ponekad potrebna i lekarska intervencija u vidu tamponade nosa i eventualnog spajivanja krvnog suda mada to i ne daje neke posebne rezultate (ovo je moj problem, pa sam upucena!).

ako sme jos jedna "nacitana" da malko "dosoli": medju uzrocima krvavljenja moze biti i - kopanje nosa, kad smo vec kod toga, u zavisnosti od toga koliko je sluznica osetljiva, koliko je ocuvan integritet zidova krvnih sudova. ako se dobro secam, na ovo itekako utice nedostatak pojedinih vitamina :).
u mom poslu, nedostatak vitamina C moze itekako da uzrokuje krvavljenja, pa i epistaksu, ali je potrebno da traje najmanje 4-6 nedelja da se UOPSTE uoce znaci avitaminoze; no, retkost je da prava avitaminoza toliko traje da bas osteti integritet intercelularnog tkiva u toj meri. ja sam vidjala samo lagane, subklinicke slucajeve, koje vise karakterise "prolecni umor", lagani gingivit (ponekad sa superponiranim drugim infekcijama), i slicno, pre nego bas pravu avitaminozu, tako da sam sklona da posumnjam da bi to mogao biti slucaj kod vaseg momka. mogucnosti deficita ostalih hranljivih materija ne bih razglabala :), mislim da je i ovo preforsirano :).

kako god, nas su ucili da je kod krvavljenja iz nosa u ("samo") oko 1/3 slucajeva uzrok opste prirode (infektivne bolesti, povisen pritisak, nedostatnosti koagulacije i slicno).
kako lepo rece WW, ne rekoste koliko momak ima godina? da imamo u vidu i arteriosklerozu.... LOL.

svako dobro, ne zamerite na sali :)
 

Back
Top