Momci, pomozite oko konfiguracije!

zvezdana prasina

Početnik
Poruka
12
Pokusavam da dobijem pravu informaciju u vezi sa konfiguracijom koja mi je potrebna, medjutim desava mi se to da svaki prodavac hoce da proda ono sto ima na lageru i tako dobijam skroz cudne i oprecne informacije.
Treba mi komp za rad u 3d studiju ili AUTO CAD-u, inace sam dizajner enterijera. Znaci, za posao. Volela bih da to bude TFT monitor, dobra graficka koja zadovoljava potrebe grafike, dobar dvd rezac, zvuk standard, mis i tastaturu imam, procesor i ploca koji su ok i dovoljno memorije.
Imam nekih 800,900 evra i zelim da dobijem ono sto je najbolje moguce za te pare.
Da li mogu da dobijem nesto ok za taj novac?

Neki mi kazu da je TFT monitor cisto trosenje para i da je slika ista kao kod obicnih ravnih monitora. Da li je to istina?
 
za te pare mozes da uzmes veoma pristojnu konfiguraciju, ali sto se tice monitora je bih pre uzeo najbolji 19 crt nego osrednji TFT ( ako i uspes da ga nadjes za tako male pare ).
Mozda da razmislis i o 21 CRT on ti je negde oko 450 E ( bio kad sam gledao pre 3-4 meseca ) mesto njega bi mozda mogla da uzmes solidni ili super 17 TFT.
Posebno obrati paznju na monitor zbog posla.
 
E bas vam hvala. Juce sam bila u jednoj firmi koju su mi preporucili kao veoma proverenu. Hoce da mi otkupe stari komp (250 ram memorije, procesor ATM Athlon 1,34 Ghz, Asus plocu, CTX monitor... zasrzavam samo modem i LG CD rezac) za 180 evra i da dodam jos 600, pa da kupim sledecu kombinaciju:
AMD 64 bit 2800
MBD NF 8, NF 3 ABIT
ATX 400 DTK, neo case white
HDD 80 gb/7200 s-ata
DDR 2 x 512 /400 NCP.HYN
VGA ABIT ATI 9550 128 MB/128 BIT-a
DVD RW Pioneer 109
kuciste, tastaturu...)
Monitor Sony 21 flat cpd E-530

E sad, monitor nije nov, kazu da su otkupili te monitore od Lufthanse i da su stari godinu ipo dana, jer su oni menjali za TFT monitore. Svaki je pod fabrickom garancijom od 3 godine. Da li da pristanem na polovan monitor i kakav je ovo monitor. Preporucili su mi ga, kazu da me oci nece boleti od dugotrajnog rada, ne znam da li je to tacno.

Sta vi mislite, da li je ovo fer ponuda i da li zadovoljava moje potrebe?

Hvala vam jos jednom od srca za komentare.
 
nebi uzimao polovan monitor ma ko da ga je korisito ( mada opet ima 3 godine garancije )
trazi da ti daju cene za ove komponente pa cemo da vidimo da li deru ili ne i uzgred koja je firma u pitanju?
Razmisli mozda da uzmes novu 19 za 200-250 e a da ostatak ulozis u bolji procesor zbog 3d.
Sto se tice graficke to bi morao da ti kaze neko strucan u ATi ja sam orijentisan na geforce.
 
Ja bi najpre pogledao kakvu sliku ima taj monitor i naravno pitao za garanciju koliko daju.
Ako ne znas da ocenis kvalitet, onda bi najbolje bilo da povedes nekoga ko se razume u takve stvari. Jedan savet: na rezoluciji 1028x1024 ako nema osvezenje slike najmanje od 85Hz (medicinski minimum) ili vise, bezi od tog monitora ili ces upropastiti oci. Nemoj da padnes na pricu: "75Hz ili 85Hz to je neprimetno". Sto se graficke tice, ATI 9550 spada u nizu-srednju klasu kartica. Solidna i pouzdana karta. Ove kartice obicno na sebi nemaju ventilator ili ti cooler, sto znaci da ne pravi toliku buku u kucistu kada se kasnije zaprljaju prasinom.
 
9550 je slaba karta za komforan rad, ispod 9600 xt ili 9800 pro ne bi trebala ici.
Ako se ozbiljno bavis projektovanjem i dizajniranjem 21-incni monitor je neophodan za komforan rad.

A ako ti daju 1,5 godinu garancije za monitor onda to i nije lose. TFT je svakako bolji za oci od CRT.

Razmisli i o malo jacem procesoru (mozda nekom Intelu)
 
Sta mislite o Samsungu 713N TFT? DA li je dovoljno dobar da mogu bez problema da radim na njemu?
Neki kazu, ipak je Sony zakon, pa ne znam...
Ovu kombinaciju hoce da mi prodaju za 750 eva, s tim sto bi polovan Sony kostao 180 evra.

DA li ima neki ok TFT 19", koji nije bas, bas preskup, a da zadovoljava potrebe rada u 3D programu?
 
- amd athlon 64 (venice core), ploča nforce 4 socket 939. (da možeš nadograditi kasnije ako treba, posto je 754 ploča polako prelazi u low end segment)- intel je za grafiku nešto bolji ali je preskup
- grafička geforce 6600 barem, ili bolje 6600 gt (radeon 9xxx je starija generacija grafickih kartica)...9550 je po meni definitivno preslabo
- odličan crt '19 je LG F920P, a i jeftiniji HANSOL 930D, ako ga ima negde...(po recenzijama u VIDI-ju)
- uzmi stabilnu memoriju i sa nižim latencijama(čitaj:bržu). Hynix može biti ok...ali bih ipak preporučio Corsair (obavezno u 'kit'-u od 1024 MB - zato što su takvi moduli vec testirani zajedno i garantuju stabilnost)
- ostalo, po izboru...
- sa ovakvom konfom ces biti mirna dosta vremena, a ostavlja ti mesta i za nadogradnju kasnije
 
puer:
- amd athlon 64 (venice core), ploča nforce 4 socket 939. (da možeš nadograditi kasnije ako treba, posto je 754 ploča polako prelazi u low end segment)- intel je za grafiku nešto bolji ali je preskup
- grafička geforce 6600 barem, ili bolje 6600 gt (radeon 9xxx je starija generacija grafickih kartica)...9550 je po meni definitivno preslabo
- odličan crt '19 je LG F920P, a i jeftiniji HANSOL 930D, ako ga ima negde...(po recenzijama u VIDI-ju)
- uzmi stabilnu memoriju i sa nižim latencijama(čitaj:bržu). Hynix može biti ok...ali bih ipak preporučio Corsair (obavezno u 'kit'-u od 1024 MB - zato što su takvi moduli vec testirani zajedno i garantuju stabilnost)
- ostalo, po izboru...
- sa ovakvom konfom ces biti mirna dosta vremena, a ostavlja ti mesta i za nadogradnju kasnije

Mnogo ti hvala :D
Sad cu da vidim cene u oglasima za celu konfiguraciju. Nego, rekli mi u prodavnici da je graficka kartica Ge Force za igrice, a da je za dizajn bolja ATI (valjda se tako zove), sta mislis o tome?
 
puer:
- amd athlon 64 (venice core), ploča nforce 4 socket 939. (da možeš nadograditi kasnije ako treba, posto je 754 ploča polako prelazi u low end segment)- intel je za grafiku nešto bolji ali je preskup
- grafička geforce 6600 barem, ili bolje 6600 gt (radeon 9xxx je starija generacija grafickih kartica)...9550 je po meni definitivno preslabo
- odličan crt '19 je LG F920P, a i jeftiniji HANSOL 930D, ako ga ima negde...(po recenzijama u VIDI-ju)
- uzmi stabilnu memoriju i sa nižim latencijama(čitaj:bržu). Hynix može biti ok...ali bih ipak preporučio Corsair (obavezno u 'kit'-u od 1024 MB - zato što su takvi moduli vec testirani zajedno i garantuju stabilnost)
- ostalo, po izboru...
- sa ovakvom konfom ces biti mirna dosta vremena, a ostavlja ti mesta i za nadogradnju kasnije
Super si naveo sve samo ne zaboravi da si poredi 9550 od 45 eura i 6600 GT od 180 eura. Za 180 eura moze se kupiti 9800 XT .Istina je da je 9xxx serija navodno "prevazidjena" ali ne zaboravi da su npr x600 i 9600 isti modeli (samo su promenuli oznake). Mislim da je 9xxx serija i te kako dobra i pouzdana. Na kraju krajeva, nece devojka koristiti anti-aliasing i pixel shredere-to je 3D program a ne video-igra. Tu i ne treba nesto ultra-jaka karta jer veci deo posla obavlja PROCESOR i MEMORIJA. Zato sam ono i predlozio. A sto se tice socket 939, tu si takodje u pravu. Mada, u ovom slucaju, sa drugim procesorom, maticnom i drugom kartom,(ne racunajuci brzu memoriju) devojka bi morala da doda jos najmanje 200-300 eura.epo gore kaze da mima oko 800-900 a ne 1000-1200. Lako je reci "kupi ovo i kupi ono". Ajde da pokusamo da sklopimo nesto u ovaj budzet, da ne mora nista dodavati.
I kako to mislis "Intel je za gafiku bolji" ?!?!!??
 
Ako pričamo o profesionalnim grafičkim kartama (koje su jako skupe),u to se ne razumem. Ako se radi o karticama za igre, u koje između ostalog podpadaju i radeoni 9xxx, do sada nisam čuo za razliku između ATI-ja i Nvidia-e što se tiče profesionalne grafike...ali može biti.(ali mi je stvarno čudno)
NVidiju(GeForce) sam spomenuo zato jer je osetno bolja u novoj seriji, ali ako treba da bude ATI, onda izaberi između Radeon X700,X700 pro,X800,X800 pro (zavisno koliko para imaš na raspolaganju) koje su u rangu sa GeForce 6600/6600 GT.(radeon X600 probaj da izbegneš). Pozdrav.
:)
 
Boze svasta, od masine za crtanje napraviste naucno ispitivanje.

1) I da devojka kupi Geil ili Corsair memoriju nece je iskoristiti (sigurno nece znati u biosu za zategne setovanja)
2) GeForce 6600 je preskupa igracka za tu namemnu (citaj nepotrebna, nece biti iskoriscena). Ona zeli AutoCad 3d studio, a ne Quake 4. Znaci dosta bi bilo i Ladtek WinFast GeForce 6200TD 128MB, ili nesto do 100e.
3)Najbitnije za rad u takvim programima je:
PROCESOR (ja sam licno pristalica AMD-a)
MEMORIJA (2x512MB obavezno, recimo Kinghston ValueSelected, firmirana memorija "nije za oc")
PLOCA (uzmi sto bolju plocu, jer je to osnova svega. Ja bih se u takvom slucaju oslonio na ASUS ili MSI, ima tu jos par firmi Epox, DFI, ABIT, ali to su ploce
za igranje i oc.)

4)Monitor
Iz licnog iskustva znam da je 17" za takve stvari malo. Najmanje 19" a bilo bi lepo 21" za konforan rad.
E sad posto TFT od 19" ili 21" mnogo kosta uzmi dobar CRT monitor. Doticni SONY ima dobre karakteristike, ali pitanje u kakvom je stanju. Ako se odluciz za nov monitor trazai monitor koji moze da izdrzi najmanje 85Hz.

SRECNA KUPOVINA :wink:
 
Kada kupujem kompjuter obično želim da ne moram menjati komponente bar 2 godine, tako da budem spreman za neki eventualni hir, kada za neko vreme poželim da vrtim nešto jače. Zato sam predložio da uzme 'malo bolje'. Ali ako financije ne dopuštaju tako nešto, onda nForce 3 ploča/AMD Athlon 64/Radeon 9600 pro*(recimo) predstavlja solidan izbor.

* - 9600/9800 su dostupni samo u AGP verzijama (znači samo za Socket 754. ploče...i Socket A). Kod Socket 939., koji podržava PCI-E, izbor se svodi uglavnom na GeForce 6200/6600 ili Radeon X600/X700/X800.(za 'Zvezdanu prašinu'...znam da si upoznat sa tim)
 
ako sme jedno zensko nesto da doda: ja sam pre nekog vremena presla na HP L1940 19'' tft, veruj da su mi se oci odmorile, blago receno; ja ne znam posto je ovde (u yu), meni su ga doneli sa oko 500$, ali meni zaista mnogo znaci. ne znam koliko imas godina, i koliko vremena dnevno gledas u monitor, ali za neke "poznije" godine :), i sate i sate ispred monitora, razlika je dramaticna.

ja ti od srca zelim mnogo srece u poslu i zivotu :).
 

Back
Top