Birala birka...

pa znaš kako...ako si pročito par postova ranije vido si da se poljoprivrede grozim baš baš...tako da se nisam upuštao u genitalije žitarica...al baco sam đubre i sejao i plevio...sve ručno
i orao tuđim traktorom za pare
Ako si radio te poslove onda cijenis seljaka . Ja sam sa seljankama okopavao kukuruz . Ebote , imao sam osjecaj da njima
motike same rade .:eek: Sramota me bilo da budem zadnji i bio sam crknut do kraja reda .Ebiga , moralo se jer meni otac nije
mogao dati dzeparac . Ja nisam isao na more kad zavrsi skolska godina iako sam bio odlican djak , nego sam radio ili kod
seljaka ili na ekonomiji .Morao sam zaraditi za obucu i za knjige najesen . Kad danasnjim klincima to pricam , ne vjeruju !
 
sve sam brate što se radi ručno u poljoprivredi probao...ovde je tada mehanizacija a i sada slabo zastupljena jer su parcele isitnjene...ne isplati se da kupuješ...nije kao gore kod vas da jedan čovek ima 20 hektara...ovde rade po 40, 50 ara i manje
i to, taj moj rad još nije bio za pare, nego za proizvode
 
Ako si radio te poslove onda cijenis seljaka . Ja sam sa seljankama okopavao kukuruz . Ebote , imao sam osjecaj da njima
motike same rade .:eek: Sramota me bilo da budem zadnji i bio sam crknut do kraja reda .Ebiga , moralo se jer meni otac nije
mogao dati dzeparac . Ja nisam isao na more kad zavrsi skolska godina iako sam bio odlican djak , nego sam radio ili kod
seljaka ili na ekonomiji .Morao sam zaraditi za obucu i za knjige najesen . Kad danasnjim klincima to pricam , ne vjeruju !

Oces spomenik da ti podignemo?
I dan danas znam decu koja rade preko leta.
 
Mladi pravnik sigurno gori od želje da postane sertifikopvani varilac

Mnogi od vas su se fokusirali na fakultetski obrazovene osobe. Ako ništa drugo, godine učenja, troškovi školovanja, zadovoljstvo onim što su postigli završivši fakultet, daje im za pravo da biraju poslove.(Mada, ako nema ujutru za hleb, ni za sutra ujutru, ni za prekosutra, onda imaju istu startnu poziciju kao oni bez fakulteta.) A šta je sa onima koji imaju osnovno obrazovanje, koji imaju srednjoškolsko obrazovanje, a ni jedan im posao nije po volji? Do jednog im treba tri prevoza, kod drugog im smeta što rade na procenat, treći ne mogu da rade jer su gadljivi...I pritom nemaju da plate račune i kažu da posla nema?

Moja rođena sestra ima još 5 - 6 godina do penzije. Radi u državnoj ustanovi, ima završenu srednju školu. Da, ne daj bože, sutra ostane bez posla, pre bi u NS pasla travu nego što bi radila posao koji nije kancelarijski. Po mogućstvu u državnoj firmi. Kakve prodavnice, kakvo spremanje stanova, kakvi staklenici...:(
 
Mnogi od vas su se fokusirali na fakultetski obrazovene osobe. Ako ništa drugo, godine učenja, troškovi školovanja, zadovoljstvo onim što su postigli završivši fakultet, daje im za pravo da biraju poslove.(Mada, ako nema ujutru za hleb, ni za sutra ujutru, ni za prekosutra, onda imaju istu startnu poziciju kao oni bez fakulteta.) A šta je sa onima koji imaju osnovno obrazovanje, koji imaju srednjoškolsko obrazovanje, a ni jedan im posao nije po volji? Do jednog im treba tri prevoza, kod drugog im smeta što rade na procenat, treći ne mogu da rade jer su gadljivi...I pritom nemaju da plate račune i kažu da posla nema?

Moja rođena sestra ima još 5 - 6 godina do penzije. Radi u državnoj ustanovi, ima završenu srednju školu. Da, ne daj bože, sutra ostane bez posla, pre bi u NS pasla travu nego što bi radila posao koji nije kancelarijski. Po mogućstvu u državnoj firmi. Kakve prodavnice, kakvo spremanje stanova, kakvi staklenici...:(
pa takvi su pola u srbiji
 
Ako si radio te poslove onda cijenis seljaka . Ja sam sa seljankama okopavao kukuruz . Ebote , imao sam osjecaj da njima
motike same rade .:eek: Sramota me bilo da budem zadnji i bio sam crknut do kraja reda .Ebiga , moralo se jer meni otac nije
mogao dati dzeparac . Ja nisam isao na more kad zavrsi skolska godina iako sam bio odlican djak , nego sam radio ili kod
seljaka ili na ekonomiji .Morao sam zaraditi za obucu i za knjige najesen . Kad danasnjim klincima to pricam , ne vjeruju !


I, šta je sad... ?
Ja sam sasvim ozbiljan u ponudi posla, i stvarno ti nudim tri puta veću platu od one koju si ti nudio toj ženi.

Šta sad ne štima, šta ti ne odgovara u toj ponudi?
 
nema ovo nikakve veze s tom prodajom na pijaci
al ima s tvojom poslovnom logikom - a ta je, koliko vidim, da te ne zanima da budes
zadnja karika vec da prodas na veliko ono sto si proizveo
i to je ok
al se onda ponudi drukciji omjer - recimo 50/50 u najboljem slucaju ako sav rizik snosi
taj tvoj....radnik suradnik...a snosi ga
Ne razumijes se ti u te stvari . 50 % su troskovi proizvodnje . Moja je zarada maksimum 20 % i to u slucaju da se sve proda .
Prodavac ne moze u gubitak i ne rizikuje nista .Ako se sjecas neke je godine na televiziji objavljeno da vlada kokosiji grip ?
Napravili su paniku bez razloga mada nijedna osoba nije oboljela . Tada nisam prodao ni jedno jaje mada su bila ispravna .
Niko ih nije htio ni na poklon i bacao sam ih kantama u kontejner .
 
Ne,ne treba mu.
On je čak bio toliko velikodušan da je dao nezaposlenoj ženi sjajan poslovni predlog.
Ona samo treba da radi ceo dan, a za uzvrat će dobiti platu od dva (cela!) hleba i nekoliko jaja.
I ona odbije takav posao ... Kako je samo nezahvalna...

nisi dobro razumio - ponudio je procenat, 30 posto od prodaje
a ako prodaje nema minimum su dva hljeba i neprodata jaja
nije problem u tome vec u tome sto je precijenio svoje ulaganje, a potcijenio tudji rad i vrijeme...
samo, meni se ne cini da je to uradio zato st je racundzija silan, vec prosto nije razmisljao
i me zanima ga to previse...ono sto proizvodi plasira
na drugi nacin, me prodaje direktno...
 
Ne razumijes se ti u te stvari . 50 % su troskovi proizvodnje . Moja je zarada maksimum 20 % i to u slucaju da se sve proda .
Prodavac ne moze u gubitak i ne rizikuje nista .Ako se sjecas neke je godine na televiziji objavljeno da vlada kokosiji grip ?
Napravili su paniku bez razloga mada nijedna osoba nije oboljela . Tada nisam prodao ni jedno jaje mada su bila ispravna .
Niko ih nije htio ni na poklon i bacao sam ih kantama u kontejner .

stvarno
pa ti onda po fantasticnim cijenama prodajes na veliko
koliko ja znam, a znam, razlika i izmedju veleprodajne i maloprodajne cijene
takvh artikala - klope, voca, povrca, jaja, sira...
je otprilike bas ko sto sam rekla, nekad i vise...osim ako tebi uspijeva izvuci 70 posto
maloprodajne cijene...u sto sumnjam

prodavac, u tom tvom aranzmanu, itekako snosi rizik - ako se brine recimo za tezgu
ko to placa? sta pokaze inspektorima kad mu banu? tvoje obecanje...vas usmeni dogovor?


ps nikad se ne najedosmo pilitja, jaja i prepeplicijih jaja ko za tog gripa :lol:
 
Poslednja izmena:
Ne,ne treba mu.
On je čak bio toliko velikodušan da je dao nezaposlenoj ženi sjajan poslovni predlog.
Ona samo treba da radi ceo dan, a za uzvrat će dobiti platu od dva (cela!) hleba i nekoliko jaja.
I ona odbije takav posao ... Kako je samo nezahvalna...
Kritikujes a nisi procitao ili nisi razumio .Nije posao na pijaci bio cijeli dan nego do jedan popodne .
A dva hleba su spomenuta u slucaju da ne proda ni jedno jaje sto je nemoguce . Batajnica ima
70 .000 stanovnika . Ja ne mogu i ne zelim da joj dajem neku garanciju . Na toj pijaci ne prodaje niko
prepelicja jaja i treba vremena da domacice za to saznaju . Kad se razradi posao moze se uhvatiti sasvim
fina dnevnica .
 
ja kad dođem ovde računam da se zajebavam, nasmejem, vidim poneku dobru ribu...a ne da čitam procente, kako se nema, kako se teško zarađuje i to...stoga ću zaobilazim ovu temu nadalje :sad2:
 
ja kad dođem ovde računam da se zajebavam, nasmejem, vidim poneku dobru ribu...a ne da čitam procente, kako se nema, kako se teško zarađuje i to...stoga ću zaobilazim ovu temu nadalje :sad2:

Mudro zboriš.
I ja se odjavljujem...

@ sarvas - ok, nek ostane na tome da ja nisam razumeo, ali i o takvoj ponudi se ima što-šta reći...
 
Poslednja izmena:
Kritikujes a nisi procitao ili nisi razumio .Nije posao na pijaci bio cijeli dan nego do jedan popodne .
A dva hleba su spomenuta u slucaju da ne proda ni jedno jaje sto je nemoguce . Batajnica ima
70 .000 stanovnika . Ja ne mogu i ne zelim da joj dajem neku garanciju . Na toj pijaci ne prodaje niko
prepelicja jaja i treba vremena da domacice za to saznaju . Kad se razradi posao moze se uhvatiti sasvim
fina dnevnica .

pa o tome se i radi - tome sto ne dajes garanciju i nemas zelju za tim
onda maloprodaja nije za tebe, sto je sasvim ok
inace, mi smo drzali prepelice neko vrijeme
nenormalne pticice - imaju grozne relacije medjusobno, uzasno su agresivne u odredjenim okolnostima
al ne zauzimaju puno prostora, briga oko njih je minimalna
nose dosta tj proizvedu puno vise nego sto ulozis u njih...
jedino meni bas i nisu...zabavne za jest
treba dosta komada za posten rucak i muka ih je ziva jest...
al ima ko voli
i moji tvorovi vole
tako da cim pazarimo nesto van grada zapaticu te male kokoske opet :lol:
 
Mnogi od vas su se fokusirali na fakultetski obrazovene osobe. Ako ništa drugo, godine učenja, troškovi školovanja, zadovoljstvo onim što su postigli završivši fakultet, daje im za pravo da biraju poslove.(Mada, ako nema ujutru za hleb, ni za sutra ujutru, ni za prekosutra, onda imaju istu startnu poziciju kao oni bez fakulteta.) A šta je sa onima koji imaju osnovno obrazovanje, koji imaju srednjoškolsko obrazovanje, a ni jedan im posao nije po volji? Do jednog im treba tri prevoza, kod drugog im smeta što rade na procenat, treći ne mogu da rade jer su gadljivi...I pritom nemaju da plate račune i kažu da posla nema?

Moja rođena sestra ima još 5 - 6 godina do penzije. Radi u državnoj ustanovi, ima završenu srednju školu. Da, ne daj bože, sutra ostane bez posla, pre bi u NS pasla travu nego što bi radila posao koji nije kancelarijski. Po mogućstvu u državnoj firmi. Kakve prodavnice, kakvo spremanje stanova, kakvi staklenici...:(

Nije stvar u biranju, domacice, stvar je u isplativosti... rintati za 15 000 u marketu, koji se nalazi na drugom kraju grada, gde ti pola plate ode na prevoz i obrok, a drugu polovinu dajes nekome da ti cuva decu, je cist rashod. To nije posao i tu nema zarade, to je presipanje iz supljeg u prazno.
Drugo, danas ce pre naci posao neko sa nekim zanatom ili nekom strucnom srednjom nego ljudi sa diplomama. Moja dobra drugarica (diploma sumarskog plus master) se prijavila na konkurs za rad u butiku... odbili je uz objasnjenje da je prekvalifikovana.
Plastenici, branje voca i to... moze da se uzme solidna parica, ali zna se ko to moze da radi i ko to moze da izdrzi... super fora npr za mlade klince, da skupe lovu za more i nesto, eventualno da pokrpis neke rupe, al da mozes da zivis od toga, ne mozes. Moja tetka ove godine brala maline u Ivanjici, dnevnica 1000, ustajanje u 4, u 5 se pocinje sa branjem, dve pauze po 15 min za jelo wc, za rucak pola sata, uvece do mraka beres i nema veze sto je 50 stepeni. To je izrabljivanje i to nije posao, i to radi samo onaj ko mora. Zna se sta je nadnicenje. A osim toga, sezonski je to posao, a sta ces ostalih 10 meseci u godini?!
To je prezivljavanje, nije to posao.
 
Ako si radio te poslove onda cijenis seljaka . Ja sam sa seljankama okopavao kukuruz . Ebote , imao sam osjecaj da njima
motike same rade .:eek: Sramota me bilo da budem zadnji i bio sam crknut do kraja reda .Ebiga , moralo se jer meni otac nije
mogao dati dzeparac . Ja nisam isao na more kad zavrsi skolska godina iako sam bio odlican djak , nego sam radio ili kod
seljaka ili na ekonomiji .Morao sam zaraditi za obucu i za knjige najesen . Kad danasnjim klincima to pricam , ne vjeruju !

Ebiga, njihove motike su poluatomatske... ti je podigneš, a ona sama pada.
 
Evo, ZD odgovorila. Svesna sam ja da posla nema, naročito tih nekih, kako bih ih nazvala, lepših poslova. Moja kuma, fakultetski obrazovana, ne može da nađe posao u struci. Razvedena je, ima dva sina, i svoju kuću. Imala je prodavnicu bižuterije, zatvorila je zbog nerentabilnosti. Posla nema pa nema, počela da čisti po kućama, da pegla, da piše seminarske radove studentima, ali je to sve nesigurno, i donosi malo para. Počne da radi kod plastičara na presi, pravi najlon kese. Plata 25 000, redovna, pored posla stigne i poneki stan da pospremi, i poneki rad da napiše, i kotrlja nekako. Usput, taj posao mrzi iz dna duše, mrzi kolektiv, mrzi gazdu, psuje Srbiju i svoju zlu sudbinu, ali radi. Pre tri nedelje presa joj odseče dva prsta. :sad2: Sada sedi kod kuće, plače, hoće da se ubije...Sada više nema posla ni tu, nema spremanja stanova, nema ničega jedan izvestan period.

Eto, očigledno nije rođena za presu. I stalno je govorila da to nije za nju, ali od nečega je morala da živi. Da nije radila, ne bi sada bila invalid. Da nije radila, ne bi mogla svaki dan da kupi hleba. I kako sada biti pametan? :(

Oooo tugo! Da sam znala ne bih pitala nikako. Iskreno, nisam ni mislila da ce biti nesto veselo, ali nisam ocekivala ovakav crnjak!
 

Back
Top