Birala birka...

realno, toliko smo zacrnili da vise ni ne rasudjujemo logicki... ljudima treba posao a ne sljaka za dzeparac, za dzeparac ce svako da se snadje al za posao malo teze

da nije zalosno smejala bih se logickim ispadima. raditi za dva hleba....ja ta dva hleba mogu da maznem upravo od takvi dzbalebarosa koji prebijaju preko ledja zaposlenih. i pastetu pride. znam da bi taj hleb nadoknadili opet preko ledja zaposlenih ranika, al' poenta je sto za dva hleba ne mora i ne treba da se radi.
 
Moje prvo radno mesto je bilo u firmi u kojoj se radilo 6 dana nedeljno. Tih dana kada sam došao približavali su se neki deadline-ovi pa smo šljakali po 10 sati svaki dan, od 7 do 17. Nas trojica zaposlenih - svi na crno. Kada sam posle samo dve nedelje saopštio gazdi da ga napuštam čovek je bio iskreno iznenađen. Inače nije bio ni zao ni neprijatan, nego jednostavno toliko zatupljen da nije mogao da pojmi da nešto nije u redu. Samo desetak dana posle toga našao sam posao gde sam bio uredno prijavljen i radio 35h nedeljno. Ne sumnjam da je bivši šef imao priču za svoje poznanike o mladom pripravniku koji, zamislite, posle tek završenog fakulteta odbija posao u struci.
 
realno kolko para, tolko i muzike. i oni sto sviraju po kafanama, moras da im platis da narucis pesmu.
Moze se gledati i drugacije . Koliko mi doprinosis kao radnik toliko ces dobiti muzike , to jest novaca .
Ja ne drzim stranu poslodavcima i nemam sada nikakvu firmu .Bio sam i nezaposlen i poslodavac
i radio dobro placen posao , a bogami sam radio i za ta dva famozna hleba .Brao sam seljacima
kukuruz , a oni mi placali tim istim kukuruzom .
 
Moze se gledati i drugacije . Koliko mi doprinosis kao radnik toliko ces dobiti muzike , to jest novaca .
Ja ne drzim stranu poslodavcima i nemam sada nikakvu firmu .Bio sam i nezaposlen i poslodavac
i radio dobro placen posao , a bogami sam radio i za ta dva famozna hleba .Brao sam seljacima
kukuruz , a oni mi placali tim istim kukuruzom .

to je sasvim ok
postoje sistemi nagradjivanja i sankcionisanja
no, ako si poslodavac - onda preuzimas odredjene obaveze prema tim ljudima u startu
ili radis sam za sebe
ako radis ko nadnicar - onda znas sta si se dogovorio...i da li ti to u tom trenutku odgovara
ono sto ne mozes jeste da budes gazda ili poslodavac i da nemas nikakvu obavezu prema
ljudima koji za tebe rade
 
Moze se gledati i drugacije . Koliko mi doprinosis kao radnik toliko ces dobiti muzike , to jest novaca .
Ja ne drzim stranu poslodavcima i nemam sada nikakvu firmu .Bio sam i nezaposlen i poslodavac
i radio dobro placen posao , a bogami sam radio i za ta dva famozna hleba .Brao sam seljacima
kukuruz , a oni mi placali tim istim kukuruzom .

izmedju muzike i novca ne stoji znak jednakosti.

a za hleb se uvek moze snaci.
 
Ljudi rade da bi, pored ostalog, zaradili za život.
Za život se uglavnom ne zarađuje lebom i kukuruzom, već parama, i to u vidu zarade za rad koja podrazumeva:
1. osnovnu zaradu u novcu (koja se određuje na osnovu uslova regulisanih ugovorom i vremena provedenog na poslu),
2. deo zarade za rad i učinak (kvalitet i obim obavljenog posla, te odnos zaposlenog prema poslu),
3. uvećanu zaradu (prekovremeni rad, rad na praznike, noćni rad itd).... doprinosi za zdravstveno, penzijsko i invalidsko se podrazumevaju.

Ovako bi trebalo da bude i jeste u svakoj uređenoj zemlji, a naravno da niko nije lud i glup, pa da pomisli da u bednoj Srbiji tako zaista i jeste.
No, tema je biranje posla, pa je sasvim prirodno i logično da čovek teži da izabere za sebe makar gore naveden zakonski minimum, i sasvim je prirodno i logično da neće pristati na guljenje kože s leđa, nezakonit neplaćen probni rad, platu u koverti bez plaćanja doprinosa ili platu u vidu tuceta jaja - ako ne mora. Smatrati lenjivcem i džabalebarošem onog koji odbije da radi za grbave eksere jer mu se može da traži nešto bolje, i još reći da je privatni posao propao zbog takvih lenjivaca koji, sram ih bilo, neće da rade za grbave eksere i koje treba još i "umlatiti" - je čist idiotizam. Druga je stvar što se u Srbiji ljudima može da se ponašaju kao idioti, jer im neefikasan sistem to dozvoljava; ali kada bi takvi idioti otišli u Kanadu recimo, i pokušali da nađu nekoga da im radi na crno i za grbave eksere, popili bi takvu kaznu da im ne bi palo na pamet da ne plate pola sata prekovremenog rada svom radniku, a kamoli da ga ne plate uopšte.

I još nešto: postoji ta izlizana floskula kako bi svi da se uvale u državna preduzeća jer se tamo ne radi ništa.
Da li se u državnim preduzećima lakiraju nokti na poslu i jede masan burek je za ovu diskusiju manje važna stvar - važno je to da se državna preduzeća makar minimalno pridržavaju zakonskih i ugovornih odredbi o radu, dok je mnogo sitnih privatnika kod kojih su jedine odredbe "radiš dok god možeš, a o plati o tom-po tom".
Između "raditi za tuce jaja" i "raditi uz poštovanje minimalnih zakonskih odredbi" ogromna je razlika.
 
Poslednja izmena:
da zavrsim na ovu temu. prica je otisla u pravcu toga da neko bukvalno nema ni za hleb, a zivot nije samo hleb, vec i racuni i to minimalno. to nije cak ni zivot, nego zivotarenje, al' da ne zalazim u te pojmove. i onda neko ocekuje da neko drugi radi za njega za dva hleba ili nesto tome slicno u naturi. pakete hrane, a zivot ponavljam nije samo hrana. i za tu hranu se uvek moze snaci bez da ti neko guli kozu s ledja i bez da pishas krv 15 sati dnevno.
 
U nasoj firmi, od 30 tak zaposlenih, dakle svi sa istim uslovima rada i problizno istim primanjima u tom sektoru, znaci jako mal razlika, uvek ali uvek ali uvek jedni isti ljudi, njih trojica su imali problem - ili im kuci seku struju, ili ih zena ostavlja jer nemaju para, ili dete nema za uzinu, ili oni sami nemaju za dorucak, ili nemaju cigarete. Uvek i uvek samo oni. Drugi su dobijali platu u isto vreme kada i oni, isto imaju porodice i nikada niko drugi nije imao takve probleme. KAda smo jednom od njih rekkli da njegova zena moze da dodje da radi honorarno, vise da bi smo im ucinili nego sto nam je realno bilo potrebno, on je rekao da ona ipak ne moze daleko joj je??!!! A on pritom dolazi firminim kolima na posao. A mi se pritom zaista iskreno sekirali, i trudili se na sve moguce nacine da pomognemo. I ispadosmo budale, najgore budale. I tim svojim kukumavcenjem su izvukli vise od firme, nego ostali koji nisu kukali. Jedan je prestao da radi pre nekih godinu dana, i skoro se javlja, pita da li klima uredjaj koji mu je firma poklonila u jednom od tih zalopojki,jer je u potkrovlju i jako im je vruce, mozda hocemo da otkupimo jer on ne radi mesecima i dete nema sta da jede:eek::eek:
Ono sto je poenta, jeste da ljudi koji hoce da rade, i koji moraju da izdrzavaju porodicu, nece kukakti, radice cak i onda i cak i ono sto im ne odgovara. Ne mozes, da sedis na kaucu, gledas farmu i grickas semenke i kukas svima nad svojom zlom sudbinom.
Ali uvek ce isti tip ljudi kukakti i biti nezadovoljan. Ja vise nemam zivaca ni saosecanja za to.
U okruzenju nemam mnogo obrazovanih i sposobnih i vrednih ljudi koji su dugo bili bez posla.Svi se jako brzo snadju. Al imam i jednu meni jako dragu osobu, ali leenju do iznemoglosti, bez ikakvih kvalifikacija, koja cim pocne negde da radi prica kako je uzasno tesko i kako ce odmah da da otkaz jer je 25.000 jako malo, a mnogo radi (trafika), a pritom kuka kako nema, vecito nema. Pa ok, sedi kuci. I nastavi da kukas. I da nemas.
I malo realnosti pri preispitivanju sebe, sta mi to nudimo, da li ja mogu da radim u banci za salterom ili u meku, ili mozda ipak imam znanja da radim ko kineza u butiku il da im cistim tu radnju? Ili ni to? Ili mnogo vise od toga, ali realno. Ja bih stvarno volela da radim kao kotrolor leta, ali n'umem. Mislim 'bem ti drazavu i te tamo u bivsem Jatu kad nece da me zaposle. A ja bih bas vooolela.
 
...ali ne ćoravog Mirka, nego posao.

Da li u Srbiji nema posla, ili nema onih koji hoće da zarade?
Ako biste došli u situaciju da nemate para za golu egzistenciju, kojih poslova se ne bi plašili?
Da li biste radili bilo šta i tražili bolje, ili sedeli i čekali da se situacija reši sama od sebe?
Da ne možete da nađete posao kakav želite, a očajnički vam trebaju pare, šta biste uradili? Kako biste se snašli da kupite sutra hleba, cigara, detetu patike, sebi jaknu?

Sve ovo pitam, jer neću da spamujem na Rupi. Idem kod deteta na roditeljski, pa kada se vratim, reći ću šta imam. :mrgreen:

Има посла али код нас све неки стручњаци са дипломама који неће да раде ситне послове за ситне паре,него чекају да им падне неко место у Општини,банци,министарству итд...ја не знам да ли знам неког око мене а да није неки менаџер,економиста или медицинска сестра...и сви би да раде за дебеле паре и то одмах у струци ( а од струке су једино стручно купили диплому на Косову)
 
U nasoj firmi, od 30 tak zaposlenih, dakle svi sa istim uslovima rada i problizno istim primanjima u tom sektoru, znaci jako mal razlika, uvek ali uvek ali uvek jedni isti ljudi, njih trojica su imali problem - ili im kuci seku struju, ili ih zena ostavlja jer nemaju para, ili dete nema za uzinu, ili oni sami nemaju za dorucak, ili nemaju cigarete. Uvek i uvek samo oni. Drugi su dobijali platu u isto vreme kada i oni, isto imaju porodice i nikada niko drugi nije imao takve probleme. KAda smo jednom od njih rekkli da njegova zena moze da dodje da radi honorarno, vise da bi smo im ucinili nego sto nam je realno bilo potrebno, on je rekao da ona ipak ne moze daleko joj je??!!! A on pritom dolazi firminim kolima na posao. A mi se pritom zaista iskreno sekirali, i trudili se na sve moguce nacine da pomognemo. I ispadosmo budale, najgore budale. I tim svojim kukumavcenjem su izvukli vise od firme, nego ostali koji nisu kukali. Jedan je prestao da radi pre nekih godinu dana, i skoro se javlja, pita da li klima uredjaj koji mu je firma poklonila u jednom od tih zalopojki,jer je u potkrovlju i jako im je vruce, mozda hocemo da otkupimo jer on ne radi mesecima i dete nema sta da jede:eek::eek:
Ono sto je poenta, jeste da ljudi koji hoce da rade, i koji moraju da izdrzavaju porodicu, nece kukakti, radice cak i onda i cak i ono sto im ne odgovara. Ne mozes, da sedis na kaucu, gledas farmu i grickas semenke i kukas svima nad svojom zlom sudbinom.
Ali uvek ce isti tip ljudi kukakti i biti nezadovoljan. Ja vise nemam zivaca ni saosecanja za to.
U okruzenju nemam mnogo obrazovanih i sposobnih i vrednih ljudi koji su dugo bili bez posla.Svi se jako brzo snadju. Al imam i jednu meni jako dragu osobu, ali leenju do iznemoglosti, bez ikakvih kvalifikacija, koja cim pocne negde da radi prica kako je uzasno tesko i kako ce odmah da da otkaz jer je 25.000 jako malo, a mnogo radi (trafika), a pritom kuka kako nema, vecito nema. Pa ok, sedi kuci. I nastavi da kukas. I da nemas.
I malo realnosti pri preispitivanju sebe, sta mi to nudimo, da li ja mogu da radim u banci za salterom ili u meku, ili mozda ipak imam znanja da radim ko kineza u butiku il da im cistim tu radnju? Ili ni to? Ili mnogo vise od toga, ali realno. Ja bih stvarno volela da radim kao kotrolor leta, ali n'umem. Mislim 'bem ti drazavu i te tamo u bivsem Jatu kad nece da me zaposle. A ja bih bas vooolela.

Nisi jedina, ali si jedna od retkih koja je razumela temu.
 
U nasoj firmi, od 30 tak zaposlenih, dakle svi sa istim uslovima rada i problizno istim primanjima u tom sektoru, znaci jako mal razlika, uvek ali uvek ali uvek jedni isti ljudi, njih trojica su imali problem - ili im kuci seku struju, ili ih zena ostavlja jer nemaju para, ili dete nema za uzinu, ili oni sami nemaju za dorucak, ili nemaju cigarete. Uvek i uvek samo oni. Drugi su dobijali platu u isto vreme kada i oni, isto imaju porodice i nikada niko drugi nije imao takve probleme. KAda smo jednom od njih rekkli da njegova zena moze da dodje da radi honorarno, vise da bi smo im ucinili nego sto nam je realno bilo potrebno, on je rekao da ona ipak ne moze daleko joj je??!!! A on pritom dolazi firminim kolima na posao. A mi se pritom zaista iskreno sekirali, i trudili se na sve moguce nacine da pomognemo. I ispadosmo budale, najgore budale. I tim svojim kukumavcenjem su izvukli vise od firme, nego ostali koji nisu kukali. Jedan je prestao da radi pre nekih godinu dana, i skoro se javlja, pita da li klima uredjaj koji mu je firma poklonila u jednom od tih zalopojki,jer je u potkrovlju i jako im je vruce, mozda hocemo da otkupimo jer on ne radi mesecima i dete nema sta da jede:eek::eek:
Ono sto je poenta, jeste da ljudi koji hoce da rade, i koji moraju da izdrzavaju porodicu, nece kukakti, radice cak i onda i cak i ono sto im ne odgovara. Ne mozes, da sedis na kaucu, gledas farmu i grickas semenke i kukas svima nad svojom zlom sudbinom.
Ali uvek ce isti tip ljudi kukakti i biti nezadovoljan. Ja vise nemam zivaca ni saosecanja za to.
U okruzenju nemam mnogo obrazovanih i sposobnih i vrednih ljudi koji su dugo bili bez posla.Svi se jako brzo snadju. Al imam i jednu meni jako dragu osobu, ali leenju do iznemoglosti, bez ikakvih kvalifikacija, koja cim pocne negde da radi prica kako je uzasno tesko i kako ce odmah da da otkaz jer je 25.000 jako malo, a mnogo radi (trafika), a pritom kuka kako nema, vecito nema. Pa ok, sedi kuci. I nastavi da kukas. I da nemas.
I malo realnosti pri preispitivanju sebe, sta mi to nudimo, da li ja mogu da radim u banci za salterom ili u meku, ili mozda ipak imam znanja da radim ko kineza u butiku il da im cistim tu radnju? Ili ni to? Ili mnogo vise od toga, ali realno. Ja bih stvarno volela da radim kao kotrolor leta, ali n'umem. Mislim 'bem ti drazavu i te tamo u bivsem Jatu kad nece da me zaposle. A ja bih bas vooolela.
evo da vidim koliko si pametna daj mi 5 primera slobodnih mesta bilo kog posla i kontakt idem sutra na razgovor
 
Nisi jedina, ali si jedna od retkih koja je razumela temu.

ljudi hoce da rade, ali hoce da rade za pare, a ne za obecanja. sta ti imas od toga da radis za nekoga, ulozis sebe i svoje vreme, a na kraju te taj neko ne isplati. i u toj tacki s evracamo na zakone u zemlji srbiji. a o zakonima je vec pisano, samo sto se prilicno nevesto postovi o zakonima izbegavaju.
 
sve to je problem drzave, a ne pojedinca. u uredjenoj zemlji, sa uredjenim zakonima nezaposlenost jeste probelm pojedinca. u ovoj zemlji je to problem same drzave, koja nije cak ni banana, nego kora od banane.
Sasvim jasno i vrapcima na grani, osim što uvek ima onih koji će stvari pokušati da prikažu drugačije jer im tako odgovara, onih koji se prave blesavi iz istog razloga, a i onih blesavih.
 
U nasoj firmi, od 30 tak zaposlenih, dakle svi sa istim uslovima rada i problizno istim primanjima u tom sektoru, znaci jako mal razlika, uvek ali uvek ali uvek jedni isti ljudi, njih trojica su imali problem - ili im kuci seku struju, ili ih zena ostavlja jer nemaju para, ili dete nema za uzinu, ili oni sami nemaju za dorucak, ili nemaju cigarete. Uvek i uvek samo oni. Drugi su dobijali platu u isto vreme kada i oni, isto imaju porodice i nikada niko drugi nije imao takve probleme. KAda smo jednom od njih rekkli da njegova zena moze da dodje da radi honorarno, vise da bi smo im ucinili nego sto nam je realno bilo potrebno, on je rekao da ona ipak ne moze daleko joj je??!!! A on pritom dolazi firminim kolima na posao. A mi se pritom zaista iskreno sekirali, i trudili se na sve moguce nacine da pomognemo. I ispadosmo budale, najgore budale. I tim svojim kukumavcenjem su izvukli vise od firme, nego ostali koji nisu kukali. Jedan je prestao da radi pre nekih godinu dana, i skoro se javlja, pita da li klima uredjaj koji mu je firma poklonila u jednom od tih zalopojki,jer je u potkrovlju i jako im je vruce, mozda hocemo da otkupimo jer on ne radi mesecima i dete nema sta da jede:eek::eek:
Ono sto je poenta, jeste da ljudi koji hoce da rade, i koji moraju da izdrzavaju porodicu, nece kukakti, radice cak i onda i cak i ono sto im ne odgovara. Ne mozes, da sedis na kaucu, gledas farmu i grickas semenke i kukas svima nad svojom zlom sudbinom.
Ali uvek ce isti tip ljudi kukakti i biti nezadovoljan. Ja vise nemam zivaca ni saosecanja za to.
U okruzenju nemam mnogo obrazovanih i sposobnih i vrednih ljudi koji su dugo bili bez posla.Svi se jako brzo snadju. Al imam i jednu meni jako dragu osobu, ali leenju do iznemoglosti, bez ikakvih kvalifikacija, koja cim pocne negde da radi prica kako je uzasno tesko i kako ce odmah da da otkaz jer je 25.000 jako malo, a mnogo radi (trafika), a pritom kuka kako nema, vecito nema. Pa ok, sedi kuci. I nastavi da kukas. I da nemas.
I malo realnosti pri preispitivanju sebe, sta mi to nudimo, da li ja mogu da radim u banci za salterom ili u meku, ili mozda ipak imam znanja da radim ko kineza u butiku il da im cistim tu radnju? Ili ni to? Ili mnogo vise od toga, ali realno. Ja bih stvarno volela da radim kao kotrolor leta, ali n'umem. Mislim 'bem ti drazavu i te tamo u bivsem Jatu kad nece da me zaposle. A ja bih bas vooolela.

preko neke veze, krenem ti ja na obuku i cekam ja da me pozovu, rekli primljena bla bla
jaka firma kod nas
prodje mes dana, niko se ne javlja
zove mene drugar kaze, ima ovde neka pekara, ajde radi bar mesec dana, da uzmes neku kintu bar dok cekas posao
odem ja
radi se 8 sati ali dolazis sat ranije, moras da ostanes sat kasnije, jedan dan u nedelji slobodan
plata 20 000 pri tom nisi ni prijavljen
e sad ja tebe da pitam
el bi radila takav posao?
kazem ja hvala ali posto nisam prijavljena, radicu ako mi je plata 30, nije problem sto sam tu 10 sati
kaze, a pa ne moze tako, znas ja ovde imam radnike i po 5,6 godina rade
hvala dovidjenja
ne gori mi toliko i nije problem da radim bilo sta, ali ako cu da volontiram, ne treba mi ni tih 20
 
preko neke veze, krenem ti ja na obuku i cekam ja da me pozovu, rekli primljena bla bla
jaka firma kod nas
prodje mes dana, niko se ne javlja
zove mene drugar kaze, ima ovde neka pekara, ajde radi bar mesec dana, da uzmes neku kintu bar dok cekas posao
odem ja
radi se 8 sati ali dolazis sat ranije, moras da ostanes sat kasnije, jedan dan u nedelji slobodan
plata 20 000 pri tom nisi ni prijavljen
e sad ja tebe da pitam
el bi radila takav posao?
kazem ja hvala ali posto nisam prijavljena, radicu ako mi je plata 30, nije problem sto sam tu 10 sati
kaze, a pa ne moze tako, znas ja ovde imam radnike i po 5,6 godina rade
hvala dovidjenja
ne gori mi toliko i nije problem da radim bilo sta, ali ako cu da volontiram, ne treba mi ni tih 20
e da vidis foru, volonter nije zadovoljio i dobija ''otkaz'' a na to mesto dolazi neko preko veze:lol:
 
preko neke veze, krenem ti ja na obuku i cekam ja da me pozovu, rekli primljena bla bla
jaka firma kod nas
prodje mes dana, niko se ne javlja
zove mene drugar kaze, ima ovde neka pekara, ajde radi bar mesec dana, da uzmes neku kintu bar dok cekas posao
odem ja
radi se 8 sati ali dolazis sat ranije, moras da ostanes sat kasnije, jedan dan u nedelji slobodan
plata 20 000 pri tom nisi ni prijavljen

e sad ja tebe da pitam
el bi radila takav posao?
kazem ja hvala ali posto nisam prijavljena, radicu ako mi je plata 30, nije problem sto sam tu 10 sati
kaze, a pa ne moze tako, znas ja ovde imam radnike i po 5,6 godina rade
hvala dovidjenja
ne gori mi toliko i nije problem da radim bilo sta, ali ako cu da volontiram, ne treba mi ni tih 20

o ovome se pise ili se izbegava da se pise, zavisi kako ko. ako neko odbije takav posao, ako se to moze nazvati poslom, lepi mu se etiketa lencuge i dzabalebarosa.

- - - - - - - - - -

nisi prijavljena, nemas garanciju da ce te isplatiti, prakticno ne postojis.
 
o ovome se pise ili se izbegava da se pise, zavisi kako ko. ako neko odbije takav posao, ako se to moze nazvati poslom, lepi mu se etiketa lencuge i dzabalebarosa.

- - - - - - - - - -

nisi prijavljena, nemas garanciju da ce te isplatiti, prakticno ne postojis.
nek mi se lepi sta oce
ne skripi mi toliko da posao ne mogu da biram
a radila sam i za 100e mesecno

pa sam zakon je krs
jedino ko je na dobrom polozaju je onaj ko je primljen za stalno, makar i na minimalcu
 
moj rodjak
20 god
zavrsena samo 2 rayreda srednje, pa presao na vanredno pa ni to ne ide
nema pare, sve je srranje,nema posla
hoces li da radis u atoperionici
ma kakvi
a da se yaposlis kod automehanicara da ucis yanat
ma ni u ludili, pa crni nokti, znas kako bi me devojke gldeale
pa gde hoces
pa u kaficu nekom, ali dobrom, kao sanker
pa yar nisi radio nedelju dana i imao problema
pa jesam ali ti ne znas kako je tesko da se zapamte sve porudzbine vikendom i izracuna cena
pa sta hoces
da isem van oce ussrane zemlje
ajde reko idi, evo ja cu da ti dam da odes i dok se ne snadjes, samo reci mi gde
pa ne zanm u Nemacku
ok a sta ces da radis
pa nesto
pa sta. kakvu ikakavu vestinu ti znas
pa ne znam ali tamo svako ,oze da radi
ma moze,ali da radi, a sta ti znas da radis
pa najbolje bi bilo kad bi ovde u opstini radio
a sta
pa nesto u kancelariji, ali da se ne smaram sa ljudima na salteru
a da li bi i direktor odmah da budes
pa ne direktor, sta me yeyas, ali neki sef da
aha, moze, sa osnovnom skolom narocito....

i tako

:lol:
 

Back
Top