Birala birka...

E, još da dodam: uopšte nije tačno da Srbi neće da rade, daj ne lažite sebe i sve druge, ne pljujte bar vi po svom narodu, hoće da rade, itekako. Koliko je samo žena mene zvalo da dođu i beru kruške, prosto mi je bilo neprijatno da ih odbijam i žao što ne mogu da ih uputim na druge proizvođače, zvale su i bile spremene da dođu i one iz Vojvodine, i iz Zaječara, čak i sa Kosova, a sve su to ogromne razdaljine i trošak za autobuske karte, i kreću u nepoznato, kod tipa kojem samo znaju glas preko telefona, uplašene šta ih čeka, da li sam trgovac robljem ili organima, ili manijak koji će ih silovati. Bilo je tu i stidetkinja, i onih sa minđušama u nosu i nafrakanih, i slobodnog držanja i stidljivih, i inžinjera, pa i profesorki,sve su radile pošteno u skladu sa svojim mogućnostima, a i za nevelike pare, realno gledano, ali ne može se više platiti. A ako mislite da ja mlatim pare, iznajmite nivu, posadite kruške, odgajite, platite radnike i namlatite ih i vi. Mislim, pare, a ne radnike .

ovo je odgovor vragana na tvoje postove
ovde ne pricamo o tajkunima i kradji, nego o realnom stanju u srbiji
trziste diktira i cenu i uslove
veliki su pojeli male
mali mogu samo toliko da ponude
kao sarvas, kao jos jedan iz sela
ko ima od cega da zivi, to ne prihvata
ko nema, prihvata i dolazi iz drugog kraja drzave ne bi li zaradio
ovde ne pricamo o osobama koje su magovi u svojoj struci, pa sede na klupici za odmor dok su u tranzitu sa dobrog, na jos bolje mesto
pricamo o onima koji nemaju od cega da zive i njihovim poslovnim odlukama
 
ovo je odgovor vragana na tvoje postove
ovde ne pricamo o tajkunima i kradji, nego o realnom stanju u srbiji
trziste diktira i cenu i uslove
veliki su pojeli male
mali mogu samo toliko da ponude
kao sarvas, kao jos jedan iz sela
ko ima od cega da zivi, to ne prihvata
ko nema, prihvata i dolazi iz drugog kraja drzave ne bi li zaradio
ovde ne pricamo o osobama koje su magovi u svojoj struci, pa sede na klupici za odmor dok su u tranzitu sa dobrog, na jos bolje mesto
pricamo o onima koji nemaju od cega da zive i njihovim poslovnim odlukama

to opce nije odgovor na moje postove
jer kruske, mos se pravit mutava do sutra, nikad u maloprodaji nece biti 150 - 200 din ko na pijaci
to zna i ovaj covjek sto ih proizvodi, a znas i ti koja ih valjas jer zivis od posredovanja
trziste diktira cijenu i uslove kad trbeba da platite radnike - onda se pricaju te price
kad treba da prodate to sto valjate - e, onda to...nesto svuda toliko kosta
ma vazi...pricaj te price nekom ko u njih vjeruje

a te odluke koje donosi covjek koji nema od cega zivjet u ovoj zemlji
ne zovu se...poslovne odluke
ostavi te spikeza nekog ko ne zivi od prozivodnje magle koja..razne proizvode prodaje
 
Poslednja izmena:
Ljudi bre, sta se uhvatili kruski, prepelica, kurvanja i kriminala....iz ekstrema u ekstrem.

Ne mislim da su Srbi lenji vec da nam sistem ne valja pa se od frizerke ocekuje da bude ekonomista a od ekonomiste da kopa kukuruz a svi bi najradije na drzavni budzet. Ako nisam na budzetu odoh da okopavam njivu bez nadnice da mi ovi sa budzeta ne bi kazali da sam lenj. Svako se postavlja kao sudija u odnosu na druge, po principu, sutni coveka koji je na zemlji.

Ukoliko se ne preprodaju devize na pijaci sto je, boze moj, za podiciti se.

- - - - - - - - - -

Ljudi bre, sta se uhvatili kruski, prepelica, kurvanja i kriminala....iz ekstrema u ekstrem.

Ne mislim da su Srbi lenji vec da nam sistem ne valja pa se od frizerke ocekuje da bude ekonomista a od ekonomiste da kopa kukuruz a svi bi najradije na drzavni budzet. Ako nisam na budzetu odoh da okopavam njivu bez nadnice da mi ovi sa budzeta ne bi kazali da sam lenj. Svako se postavlja kao sudija u odnosu na druge, po principu, sutni coveka koji je na zemlji.

Ukoliko se ne preprodaju devize na pijaci sto je, boze moj, za podiciti se.

Ako imaš nešto što ZAISTA vredi, imaćeš kome to i da prodaš.
Možeš prodati leđa, pamet, ili telo. To su jedini načini da zaradiš.
Puka diploma ne vredi mnogo, ni sve tvoje vrednosti ako ne možeš da ih prodaš, sve to ima samo subjektivnu vrednost, ako nije naplativo, a nenaplativost dobrim delom dolazi iz siromaštva. Ima ja i doadtno znanje koje bi mi pružilo bolji socijalni položaj i drugačije bi me gledali ljudi, ali ne mogu da ga naplatim, džaba što stvarno vladam time i stvarno sam dobar . Ali, ne vredi, zato sam seljak a nisam to drugo. Živim od onoga od čega mogu da živim.
Ne pričaj mnogo, nego zaradi nešto, ne kamči novac od tvojih da doveče izađeš i popiješ kafu.
 
to opce nije odgovor na moje postove
jer kruske, mos se pravit mutava do sutra, nikad u maloprodaji nece biti 150 - 200 din ko na pijaci
to zna i ovaj covjek sto ih proizvodi, a znas i ti koja ih valjas jer zivis od posredovanja
trziste diktira cijenu i uslove kad trbeba da platite radnike - onda se pricaju te price
kad treba da prodate to sto valjate - e, onda to...nesto svuda toliko kosta
ma vazi...pricaj te price nekom ko u njih vjeruje

a te odluke koje donosi covjek koji nema od cega zivjet u ovoj zemlji
ne zovu se...poslovne odluke
ostavi te spikeza nekog ko ne zivi od prozivodnje magle koja..razne proizvode prodaje

to sto se ``valja`` podrazumeva marzu od 35 - 50% u najboljem slucaju u odnosu na nabavnu cenu sa svim troskovima carina, poreza, doprinosa
prema tome, opet se vracamo na to da je onih 30% ponudjenih kao procenat od prodaje i vise nego korektno
ne ulazim u to koji je proizvod u pitanju
svako ko se bavi proizvodnjom i trgovinom, prodaje ono sto zna najbolje
po toj logici, derikoze su svi koji se bave uslugama, jer nemaju upipljivu konkretnu cenu ulozenog u odnosu na ono sto prodaju
na kraju krajeva, situacija u ovoj zemlji izgleda da stvarno nije uopste toliko losa, jer toliki broj nezaposlenih ljudi sedi kod kuce, ne radi nista i opet ima od cega da zivi
 
to sto se ``valja`` podrazumeva marzu od 35 - 50% u najboljem slucaju u odnosu na nabavnu cenu sa svim troskovima carina, poreza, doprinosa
prema tome, opet se vracamo na to da je onih 30% ponudjenih kao procenat od prodaje i vise nego korektno
ne ulazim u to koji je proizvod u pitanju
svako ko se bavi proizvodnjom i trgovinom, prodaje ono sto zna najbolje
po toj logici, derikoze su svi koji se bave uslugama, jer nemaju upipljivu konkretnu cenu ulozenog u odnosu na ono sto prodaju
na kraju krajeva, situacija u ovoj zemlji izgleda da stvarno nije uopste toliko losa, jer toliki broj nezaposlenih ljudi sedi kod kuce, ne radi nista i opet ima od cega da zivi

Često to kažem ljudima kad se okupe kod mene, na krsnu slavu, a oni se isčuđaju, a poneki se i krste mojim rečima. Obzirom da su mi gosti i da su na slavi, ja im ne guram baš prst u oko, ali im smirenim glasom pobrojim šta imaju i koliko ,zapravo, dobro žive, mnogo bolje nego pre, i kako im ništa ne nedostaje, a opet svi kukaju, kao po nekoj navici i kao da je korisno kukati, i kad treba i kad ne treba. Onda se oni ućute :)
 
Dva hleba je mala zarada, to je oko 100 dinara za oko 6 sati rada. Da se ne lažemo, i onaj ko mora otićiće da nađe posao u kojem može bolje zaraditi. Ali, sve što je Sarvas rekao o prpblemima proizvodnje je tačno. Njegov problem je u tome što je odabrao pogrešan posao u kojem ne može da se zaradi, a ne u lenštinama, jer prosto u okruženju nema para. Jesu jaja prepelice lekovita, ali nemaju ljudi pare. Kupili bi oni sve, što da ne bi, i banane i drugo voće, i jaja...sve, ali nemaju od čega. Tako je sa svim prozvodima, a bez prodaje nema ni proizvodnje, bez proizvodnje nema ni posla(radnih mesta). Možda je i deo problema u nama, u prevelikim očekivanjima, željama, precenjivanju sebe. Svi mi za sebe želimo najviše i najbolje od života, ali život nije pravedan, ponekad i najboljima da najmanje, a kamo li prosečnima. Svako treba i mora da se bori za bolje, ko se bori taj će nešto i dobiti, ko se ne bori uvek može kukati. Nije da ima mnogo posla, ali nije da nema i onih koji posao biraju. da se razumemo, iz iskustva znam da posao treba birati, i ja ga biram, kad god mogu i koliko mogu, ne toliko zbog sebe, već naprosto što bi me okruženje svrstalo i onu kategoriju koji pristanem da radim i budem, i niko me ne bi priznavao, ni zvao da radim nešto drugo. Mogu da budem fizikalac i veremnom će svi početi da me zovu da fizikališem, niko se neće ni setiti da mogu i hoću nešto drugo da radim. No, ja se ne stidim ni da fizikalešem, ako moram, a morao sam pre 12 godina, srećom da sad ne moram i niko mi ne drobi nad glavom niti veđa moje dostojanstvo, ali opet i ovaj posao ima svoje nedostatke. Ne može čovek sva dobra da skupi. Mi bismo trebali biti realniji prema sebi i drugima, a i skromniji i štedljiviji, s tim što skromnost i štedljivost ne podrazumevaju i nedostatak ambicije i borbe za bolje i ugodnije sutra, a mnogi to tako vide.
Ta dva hleba iz price nisu uopste bitna , mada su se neki za to uhvatili . To je bio samo nacin da testiram osobu koliko je spremna da radi .
Naravno da ima i osoba koje su vrlo vrijedne i spremne da rade svaki posten posao .
Navescu primjer koji me je bas odusevio . Isao sam u Tempo u trgovinu . Ispred trgovine je na na nekom podmetacu sjedila neka simpaticna
curica a ispred nje je bilo nekoliko gajbi sljiva .Mozda je imala 17 godina .U razgovoru saznam da njena najbolja prijateljica ima sljivik , a sljive
propadaju i niko ih i ne bere jer su sljive ove godine rodile kao blesave . Predlozila je prijateljici da ih zajedno prodaju ispred robne kuce , ali
je ovu bilo sramota.Ova djevojcica onda sama nabere sljiva i zamoli oca da je doveze do robne kuce .Nije imala cak ni vagu nego je pakovala
sljive u kese za zamrzivac i po njenom je u kesama bilo po pola kile sljiva , mada ja garantujem da je bilo vise .Naravno da sam kupio jednu
kolicinu iako nisam ni planirao da ih kupujem . Garantujem da ta djevojcica nece biti sirotinja kad odraste i da ce se snaci u svakoj situaciji .
Jel njoj neko garantovao neku dnevnicu ? Nije ! Djevojcica je probala i dokazala sebi i drugima da novac lezi i na zemlji samo treba biti vrijedan
da ga se uzme !:)
 
Ako imaš nešto što ZAISTA vredi, imaćeš kome to i da prodaš.
Možeš prodati leđa, pamet, ili telo. To su jedini načini da zaradiš.
Puka diploma ne vredi mnogo, ni sve tvoje vrednosti ako ne možeš da ih prodaš, sve to ima samo subjektivnu vrednost, ako nije naplativo, a nenaplativost dobrim delom dolazi iz siromaštva. Ima ja i doadtno znanje koje bi mi pružilo bolji socijalni položaj i drugačije bi me gledali ljudi, ali ne mogu da ga naplatim, džaba što stvarno vladam time i stvarno sam dobar . Ali, ne vredi, zato sam seljak a nisam to drugo. Živim od onoga od čega mogu da živim.
Ne pričaj mnogo, nego zaradi nešto, ne kamči novac od tvojih da doveče izađeš i popiješ kafu.


Ajoj, sto rasprava odmah ide na licni nivo.

Ko kaze da nije naplativo...cfa je prilicno naplativ samo sto vi ne shvatate da se ljudi godinama skoluju za samo jedan test.
Kao s/to godinama uce jedan jezik, kao sto godinama neko bude mali od palube, kao sto godinama vlasnik njive i butika mogu da ga kupe...dok on polaze te testove najgore je da poklekne a ova drzava cini sve sto moze ne bi li ga oborila jer nekome odgovaraju devize na pijaci, lekari u "njivi a seljaci u politici. Zato i jesmo u tranziciji duze nego sto je iko drugi bio.

Nemam koga da kamcim buduci da roditelje nemam...kad nekome pominjes familiju rizikujes da ti ovo odgovori i pospe te govnima ako imas mrvu pameti i kulture. Ja razumem da svako igra svoju etiketu ali malo razuma nije na odmet.
 
Ajoj, sto rasprava odmah ide na licni nivo.

Ko kaze da nije naplativo...cfa je prilicno naplativ samo sto vi ne shvatate da se ljudi godinama skoluju za samo jedan test.
Kao s/to godinama uce jedan jezik, kao sto godinama neko bude mali od palube, kao sto godinama vlasnik njive i butika mogu da ga kupe...dok on polaze te testove najgore je da poklekne a ova drzava cini sve sto moze ne bi li ga oborila jer nekome odgovaraju devize na pijaci, lekari u "njivi a seljaci u politici. Zato i jesmo u tranziciji duze nego sto je iko drugi bio.

Nemam koga da kamcim buduci da roditelje nemam...kad nekome pominjes familiju rizikujes da ti ovo odgovori i pospe te govnima ako imas mrvu pameti i kulture. Ja razumem da svako igra svoju etiketu ali malo razuma nije na odmet.
Da, u pravu si. Izvini, mora da sam te zameni sa onom Vazdušastom koja je govorila da mora svako veče da izađe i ode na piće i da su njeni roditelji doktori.
Dakle, izvini zbog pominjanja porodice.
Ostalo stoji.
Ako si doktor, radićeš to. Ako si doktor u njivi, ti si seljak. Ne uspevaš da naplatiš svoj doktorat, ali radiš šta možeš.
Ili kukaš na Boga, državu i političare. Svako od niih je kriv pomalo, ti ponajviše.
 
bila je skoro tema ili pitanje na jednoj od tema - gde smo kao zemlja dosli kad zena koja je zavrsila nekoliko fakulteta i govori, cini mi se, sedam jezika - nema od cega da zivi..nema posla

sustina je da nam obrazovanje u zivotu daje samo vece mogucnosti
ali nam ni doktorat ne garantuje zaradu
samim tim sto smo zavrsili fakultet, stekli magistraturu ili doktorat, nismo nikog zaduzili da mora svakog prvog u mesecu da nam uplati na racun sumu dovoljnu za kvalitetan zivot
samim tim sto smo sebe obrazovali, ne zanci i da smo postali sposobni za opstanak
neko zavrsi nekoliko fakulteta i nauci sedam svetskih jezika, a ne nauci najvaznije - kako da prezivi.
 
on joj je nudio proizvod koji je ona trebala da proda
ako ume da prodaje
pijaca je mesto gde se kupuju namirnice i hrana
znaci, kupuju se tu i prepelicija jaja
ti sad ocekujes da joj on ponudi sta - garantovani minimalac?
procenat od prodaje omogucava mnogo vecu zaradu ako hoces i ako umes da radis
sta dobijaju agenti koji prodaju zivotna osiguranja? koji prodaju npr oriflame i avon proizvode..platu? ne, procenat
i hoces da kazes da se niko ne bavi tim poslom i da niko ne zaradjuje od takve prodaje?
ljudi su se previse ususkali i ostali u nekom socijalizmu, a odavno zivimo u nemilosrdnom kapitalizmu
danas vise nema garancije ni za sta
kako radis, tako ces i da zaradis
ovde je samo bila prica da neko ko ne radi nista i vec nema nikakav prihod, to nista vrednuje mnogo vise od nesto sto bi mogao da zaradi
da je zena iz sarvasove price bila egzistencijalno ugrozena, ne da bi prihvatila sarvasovu ponudu, nego bi bila i najbolji prodavac na pijaci! to smem da ti garantujem
ovako, samo je jos jedan od milion likova koji kukaju kao i milevin rodjak..koji je bez ikakvih kvalifikacija, ali sve zna najbolje
E, mani me tih priča o socijalizmu, koje trebaju valjda da opravdaju bezobrazluk i divljinu ad hoc kapitalizma made in serbia.

Većina poslodavaca u srbilendu posmatra svoje zaposlene kao retardirane lenjivce koji su im dobri samo ako su očajni da ne ostanu bez mesečne porcije pirinča. Dok su oni sami, naravno, sve Donald do Trampa... magovi biznisa i human resources menadžmenta.

Ako ću da se prihvatim da radim isključivo na procenat, ja de facto više nisam zaposleni već sam partner/ortak. Ulazim u posao u koji ulažem svoje dragoceno vreme sa potpuno neizvesnim ishodom i preuzimam rizik. Najnormalnije i osnovno pitanje koje ću postaviti onom ko je idejni tvorac biznisa i ko mi takav partnerski odnos nudi jeste - koliko je očekivana zarada. Ako taj lik nije u stanju ni to da mi kaže ja nemam potrebu više da ga slušam kako mi palamudi o svojim problemima ili da mi govori kako se ne razumem u poslovanje. Neozbiljan je - ćaozdravo.
 
bila je skoro tema ili pitanje na jednoj od tema - gde smo kao zemlja dosli kad zena koja je zavrsila nekoliko fakulteta i govori, cini mi se, sedam jezika - nema od cega da zivi..nema posla

sustina je da nam obrazovanje u zivotu daje samo vece mogucnosti
ali nam ni doktorat ne garantuje zaradu
samim tim sto smo zavrsili fakultet, stekli magistraturu ili doktorat, nismo nikog zaduzili da mora svakog prvog u mesecu da nam uplati na racun sumu dovoljnu za kvalitetan zivot
samim tim sto smo sebe obrazovali, ne zanci i da smo postali sposobni za opstanak
neko zavrsi nekoliko fakulteta i nauci sedam svetskih jezika, a ne nauci najvaznije - kako da prezivi.

devet jezika, slučajno našli neku stariju ženu na pijaci. Otvorio sam temu, ali me najstrašnije napljuvali da hoću da se samopromovišem, kao da na drugim temama nisam pisao nimalo pohvalno o sebi.

- - - - - - - - - -

E, mani me tih priča o socijalizmu, koje trebaju valjda da opravdaju bezobrazluk i divljinu ad hoc kapitalizma made in serbia.

Većina poslodavaca u srbilendu posmatra svoje zaposlene kao retardirane lenjivce koji su im dobri samo ako su očajni da ne ostanu bez mesečne porcije pirinča. Dok su oni sami, naravno, sve Donald do Trampa... magovi biznisa i human resources menadžmenta.

Ako ću da se prihvatim da radim isključivo na procenat, ja de facto više nisam zaposleni već sam partner/ortak. Ulazim u posao u koji ulažem svoje dragoceno vreme sa potpuno neizvesnim ishodom i preuzimam rizik. Najnormalnije i osnovno pitanje koje ću postaviti onom ko je idejni tvorac biznisa i ko mi takav partnerski odnos nudi jeste - koliko je očekivana zarada. Ako taj lik nije u stanju ni to da mi kaže ja nemam potrebu više da ga slušam kako mi palamudi o svojim problemima ili da mi govori kako se ne razumem u poslovanje. Neozbiljan je - ćaozdravo.
:lol:
 
E, mani me tih priča o socijalizmu, koje trebaju valjda da opravdaju bezobrazluk i divljinu ad hoc kapitalizma made in serbia.

Većina poslodavaca u srbilendu posmatra svoje zaposlene kao retardirane lenjivce koji su im dobri samo ako su očajni da ne ostanu bez mesečne porcije pirinča. Dok su oni sami, naravno, sve Donald do Trampa... magovi biznisa i human resources menadžmenta.

Ako ću da se prihvatim da radim isključivo na procenat, ja de facto više nisam zaposleni već sam partner/ortak. Ulazim u posao u koji ulažem svoje dragoceno vreme sa potpuno neizvesnim ishodom i preuzimam rizik. Najnormalnije i osnovno pitanje koje ću postaviti onom ko je idejni tvorac biznisa i ko mi takav partnerski odnos nudi jeste - koliko je očekivana zarada. Ako taj lik nije u stanju ni to da mi kaže ja nemam potrebu više da ga slušam kako mi palamudi o svojim problemima ili da mi govori kako se ne razumem u poslovanje. Neozbiljan je - ćaozdravo.

pa i ja kazem, on je neozbiljan, ti odes kuci i stavis ruke ispod glave pre nego sto legnes i svi mirni i zadovoljni
ocekivana zarada zavisi od njenog rada, ne od njegovog
on je izneo jaja na pijacu, a ona ako ume da proda, moze da ih proda i prodavnicama zdrave hrane, moze da ide od stana do stana - stvar njene realizacije
vise proda, vise zaradi..
 
pa i ja kazem, on je neozbiljan, ti odes kuci i stavis ruke ispod glave pre nego sto legnes i svi mirni i zadovoljni
ocekivana zarada zavisi od njenog rada, ne od njegovog
on je izneo jaja na pijacu, a ona ako ume da proda, moze da ih proda i prodavnicama zdrave hrane, moze da ide od stana do stana - stvar njene realizacije
vise proda, vise zaradi..
Ne, ja ću da mu se zahvalim i odem da tražim dalje, nekog ko ume da vodi posao i kome očekivana zarada zavisi pre svega od poslovne ideje, proizvoda i strategije, ne od prodavca na tezgi.
 
I treba da se izvinis ti iz sela:-) .

Ispada da si izbirac ako neces da budes neciji rob za izivljavanje, polu ili kompletan kriminalac, boze moj, opljackaj banku da ne bi uzeo novac od roditelja. Na taj nacin pokazujes svoju zrelost i nezavisnost a upravo ta instant, divljacka i normalnom coveku neshvatljiva logika, pokazuje kakav smo mi pish od drzave. Pish ti je skracenica od upish.

- - - - - - - - - -
 
I treba da se izvinis ti iz sela:-) .

Ispada da si izbirac ako neces da budes neciji rob za izivljavanje, polu ili kompletan kriminalac, boze moj, opljackaj banku da ne bi uzeo novac od roditelja. Na taj nacin pokazujes svoju zrelost i nezavisnost a upravo ta instant, divljacka i normalnom coveku neshvatljiva logika, pokazuje kakav smo mi pish od drzave. Pish ti je skracenica od upish.

- - - - - - - - - -

I treba da se izvinis ti iz sela:-) .

Ispada da si izbirac ako neces da budes neciji rob za izivljavanje, polu ili kompletan kriminalac, boze moj, opljackaj banku da ne bi uzeo novac od roditelja. Na taj nacin pokazujes svoju zrelost i nezavisnost a upravo ta instant, divljacka i normalnom coveku neshvatljiva logika, pokazuje kakav smo mi pish od drzave. Pish ti je skracenica od upish.

Pusti ti kriminalce, ima ko o njima da misli. Samo misli o sebi i kako da zaradiš. Promeniti državu i sistem sigurno nećeš.
Zaradi.
 
ne postoje placeni poslovi, svako od nas mora svojim radom da zaradi svoju platu
i red je i da se suocimo sa surovom realnoscu, a to je da je ovo siromasna zemlja koja ne moze da nudi svetske plate
koliko radis, toliko i zaradis
koliko sam shvatila, ni tebi svakog prvog ne legne novac na racun ukoliko ga tog meseca ne zaradis

na kraju krajeva, situacija u ovoj zemlji izgleda da stvarno nije uopste toliko losa, jer toliki broj nezaposlenih ljudi sedi kod kuce, ne radi nista i opet ima od cega da zivi
Neukusno je u današnjoj Srbiji reći izgleda da situacija nije uopšte loša, jer toliki broj nezaposlenih sedi kod kuće, ne radi ništa i opet ima od čega da živi. Neukusno je, jer indikator loše situacije nije to da li bi neko sedeo na gajbici bez tezge i prodavao za gazdu proizvod ne znajući svoju računicu (pa ako odbije, znači da mu ne kvrči baš toliko u stomaku), već je indikator loše situacije činjenica da ljudi ne mogu da se zaposle u onom domenu za koji su se školovali, kao i činjenica da u Srbiji odavno ne važi deviza koliko radiš, toliko i zaradiš.

Koliko radiš, toliko i zaradiš je, inače, prilično diskutabilna deviza. U svom izvornom značenju ona bi podrazumevala upravo to, ali sitni srpski preduzetnici vole da je tumače na svoj način, pa smatraju da je ekvivalent rada broj prodatih proizvoda, što je ne samo netačno, već i potpuno smešno u uslovima teškog srpskog siromaštva. Ako neko ceo dan stoji pored gajbice sa prepeličjim jajima, ili neko ceo dan ide od vrata do vrata i nudi usisivače ili time share letovanje, on radi ceo taj dan i u normalnom svetu bi trebalo da bude za to plaćen - broj prodatih proizvoda nije njegov rad, već samo učinak njegovog rada koji ovisi pre svega o tome ima li uopšte ko da kupi te proizvode, a ne je li on sposoban prodavac. Zato normalan svet daje fiksni deo + procenat, jer time plaća sam rad + dodatno nagrađuje učinak rada.

Slažem se da je Srbija teška sirotinja, i da svaka preduzetnička šuša može da postavlja uslove kakve hoće jer joj država neefikasnošću svojih mehanizama to prosto dozvoljava. No, i u takvim uslovima prirodno je birati, ukoliko se može: šta ćeš i gde raditi, da li pristaješ na izvitoperen rad na procenat ili tražiš nešto sigurnije (da ne spominjem da niti jedna iole pametna osoba kojoj je došlo do guše neće raditi na procenat jer su joj pare neophodno potrebne, a svesna je da je rad na procenat u srpskim uslovima čisto gubljenje vremena). Čak je i moja mama birala (kad je došlo do guše u jednom periodu života) da ne radi za neizvestan procenat, već je išla da čisti govna tamo gde su joj rekli koliko će biti plaćena za čišćenje govana, a to je, koliko god bilo malo, bila sigurica. Tako da... njeno (i njoj sličnih) svojevremeno čišćenje govana zbog kojih nije sedela u klupi 20 godina (već je sedela zbog nečeg drugog) jeste bilo indikator loše situacije, kao što je i danas indikator neko tuđe čišćenje govana sa diplomom, posao na crno kod Kineza, dirinčenje za sitnog privatnika gde ne možeš da zaradiš koliko radiš itd.
 
Poslednja izmena:
to sto se ``valja`` podrazumeva marzu od 35 - 50% u najboljem slucaju u odnosu na nabavnu cenu sa svim troskovima carina, poreza, doprinosa
prema tome, opet se vracamo na to da je onih 30% ponudjenih kao procenat od prodaje i vise nego korektno
ne ulazim u to koji je proizvod u pitanju
svako ko se bavi proizvodnjom i trgovinom, prodaje ono sto zna najbolje
po toj logici, derikoze su svi koji se bave uslugama, jer nemaju upipljivu konkretnu cenu ulozenog u odnosu na ono sto prodaju
na kraju krajeva, situacija u ovoj zemlji izgleda da stvarno nije uopste toliko losa, jer toliki broj nezaposlenih ljudi sedi kod kuce, ne radi nista i opet ima od cega da zivi

ne vracamo se na to jer odatle nismo ni krenuli
korektno je da radnika koji radi ZA TEBE platis
zaci, moras mu ponuditi neku sigurnost, makar minimalnu...ako oces da neko radi i zaradjuje TEBI novac
a dilove sa ljudima za koje zelis da plasiraju tvoj proizvod i mimo toga nemas nikakvu odgovornost pravi kakve hoces...

derikoze jesu ljudi koji nerealno naplacuju usluge i proizvode
kad kazem nerealno mislim da veliku razliku izmedju cijena i placa
a opipljivu i konkretnu cijenu itekako mozes formirat - uracunas svoje vrijeme i troskove...
al nema tu marzi od 35 - 50 posto kad odbijes sve ostalo...za ama bas svaku stvar
njih zapravo nigdje osim kod nas nema
i u tome je nas osnovni problem - pohlepa i ponasanje ko da nema sutra

a ovo sto kenyas na kraju posta, ne postoji druga rijec, al ne dao ti dragi bog da tvoja djeca i njihova djeca
sutra budu u kozi ljudi koji nemaju gdje da rade...a to je ono ka cemu nas vode...gospoda sitni i krupni lopovi
trange frange,..otraj dotraj doo...
 
I treba da se izvinis ti iz sela:-) .

Ispada da si izbirac ako neces da budes neciji rob za izivljavanje, polu ili kompletan kriminalac, boze moj, opljackaj banku da ne bi uzeo novac od roditelja. Na taj nacin pokazujes svoju zrelost i nezavisnost a upravo ta instant, divljacka i normalnom coveku neshvatljiva logika, pokazuje kakav smo mi pish od drzave. Pish ti je skracenica od upish.

- - - - - - - - - -
Погрешно, банка се пљачка јер је тамо кинта.
 
Neukusno je u današnjoj Srbiji reći izgleda da situacija nije uopšte loša, jer toliki broj nezaposlenih sedi kod kuće, ne radi ništa i opet ima od čega da živi. Neukusno je, jer indikator loše situacije nije to da li bi neko sedeo na gajbici bez tezge i prodavao za gazdu proizvod ne znajući svoju računicu (pa ako odbije, znači da mu ne kvrči baš toliko u stomaku), već je indikator loše situacije činjenica da ljudi ne mogu da se zaposle u onom domenu za koji su se školovali, kao i činjenica da u Srbiji odavno ne važi deviza koliko radiš, toliko i zaradiš.

Koliko radiš, toliko i zaradiš je, inače, prilično diskutabilna deviza. U svom izvornom značenju ona bi podrazumevala upravo to, ali sitni srpski preduzetnici vole da je tumače na svoj način, pa smatraju da je ekvivalent rada broj prodatih proizvoda, što je ne samo netačno, već i potpuno smešno u uslovima teškog srpskog siromaštva. Ako neko ceo dan stoji pored gajbice sa prepeličjim jajima, ili neko ceo dan ide od vrata do vrata i nudi usisivače ili time share letovanje, on radi ceo taj dan i u normalnom svetu bi trebalo da bude za to plaćen - broj prodatih proizvoda nije njegov rad, već samo učinak njegovog rada koji ovisi pre svega o tome ima li uopšte ko da kupi te proizvode, a ne je li on sposoban prodavac. Zato normalan svet daje fiksni deo + procenat, jer time plaća sam rad + dodatno nagrađuje učinak rada.

Slažem se da je Srbija teška sirotinja, i da svaka preduzetnička šuša može da postavlja uslove kakve hoće jer joj država neefikasnošću svojih mehanizama to prosto dozvoljava. No, i u takvim uslovima prirodno je birati, ukoliko se može: šta ćeš i gde raditi, da li pristaješ na izvitoperen rad na procenat ili tražiš nešto sigurnije (da ne spominjem da niti jedna iole pametna osoba kojoj je došlo do guše neće raditi na procenat jer su joj pare neophodno potrebne, a svesna je da je rad na procenat u srpskim uslovima čisto gubljenje vremena). Čak je i moja mama birala (kad je došlo do guše u jednom periodu života) da ne radi za neizvestan procenat, već je išla da čisti govna tamo gde su joj rekli koliko će biti plaćena za čišćenje govana, a to je, koliko god bilo malo, bila sigurica. Tako da... njeno (i njoj sličnih) svojevremeno čišćenje govana zbog kojih nije sedela u klupi 20 godina jeste bilo indikator loše situacije, kao što je i danas indikator neko tuđe čišćenje govana sa diplomom, posao na crno kod Kineza, dirinčenje za sitnog privatnika gde ne možeš da zaradiš koliko radiš itd.

to je to :ok:
 
bila je skoro tema ili pitanje na jednoj od tema - gde smo kao zemlja dosli kad zena koja je zavrsila nekoliko fakulteta i govori, cini mi se, sedam jezika - nema od cega da zivi..nema posla

sustina je da nam obrazovanje u zivotu daje samo vece mogucnosti
ali nam ni doktorat ne garantuje zaradu
samim tim sto smo zavrsili fakultet, stekli magistraturu ili doktorat, nismo nikog zaduzili da mora svakog prvog u mesecu da nam uplati na racun sumu dovoljnu za kvalitetan zivot
samim tim sto smo sebe obrazovali, ne zanci i da smo postali sposobni za opstanak
neko zavrsi nekoliko fakulteta i nauci sedam svetskih jezika, a ne nauci najvaznije - kako da prezivi.

ovo ko zna koji put ponavljas
natjeraces me na kraju da nadjem post i temu
jer ili je nisi skuzila ili lazes, trece nema
pomenuta zena je penzioner
znaci, p e n z i o n e r
to je sve sto o njoj znamo - da je visoko obrazovana, kako sama tvrdi, i da ima malu penziju
ima je i gomila drugih visoko obrazovanih ljudi...
zato sto smo sjebali i opljackali vlastitu zemlju, a ne zato sto je to...normalna stvar
i sta ti opce ocekujes od jedog penzionera - mozda da radi dok ne crkne na radnom mjestu???
 

Back
Top