Osnovna jedinica vremena;

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Već sam nekoliko puta navodila primer dve linije koje bi trebalo da se seku ali, dok iscrtavamo presečnicu mi, matematički, ne možemo nikada da je presečemo. Stoga, za veoma mali broj onih koji ne znaju o čemu se radi – brojevi, jel’ da, idu u beskonačnost, tako idu i razlomci. Razdaljina od 1m može se beskonačno smanjivati. Ako mi iscrtavamo liniju koja će na udaljenosti od jednog metra preseći drugu, mi ćemo je večno iscrtavati?!? Jer se razdaljina beskonačno smanjuje.
E, sad, tema je ideja koja je malo glupa, pa vas molim da ne preterate u osudi iste:
Kako presecamo liniju? Očigledno se problem rešava uvođenjem vremena u igru.
Međutim, i vremenski period se, isto tako, može beskonačno deliti. Zamislite sad, da NE MOŽE!
To bi rešilo naš problem i svelo ceo svet na jednu ogromnu, trodimenzionalnu, pokretnu sliku.
Zamislite da postoji vremenski period od koga, jednostavno, ne postoji manji. I vreme teče u nekakvim "skokovima", praveći "rupe" koje su toliko sitne da nikakav instrument, a kamoli ljudska čula, ne može da ih detektuje.
Linija koju presecamo se, dakle, nalazi u jednoj takvoj rupi.
Da li možete da shvatite svet tako, ili vam je suviše fantastično?
Možda temi nije ovde mesto, ali znam da ovde mogu (samo mogu) da dobijem najzanimljivije odgovore.
Pozdrav;
 
Ovo je već savremena fizika.

Da bi tu ušli morate prvo da prihvatite neke stvari...

Recimo težina:
-Težina tela je u KVANTOVIMA tj. nije prosto mg ili tačnije formula gama x m1 x m2 /rxr
-Masa tela nije jednaka masi inercije već je inercijalna masa jednaka ili manja od mase tela...
-Što je veća energija (kinetička je nula) tela , to je inercijalna masa manja...interaktivna masa....
Brazilac je postavio teoriju negativne mase, tj. napunpavanjem energije se defekt mase može toliko unegativiti da masa tela postaje negativna....

Tada se dešavaju dve stvari , prvo odbijaju se masena tela i drugo atmosfera istiskuje takvo telo da lebdi....ALI OVO NIJE DOKAZANO....

Defekt mase jeste u CERN-u...

----------------------------------------
Ipak imam utisak da ne želite da ovo posmatrate kao filozofski-fizički problem (ljudsko-prirodna orjentacija)

Nažalost morate biti svesni još jedne stvari.
Američki naučnički pristup je otkriće je moć.
Moć kontrole i zloupotrebe radi eksploatacije i novca.

Evroistočni je bio otkriće radi satisfakcije, prestiža...

Budistički je sasvim treći....posvećenost,...deo nečeg većeg....

---------------------------------------------
Kvantizacija vremena:
Kvantizacija vremena bi značila da postoji veza izmedju vremena i energije , i vremena i prostora....

Sitna kvantizacija prostora je potpuno zanemarena , atomska struktura....

-----------------------------------------------
Objašnjenje gravitacione sile preko deformacije prostora baš ne ide u prilog takve teorije....
-----------------------------------------------
Koje "rupe" otvara takva pretpostavka....
Lexa bi da otvori rupu vremeplova....
Ako je prava presečena u drugom trenutku i ugao prave je isti za obe prave, vraćanjem trenutka na prvi nikako ne možemo dobiti nepresečene prave....

Prostorni skok , pa bio on mali , u trenutku zamrznutog vremena , je dovoljan razlog projekta vremeplov....
I naravno teleportacija....
 
Ako neko izmisli neke nove mere za vreme nek napishe. Mora od necega da se krene. Ljudi su izmislili i eone, mada ih niko od nas nije doziveo. Sve polazi od dobre volje i maste. Ne plashite da cete reci glupost. Hajdemo da na ovom forumu izvrsimo revoluciju sveta. Dolazak do saznanja mozemo zapoceti slapanjem delova slagalice od onog mesta koje je najjasnije i najvidlivije, pa ka onim sve tamnijim i daljim delovima. (voleo bi da Ajnstjna zanemarite jer dogmatizam po njemu sprecava evoluciju u razmisljanju.a takodje ga i ometamo u poslu ako je bio u pravu.)

Ovo vazi i za druge teme.



Veliki pozdrav za Chasovnichare!
 
Sve što sam htela da kažem stoji u mom prvom postu. Dakle, ne, nisam govorila o vremeplovu.
Ali se jesam ponadala da bi ovakav svet ovde mogao biti razrađen ili, čak, teorijski dokazan ili opovrgnut.
Ovakav svet?
Zamislite kada bi bilo istina, kada se vreme ne bi moglo beskonačno deliti...
Koliko bi to promenilo naše poglede, koliko bi to izmenilo svu praktičnost u našem životu!!!
Empe, kada kažem pokretne slike:
Gomila OJV-a, (nazovimo tako naslov) se nadovezuju jedna na drugu, zar po istom principu ne rade i pokretne slike?
Zapravo, u ovom slučaju, hologram...?
Zapravo, svet bi bio jedna nezamislivo velika optička varka... :shock:
A, koliko znamo, svet ne mora izgledati ovako kako ga mi vidimo. Mislim da enigma individualnosti naših očiju nikad nije do kraja objašnjena. Možda ja crvenu zamišljam potpuno drugačije od vas. Kažem - zamišljam jer:
Slika se stvara u našim očima i, da, to je SAMO SLIKA, to nije apsolutna realnost, ona odlazi do našeg mozga, gde se izvrće, pa se onda vraća na staro, nećemo o optici..... Nego, u trenutku kada slika sveta stiže u naš mozak PRESTAJE SVAKA OBJEKTIVNOST.
Svako može crvenu (na primer) zamišljati po volji, od rođenja je naučen da se takav ton naziva CRVENIM.
Daltonisti, dakle, samo imaju mogućnost da raspoznaju manji broj boja od ostalih ljudi.
Pošto je prethodni tekst imao za cilj da vas navede da posumnjate u sopstvena čula, vratimo se sad na "pokretne slike". Moja baba misli da se ono što se dešava na TV-u događa stvarno i trenutno, i nije je briga kako su ti mali ljudi dospeli u kutiju...
Zaista deluje reslno, zar ne?
Ali, "vremenske tačke" ne bi promenile samo naše poverenje u čula, ili teorije o stvaranju svetlosti, one bi promenile celokupan sklop sveta i svele ga na nešto samo dopola realno, na "crnu rupu vremena" u koju smo upali i, svakako, napravile od vremena potpuno realnu fizičku veličinu. Nešto stvarno.
Stvarno ne čitam SF knjige, možda pogledam poneki film i to je to... Dakle, nema ovo veze sa Pračetom, ili E.T.-em, samo tema za razmišljanje...
A, kad malo razmislite, zaista deluje kao da u nauci, celokupnoj, postoji deo mozaika zbog koga nam se ništa apsolutno ne poklapa, detalj koji smo propustili da shvatimo, a koji iz korena menja sva naša shvatanja, na bilo kom polju, i posle koga ćemo biti u stanju da za svaku jednačinu dobijemo savršeno uklopljene rezultate za promenljive, bez ostataka... :) (naravno, sa tolerancijom prema nedeljivosti i zaokruživanju...)
 
Lexa:
Već sam nekoliko puta navodila primer dve linije koje bi trebalo da se seku ali, dok iscrtavamo presečnicu mi, matematički, ne možemo nikada da je presečemo. Stoga, za veoma mali broj onih koji ne znaju o čemu se radi – brojevi, jel’ da, idu u beskonačnost, tako idu i razlomci. Razdaljina od 1m može se beskonačno smanjivati. Ako mi iscrtavamo liniju koja će na udaljenosti od jednog metra preseći drugu, mi ćemo je večno iscrtavati?!? Jer se razdaljina beskonačno smanjuje.
E, sad, tema je ideja koja je malo glupa, pa vas molim da ne preterate u osudi iste:
Kako presecamo liniju? Očigledno se problem rešava uvođenjem vremena u igru.
Međutim, i vremenski period se, isto tako, može beskonačno deliti. Zamislite sad, da NE MOŽE!
To bi rešilo naš problem i svelo ceo svet na jednu ogromnu, trodimenzionalnu, pokretnu sliku.
Zamislite da postoji vremenski period od koga, jednostavno, ne postoji manji. I vreme teče u nekakvim "skokovima", praveći "rupe" koje su toliko sitne da nikakav instrument, a kamoli ljudska čula, ne može da ih detektuje.
Linija koju presecamo se, dakle, nalazi u jednoj takvoj rupi.
Da li možete da shvatite svet tako, ili vam je suviše fantastično?
Možda temi nije ovde mesto, ali znam da ovde mogu (samo mogu) da dobijem najzanimljivije odgovore.
Pozdrav;
A da li si sigurna da se daljina beskonacno smanjuje? Prostor je takodje kvantiran.
 
da, ako delis konstantom
linija ne grafiku ce se priblizavati nultoj osi ali je nikad nece dodirnuti
nadam se da sam shvatio prethodno pitanje, jer je ovde sve nakako zbrkano, izgleda da se malo njih razume

neko je pomenuo teleportaciju koja je sa stanovista fizike moguca i teoretski objasnjena
 
"Kvantiran"? Ja zaista ne znam šta ta reč znači, pa bih te molila da objasniš.
Ako hoćeš da kažeš da se prostor ne može beskonačno deliti, razmišljala sam i o tome. Ako, dakle, govoriš o molekulima i atomima (p, e, n), to, nažalost, ipak nema nikakvog uticaja na iscrtavanje jedne linije. Ona se može iscrtavati i u međuprostoru?!?
Hm, osim ako je do čestica grafita... :shock:
T. j. dostići ćemo u jednom trenutku toliko malu razdaljinu da će čestica sredstva za iscrtavanje biti veća od nje...
:arrow: Ali to i dalje ne objašnjava vreme, ako postavimo njega za promeljivu. Pa, kao, treba nam minut da iscrtamo jednu liniju, a taj minut se, opet, može beskonačno deliti... :?:
 
Međutim, originalni primer je malo drugačiji:
Ako trče brži i sporiji, i ako je sporiji ispred bržeg, kako će brži prestići sporijeg?
Dok brži stigne sporijeg, ovaj će da malo odmakne, dok ga opet stigne ovaj će još malo da odmakne, i tako u beskonačnost...
Mislim da mi je profesor filozofije najpre navodio ovaj primer.
 
Lexa:
Zamislite da postoji vremenski period od koga, jednostavno, ne postoji manji.
Eto, to bi onda bio jedan KVANT vremena. (kvant - porcija (na nemachkom?)).
Ja sad pricam o prostoru koji ima istu tu osobinu koju ti pripisujesh vremenu (a slazem se i za vreme). Nema to nikakve veze ni sa zecevima ni sa kornjacama ni sa olovkama :) Takodje, jedan kvant prostora je znatno manji od bilo koje elementarne chestice.
Evo banalne analogije: imas korpu sa 64 jajeta; i krenes da ih vadis iz korpe. Prvo izvadis polovinu. Ostane ti 32. Pa izvadis jos polovinu. Ostane 16. Pa jos pola i jos pola... svaki put ti u korpi ostane 50% jaja. Na kraju ces doci do 1 jajeta pa dalje neces moci da ih delish. Nesto slicno zamisljam da se desava i sa tom hipotetickom linijom. Na kraju vise neces moci da je polovish jer ces doci do duzine jednog kvanta prostora. Pri tom je nebitno kojom brzinom vrsis tu podelu.

Nisam siguran, ali mislim da su i "pravi" fizichari doshli do tog zakljuchka. Verovatno bi se nesto dalo pronaci na net-u, ali bi sigurno bilo na engleskom pa bih se smorio chitajuci. :? :D
 
Lexa:
Međutim, originalni primer je malo drugačiji:
Ako trče brži i sporiji, i ako je sporiji ispred bržeg, kako će brži prestići sporijeg?
Dok brži stigne sporijeg, ovaj će da malo odmakne, dok ga opet stigne ovaj će još malo da odmakne, i tako u beskonačnost...
Mislim da mi je profesor filozofije najpre navodio ovaj primer.

...da, profesori filozofije vole takve primere...
...to je vrlo slicno onom primeru sa strelom i kornjacom...
...no...
...u primeru brzeg i sporijeg trkaca mora postojati razdaljina izmedju njih, kao i njihova brzina. Ako kazemo da sporiji pretrci x metara za y jedinica vremena, brzi ce za isto vreme pretrcati, recimo, x+1...
...ukoliko odrzavaju (svoju) brzinu trcanja razlika izmedju njih ce se UVEK smanjivati, i sporiji nece moci jos malo da odmakne brzem...
 
Draga Lexo,
upravo si "obarala" empiristicko stanoviste, kada pricas o izokrenutoj slici!
Odlicno.Da, ono crveno potpada pod iskustvo.
Dalje, Lexo, pocinjes da pricas o Zenonovim logickim paradoksima iz anticke Grcke, koje su najbolje opisani u Kolpstonovoj Istoriji Filozofije Grcka i Rim na nasem jeziku.
Evo pogledaj pod Zeno paradox, na mnogim stranama na Net-u npr.plus.maths.org/issue17/xfile/.
Nadam se da ces nesto naci za sebe i svoje resenje.
 
Da, lep primer sa jajima. Jaje ili semenka - to su te najsitnije cestice. A posto sam zapazio da negde poistovecuju vreme sa prostorom - onda osnovna manja jedinica vremena je vreme za koje pojedes semenku, a veca osnovna jedinica vremena je vreme za koje pojedes jaje. A nije lose a? Mozemo da prodajemo muda za bubrege vec.
 
Lexa:
Ne bi ti prodao ni "Kirbi" usisivač... :lol:
A ko to poistivećuje vreme sa prostorom???
Onaj što poistovećuje peglu sa telefonskom slušalicom :shock:

vreme i prostor poistovecuju neki likovi u filmovima koji glume naucnike, pa sam tu foru odatle pokupio. I samo da znas oni dobro prodaju svoje filmove, zaradjuju milijarde! Sta je jedan kirbi usisivach naspram toga!
 
Empedokle:
Draga Lexo,
upravo si "obarala" empiristicko stanoviste, kada pricas o izokrenutoj slici!
Odlicno.Da, ono crveno potpada pod iskustvo.
Dalje, Lexo, pocinjes da pricas o Zenonovim logickim paradoksima iz anticke Grcke, koje su najbolje opisani u Kolpstonovoj Istoriji Filozofije Grcka i Rim na nasem jeziku.
Evo pogledaj pod Zeno paradox, na mnogim stranama na Net-u npr.plus.maths.org/issue17/xfile/.
Nadam se da ces nesto naci za sebe i svoje resenje.
Heh, pročitala sam tekst sa adrese, nisam našla odgovor, ali sam našla potvrdu da ne bulaznim gluposti :D
Dakle, ako je takva ideja već odavno bila pomenuta, možda tu i ima neke istine?
Ja sam želela da vas podstaknem na razmišljanje - ko smo mi i šta smo mi u takvom jednom svetu? Da li se, uopšte, razlikujemo od Mikija Mausa?
Da li smo realniji samo iz razloga što verujemo da smo materijalni?
Pokušajte da zamislite svet u kome se sve odigrava povezivanjem ogromnog broja trenutaka.
Jezivo...
Kada bi bilo moguće usporiti protok vremena, kao što to radimo sa pokretnom slikom, videli biste svoju ruku kako preskače delove prostora, videli biste nešto slično kao kada iscrtate čiča Glišu na tabaku papira u nadovezujućim pozama, pa onda pustite listove da padaju jedan za drugim.
 
Znači, stiglo vreme da i čika Alberta i njegovu teoriju relativiteta - da svako, baš svako može videti istu brzinu svetlosti (uprošćeno) - ubacimo u koš za otpatke? Koš, koš, koš, hoćemo još!!! :P

Pa da vidimo - da li to znači, da ako postoje četiri dimenzije, i neko se pomeri u vremenu, on se pomeri i u onoj četvrtoj dimenziji i može da bude nevidljiv? Ali, ...ako se ne pomeri recimo ceo, nego npr. samo pola, onda se druga polovina zamenjuje, tj.dopunjuje energijom koja se pretvori u materiju. Po Ajnštajnovoj teoriji E=m*c2 (na kvadrat, 'ebi ga ne znam kako da ga otkucam). Znači, energija jednako masa puta brzina svetlosti u vakuumu na kvadrat.
Ha, zar ne bi onda bilo, kada se taj vrati iz tog drugog veremena u ovo da imamo dva lika, tj. dupliranu osobu? :P
 
Hm, zayeba me... Da počnemo od početka: Na šta misliš kada kažeš "pomeri u vremenu"? :shock:
Može bti da misliš kako neko može pronaći način da se kreće (da napravi pokret) takvom brzinom da upadne u "vremensku rupu"?
Hm, može li? I šta bi se dogodilo u tom trenutku sa njim?
 
Lexa:
...Pokušajte da zamislite svet u kome se sve odigrava povezivanjem ogromnog broja trenutaka.
Jezivo...
Kada bi bilo moguće usporiti protok vremena, kao što to radimo sa pokretnom slikom, videli biste svoju ruku kako preskače delove prostora, videli biste nešto slično kao kada iscrtate čiča Glišu na tabaku papira u nadovezujućim pozama, pa onda pustite listove da padaju jedan za drugim.
Zamislila sam ovaj boldirani deo - ruka je u jednom trenutku ruka, a šta je u tom trenutku ostatak tela?
 
Pa, pretpostavljam da i ostatak tela nestaje :shock: :!: :?:
Ali, to je pod pretpostavkom da usporimo vreme što je, verujem, nemoguće.
To znači da bi morala porasti vrednost osnovne jedinice vremena do te mere da se može primetiti golim okom.
Ili, ako ne usporimo vreme, moramo naći način da se neverovatno brzo krećemo. Hm, a to je, čak, realnije.
Možda bi toliko brz čovek (pa, da ne preteram, čestica, nešto) zaista mogao da postane nevidljiv.
A sad se setih one priče kako telo u pokretu vizuelno smanjuje dimenzije. Zanimljivo...
Mada, mislim da je za takav fenomen potrebno preći određen prag (postići mnoooogo veliku brzinu, veću od bilo koje poznate, danas).
 

Back
Top