Gen. Mekenzi o Srebrenici

BodoniuS

Primećen član
Poruka
636
Čitaoci tiražnog kanadskog lista „Gloub end mejl“ imali su juče jedinstvenu priliku da od prvog komandanta mirovnih snaga u Bosni, generala Luisa Mekenzija saznaju istinu o događajima u Srebrenici 1995. godine, koja je daleko od slike koju pokušavaju da prikažu pojedini strani mediji.

- Bio sam tamo, znam šta se dešavalo i želeo sam da pokažem da slika nije crno-bela, da „loši“ nisu odjednom došli i poubijali „dobre“. Situacija je mnogo kompleksnija - kaže u razgovoru za „Blic“ general Mekenzi koji u svom tekstu tvrdi da ni približno 8.000 muslimana nije ubijeno u Srebrenici, kao i da su snage pod komandom Nasera Orića ubile nekoliko hiljada srpskih civila.

- Svestan sam da će me možda optužiti da ću ovim tekstom stati na srpsku stranu, ali ljudi moraju da shvate da istina nije jednostavna. Ljudi greše jer žele da stvari uproste i ne žele da prihvate da u Srebrenici nije bilo „crnih“ i „belih“ nego da su svi bili manje-više krivi. Ja nemam nikakvih problema da optužim Mladića za zlodela, ali isto tako tražim i da oni koji su ubijali Srbe budu kažnjeni - kaže Mekenzi za „Blic“.

On svoj tekst u „Gloub end mejlu“ počinje podsećanjem na događaje iz marta 1993. kada je njegov naslednik na čelu Unprofora, francuski general Filip Morijon, protivno savetima njegovih šefova iz UN, došao u Srebrenicu sa malim kontingentom kanadskih vojnika i rekao stanovnicima da će ih UN štititi.

„Njegovi šefovi u UN u Njujorku bili su besni zbog tog obećanja, ali pošto su mediji bili na strani Morijona, odlučili su da uvedu koncept ‘zaštišćenih zona’ za šest oblasti u Bosni, uključujući i Srebrenicu“, piše Mekenzi.
Kanadski general dalje piše: „Kada su me pitali koliko vojnika je potrebno da bi se zaštitila oblast, rekao sam 135.000 računajući da Srbi imaju snažnu artiljeriju. Novi komandant UN u Bosni, belgijski general Fransis Brikemon kazao je da je spreman da oblast brani sa 65.000 vojnika. Tadašnji generalni sekretar UN Butros Butros-Gali preporučio je Savetu bezbednosti da UN pošalju 27.500 vojnika, a Savet bezbednosti je prihvatio 12.000. Šest meseci kasnije manje od 2.000 vojnika Unprofora dobilo je zadatak da brani Srebrenicu.“

Mekenzi navodi da nije proteklo dugo dok bosanski muslimani nisu shvatili da UN nisu u mogućnosti da održe obećanje o odbrani Srebrenice. „Uz pomoć sa strane oni su uspeli u oblast da ubace na hiljade boraca i dosta oružja. Kako su postajali bolje opremljeni i obučeni, počeli su da napadaju van Srebrenice, pale srpska sela i ubijaju njihove stanovnike, a onda bi se hitro povlačili u bezbednu oblast pod okriljem UN. Napadi su dostigli kulminaciju 1994. godine, i nastavili su se u 1995. kada su kanadske snage zamenjene sa holandskim. Kada se 1995. godine sneg otopio, Naseru Oriću, koji je vodio muslimanske borce, postalo je jasno da će srpske snage napasti Srebrenicu kako bi ga sprečili da i dalje napada srpska sela. Zbog toga on sa velikim brojem svojih vojnika beži iz grada. Srebrenica je ostala nebranjena s uverenjem da će ako Srbi napadnu nebranjeni grad, NATO i UN napasti Srbe. I tako su Srbi ušli u grad bez velikog otpora.“
Mekenzi dalje beleži:

„Muslimanski muškarci i stariji dečaci su odvojeni, a starci, žene i deca su prebacivani u pravcu Tuzle na bezbedno. To je strašno, ali isto tako treba reći da ako neko želi da izvrši genocid, on neće dozvoliti ženama da odu, jer su one ključne za održanje jedne grupe koju pokušavate da eliminišete. Mnogi muškarci i dečaci su ubijeni i sahranjeni u masovne grobnice.
Zbirom dva loša nikada se ne dobija dobro, ali oni momenti iz istorije zbog kojih nas je sramota zbog nečinjenja da se ona spreče, ne mogu da se gledaju izolovano bez konteksta koji su do njih doveli“, zaključuje Mekenzi.
 
veKsla:
na svu srecu ima savesti i svesti kod ljudi u svetu dok isto u srbijanskih mlatimudana nepostoji

веКсла, схвати да су београдски
млатимудани ПРОДАЛИ СВЕ ПРЕ НЕГО ШТО ЈЕ ПАО
МИЛОШЕВИЋ, то је олош који је себи и својој
породици већ обезбедио НОВИ ИДЕНИТЕТ И БОРАВИШТЕ
КО ЗНА ГДЕ, схвати то, молим Те !!!
 
pa dokle bre da shvatam
shvatao sam i naslusao se
je*o nas je tito komunizam socijalizam slobizam je*e nas ovaj onaj ko god stigne srbina kresne
pa majku mu poljubim milion ljudi se klelo u ovu danasnju politiku valjajuci se po beogradskoj kaldrmi i sta sad
reci ti meni zasto su srbijanski vladari nakaradni
da li je to genetski aj objasni
ako ti ja budem objasnjavao uvredices se i poslaces me u _)((**&^%$#@
 
veKsla:
pa dokle bre da shvatam
shvatao sam i naslusao se
je*o nas je tito komunizam socijalizam slobizam je*e nas ovaj onaj ko god stigne srbina kresne
pa majku mu poljubim milion ljudi se klelo u ovu danasnju politiku valjajuci se po beogradskoj kaldrmi i sta sad
reci ti meni zasto su srbijanski vladari nakaradni
da li je to genetski aj objasni
ako ti ja budem objasnjavao uvredices se i poslaces me u _)((**&^%$#@

Тадић и Давинић су разбуцали ВОЈСКУ, и шта сад,
људи би одавно скочили, али како када
сви имају у свести ДА СТРАНЕ ТРУПЕ КОЈИМА СМО
ОПКОЉЕНИ ЈЕДВА ЧЕКАЈУ ДА ДОБИЈУ ПОВОД И
УМАРШИРАЈУ У СРБИЈУ КАО "МИРОВНЕ СНАГЕ" !!!
 
Pjer_Nis:
Dobar je Mekenzi, ima jedan njegov tekst pod nazivom: 'Bombardovali smo pogresnu stranu na Kosovu'. Imam ga negde, ako vas zanima, naci cu ga. Jedini je problem sa svima njima sto im proradi savest tek kad vise ne odlucuju niocemu.

Isti je slučaj bio i sa Britanskim generalom Majklom Rouzom, kad je shvatio ko je ko, opredelio se za Srbe, a onda su ga smenili...
 
Dzaba dobronamerni i normalni ljudi iznose istinu kada imamo ovoliko Srpskih dusmana upravo medju Srbima. I da ih dovedemo ovde nasli bi se evropljani koji znaju bolje. Jos zivi ovde Brozov internacionalizam i boljsevizam. Sta je istina jednog Mekenzija i Rouza? Nista.
 
Nema te istine koja ce da popravi sliku sveta o nama! Suvise dugo, dobro i metodicno su od nas stvarali monstrume, zlikovce i neprijatelje ljudskog roda, a tu smo, bogami, i mi doprineli pljujuci po nama samima, jer srbinu od srbina niko nije veci neprijatelj. Hvala gen. Mckenziju, ali mislim da se kasno setio, nikome nije stalo do nasih istina i do nasih zrtava, zato cemo mi uredno da nastavimo da priznajemo nase grehe i od sebe pravimo zlocince, a grehe i zlocine drugih prema nama cemo da sakrivamo pod tepih, jer zaboga, bruka je da mi za sebe trazimo pravdu kad mozemo da je trazimo za druge!! Mi smo nasa najveca sramota!!!
 
Dzabe Mekenzi prica bilo sta.
Pricao je on i devedesetih. Mora bre, da se snimi film u kome Bred Pit igra Srbina, mora da se napatetise smrt nekog srpskog deteta, mora da se podidje ovim nepismenim i nezainteresovanim likovima na zapadu nekom lakom patetikom u pauzi izmedju eksplicitnih scena seksa, posto ce im jedino to drzati paznju. :cry:
Svet je nezainteresovan za nase ozbiljne price i teme... Njih interesuje samo lova, seks, hedonizam i tako to... Nemojte vise da se zavaravamo.
Knjige cita po svim istrazivanjim Ujedinjenih nacija manje od 8% svetskog stanovnistva... Ostalih 92% su nepismeni... :twisted:
Mekenzija ja culo i procitalo (mislim tu njegovu izjavu) koliko - najvise 2% ljudi na zapadu. :roll:
Ostalih 98% ZNA da su Srbi izvrsili agresiju na Bih... Bilo na CNNu i BBCu u udarnim vestima deset godina. Mislim dokle vise da se lazemo. Kintu u hollywood, pa onda mozda imamo neke sanse.
pozz
 
Pjer_Nis:
Dobar je Mekenzi, ima jedan njegov tekst pod nazivom: 'Bombardovali smo pogresnu stranu na Kosovu'. Imam ga negde, ako vas zanima, naci cu ga. Jedini je problem sa svima njima sto im proradi savest tek kad vise ne odlucuju niocemu.
Ipak su se mnogi javljali za vreme rata po cenu svoje karijere. Bilo je pilota koji nisu hteli leteti 1999 zbog svog stava i bili su vraceni u svoju zemlju. Ma ima dosta ljudi koji su normalni i kojima je jasno sta se radi.
 
King 7:
Pjer_Nis:
Dobar je Mekenzi, ima jedan njegov tekst pod nazivom: 'Bombardovali smo pogresnu stranu na Kosovu'. Imam ga negde, ako vas zanima, naci cu ga. Jedini je problem sa svima njima sto im proradi savest tek kad vise ne odlucuju niocemu.
Ipak su se mnogi javljali za vreme rata po cenu svoje karijere. Bilo je pilota koji nisu hteli leteti 1999 zbog svog stava i bili su vraceni u svoju zemlju. Ma ima dosta ljudi koji su normalni i kojima je jasno sta se radi.

Ми, Срби, једино не смемо посустати У БОРБИ ЗА ИСТИНУ,
ИСТИНА ЈЕ КАО ВОДА - НАЂЕ ПУКОТИНУ,
једино је важно ДА СРБИ НЕ ОДУСТАНУ ОД ИСТИНЕ !!!
 
commodore:
Dzabe Mekenzi prica bilo sta.
Pricao je on i devedesetih. Mora bre, da se snimi film u kome Bred Pit igra Srbina, mora da se napatetise smrt nekog srpskog deteta, mora da se podidje ovim nepismenim i nezainteresovanim likovima na zapadu nekom lakom patetikom u pauzi izmedju eksplicitnih scena seksa, posto ce im jedino to drzati paznju. :cry:
Svet je nezainteresovan za nase ozbiljne price i teme... Njih interesuje samo lova, seks, hedonizam i tako to... Nemojte vise da se zavaravamo.
Knjige cita po svim istrazivanjim Ujedinjenih nacija manje od 8% svetskog stanovnistva... Ostalih 92% su nepismeni... :twisted:
Mekenzija ja culo i procitalo (mislim tu njegovu izjavu) koliko - najvise 2% ljudi na zapadu. :roll:
Ostalih 98% ZNA da su Srbi izvrsili agresiju na Bih... Bilo na CNNu i BBCu u udarnim vestima deset godina. Mislim dokle vise da se lazemo. Kintu u hollywood, pa onda mozda imamo neke sanse.
pozz

e, to je to...
medijski rat, pre nego puskama i zoljama...
sto kazes, Bred Pit kao Srbin i gotova prica...

ali, nemamo mi para za to planinarenje...
 
eremita:
King 7:
Pjer_Nis:
Dobar je Mekenzi, ima jedan njegov tekst pod nazivom: 'Bombardovali smo pogresnu stranu na Kosovu'. Imam ga negde, ako vas zanima, naci cu ga. Jedini je problem sa svima njima sto im proradi savest tek kad vise ne odlucuju niocemu.
Ipak su se mnogi javljali za vreme rata po cenu svoje karijere. Bilo je pilota koji nisu hteli leteti 1999 zbog svog stava i bili su vraceni u svoju zemlju. Ma ima dosta ljudi koji su normalni i kojima je jasno sta se radi.

Ми, Срби, једино не смемо посустати У БОРБИ ЗА ИСТИНУ,
ИСТИНА ЈЕ КАО ВОДА - НАЂЕ ПУКОТИНУ,
једино је важно ДА СРБИ НЕ ОДУСТАНУ ОД ИСТИНЕ !!!
To je najvaznije! Treba istrajati u tome. Evo vec se javljaju neke babuskere Kandicke da smo platili Mekenzija da radi za nas.
 
commodore:
Dzabe Mekenzi prica bilo sta.
Pricao je on i devedesetih. Mora bre, da se snimi film u kome Bred Pit igra Srbina, mora da se napatetise smrt nekog srpskog deteta, mora da se podidje ovim nepismenim i nezainteresovanim likovima na zapadu nekom lakom patetikom u pauzi izmedju eksplicitnih scena seksa, posto ce im jedino to drzati paznju. :cry:
Svet je nezainteresovan za nase ozbiljne price i teme... Njih interesuje samo lova, seks, hedonizam i tako to... Nemojte vise da se zavaravamo.
Knjige cita po svim istrazivanjim Ujedinjenih nacija manje od 8% svetskog stanovnistva... Ostalih 92% su nepismeni... :twisted:
Mekenzija ja culo i procitalo (mislim tu njegovu izjavu) koliko - najvise 2% ljudi na zapadu. :roll:
Ostalih 98% ZNA da su Srbi izvrsili agresiju na Bih... Bilo na CNNu i BBCu u udarnim vestima deset godina. Mislim dokle vise da se lazemo. Kintu u hollywood, pa onda mozda imamo neke sanse.
pozz

Da ali ta 2% su uglavnom oni koji donose odluke, onih 98% niko ništa i ne pita!
 
Strela:
commodore:
Dzabe Mekenzi prica bilo sta.
Pricao je on i devedesetih. Mora bre, da se snimi film u kome Bred Pit igra Srbina, mora da se napatetise smrt nekog srpskog deteta, mora da se podidje ovim nepismenim i nezainteresovanim likovima na zapadu nekom lakom patetikom u pauzi izmedju eksplicitnih scena seksa, posto ce im jedino to drzati paznju. :cry:
Svet je nezainteresovan za nase ozbiljne price i teme... Njih interesuje samo lova, seks, hedonizam i tako to... Nemojte vise da se zavaravamo.
Knjige cita po svim istrazivanjim Ujedinjenih nacija manje od 8% svetskog stanovnistva... Ostalih 92% su nepismeni... :twisted:
Mekenzija ja culo i procitalo (mislim tu njegovu izjavu) koliko - najvise 2% ljudi na zapadu. :roll:
Ostalih 98% ZNA da su Srbi izvrsili agresiju na Bih... Bilo na CNNu i BBCu u udarnim vestima deset godina. Mislim dokle vise da se lazemo. Kintu u hollywood, pa onda mozda imamo neke sanse.
pozz

Da ali ta 2% su uglavnom oni koji donose odluke, onih 98% niko ništa i ne pita!

ma boli njih qurac za srbiju i za srbe - kakve odluke bre
 
We bombed the wrong side in Kosovo - UN commander in Bosnia
National Post Tuesday, April 6, 2004

We bombed the wrong side?

By Lewis MacKenzie

Five years ago our television screens were dominated by pictures of Kosovo-Albanian refugees escaping across Kosovo's borders to the sanctuaries of Macedonia and Albania. Shrill reports indicated that Slobodan Milosevic's security forces were conducting a campaign of genocide and that at least 100,000 Kosovo-Albanians had been exterminated and buried in mass graves throughout the Serbian province. NATO sprung into action and, in spite of the fact no member nation of the alliance was threatened, commenced bombing not only Kosovo, but the infrastructure and population of Serbia itself -- without the authorizing United Nations resolution so revered by Canadian leadership, past and present.

Those of us who warned that the West was being sucked in on the side of an extremist, militant, Kosovo-Albanian independence movement were dismissed as appeasers. The fact that the lead organization spearheading the fight for independence, the Kosovo Liberation Army (KLA), was universally designated a terrorist organization and known to be receiving support from Osama bin Laden's al-Qaeda was conveniently ignored.

The recent dearth of news in the North American media regarding the increase in violence in Kosovo compared to the comprehensive coverage in the European press strongly suggests that we Canadians don't like to admit it when we are wrong. On the contrary, selected news clips on this side of the ocean continue to reinforce the popular spin that those dastardly Serbs are at it again.

A case in point was the latest crisis that exploded on March 15. The media reported that four Albanian boys had been chased into the river Ibar in Mitrovica by at least two Serbs and a dog (the dog's ethnic affiliation was not reported). Three of the boys drowned and one escaped to the other side. Immediately, thousands of Albanians mobilized and concentrated in the area of the divided city. Attacks on Serbs took place throughout the province resulting in an estimated 30 killed and 600 wounded. Thirty Serbian Christian Orthodox churches and monasteries were destroyed, more than 300 homes were burnt to the ground and six Serbian villages cleansed of their occupants. One hundred and fifty international peacekeepers were injured.

Totally ignored in North America were the numerous statements from impartial sources that said there was no incident between the Serbs, the dog and the Albanian boys. NATO Police spokesman Derek Chappell stated on March 16 that it was "definitely not true" that the boys had been chased into the river by Serbs. Chappell went on to say that the surviving boy had told his parents that they had entered the river alone and that three of his friends had been swept away by the current. Admiral Gregory Johnson, the overall NATO commander, further stated that the ensuing clashes were "orchestrated and well-planned ethnic cleansing" by the Kosovo-Albanians. Those Serbs forced to leave joined the 200,000 who had been cleansed from the province since NATO's "humanitarian" bombing in 1999. The '"cleansees" have become very effective "cleansers."

In the same week a number of individuals posing as Serbs ambushed and killed a UN policeman and his local police partner. During the firefight one of them was wounded which caused an immediate switch from Serbian to Albanian as he screamed, "I've been hit"! The UN pursued the attackers and tracked them to an Albanian-run farm where they discovered weapons and the wounded Albanian who had died from his wounds. Four Albanians were arrested. Once again, the ambush had been reported in the United States but not the follow-up which clearly indicated yet another orchestrated provocation by the Albanian terrorists.

Kosovo is administered by the UN, the very organization many Canadians have indicated they would like to see take over from the United States in Iraq. The fact the UN cannot order its civilian employees to go or stay anywhere -- they have to volunteer -- combined with recent history that saw the UN abandon Iraq after a single brutal attack on their compound in Baghdad and the reality that Kosovo, under the organization's administration, is a basket case, disqualifies it from consideration for such a role.

Since the NATO/UN intervention in 1999, Kosovo has become the crime capital of Europe. The sex slave trade is flourishing. The province has become an invaluable transit point for drugs en route to Europe and North America. Ironically, the majority of the drugs come from another state "liberated" by the West, Afghanistan. Members of the demobilized, but not eliminated, KLA are intimately involved in organized crime and the government. The UN police arrest a small percentage of those involved in criminal activities and turn them over to a judiciary with a revolving door that responds to bribes and coercion.

The objective of the Albanians is to purge all non-Albanians, including the international community's representatives, from Kosovo and ultimately link up with mother Albania thereby achieving the goal of "Greater Albania." The campaign started with their attacks on Serbian security forces in the early 1990s and they were successful in turning Milosevic's heavy-handed response into worldwide sympathy for their cause. There was no genocide as claimed by the West -- the 100,000 allegedly buried in mass graves turned out to be around 2,000, of all ethnic origins, including those killed in combat during the war itself.

The Kosovo-Albanians have played us like a Stradivarius. We have subsidized and indirectly supported their violent campaign for an ethnically pure and independent Kosovo. We have never blamed them for being the perpetrators of the violence in the early '90s and we continue to portray them as the designated victim today in spite of evidence to the contrary. When they achieve independence with the help of our tax dollars combined with those of bin Laden and al-Qaeda, just consider the message of encouragement this sends to other terrorist-supported independence movements around the world.

Funny how we just keep digging the hole deeper!

Maj-Gen. Lewis MacKenzie, now retired, commanded UN troops during the
Bosnian civil war of 1992.
 

Back
Top