O Nikolaju Velimiroviću - svetac ili ne?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.249
U mnogo tema se pominje, citira, mada se par puta povela i rasprava o njemu. Nesumnjivo je da je pisao mnogo, da neke njegove misli spadaju u bisere srpske literature.

Ali... mnogi mu zameraju da je bio antisemita, i ja ću uz izvinjenje kopirati fragmente svog posta sa druge teme jer me mrzi da prekucavam.

O kulturi: "Kultura je nula ispod jedinice... Jevreji i njihov otac đavo uspeli su laganim dugotrajnim trovanjem duha i srca evropskog čovečanstva da ovo odvrate od pravog bogopoštovanja i privuku na poklonjenje idolu kulture..."

Iz ovoga iznad izgleda kao da prezire i Jevreje i kulturu. Dalje:

"Pronalasci evropski doveli su čovečanstvo na obronak propasti, doveli ga u duhovni mrak i u mračnu kvarež kakva se ne pamti u istoriji čovečanstva... a ti pronalasci su teleskop, mikroskop, železnica, parna fabrika, mašina za plivanje pod vodom, mašina za letenje u vazduhu..."

Uzgred, vladika se buni i protiv vodovoda i kupatila: "Revnost za čistoćom postala je manijom za čistoćom. No nažalost i ovde je Čivutin umešan... vodovod, kupatila, kupatila, čistoće, čistoće! I svi klonuše od umora perući se spolja..."

I na kraju, on je napisao neke od najžešćih kritika Jevreja, na kojima bi mu verovatno i sam Hitler pozavideo: "Sva moderna gesla evropska sastavili su Židi koji su Hrista razapeli: i demokratiju, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam".

Crkva danas izdaje njegove knjige iz kojih izbacuje nezgodne pasuse kao što su ovi iznad...
 
Ja sam vec vatio jednu staru temu koja je govorila o ovome, ali vidim da je nisi video. No vazi, ova tema ima zvuchniji naslov.

Vladika Nikolaj je za vreme svog shkolovanja u inostranstvu bio vrlo napredan, chak reformatorski raspolozen po nekim teoloshkim pitanjima. Medjutim, tamo je on doshao pod uticaj ruskih bogomoljaca, koji su bili dosta stroziji, sa oshtrijim konzervativnijim pristupom Jevrejima, kao bogoubicama. U to vreme u Evropi vladala je takva klima u crkvenim krugovima. Da bih potkrepio ovo shto sam napisao, okachicu jedan post sa druge teme.

Ajduk:
Ukratko, Alan Smithee je Sv. Vladiku Nikolaja nazvao 'fashistom' i 'monstrumom' (inache je ljude koji vode SPC nazvao 'zlikovcima'), a sa druge strane imamo Jovana Byforda, choveka koji je radio studiju o antisemitizmu u ime The Vidal Sassoon International Center for the Study of Antisemitism (SICSA), i koji kaze izmedju ostalog i ovo:

"U delima Vladike se oseca doza antisemitizma ali vise u religioznom kontekstu (ubice Hrista) nego ransom (autor pretpostavlja da ovo moze da bude dobrim delom uticaj Ruskih Bogomoljaca). Gledajuci antisemitizam Vladike Nikolaja autor dolazi do zakljucka da Vladika Nikolaj Velimirovic nije bio ni veci ni manji anti semit od drugih u Katolickoj ili Pravoslavnoj crkvi tog vremena."

A nadjoh da je napisao i ovo:

"Nikolajev antisemitizam predstavlja mesavinu s jedne strane tradicionalnog, ali
u vecem delu hriscanskog sveta danas prevazidjenog pogleda na Jevreje kao
hristoubice i s druge strane odredjenih ideoloskih odrednica koje su bile veoma
rasprostranjene pocetkom veka a to je ideja o Jevrejima kao mocnom narodu koji
vuce konce svetske politike i ekonomije. Vazno je medjutim spomenuti da ono sto
se moze procitati kod Nikolaja nije ni bolje ni gore nego ono sto su pisali
mnogi njegovi savremenici, u Rusiji na primer ali i u katolickom svetu. To je
jednostavno bio nacin posmatranja pitanja Jevresko-hriscanskih odnosa 30 godina."


Pa sada se zapitajmo. Ako jedan Jovan Byford, koji radi internacionalnu, svetsku sudiju o antisemitizmu u ime bash tih Jevreja, kaze ovo za Sv. Vladiku Nikolaja, zashto onda ovde, u Srbiji, postoje bataljoni onih koji se trzaju sa lanca kako bi shto vishe pljunuli po Vladici nazivajuci ga 'fashistom', 'rasistom', 'monstrumom' itd itd..
Poredjenje 'neki bi da budu veci katolici od pape' ovde je odvec slabo.. Komunistichka propaganda josh uvek ima svoje nastavljache u drushtvu.
 
Alan Smithee (a.k.a. Eraserhead) se zesce izlupetao pod tim drugim imenom kada je rekao da je Patrijarh kreten, pa posle protesta ostalih forumasa dodao i "matori zlikovac". Dakle koliko je on relevantan... osim sto je olicenje svih pogresnih shvatanja reformskih teletabisa (koje sam prije zvao reformski talibani).

Ja problemu beatifikacije Vladike Nikolaja pristupam cisto utilitarno (ko zeli moze da vidi moj post o utilitarizmu na podforumu Filozofija). Ovo cu reci pre nego pocne visokoparna rasprava da li je on svetac. Meni u principu odgovara to da on bude svetac. Mogu i poduze odgovarati zasto mi to odgovara, a kratak odgovor bi bio zato sto meni smetaju oni kojima smeta SPC koja promovise Nikolaja u sveca. U sukobu izmedju pukovnika Amfilohija i Bebe Popovica, ja biram pukovnika.

Imam jos jedan bitan razlog. Vladika je rekao da danas vise duhovnosti ima u kulturama Indije i Kitaja (Kine) nego na Zapadu koji je nekada bio pravoslavan. Rekao je da ne treba traziti mudrost tamo gde sunce zalazi.
Zapad je vec pukao i srusice kao kula od karata, kako je to bilo i sa Sovjetijom, njegovim duhovnim cedom.
 
Sizif:
U mnogo tema se pominje, citira, mada se par puta povela i rasprava o njemu. Nesumnjivo je da je pisao mnogo, da neke njegove misli spadaju u bisere srpske literature.

Ali... mnogi mu zameraju da je bio antisemita, i ja ću uz izvinjenje kopirati fragmente svog posta sa druge teme jer me mrzi da prekucavam.

O kulturi: "Kultura je nula ispod jedinice... Jevreji i njihov otac đavo uspeli su laganim dugotrajnim trovanjem duha i srca evropskog čovečanstva da ovo odvrate od pravog bogopoštovanja i privuku na poklonjenje idolu kulture..."

Iz ovoga iznad izgleda kao da prezire i Jevreje i kulturu. Dalje: ...

Ne, ne mozesh trazati iz kontexta te rechenice. Po tebi 'prezire kulturu' on ispada neki anarhista, antihrist. Koliko ja vidim on je ovde mislio da udaljavanje savremenog choveka od Boga, opshtu krizu duhovnosti, i to da se chovek priklanja idolu kulture, umesto Bogu, jedinoj i pravoj istini. Vladika je bio protiv robovanja evropskoj kulturi, i zalagao se za odvracanje Srba od hladnog evropejstva, usmeravajuci ga ka Rusiji, ka istoku "gde se odvija velika duhovna obnova".

Sizif:
"Pronalasci evropski doveli su čovečanstvo na obronak propasti, doveli ga u duhovni mrak i u mračnu kvarež kakva se ne pamti u istoriji čovečanstva... a ti pronalasci su teleskop, mikroskop, železnica, parna fabrika, mašina za plivanje pod vodom, mašina za letenje u vazduhu..."

Da, misli se na robovanje tehnici i ludu trku za njom, gde se ljudskost gubi i ischezava. Koliko su dobra chovechanstvu doneli ti veliki pronalasci. Toliko dobra da su bili implementirani u svakom ratu, u vojnoj tehnici, i bili okrenuti protiv tog istog choveka kome su trebali da donesu dobro. Mada, Vladika je posmatrao tu mrachnu stranu evropejstva, a napustio je traganje za vishim moralnim i duhovnim vrednostima Evrope..

Sizif:
Uzgred, vladika se buni i protiv vodovoda i kupatila : "Revnost za čistoćom postala je manijom za čistoćom. No nažalost i ovde je Čivutin umešan... vodovod, kupatila, kupatila, čistoće, čistoće! I svi klonuše od umora perući se spolja..."

E ovo je nisko da nemam rechi, stvarno... "Vladika je bio protiv kupanja" :roll: Ma daj.. Ne trzaj iz kontexta.
Lepo je napisao da danashnji Evropljanin vishe vodi brigu o chistoti tela, nego o chistoti duha.
"I svi klonuše od umora perući se spolja..." a ne iznutra, ne peruci se duhovno, ne chisteci dushu svoju od grehova, udaljavajuci se od religije, od Boga....

Sizif:
I na kraju, on je napisao neke od najžešćih kritika Jevreja, na kojima bi mu verovatno i sam Hitler pozavideo: "Sva moderna gesla evropska sastavili su Židi koji su Hrista razapeli: i demokratiju, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam".

Da, takvo je mishljenje dominiralo u crkvenim krugovima u prvoj polovini XX veka.
I ukoliko se zeli razmishljati o antisemitizmu Vladike Nikolaja, mora se podvuci i odvojiti antisemitizam u teoloshkom i antisemitizam u rasnom smislu. Ovaj prvi je za to vreme bio uobichajen, dok o ovom drugom nema ni govora.
 
Negde sam citao da je Nikolaj Velimirovic u nekoj svojoj knjizi poredio Svetog Savu ni manje ni vise nego sa Hitlerom. Mozemo slobodno reci da je ovaj covek kontraverzna licnost ali sta je prava istina... Ne slazem se sto su ga proglasili za sveca, ali ako katolici to mogu za gomilu sumnjivih tipova ovo me ne cudi. Pade mi na pamet da takodje postoji diskusija i o pravoj vrednosti Majke Tereze jer postoje svedocenja ljudi koji su je poznavali a o njoj govore jako lose.
 
Pogledajte besedu oca Justina. Ovo je jako do bola!

Otac Justin Popović: "Danas na nebu je srpski uskrs. Danas sva nebesa, svi apostoli, svi ti proroci, mučenici i ispovednici, slave svetoga Savu. Danas sam gospod grli svetoga Savu najvećeg i nasvetlijeg Srbina, najljupkije i najmilije srpsko dete, Rastka. A on, on kleči i plače, plače nad nesrećnim srpskim rodom, plače nad zemaljskom Srbijom, sva nebeska Srbija je na nogama, sva nebeska Srbija slavi svetoga Savu, a vi nesrećni Srbi sve ste njegovo zaboravili na zemlji. Ti zemaljska Srbijo, kuda ideš, šta je tvoj kraj, šta ako ne propast, pogibija, propast, pogibija srpskih duša, pokolj srpskih duša. Eto to je srpska zemlja, al' to je skoro svaki Srbin dobrovoljlno dao, dobrovoljno vrši i ubija svoju dušu. Puna je srpska zemlja leševa duhovnih. O, sveti oči Savo, oprosti i pomozi. Oprosti i pomozi nama duhovnim mrtvacima po zemlji srpskoj."

"Dva velika simbola srpske duhovne kulture su Rastkovo bekstvo u manastir i bekstvo Dositeja iz manastira. Sveti Sava je začetnik hrišćanske zavetne kulture Srba, kulture koja srpski narod privodi Bogu, a Dositej je začetnik vanzavetne kulture u Srba, koje je zrcalo bila bezbožna prosvetiteljska škola zapadne Evrope. Slagao bih te, Haralampije, kada bih ti rekao da za raskaluđerom Dositejem niko nije krenuo. Mnogi su Srbi za njim pošli, mnogi su Srbi tražili sunce tamo gde ono zalazi, mnogi su se Srbi u tamu zagledali, slovesnost svoju izgubili i nestali."

Otac Justina Popović: "Ali, danas je srpski veliki petak, ajmo do Beograda. U Beogradu – šta je? Sve radnje otvorene, sva nadleštva rade. Ljudi, šta je to? Evo odgovora. Na Terazijama, sveti Sava raspet na krstu. Hajdemo malo dalje, hajmo do univerziteta. Šta je to? Omladina. Ko, ko je vodi? Na univerzitetu nema Hrista njegovog, a koga ima ako Hrista boga nema, ako svetog Save nema. Ajde širom srpske zemlje. Tamo daleko u sumaglici stoji Crna Gora. Srpska Crna Gora, a u njoj skoro sve crkve zatvorene. Pretvorene u magacine. I tamo po srpskim šumama, gudurama, srpski manastiri, a manastiri skoro opusteli. Srbi neće u monahe, Srbi krenuli za Evropom, za kulturom, za modom. A vi šaljete decu svoju po školama, po univerzitetima. Pa dobro je i to ponekad, ali pomislite na dušu svoju i na dušu njihovu. Ko će čuvati dušu srpskoga naroda? Ostavivši taj svetosavski put, Srbi krenuli za kulturom, za civilizacijom evropskom. Za modom evropskom. O, leševi srpski. Šta nam daje ta kultura i civilizacija? Šta osim laži? Šta nam daju palate i fabrike? Šta vam daju avioni? Pogledajte duše svoje. Gde su vam duše?"
 
Sizif:
U mnogo tema se pominje, citira, mada se par puta povela i rasprava o njemu. Nesumnjivo je da je pisao mnogo, da neke njegove misli spadaju u bisere srpske literature.

Ali... mnogi mu zameraju da je bio antisemita, i ja ću uz izvinjenje kopirati fragmente svog posta sa druge teme jer me mrzi da prekucavam.

O kulturi: "Kultura je nula ispod jedinice... Jevreji i njihov otac đavo uspeli su laganim dugotrajnim trovanjem duha i srca evropskog čovečanstva da ovo odvrate od pravog bogopoštovanja i privuku na poklonjenje idolu kulture..."

Iz ovoga iznad izgleda kao da prezire i Jevreje i kulturu. Dalje:

"Pronalasci evropski doveli su čovečanstvo na obronak propasti, doveli ga u duhovni mrak i u mračnu kvarež kakva se ne pamti u istoriji čovečanstva... a ti pronalasci su teleskop, mikroskop, železnica, parna fabrika, mašina za plivanje pod vodom, mašina za letenje u vazduhu..."

Uzgred, vladika se buni i protiv vodovoda i kupatila: "Revnost za čistoćom postala je manijom za čistoćom. No nažalost i ovde je Čivutin umešan... vodovod, kupatila, kupatila, čistoće, čistoće! I svi klonuše od umora perući se spolja..."

I na kraju, on je napisao neke od najžešćih kritika Jevreja, na kojima bi mu verovatno i sam Hitler pozavideo: "Sva moderna gesla evropska sastavili su Židi koji su Hrista razapeli: i demokratiju, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam".

Crkva danas izdaje njegove knjige iz kojih izbacuje nezgodne pasuse kao što su ovi iznad...

antisemitizam mu je jedina svetla tachka

to pricho a klanjao se njihovom bogu...
ne razumem

a nerazumem ni do kad ce da se religiozne teme ponavljaju ovde :(
 
CIKLON B:
ovo je glupost!!!
On je proglasen za svetca od strane spc!

A koji si ti faktor pa da ti sam procenjijes da li je Sveti Nikolaj svetac ili nije.

Без обзира што је СПЦ донела одлуку да је Николај
Велимировић постао Све.Владика Николај, што је
за нас православне закон, тј. стављање тачке о
сумњи у дело светог Владике - због неразумевања
великог броја веома паметних и образованих људи,
ОВУ РАСПРАВУ СМАТРАМ ВИШЕ НЕГО КОРИСНОМ, уколико
на сталожен начин будемо износили аргументе ЗА или
ПРОТИВ.

Зато нам је боље да покушамо аргументима да објаснимо онима који другачије мисле, него да се
одмах љутимо.
 
Truman:
Negde sam citao da je Nikolaj Velimirovic u nekoj svojoj knjizi poredio Svetog Savu ni manje ni vise nego sa Hitlerom. Mozemo slobodno reci da je ovaj covek kontraverzna licnost ali sta je prava istina... Ne slazem se sto su ga proglasili za sveca, ali ako katolici to mogu za gomilu sumnjivih tipova ovo me ne cudi. Pade mi na pamet da takodje postoji diskusija i o pravoj vrednosti Majke Tereze jer postoje svedocenja ljudi koji su je poznavali a o njoj govore jako lose.
Sto pomenu ,Svetog Savu i Hitlera,pokazi knjigu,inace svatam za prazne fraze.
Nego ovde u Spsku zemlju, poceo je "rat" iznedju Hristansku relidiju,koja je ostala Verna svom Pastiru, i religija koju ,posle 10 og veka ,prestavlja (Covek satonski nadahnut).
Danasnji svet,koji je sve manje i manje sa Naseg Boga i Spasitelja Isusa Hrista,u mesto da zeli nebesko bogatstvo, oni se grabe za ono sto unistava ne samo zemalski, nego zivot na onome svetu.
Makedonja je stara Srbija,sa prestolnicom u Skoje,u njoj je Srpska istorija,Crkve i Manatire u koje se Srpski Svetac i prosvetitelj Sveti Sava, Slavi za vek i vekova.
 
eremita:
CIKLON B:
ovo je glupost!!!
On je proglasen za svetca od strane spc!

A koji si ti faktor pa da ti sam procenjijes da li je Sveti Nikolaj svetac ili nije.

Без обзира што је СПЦ донела одлуку да је Николај
Велимировић постао Све.Владика Николај, што је
за нас православне закон, тј. стављање тачке о
сумњи у дело светог Владике - због неразумевања
великог броја веома паметних и образованих људи,
ОВУ РАСПРАВУ СМАТРАМ ВИШЕ НЕГО КОРИСНОМ, уколико
на сталожен начин будемо износили аргументе ЗА или
ПРОТИВ.

Зато нам је боље да покушамо аргументима да објаснимо онима који другачије мисле, него да се
одмах љутимо.

ne znam koji su kriterijumi za proglashavanje nekoga svecem, a ne svetcem, ciklonu nepismeni (:)), ali shto se ovog vladike tiche, mislim da je u pitanju jedan kontraverzan svetac. poprilichno. OK, svetac je postao zbog zalaganja i udela u srpskoj duhovnosti. to necju vagati ni razmatrati, smatram da je to opravdano.
medjutim, nikolaj je poprilichno neuravnotezhen u svojim stavovima i skache u drugu krajnost. recimo ta njegova bezbozhna evropa. OK, tu je on, nashao je problem. ali... daleko bilo da ga je pravilno opisao.
razmatrajucji njegovu sposobnost razumevanja sveta, ne bih ga mogao proglasiti svecem. suvishe lako iskache u krajnost zatucanog balkanca. ako je vecj neko svetac morao bi biti ipak pun razumevanja, a ne gneva i jeda.
 
Sizif:
U mnogo tema se pominje, citira, mada se par puta povela i rasprava o njemu. Nesumnjivo je da je pisao mnogo, da neke njegove misli spadaju u bisere srpske literature.

Ali... mnogi mu zameraju da je bio antisemita, i ja ću uz izvinjenje kopirati fragmente svog posta sa druge teme jer me mrzi da prekucavam.

O kulturi: "Kultura je nula ispod jedinice... Jevreji i njihov otac đavo uspeli su laganim dugotrajnim trovanjem duha i srca evropskog čovečanstva da ovo odvrate od pravog bogopoštovanja i privuku na poklonjenje idolu kulture..."

Iz ovoga iznad izgleda kao da prezire i Jevreje i kulturu. Dalje:

"Pronalasci evropski doveli su čovečanstvo na obronak propasti, doveli ga u duhovni mrak i u mračnu kvarež kakva se ne pamti u istoriji čovečanstva... a ti pronalasci su teleskop, mikroskop, železnica, parna fabrika, mašina za plivanje pod vodom, mašina za letenje u vazduhu..."

Uzgred, vladika se buni i protiv vodovoda i kupatila: "Revnost za čistoćom postala je manijom za čistoćom. No nažalost i ovde je Čivutin umešan... vodovod, kupatila, kupatila, čistoće, čistoće! I svi klonuše od umora perući se spolja..."

I na kraju, on je napisao neke od najžešćih kritika Jevreja, na kojima bi mu verovatno i sam Hitler pozavideo: "Sva moderna gesla evropska sastavili su Židi koji su Hrista razapeli: i demokratiju, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam".

Crkva danas izdaje njegove knjige iz kojih izbacuje nezgodne pasuse kao što su ovi iznad...


Морам признати да ми је веома тешко и покушати расправу са људима за које знам да
су обезбожени да су обездуховљени.Што рече Антоније Ђ.:ИМАТИ СРПСКО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ НЕ
ЗНАЧИ НИШТА ЗА ОНЕ КОЈИ СУ УБИЛИ БОГА У СЕБИ. Ето,
то можемо сагледати и на овом примеру,
на овој теми.

Само је Господ Бог безгрешан. Ако је неки човек
канонизован као СВЕТИ, то не значи да је он аутоматски БЕЗГРЕШАН, него
значи ДА СУ ВЕЛИКА И БОГОУГОДНА ЊЕГОВА ДЕЛА. Људи су огреховљена бића. Овде се Св.Владика
покушава пошто-пото ПРОГЛАСИТИ ФАШИСТОМ, што није први пут, то траје од 1945.
и то је став СКЈ. Од свих напада које трпимо сада треба истрпети напад и блаћење
наших светитеља. Само је Господ Бог безгрешан..

Просто ми је невероватно да неко може извући НЕКОЛИКО РЕЧЕНИЦА (које је Владика
изговорио а не написао) и због тога
га прогласити антисемитом.

Па онда је за вас Св.Илија Громовник геноцидни злочинац, јер цитираћу вам део
1.Књиге о царевима, гл.18.,40 Старог завета:

Тада им рече Илија *похватајте те пророке Валове да ниједан не утече.
И похваташе их, и Илија их одведе на поток Кисон,
и покла их ондије.


Свети Илија је ту поклао 850 пророка Валовијех, тј. пророка из луга који
једу за столом Језављеиним., зато што је доказивао
да је он сам остао пророк Господњи
и показао им на делу да он може призвати огањ а други пророци не.

Дакле, када је Свети Синод СПЦ разматрао предлог да се Николај Велимировић канонизује
као Свети Николај, ГЛЕДАО ЈЕ ЊЕГОВА ДЕЛА, и као што имамо на неким фрескама Архангела
Михаила који држи кантар па на једном тасу
стоји наг човек коме се мере греси
а на други тас ђаволи доносе свитке са записаним гресима, па шта претегне, ЧОВЕК
или грех. Тако су они који одлучују о томе СХВАТИЛИ ТЕОЛОШКУ И КЊИЖЕВНУ ВЕЛИЧИНУ ВЛАДИКЕ.

Овде има неких идиЈота који оптужују Св.владику да је сарадник фашиста само ЗАТО ШТО
НИЈЕ СПАЉЕН У ДАХАУУ, па то је просто невероватно – он је крив зато што није спаљен ???

А шта би ви пљуватори рекли да је Св.владика Николај био члан ХИТЛЕРЈУНГ'-а ,
то не могу ни да замислим. А римски Папа јесте био хитлерјунговац, с тим што сви
римокатолици верују ДА ЈЕ ПАПА НЕПОГРЕШИВ, зато он не долазида се покаје у Јасеновац,,
али је хладно изабран за поглавара римокатоличке цркве.
ПА ГДЕ СУ ТУ ВАШЕ *ЕБЕНЕ КРИТИКЕ??? Нема их, значи да су сви који нападају
Св.владику злонамерни и злуради.
 
Keeper:
bole nas ovde za papu :)
i ovaj, koja je to teoloshka i knjizhevna vrednost vladike? koji je njegov stvarni doprinos?

Цепаницо од човека, да ли си Ти уопште читао дела
Св.Владике Николаја Велимировића ??? И која? Па
само да је за собом оставио Охридски пролог,
довољно је... а његова сабрана дела су на 3 600
страница, предивне расправе теолошке, поезија,
разумевање и објашњавање Православља...
 
Keeper:
bole nas ovde za papu :)
i ovaj, koja je to teoloshka i knjizhevna vrednost vladike? koji je njegov stvarni doprinos?

Упреди "Чуј мали човече" Вилхелма Рајха са "Рат и Библија" Светог Николаја и видећеш и теолошку и књижевну вредност.
Ове две књиге сам навео јер се баве ама баш истом темом и питањима појединца унутар задате проблематике.
 
PAC-PAC:
Keeper:
bole nas ovde za papu :)
i ovaj, koja je to teoloshka i knjizhevna vrednost vladike? koji je njegov stvarni doprinos?

Упреди "Чуј мали човече" Вилхелма Рајха са "Рат и Библија" Светог Николаја и видећеш и теолошку и књижевну вредност.
Ове две књиге сам навео јер се баве ама баш истом темом и питањима појединца унутар задате проблематике.

aman zaman. necju da chitam, imam gomilu prechih stvari da prochitam. samo trazhim da mi se kazhe u par rechi..... il svi umete samo da brbljate a nishta konkretno?
 
Па баш си скроман са захтевима, тражиш да ти напишем есеј само зато што те мрзи да читаш. Мрзи те да читаш а хоћеш да учествујеш у дискусији, није ли мало безвезе?
Укратко, први се бави искључиво последицам и то веома лоше са некаквог фројдовско-марксистичког становишта без увида у теолошки аспект проблема без обзира на лична убеђења што је опасна грешка у самом старту, јер то што сам ја верник не значи, већ кад се бавим неким проблемом у којем сви учествују и верни и иноверни, да је моја прецепција довољна и једина пожељна.
Други обухвата све позиције и то му поприлично добро иде од руке јер је православни свештеник који је завршио постдипломске студије на католичком свеучилишту у Упсали, отуда толика нетрпељивост од стране неких колега из СПЦ, тако да има увид у обе варијанте хришћанстве и рецидиве који произилазе из њих.
Књига је написана средином 20-их година прошлог века и почиње веома интересантно-предсказањем рушења Кула Близнакиња од стране пуковника америчке војске.
У сваком случају интересантно без обзира на верска убеђења.
 
ne mrzi me da chitam, nemam vremena ni za beletristiku kamoli za religijsko-filozofska dela. i nisam trazhio esej no par rechi :)
iako sam s time skontao zashto je vladika bolji od nekog tamo, isplivala je samo vrednost njega kao nekog ko se shkolovao kao katolik a pravoslavac je pa ima uvid u obe stvari..... samo, bojim se da nema uvid u neke druge, nehrishcjanske krajnosti tako da stoji josh uvek, a vidi se iz ovih isechaka shto ste lepili na raznim temama, da nema balans izmedju pravoslavlja i modernog vremena. chudno, s obzirom da se shkolovao u inostranstvu.
 
Keeper:
PAC-PAC:
Keeper:
bole nas ovde za papu :)
i ovaj, koja je to teoloshka i knjizhevna vrednost vladike? koji je njegov stvarni doprinos?

Упреди "Чуј мали човече" Вилхелма Рајха са "Рат и Библија" Светог Николаја и видећеш и теолошку и књижевну вредност.
Ове две књиге сам навео јер се баве ама баш истом темом и питањима појединца унутар задате проблематике.

aman zaman. necju da chitam, imam gomilu prechih stvari da prochitam. samo trazhim da mi se kazhe u par rechi..... il svi umete samo da brbljate a nishta konkretno?
Aman,zaman,nece da cita,ali ce da prica o onome sto nije procitao??? I trazi da mu se objasni nesto u par kratkih recenica sto nemoze? To kao da trazis da celu matematiku strpas u dve-tri formule i kad ti kazu da to neide onda konstatujes kako je matematika glupost?
Lepo sveti oci uce da covek netreba da se bavi drugima nego sobom.Tako bi i ovaj brat trebao da razmisli o svom nacinu rezonovanja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top