DREAD oružje

nema sanse da nesto izbaceno centrifugalnom silom, ne nastavi da se krece pravolinijski, ako ne postoji privlacna sila u centru /magnet, gravitacija.../.Znaci, nastavlja pravo!
 
Meni ova stvar deluje neozbiljno...
Ideja je u osnovi stara, još su u XVIII veku hteli nešto da urade po tom pitanju, pošto je crni barut
(tada u upotrebi) bio dosta energetski slab i nepraktičan (osetljiv na vlagu, udrace, itd.)
Tada od toga nije bilo ništa jer - nisu imali motor (trebalo je dati pogon toj centrifugi).
Danas postoji motor, ali - korišćenje sferičnih (loptastih) projektila??? :shock:
Oni se koriste jedino za sačmarke (koristan domet 50 m), a sve ostalo oružje ima aerodinamički povoljnije (duguljaste) projektile
(uvedene u naoružanje još oko 1850-te!)
Mislim da ideja nema šanse za uspeh - takvi projektili nikad ne mogu da imaju zadovoljavajuće balističke osobine.
(a traži se bar 300 m koristan domet, i to za PDW sisteme)
 
Ne bih rekao da će da se kreće spiralno ni radijalno - po onome kako sam ja shvatio projektil će biti izbačen ubrzan centrifugalnom silom slično kao kad bacač kladiva ispusti kladivo. Okrugli su izgleda zbog velike brzine da ne dođe do zaglavljivanja oružja, a rupice kao na golf loptici da bi se omogućio veći domet.
 
intra:
Ne bih rekao da će da se kreće spiralno ni radijalno - po onome kako sam ja shvatio projektil će biti izbačen ubrzan centrifugalnom silom slično kao kad bacač kladiva ispusti kladivo. Okrugli su izgleda zbog velike brzine da ne dođe do zaglavljivanja oružja, a rupice kao na golf loptici da bi se omogućio veći domet.
Dobro si sve primetio - okrugli oblik projektila je jedini moguć, a one rupice smanjuju otpor vazduha
i povećavaju domet za oko 20% (znači - 60 metara maksimalno).
Ono što većina ljudi ne zna da kugla kada pogodi u meko tkivo ima efekat sličan dum-dum metku, pa
je efekat kugle istog prečnika 50-100% veći od valjkastog projektila (ukoliko se ovaj ne deformiše).
Jedina mana - kugla i u vazduhu vrlo brzo gubi energiju (odatle mali domet). Znači - ima svrhe samo na maloj daljini.
 
Pjer_Nis:
A kako si dosao do tih 60 metara?
Ako izleti sa preko 2000 m/s, kao sto kazu, sigurno ce da ode mnogo dalje.
Efikasan domet nije samo daljina na koju nešto odleti... Bitni faktori su i energija, masa projektila (kugle imaju vrlo malu masu), stabilnost rotacije, oblik putanje...
Testirali su čeličnu parčad granate na 2000 m/s (olovni projektili bi se istopili), i mada su rezultati strava
(prosto kidaju telo), praktični rezultati su bili slabi... opet, problem je kontrola takvih projektila - jednostavno su nestabilni i nepredvidivi. (Isti može da pocepa čoveka na pola, ali može i da rikošetira na običan list na grani, i odleti ko zna gde, a ne tamo gde bi trebalo.)
Rezime - to može da pogodi nekoga i na 500 m, ali verovatno bez trajnih posledica u više od 50% slučajeva - za jedno oružje, to je neprihvatljivo
 

Back
Top