OHRID

Bio sam za Novu 2009 u Ohridu, hiljade turista zeljnih provoda, stare makedonske pesme, tikvesko vino, ... , jedno recju prelepo,

Evo nekoliko svezih slicica Ohrida zimi, u svakom slucaju preporucujem Ohrid za Novu godinu!

Ohrid-Novi-grad.jpg


365-manastira.jpg


Ohrid.jpg


Jos slicica Ohrida
 
Prošle godine u septembru bio sam prvi put u Ohridu, a 30 godina sam se "organizovao". Oduševljeni smo i supruga i ja. Put automobilom nije naporan (da nije one glupe granice). Smeštaj 100 E, 7 dana za oboje. Hrana po restoranima, ukusna i relativno jevtina. Ili ja nisam našao ili nema baš makedonskih specijaliteta, u restoranu na "Biljaninim izvorima" služe bečku i natur.U restoranu u Sv.Naumu je već bolje. Grad se ne može pohvaliti baš nekom čistoćom i tu me podseća na Bg. Bilo lepo vreme pa smo se do 8. septembra i kupali. Ohriđani uglavnom koriste od Boga dano (klimu i jezero). Mogli bi nešto uraditi da sezona traje cele godine. A možda je i dobro je da nisu razvili "mondenski" turizam, jer bi nama običnima to onda bilo nedostupno.
Preko Galičice došli smo i do Prespanskog jezera. Jad i beda. Uz put bivša sindikalna odmarališta, zatvorena, zapuštena-nema kafu gde da popiješ. Stigli do Resena, lepa varoš gde ljudi žive nekim kontinentalnim životom, nesvesni šta imaju na 5km. Pritisla ih beda i nemaština.Samo jabuke koje, da nema srpskih firmi ne bi imao ko da kupi.
Od mesta Stenje do mesta Konjsko 11 km teškog makadama, ali isplatilo se. Prelepa priroda i poseta ostrvu ( vožnja čamcem) Golem grad na tromeđi GR, AL i MKD.Tu smo saznali da nivo jezera svake godine opada, jer im navodno Grci kradu vodu.
Bili smo i u Strugi. Jako lepo i umiljato mesto. Meni se više dopalo nego Ohrid. Kažu ima puno Albanaca. Vizuelno se ne može primetiti, tu i tamo neka tetka u mantilu i zabrađena, a mladi svet nema razlike.Imaš šta i da vidiš i po lepoti i po odevanju i po kulturi. I restorani su lepši i sa raznovrsnijom ponudom.
I na kraju, radoznalost nas odvukla u mesto Pogradeci u Albaniji. Kažu da je to do 1948. godine bilo makedonsko mesto ( i ime kaže) pa ga političari trampili, valjda za Debar. Samo 10 km od Sv.Nauma. Nije to ona Albanija koju su nam uvek prikazivali.
Lepo uređena riva, savremeni hoteli i restorani, raznovrsna ponuda hrane i pića. Skenderbeg konjak odličan, pivo Korča takođe. To je mesto u turbo usponu. I jeftinije je nego na Ohridu. Za par godina uzeće Ohridu parče turističkog kolača. Stanovništvo je vrlo prijatno. Dosta njih zna makedonski, a carinik je znao i srpski??? U centru velelepna zgrada Alfa banka. Žena me slikala. Rekoh nemoj,niko mi neće verovati da to nije u Bg.
Na jesen idem opet.Pozzzz....
 
Evo i moje slicice:
Crkva u Sv.Naumu
HPIM0452.JPG

Ohridski labudovi
HPIM0501.JPG

Hotel u centru albanskog mesta Pogradeci na Ohridskom jeyeru
HPIM0507.JPG

Maketa crkve na Galičici / takva će se graditi
HPIM0521.JPG
 
Ne znam za ovo doba ali ja sam bila u oktobru kad je sezona bila vec gotova. Za pola evra mozes taksijem da stignes sa jednog kraja grada na drugi, cene smestaja su upola manje nego leti, a za provod ne znam. Tada su vikendom dolazile ture stranaca pa mozda i imas srece da upadnes u neku da se provozas brodicem. Sto se tice odlaska na Sv.Naum, dotle je taxi oko 10e van sezone. Mi nismo isli ali kazu nam da bi toliko izaslo. Sto se tice nocnog zivota, ne znam. Hrana u restoranima je jeftinija nego kod nas, obavezno probaj gravce na tavce, sa kobajom ili pitaj vec sta nude uz to. Cula sam da u Ohridu ima 365 crkava, neke su aktivne a neke ne, sveta Sofija je jako lepa, onda Kaneo, Bogorodica Perivlepte, sve to mozes i peske ali ponesi flasicu vode jer ides uzbrdo-nizbrdo. Zatim Samuilova tvrdjava na vrhu Ohrida a usput ti je prelepa crkva Sv.Pantelejmon, stari amfiteatar ti je usput do Bogorodice Perivlepte i stare kapije grada. U starom gradu imas i radionicu za rucno pravljenje papira pa ako te zanima mozes da zamolis ljubaznog decka koji je tamo segrt da ti demonstrira kako se to nekad radilo. Mozes da kupis, ako si ljubitelj grafika, i neke otiske sa motivima grada.

Biljanini izvori po legendi su suze nesrecno zaljubljene devojke, usput ti je ribnjak sa ohridskim pastrmkama, ne znam koliko kosta ohridska pastrmka u restoranu, ali kazu da je super. Imas je samo na Ohridu. Ja je nisam probala, inace ne volim pastrmku. Ako si ljubitelj ribe, probaj, meni se je preporucili.

U Ohridu sam bila samo 5 dana i samo ovo sam uspela da vidim, idem opet sigurno kad mi se ukaze prilika.

Lep provod :D
 
ok..hvala...skoro sve ovo sam posetila pri prom boravku tamo...samo jos da probam pastrmku, i jegulju =)
a dobro me podseti za taj papir....gledala sam u kvadraturi kruga o tome..to je valjda jedna od 2 preostale gutenbergove stamparije..moram to pogledati =)
 
Ma, najbolje je biti smesten u samom centru, a za plazu ces lako da se snadjes... ja najvise volim Kaneo do koje mogu i peske i camcem da stignem za manje od 10 min. Na toj Kaneo plazi imas vise kafica, ali nama je devojka koja nam je bila dole vodic iz agencije preporucila jedan mali restorancic gde moze i da se ruca za neke male pare-zove se bas Letnja basta Kaneo... imali smo i obilaske brodom...bas je bilo extra... da ne idem ove godine u Tursku, sigurno bih tamo, ali mozzda ipak odem sada za Uskrs ako uspem da se izvucem. OHRID je divan! Gledala sam ponude-opet ovi preko kojih sam ja isla prosle godine jedini imaju u centru smestaj i 4 noci, a ne 3 noci (sta bre moze da se vidi za 3 dana-nista). kome se ide neka pogleda kod njih www.bajatours.co.rs
pozzz
 
Ma, najbolje je biti smesten u samom centru, a za plazu ces lako da se snadjes... ja najvise volim Kaneo do koje mogu i peske i camcem da stignem za manje od 10 min. Na toj Kaneo plazi imas vise kafica, ali nama je devojka koja nam je bila dole vodic iz agencije preporucila jedan mali restorancic gde moze i da se ruca za neke male pare-zove se bas Letnja basta Kaneo... imali smo i obilaske brodom...bas je bilo extra... da ne idem ove godine u Tursku, sigurno bih tamo, ali mozzda ipak odem sada za Uskrs ako uspem da se izvucem. OHRID je divan! Gledala sam ponude-opet ovi preko kojih sam ja isla prosle godine jedini imaju u centru smestaj i 4 noci, a ne 3 noci (sta bre moze da se vidi za 3 dana-nista). kome se ide neka pogleda kod njih www.bajatours.co.rs
pozzz

A meni se upravo ta Kaneo plaža ne sviđa jer me podseća na crnogorsko primorje...više volim ovako nešto (snimak sam napravio iz jezera) - granica sa Albanijom aispod dole je ta čuvena i prelepa tzv.vojna plaža.
 

Prilozi

  • IM002255.jpg
    IM002255.jpg
    28,7 KB · Pregleda: 67
ok..hvala...skoro sve ovo sam posetila pri prom boravku tamo...samo jos da probam pastrmku, i jegulju =)
a dobro me podseti za taj papir....gledala sam u kvadraturi kruga o tome..to je valjda jedna od 2 preostale gutenbergove stamparije..moram to pogledati =)

od 3.
chovek je jako ljubazan i ima strpljenja svakome da objasni natenane.
papiri koje on pravi su do dushe malo skupi, oko 10 e
ali je prelepo iskustvo, videti kako to sve izgleda

imam fotke, pa kad ih prebacim na komp okachicu ih ovde ;)
 
Planiram da idem ovog leta na Ohrid,pa me zanima par stvari...Jel se isplati ici kolima?Koliko se placa drumarina sve ukupno ovde i u Makedoniji,i kakav je put dole u Makedoniji?I ovako me zanima za sam Ohrid da li je moguce otici bez smestaja i na licu mesta naci smestaj,koliko kosta nocenje u privatnom smestaju...Isao bi krajem jula...Kakav je nocni zivot dole?
 
Bila sam u Ohridu pre par godina, veliko drustvo i stvarno smo se super proveli. Ohrid je na mene ostavio nezaboravan utisak. Ove godine planiram da idem ponovo na par dana, ali sad sa porodicom, muz i dvoje male dece. Pa moram da pitam ljude koji su malo iskusniji od mene po pitanju Ohrida, da li je istina da je voda u jezeru topla samo do sredine avgusta? Ja se tih stvari ne secam, jer mi i nije bilo mnogo bitno, ali sad su stvari drugacije. Mi planiramo oko 20. avgusta posle Grcke da svratimo u Ohrid par dana pa da li tamo moze da se kupa u to vreme? Hvala !!!
 
U Ohridu sam bio pre dve godine. Bila je to petodnevna avgustovska dopuna letovanja. Do tada tamo nikad nisam bio i mogu reći da je bilo prelepo.
Otišli smo u sopstvenoj režiji. Nismo se ni pripremali. Uzeli pasoše, auto kartu, novac i krenuli.
Od Leskovca do Ohrida 5 sati vožnje lepim putem do Skoplja. Kroz Skoplje je bilo malo gužve a onda se nastavlja auto put koji se pre Ohrida nastavlja u lep i širok magistralni put.
Na ulasku u grad smo pitali meštane i oni su nam preporučili Lagadin, mesto na 10-tak kilometara od Ohrida. Tu smo pronašli privatan smeštaj uz samu obalu jezera i plažu. Ako se dobro sećam, četvorokrevetni lepo opremljen apartman nas je koštao 35 evra dnevno. Mesto je malo i u njemu se nema šta videti ali je plaža simpatična a u tom periodu (avgust) voda vrlo prijatna za kupanje.
Kad nismo bili na plaži, išli smo u Obilaske Ohrida, manastira, ušća Drima u jezero, Struge (ništa posebno).
Ohrid mi se jako dopao. Podsetio me na Dubrovnik ali na orijentalan način. Uske, kamene ulice ispresecane stepenicama i zidine Samuilovog grada koje se uzdižu iznad grada i okružuju ga.
Mislim da je Ohrid mesto u koje svakako treba doći.
 

Prilozi

  • STA40040.jpg
    STA40040.jpg
    57,2 KB · Pregleda: 32
  • STA40043.jpg
    STA40043.jpg
    37,3 KB · Pregleda: 33
  • STA40026.jpg
    STA40026.jpg
    28,2 KB · Pregleda: 32
ne mora se uci u skoplje , ispred se iskljucite ,tako je bolje i brze...
guzva je velika izmedju 15 jula i 15avgusta...cene se krecu od 20eura pa na gore..bolje je da rezervisete preko neta...ima svuda...svi skoro izdaju...a i ne pokusavajte bez rezervacije da odete na 2 avgust..tada je haos nevidjeni...
 
Za privatni smeštaj nije problem doći i naći ga u Peštanima...nije toliko bitan ni datum jer je Peštani veće naselje od ostalih u okolini tako da nije ni teško naći smeštaj...cena po krevetu se kreće od 250 do 300 denara (1euro=61.2 denara,već godinama)...inače po menjačnicama su različiti kursevi ali je to veoma mizerno (od 0,2 do 1 denara).
Kao što je @neladm već napisala može se obići Skoplje ako niste baš ludi za neki obilazak tog grada...i preporuka je da slobodno koristite odličnu magistalu preko Gostivara i Kičeva.
Poslao sam mejl ekipi emisije SAT na RTS-u i zamolio ih da naprave turu od Beograda do Ohrida i ja se nadam da će to gospodin Alvirović i uraditi i da će mnogima koji se odluče za Ohrid to pomoći.
 
Dr.Jeky i ja se nadam da ce ovi iz emisije SAT napraviti turu do Ohrida,jer ozbiljno planiram ove godine da idem tamo kolima,sa drustvom.Bas bi mi dobro dosle sve te informacije.Planirali smo da idemo krajem jula,pocetkom avgusta,ali bez rezervacije smestaja,pa se nadam da cemo uspeti da najdemo tamo kad dodjemo...
 
Jel ima neko bilo kakvu informaciju vezano za kamp??
Planiram da idem sa drustvom na neki malo duzi period(15-20 dana) i nebih da idem na slepo,a koliko sam citao po forumu niko nista za kamp nije napisao.....
Unapred hvala!!
 
Ауто камп "Елешец" налази се на 10 км од Охрида према Св.Наума. Располаже са бунгалове, камп приколице плац за шаторе. У кампу има маркети, а у близини, поред плаже милион кафича и кафана. . Тел. ++389 96 22 023

Ауто камп ГРАДИШТЕ, је претежно за младе. Камп је од I категорије и налази се на око 20 км. од Охрида ( на пат Охрид-Свети Наум). Располаже са камп приколице, бунгалове и простор за 1.500 шатора. У комплексу има маркети, терени за спорт и рекреација, флипернице, кафичи и др. Иначе на плаже Градишта у току лета дешавају се велике журке са светски познатим диџејима. Цена за шатор дневно пре 3-4 година је било 400 денара (око 6,5 еур) али ево ти број па провери: Тел++389 96 264 418 Иди на Google earth 40.59.55 N и 20.48.02 Е и видечеш место и фотографије. ПРЕПОРУЧУЈЕМ јер је најбоље што у моменту можете начи у Охриду.

Ауто кампови Љубаниште и Св.Наум су на око 27-28 км од Охрида а гости су у принципу фамилијарни људи. Св.Наум је био војни камп бивше ЈНА и кратко време АРМ и био је елита. Добар је и сад али није за младе и далеко је од Охрида.

Ауто камп Ливадиште је ОК али га не препоручујем.

Ауто камп Андон Дуков је на 4 км од Охрида према Струге. Тамо иду пецароши и нижа класа фамилијарни људи. Не препоручујем.
 
Jos samo jeda informacija....
Sta mi sve treba od papira da bih mogao kolima da udjem u Makedoniju,dali postoje neka ogranicenjja po pitanju automobila (godiste,dizel-benzin tehnicka ispravnost....)??
 

Back
Top