OHRID

Mi smo bili prosle godine na Ohridu, cene privatnog smestaja su vise nego dobre, tj.jeftine, i ima zaista lepog privatnog smestaja.
Buli smo u jednom stanu od 30-40 m2 i sve ej bilo glanc novo a i domacini su bili ok

Evo ti i telefon
Covek se zove Milutin
075665426

Ziats acovek izdaje prelep apartman
 
Ohridsko jezero je po meni najlepse mesto za letovanje i uopste za odmor.
Tamo sam bio od `79 pa do ove godine sveukupno 11 puta (90-tih samo jednom).....
Ali da bi se vise informisala o Ohridu i okolini predlazem ti da ides na podforum o Ohridskom jezeru koji je vec otvoren....ne valja da nam se teme razvlace kad vec imamo temu o Ohridu ;)
 
OHRID – OKOSNICA MAKEDONSKOG TURIZMA

Ljudi su od pamtiveka dolazili na obale velikog jezera u prostranoj kotlini na jugu Makedonije, podizali naseobine, trgovali, radovali se životu, ratovali i nestajali u pukotinama istorije. U temelje drevnoga grada su utkane kosti ilirskih Dasareta, antičkih Grka, legionara Starog Rima, pripadnika staroslovenskih plemena, hordi Otomanskog carstva i ko zna kojih sve naroda koji su protutnjali ovim delom Balkana. Na malom prostoru su se, kao malo gde u svetu, smenjivale civilizacije, a grad je propadao i ponovo rastao, sve dok nije prošlo doba vojevanja. Ali gungula i graja ni danas nisu utihnuli na obalama jajolikog jezera. Samo što došljaci više ne nose mačeve i koplja, već vaučere i kofere, a pripadaju najvećem osvajačkom plemenu moderne civilizacije – turistima...

Još od vremena kada je nastalo, pre deset miliona godina, priroda je Ohridsko jezero obdarila nekakvim tajnovitim čarima. Naučnici kažu da su ga stvorile tektonske sile pred kraj tercijera i da je takvih tvorevina veoma malo na našoj planeti, pa su mu generacijski drugovi jedino Bajkalsko i Kaspijsko jezero, jezero Tanganjika i nekoliko jezera na Celebesu, Filipinima i u Kini. Zovu ga i Muzej živih fosila, jer njegove vode skrivaju endemske i reliktne vrste životinja i biljaka, a među njima je svakako najčuvenija ohridska pastrmka, mada mnogo ne zaostaje ni ohridska jegulja. Ali, većina gostiju shvati njihovu lepotu i ukus tek kada se nađu na tanjiru i kada natanane mogu da ih seciraju, posle tradicionalne pripreme za neponovljivo gastronomsko uživanje. Naučna vrednost ovih jedinstvenih stanovnika ohridskih dubina može da se otkrije u nekom od elitnih restorana, kao što su „Letnica”, „Orijent” i „Biljanini izvori”, a još je bolje u restoranu „Dolgo”, uz starogradsku muziku...

U Ohridu i okolini ima više od 20 pravoslavnih bogomolja, a većina potiče iz srednjeg veka. Crkva svetog Jovana Bogoslova – Kaneo, nezvanični je simbol grada i najčešći motiv na razglednicama ovog kraja, a za impozantnu Crkvu svete Sofije kažu da je najakustičnija na Balkanu. Ona je sve do dolaska Osmanlija bila katedrala Ohridske arhiepiskopije, a danas se u njoj tokom leta održava poznati Festival klasične i duhovne muzike. Veliki broj turista obavezno poseti i crkve svetog Klimenta i svete Bogorodice bolničke, kao i Muzej slovenske pismenosti i Galeriju ikona. Tridesetak kilometara od grada je najčuveniji pravoslavni manastir – Sveti Naum, sagrađen 900. godine na visokoj steni iznad obale, a legenda kaže da srce sveca i čudotvorca i danas kuca u posmrtnom kovčegu. Naravno, ko god dođe u Ohrid najpre obiđe dobro očuvanu Samuilovu trvđavu i uživa u pogledu, jer se grad sa njenih bedema i kula vidi kao na dlanu. Ljubitelji starina nikako ne zaborave da vide Antički teatar, odnosno koloseum iz doba Rimljana, kao ni ostatke monumentalne episkopijske crkve na mestu zvanom Plaošnik...

Grad zaljubljenih

Šetnja neravnim ulicama u starom delu Ohrida, kroz Gornju portu i Gornji i Donji saraj, prosto vraća čoveka u daleku prošlost, a na svakom koraku se mogu videti tragovi svih kultura koje su ovde živele. Centralni gradski trg ukrašavaju velika fontana i razgranati platan – Činar ili Činarot, a na tom mestu, kako tvrde, raste više od osam vekova. Moćni reflektori osvetljavaju noću ovo dugovečno stablo, široko 20 metara, pa igra senki i ritmičko žuborenje vodoskoka stvaraju romantični ambijent, pa nije čudno što je ovde najviše zaljubljenih parova...

http://www.casopishorizont.com/ohrid.html
 
jojjjjj Ohrid kad se samo setim. Preporuka svima koji nisu bili tamo da obavezno idu.

226_slika_1.jpg
 
ima li neko informacije
kako se sada krecu cene smestaja na ohrickom jezeru?
i zna li neko ,,agenciju iz bgda koja organizuje ture za ohrid, jezero?
pa onda...dodatno pitanje
zna li neko.. gde se moze naci apartman koji ima terasu sa pogledom na jezero///
drugo dodatno pitanje
....kako se ide u obilazak ohridskih manastira?
 
ima li neko informacije
kako se sada krecu cene smestaja na ohrickom jezeru?
i zna li neko ,,agenciju iz bgda koja organizuje ture za ohrid, jezero?
pa onda...dodatno pitanje
zna li neko.. gde se moze naci apartman koji ima terasu sa pogledom na jezero///
drugo dodatno pitanje
....kako se ide u obilazak ohridskih manastira?

Sada ti je tamo sigurno pusto pa su i cene niske.Procitaj str.5 ove teme-mi smo prosle godine imali pogled na jezero.Manastire(crkve) obilazis sam,uz pomoc karte,a ako hoces negde dalje da ides taxi nije uopste skup.
 
ima li neko informacije
kako se sada krecu cene smestaja na ohrickom jezeru?
i zna li neko ,,agenciju iz bgda koja organizuje ture za ohrid, jezero?
pa onda...dodatno pitanje
zna li neko.. gde se moze naci apartman koji ima terasu sa pogledom na jezero///
drugo dodatno pitanje
....kako se ide u obilazak ohridskih manastira?

Sve ovo što ti je Vesna objasnila je tačno...sačekaj još jedno mesec dana otprilike dok ne krenu sa ponudama.Ja od kada letujem na ohridskom jezeru nisam nikad boravio u hotelu već stalno u privatnom smeštaju koji više nego povoljan za razliku od hotelskog koji je (barem prema onome što čujem) veoma skup.Postoje u samom Ohridu nekakvi privatni trajekti koji organizuju ture vožnji po jezeru (Ohrid - Sv.Naum) a za obilazak manastira ti onda ne treba nikakav vodič već kad stigneš na Sv.Naum ima noge da ti otpadnu od obilaženja pravoslavnih manastira.Imaš ih dosta i u samom Ohridu (samo pitaj nekog da te uputi na neki najbliži i posle idu manastiri sve jedan do drugog maltene).Privatni smeštaj (to govorim konkretno za mesto Peštani) je 250 denara za odrasle i 200 denara za decu ( 1euro=61.2 denara).Peštani se nalaze na 13 km.od Ohrida prema Sv.Naumu (normalno uz jezero).Tamo nemaš manastira.
Ako te nešto još interesuje ti pitaj.
 
Ne verujem...pre 4 godine sam bila na Ohridu sa nekom ekskurzijom(pocetkom oktobra)Dok smo se okupljali u centru da krenemo da obilazimo crkve,prislo je dvoje mladih i pitalo nas da li mogu sa nama da krenu,jer smo imali vodica(koji je putovao sa nama)-rekose da su se raspitivali po agencijama i nigde nisu nasli neku organizovanu turu..Mozda toga ima preko leta,kada je sezona,ali van...mrka kapa!
 
E pa prijatelji da vas čujem,da li neko od vas planira da letuje ove godine na ohridskoj lepotici?
Meni ako se sve stvari poklope najverovatnije putujem u avgustu.
Teško mi je čim jednu godinu propustim a za more to već nije tako.
 
ja znam lep, ali nije jeftin, bar ne u poredjenju sa cenama koje ovde navodite... al' zato ujutro sediš na terasi, piješ kafu i noge ladiš u jezeru. a centar starog grada ti na pet minuta.
ohrid je :heart:

ako budete imali prilike i recimo čamcem idete do sv. nauma, zamolite da stanu kod sv zauma (malo iza sela trpejci). do njega se ne može doći kolima, samo vodenim putem. tu se nalazi jedan mali manastir koji je predivan. nema ništa, sve je divlje, ali u tome i jeste draž, a voda na tom delu se slobodno može piti :).

 
Poslednja izmena:
I ja planiram ovog leta da idem na Ohrid ili u Strugu, pa ako neko moze da mi preporuci neki lep a jeftin smestaj, bio bih veoma zahvalan

S obzirom da sam već 12 puta letovao u Ohridu i njenoj okolini mogu ti reći i preporučiti da ako si za jedan miran odmor (recimo porodično) mesto Peštani (13 km. od grada prema sv.Naumu)...tamo sam uvek odlazio u privatne smeštaje koji se obično kreću od 200 do 300 denara po krevetu (1 euro=61 denar).Za odlazak do Ohrida nije nikakav problem jer je taksi veoma jeftin ( 200 do 250 denara-nije bitno koliko vas je u automobilu).
To je moja preporuka (mada možeš i pogledati i postove koje smo ovde izlagali i videti i odlučiti se šta ti je najbolje).
Hoteli su ti inače veoma skupi...po onome što sam video poklapaju se sa cenama sa crnogorskog primorja.
 
ja znam lep, ali nije jeftin, bar ne u poredjenju sa cenama koje ovde navodite... al' zato ujutro sediš na terasi, piješ kafu i noge ladiš u jezeru. a centar starog grada ti na pet minuta.
ohrid je :heart:

ako budete imali prilike i recimo čamcem idete do sv. nauma, zamolite da stanu kod sv zauma (malo iza sela trpejci). do njega se ne može doći kolima, samo vodenim putem. tu se nalazi jedan mali manastir koji je predivan. nema ništa, sve je divlje, ali u tome i jeste draž, a voda na tom delu se slobodno može piti :).


Nisam ovde tebe možda dobro razumeo...da li do tog manastira si napisala da ne može da se dođe kolima ili uopšte do sv.Nauma?
Do sv.Nauma može se doći kolima (samo što je put dosta vijugav i sa puno uspona i padova) i imaš često autobuse i mini kombije koji idu iz Ohrida.
Inače može se ići i nešto većim trajektima (kao neki omanji brod) do sv.Nauma koji polazi ujutru (ne znam tačno kada) i polazak je u 16:00 sa sv.Nauma.
 
mislila sam do tog manastira.
sumnjam da i veci brodovi pristaju tamo, jer je taj deo zasticen. ali, mislim da nije problem da se sa neke obliznje plaze unajmi camac da odveze do zauma. mi smo tako isli od trpejca...
 
pa lepota je (uvek bila) skupa ;)

prevoz za sest osobatamo i još malo dalje do izvora iz planine i nazad, i da te jos ceka dok ne obidjes (oko tri sata)... sve to za deset evra. puno? hm... meni nije
 

Back
Top