Nauka otkriva samo cudesa Bozijeg stvaranja

dzerod

Zainteresovan član
Poruka
329
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.
 
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.
Cilj prave nauke je da slavi Tvorca. Prava nauka se nikad ne kosi sa istinom o pocetku i kraju svega. Takva nauka objasnjava sve sto je coveku potrebno i sluzi mu. Nije laicka nauka. Nauke laika su zasnovane na onom sto cula beleze i osporavaju ista van toga pokusavajuci da uzdignu coveka kao boga i njegovo saznanje. Pravi naucnici koji su pruzili mnogo svetu su obavezno verovali u Boga i nadahnuce svoje su pripisivali veri i Hristu.
 
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.
Uglavnom ne znam kako stvari funkcionišu ili kako su nastale. Najlakši odgovor je: stvorio bog i to je tako jer je bog tako zamislio. Možda jeste, možda nije.
Jednoga dana možda ću saznati. A za one koji veruju u boga - blago vama, imate odgovore na sva pitanja.
Mi ostali uglavnom živimo u neznanju.
 
dzerod:
Hocu samo da kazem da kada neko kaze "eto to je objasnjeno kako funkcionise i kako je nastalo" to neznaci da je nastalo samo od sebe.Ako znas kako je sklopljena Toyota to neznaci da se sklopila sama od sebe.
Hoćeš reći : sklopljena je po planu velikog tvorca, uz pomoć delova koje je konstruisao veliki tvorac,ruke majstora su bile vođene zapisima u knjizi velikog tvorca, a sudbina tog auta je da juri cestama velikog tvorca? :)
 
Obi-wan:
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.
Uglavnom ne znam kako stvari funkcionišu ili kako su nastale. Najlakši odgovor je: stvorio bog i to je tako jer je bog tako zamislio. Možda jeste, možda nije.
Jednoga dana možda ću saznati. A za one koji veruju u boga - blago vama, imate odgovore na sva pitanja.
Mi ostali uglavnom živimo u neznanju.
Bog je alfa i omega i to je kljuc svih saznanja. Sve ostalo je na nama. Ko trazi, dace mu se, tako je receno.
 
Anonymous:
Obi-wan:
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.
Uglavnom ne znam kako stvari funkcionišu ili kako su nastale. Najlakši odgovor je: stvorio bog i to je tako jer je bog tako zamislio. Možda jeste, možda nije.
Jednoga dana možda ću saznati. A za one koji veruju u boga - blago vama, imate odgovore na sva pitanja.
Mi ostali uglavnom živimo u neznanju.
Bog je alfa i omega i to je kljuc svih saznanja. Sve ostalo je na nama. Ko trazi, dace mu se, tako je receno.
 
Питајући Оце - Дејвид Ј. Гоа*

(* Дејвид Ј. Гоа је кустос Музеја у Алберти, професор по позиву на Факултету Светог Стефана Универзитета у Алберти)



1. Обнављање Пута

Не знам порекло овога, нити ко је први то рекао. Можемо да замислимо да се то користило као зачин у разговорима златног доба православне мисли. Први пут сам ово чуо у разговору са историчарем хришћанске теологије Јарославом Пеликаном. "Традиција је жива вера мртвих. Традиционализам је мртва вера живих." Овај дивни паралелизам води ка самој сржи конфузије многих студената који су дошли у моју учионицу последњих неколико годиина. Они су жељни да чују о ономе што обично зову "духовност". Они одбацују оно што обично називају "традиционалном" религијом, нарочито Хришћанство. "Одбацивање" је најблажа реч коју могу да одаберем.

Када студенти водећих Универзитета разговарају самном о својим интересима везаним за религију, непрестано сам суочен са изјавама студената да желе и да им је потребно продубљавање њихове "духовности" помешане са непризнавањем традиционалне религије под којом изричито подразумевају Хришћанство. Они никада не би тражили било шта духовно у Хришћанству. Замерке студената сакупљене током неколико последњих година су овакве: "Хришћанство је институционално, ауторитарно, патријархално, суви морализам. Његова историја је мешавина колонијализма и варварског понашања према нехришћанима. Нема никакве везе са усавршавањем душе".

Студенти су отворени ка будизму, јудаизму, природним религијским веровањима. Они су пријемчиви за све, тражећи решење за сопствени унутрашњи живот. Подучавати их било чему о хришћанској Традицији је веома тешко. У данашњој култури постоји врста "себе-мржње" ("self-hatred"); ова "мржња на себе" уперена је према западној цивилизацији, и нарочито према Хришћанству.

Референце које приказују овакав став су већим делом унутар искуства западног хришћанства, историје и учења римокатоличке и протестантске традиције. Шта год неко жели да каже о веродостојности изјава о хришћанском западу, узео сам као корен своје уводне лекције хришћанске традиције јасно и чврсто унутар Отаца Цркве и искуства, како га ја разумем, Православља које живи у пуноћи Предања. Одговор, и на патристичке погледе, и на православно искуство, је невероватан. Студенти долазе да виде хришћанско Откривење новим очима, и отворени су да поново узму у разматрање управо оно што Јеванђеље објављује, оно шта нас Царство Божије позива да обновимо.

Волео бих да се мало вратимо на неке теме које изгледа да се снагом и чистоћом обраћају нашој радозналости. Обраћају нам се управо снагом и чистоћом зато што им је корен у Предању, "живој вери мртвих" - оних чији су животи били благодаћу испуњени.

Желео бих да вам представим неколико ових тема.

Људи који нису били упознати са Православљем увек изгледају запањени открићем да је основа за разумевање Православља вера у то да је творевина Божија и да је добра. Значајни спис Светог Григорија Ниског о "стварању као Божијој енергији" је супротстављен (и изазивачки) ставу да Хришћанство учи "паду у тварност", која је уствари старо гностичко учење. Уобичајена идеја нашег доба тврди да се творевина темељно и заувек променила непослушношћу у Едемском врту, када су наши прародитељи јели забрањено воће. Творевина је постала прљаво и грубо место, у суштини зло, од којег треба побећи. Насупрот овој околности за многе људе је необично да чују да Свето Писмо и Свети Оци не предају твар "Зломе" (ђаволу - прим. прев.). Грех наших родитеља, Адама и Еве, није преместио твар из оквира радости Божије на место владавине таме и смрти. Православље није позив да негирамо, одбацимо творевину и побегнемо од ње, већ је Православље тако јасно позив на оваплоћење, позив да живимо Божијим даром живота као што нам је назначено, у чудесности и у пуноћи заједнице.

Православно разумевање људске природе је подједнако интригантно. За многе који верују да људска природа треба да учествује у унижењу твари и да буде једино њиме одређена (ако не идеолошки, онда бар несвесно), изазива нас да откријемо да је, у Светом Писму и православном учењу, људска природа створена "по образу и подобију Божијем" и да се православно Предање развило управо да би уздигло људску природу да достигне пуноћу божанског живота.

Трећа значајна димензија Православља која заокупља машту оних који први пут чују за њега је богата традиција православног учења о људској борби унутрашњег живота. Изобиље психолошких, као и политичких, религиозних и култних гуруа који хране свет популарне културе је сигурно знак велике потребе коју људи осећају за духовним вођством. Представљањем студентима изванредних људи и жена православног света који имају дар мудрости (прозорљивости - прим. прев.) и који могу досегнути до тога да Божијом благодаћу лече агонију и отуђење које држи особу заробљеном, представља им се само срце хришћанског Предања.


Последња област на коју сам приметио да студенти обраћају пажњу је богослужење (обожавање), срце Православља. Унутар многих људи данас постоји дубока и често препозната потреба да изађу из себе да би обожавали творца свега. Већина студената није никада чула некога ко се моли, а још мање није била присутна када се Божији људи окупе да се придруже анђелском хору у дивљењу. Сама помисао да људска бића обожавају Творца живота додирује срца многих који никада нису били призвани нити су имали могућност да изразе своју најдубљу жељу, жељу за богослужењем.

Православни став према творевини као Божијој радости, и према људској природи као "образу и подобију Божијем", откриће Предања учитеља унутрашњег живота, и позив "записан на срцима свих људи и жена" да обожавају Творца, све ово се јавља као откривењски додир на срцима и умовима студената. Многи жарко жуде за неким начином обраћања "аномији", безначајности која постоји као мрачни терет у средишту њихових живота. Кроз неколико следећих поглавља пробаћу да расветлим сваку од ових тема, давајући мали осврт, верујем, на то како "живо Предање" Православља осветљава духовну празнину овог времена.
 
Shinoda:
Ovaj Bl kako smara!
Aj covece oladi malo sa tim tvojim copy/pasteovima, imaju ljudi pametnija posla! :roll:
Па иди ради паметнија посла, шта гледаш моје постове.

Због неизвесног положаја у коме се нашао Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, 10. јула у 18 часова, у манастиру Св. Јована Златоустог у селу Нижеполу, сабрао се Свети Архијерејски Синод Православне Охридске Архиепископије, и са ванредне седнице издаје следеће саопштење:

Најоштрије протестујемо против поновног васпостављања тоталитаристичког режима у Републици Македонији. После нечовечних гоњења Цркве у време комунизма, гоњења Цркве у XXИ веку, су нови покушаји да се она подчини режиму, да јој се одузме глас, да се минимизира и по могућности - уништи.

Позивамо сав демократски свет да предузме оштре мере против нетолерантности Владе Републике Македоније према вери чланова Православне Охридске Архиепископије. То је вера која је наџивела векове, и нема разлога да се припадницима православне Цркве, која постоји у већини држава у свету, забрањује да исповедају своју веру у Републици Македонији.

Својом нетолерантношћу према верској припадности својих грађана, Република Македонија се показује пред целим светом као земља, у којој живе нецивилизовани људи, спремни да употребе само финансије Мађународне заједнице, а да не промене начин понашања.

Ако неко затвори Поглавара једне Православне Цркве у XXИ веку, под оптужбом да «распаљује националну и верску мржњу» значи да је изгубљен у цивилизацијским кретањима. Пресудом Апелационог суда у Битољу, није осуђен на робију само Његово Блаженство, Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, већ су осуђени на затвор сви чланови Православне Цркве свуда по свету. Апелациони суд у Битољу, који је према свим међународним истраживањима, најкорумпиранија институција у Републици Македонији, осудио је и Патријарха константинопољског Г. Вартоломеја и Патријарха московског Г. Алексеја и Предстојатеља осталих помесних Православних Цркава које верују исту веру као Архиепископо Јовано. Суд у Битољу није судио личности Архиепископа Јована, него је осудио веру свих оних који т.з.в. Македонску Православну Цркву сматрају расколничком. Архиепископ није учинио ништа дуго него само оно што би учинио сваки Поглавар Православне Цркве са онима који су у расколу са Православном Црквом.

Свети Архијерејски Синод тражи од Скупштине, Власти и Суда у Републици Македонији да поштују Конвенције о људским правима и слободу вероисповести, којих је потписник и Република Македонија.

Од Власти Републике Македоније, Синод тражи да хитно региструје Православну Охридску Архиепископију и да јој да легитимитет верске заједнице. Зато што Власт у Републици Македонији крши Устав државе у односу на верске слободе грађана, а да не говоримо о међународним конвенцијама о слободи вероисповести, па се стиче утисак да жели по угледу на тоталитаристичке системе, да се обрачуна са онима који не мисле исто као власти.

Од међународне заједнице, Синод тражи да изврши притисак на власти у Републици Македонији да она поштује међународне конвенције о слободи вероисповести, а не само да проси новац.

Од средстава за информисање у Републици Македонији, Синод тражи минимум професионалне етике. Сви уредници и сваки новинар посебно, треба да се замисле о пресуди Апелационог суда у Битољ, која је атак на слободу мишљења. Данас су без никакве кривице осудили Архиепископа, сутра је много лакше да осуде било којег новинара и уредника средстава за информисање, зато што не мисли као владалачка гарнитура.

Од помесних Православних Цркава, али и од свих других хришћанских Цркава као и од оних инославних, који у својој вери развијају слободу духа и толеранцију према другима, очекујемо да подрже Православну Охридску Архиепископију и да пошаљу протест Власти Републике Македоније због њиховог нецивилизованог односа према сопственим грађанима православне хришћанске вероисповести.

Заменик Председника
Светог Архијерејског Синода
Православне Охридске Архиепископије
Е П И С К О П
+Полошко-кумановски Јоаким
 
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.


Tvorac je covek sam. Kad Boga budem upoznala ja cu ti onda reci da si u pravu.
 
NatasaNatasa:
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.


Tvorac je covek sam. Kad Boga budem upoznala ja cu ti onda reci da si u pravu.

Упознала си га снајка само ниси видела поред очију, јер ти оне духовне нису биле отворене

ЗАПАМТИ:ПРАВОСЛАВЉЕ = ИСТИНА И ЖИВОТ
http://www.srb-obraz.org/
Никоме не дајте да лије нашу крв зато што је српска.
Миром на рат идите и ратом мир чините.
Љубављу на љубав идите, али крвљу крв српску браните.
----
Стеван Немања (1114 - 1200)
 
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.

krececs od pogresne predpostavke da je bog nesto stvorio...inacec, nauka nikada nije tvrdila da je nesto nastalo samo od sebe, niti ce to da tvrdi, cilj nauke je da saznas kako taj instrument funckionise, i kako je nastao.
 
Obersturmfuehrer:
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.

krececs od pogresne predpostavke da je bog nesto stvorio...inacec, nauka nikada nije tvrdila da je nesto nastalo samo od sebe, niti ce to da tvrdi, cilj nauke je da saznas kako taj instrument funckionise, i kako je nastao.

Pa nije li u skolama forsirana teorija evolucije koja nije nicim dokazana? Nije li evolucionizam tvrdjenje da nema Boga da se sve samo od sebe razvija?
A to da ima Boga nije moja pretpostavka nego zakljucak nakon sagledavanja cinjenica.
 
NatasaNatasa:
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.


Tvorac je covek sam. Kad Boga budem upoznala ja cu ti onda reci da si u pravu.
Ako treba nesto da popijes i pojedes a mozda je otrovano hoces li se potruditi da proveris je li otrovano ili nije ili ces popiti pa makar umrla?
Tako isto,ako mozda ima Boga nevredi li se malo pozabaviti tom temom jer se zna sta Bog sa sobom nosi nego biti totalno nezainteresovan i lenj za tu temu?
Lenjost je smrtni greh.
Mora li tebi bas sve da se da na pokaz?Imas li takav pristup i prema svemu sto si ucila u skoli?
Ima knjiga "Suze za svet" o tri svetogorska monaha koji su smatrani zivim svecima.Tu se spominju i mnoge cudesne stvari u vezi njih pa ti to moze dati temu za razmisljanje.
Nemoze se sve videti ocima.Nevidis vazduh,osecanja,razum...sve je to nevidljivo za ljudsko oko,a postoji.
 
dzerod:
Obersturmfuehrer:
dzerod:
Nije mi bas najjasnije zasto se neko grcevito drzi nauke u negiranju Boga?Zar nikad nikome od takvih nepada napamet da nauka otkriva samo ono sto je Bog stvorio?Ako neko shvati kako nesto funkcionise to neznaci da je to zato nastalo samo od sebe.Uzmes npr savremen japanski instrument i rastavis ga i tako saznas kako funkcionise neces reci da je on nastao sam od sebe i da nema svog tvorca.

krececs od pogresne predpostavke da je bog nesto stvorio...inacec, nauka nikada nije tvrdila da je nesto nastalo samo od sebe, niti ce to da tvrdi, cilj nauke je da saznas kako taj instrument funckionise, i kako je nastao.

Pa nije li u skolama forsirana teorija evolucije koja nije nicim dokazana? Nije li evolucionizam tvrdjenje da nema Boga da se sve samo od sebe razvija?
A to da ima Boga nije moja pretpostavka nego zakljucak nakon sagledavanja cinjenica.

pa dobro sine, aj mi reci kako je onda protekla evolucija> prvo bio pecinski covek, a zatim doso bog na zemlju i napravio coveka kakvog ti poznajes? pa pre cu da poverujem u molderovu pricu o "missing link"> vanzemaljci.....
 
dzerod:
Obersturmfuehrer:
Pa nije li u skolama forsirana teorija evolucije koja nije nicim dokazana? Nije li evolucionizam tvrdjenje da nema Boga da se sve samo od sebe razvija?
A to da ima Boga nije moja pretpostavka nego zakljucak nakon sagledavanja cinjenica.

pa ne razvija se bas samo od sebe, u pitanju je borba za opstanak, okolina, stupanj razvoja koji je dostigla ta vrsta i tako dalje.
Na osnovu kojih premisa je taj zakljucak izveden?
 
Na osnovu cega sam zakljucio da ima Boga?
Prvo,citao sam mnogo pravoslavne i tzv ezoterijske literature.Tamo je osim raznoraznih ucenja koja svako od njih zastupa opisano i dosta tzv paranormalnih iskustava ljudi koji su bili u tim vodama.Sada da ih nenabrajam,za mene ona svedoce da Bog postoji.Isto tako svedoce da je jedino pravoslavlje prava duhovna stvar i da nikakva ezoterija nema veze sa Bogom.Sada da ja vama tu pocnem detaljno da objasnjavam imao bi premalo prostora,a nebi vecina,verujem,to mogla da "podnese"-da prihvati tako nesto.Sto rece sv apostol Pavle,postoje razni duhovni uzrasti i svakom se daje hrana prema njegovom uzrastu.Neko ce,mozda,misliti da ga potcenjujem,ali to je jednostavno tako,svidjalo se to nekome ili ne.Moja namera nije da nekoga omalovazavam.
Drugo,kada se uzme da sva tehnologija ljudska nebi mogla da nastane sama od sebe nikada (automobili,kompjuteri itd) onda nemogu da prihvatim da ovako kompleksan svemir,koji visestruko svojom slozenoscu,nadilazi ljudske kreacije,jeste mogao da nastane sam od sebe po principu bezbrojnih slucajnosti ili nekih "sila" bez razuma koje iako nemaju razum sa kojim bi to sve osmislile i isplanirale umeju da sastavljaju takve stvari.To je meni jednostavno smesno i nemoguce.Bila su dva naucnika koja su pocetkom 80-ih izracunali matematicki kolika je verovatnoca da je svemir nastao sam od sebe.Rezultat je bio takva cifra koja govori da je to fakticki nemoguce.
Price,tipa,borba za opstanak dovodi do evolucije ja neprihvatam.Koliko sam i video na brojnim primerima nekih vrsta tzv evolucije,ta "evolucija" nije bila nista drugo do prilagodjavanje vrste.Pritom,termin prilagodjavanje tu nemoze da se koristi kao sinonim za evoluciju.Evolucija je kad od jedne vrste nastane druga,dakle ima drugaciji i gen i dnk i ostalo sto vec odredjenu vrstu cini specificnom.A i experimenti u labovima sa tzv prasupom nisu uspeli da mrdnu dalje od dobijanja aminokiselina.Zakljucak koji govori "vidis kako su vrste slicne,to znaci da su nastajale jedne od drugih" po meni nije nista jaci od ovakvog zakljucka:"Bog je stvorio sva ziva bica i stvorio ih je da zive zajedno na jednoj planeti pod istim uslovima.U cilju zivljenja npr prehrane istim zemaljskim sastojcima tela su im u mnogocemu slicna.Pogledaj samo probavni sistem kako je genijalan-prvo grizes,pa zvaces,onda gutas,varsis,razdvajas potrebno od nepotrebnog i potrebno asimilujes,a nepotrebno izbacujes.Kako je to moglo da se sklopi samo od sebe,da zna sta kada treba i kako da se radi?A to sto vrste lice,lice zato sto ih je Bog stvarao slicnima kao sto covek stvara slicne masine i gradjevine.A i moraju da budu slicne u necemu npr radi kretanja ili prehrane-moraju da imaju neke noge ili telo sposobno za gmizanje,usta,zeludac i creva za prehranu,misice koji ce to da pokrecu,mozak koji ce time da upravlja."Po kom principu bi i trebala da radi evolucija?Po principu mutacija.Zna se na sta covek nailazi kad nadje nesto sa mutacijom-na nesto defektno.Jos nije naisao na takvu mutaciju kod koje je od jedne vrste nastala druga.A i zamisli da to moze-npr jedan majmun mutirao i postao drugaciji.Opet bi se taj njegov gen (pod uslovom da je jos majmun,a ne nesto drugo i da ima isti gen,a time i sposobnost da se pari sa svojom vrstom) rastopio u genima "obicnih" majmuna.Trebalo bi da odjednom svi majmuni u istom trenutku isto mutiraju da bi se cela vrsta unapredila.Sada,da se to slucajno desi samo od sebe,neznam ko u to moze da poveruje.
Pitanje je i kako je nezivo postalo zivo.Hemija i struja?Tesko.Uzmimo npr svest i razum.Hemijski procesi su "automatizovani",sve se desava po odredjenim pravilima.Isto vazi i za struju koja uvek isto tece.A misao kao atribut zivota kod ljudi koja se radja i nestaje po pozivu volje,a i nesvesno,covek koji moze da misli o cemu hoce kad hoce,sasvim slobodno,nespada u tu automatiku.Kad bi misao i mogla da bude posledica struje i hemije,bila bi ili uvek ista misao ili par njih koje se smenjuju zavisno od uslova.Fosfor izlozis vatri i on gori.Uvek isto kod tog slucaja.Neke dve sustanse kad a se spoje sjedine ili nesjedine uvek na isti nacin.Dakle,uvek,se isto desava kod hemijskih procesa.Misli,kad bi bilo moguce da su njihov produkt bile bi uvek iste one koje odgovaraju jednom procesu jer bi svaki proces imao i svoju karakteristicnu misao.Sada,niz misli bi trebao da bude niz procesa.Ja kada mislim sad ovo ili ono ili o ovome ili onome itd radim to prilicno svojevoljno i vodim misao kuda hocu.To da se redovno potrefljuje takav niz procesa koji stvara-"simulira" razmisljanje-koliko to iskreno zvuci realno sa i bez dubljeg razmisljanja?Struja tece kao reka uvek isto,nema tu slobode dejstva.I kad se uzme njeno dejstvo na gore navedene procese,to u sustini nemenja stvari.Da ne govorimo o samosvesti-svesti o samome sebi.Kakve tu reci o svesti i misljenju kao posledicama struje i hemijskih reakcija moze da bude?Postoji takvo hemijsko jedinjenje na koje stalno deluje struja i onda tako nastaje svest o samom sebi i svojoj okolini?Zamislite takve strujo-hemijske procese koji radjaju svest i razmisljanje-da li to zvuci realno,imalo,kada se iskreno i duboko razmisli o tome?Da su strujo-hemijski procesi u mozgu posledica dejstva duha (samosvesti,razmisljanja i ostalih mentalnih funkcija)kroz telo (ovde konkretno kroz mozak)sa kojim je duh vezan i koje prozima,i naravno,jednostavno princip nekog osnovnog funkcionisanja mozga kao "ukljucenog uredjaja" koji duh koristi dok je covek u telu na zemlji,kao sto covek mora da ima ukljucen komp da bi ga koristio (grub primer)to mogu logicki lako da prihvatim,sa i bez dubljeg razmisljanja o tome,a to da je duh sa svescu i mislima posledica tih procesa,kada se i dublje zagledam u tu mogucnost na osnovu toga kako bi to i zasto trebalo da izgleda,nenalazim za realno.
Eto,ukratko receno,to je neka osnova mog zakljucka da ima Boga,a da onaj materijalisticki deo ljudi ateista koji negiraju Boga nepruzaju,po mom misljenju, nista ozbiljno sto bi njegovo postojanje negiralo.
 

Back
Top