Savet i savest

Kiss_me

Aktivan član
Poruka
1.516
Citam ovde razne ljubavne probleme i na njih hiljade saveta i varijanti, malo se zamislim nad sopstvenim zivotm, i pitam se, koliko nase mudrovanje primenjujemo kada smo recimo bar u slicnoj poziciji kao taj neko koga smo "savetovali".
Nije to samo u forumima, vec i u zivotu. Recimo, imam drugaricu sa kojom bukvalno sve delim, u smislu poverenja, i najcesce joj kazem "Znas sta, mislim da bi trebalo tako i tako, a ti vidi kako ces, sama najbolje znas kako se osecas i sta zelis."
Posebno nakon nekog licnog iskustva u kome sigurno nisam napravila najbolji izbor, mozda cak i svesno uradim nesto sto nekom ne bih savetovala, ali ja sigurno znam zasto sam tako odlucila, i kad mi se isto obije o glavu, kazem "Mislim cak da nemam ni prava da ti solim pamet."

Dakle, da ne bih samo filozofirala, pitam vas, koliko stvarno primenjujete ili bi primenili da ste u takvoj situaciji, ono sto savetujete drugima?
 
I sam sam razmisljao na ovu temu i dosao do sledeceg zakljucka - ne!
Bez nekakve lazne skromnosti reci cu da dajem dobre savete, ali, kada je u pitanju moj zivot, cesto odstupam od najbolje moguce alternative.
Zasto? Pa zato sto ono sto ja savetujem ljudima je ono sto je najbolje na duze staze, recimo za mesec, dva, godinu i sl. a ja nemam bas takve poglede na zivot. Ja zivim zivot sada i ovde, pokusavam da uzivam u ovom trenutku iako mi to na duze staze moze doneti vise bola i problema nego da sam postupio po onom sablonu koji savetujem drugima.
Pa zasto onda savetujem druge tako? Zato sto vecina zivi na sigurno, ne reskira previse i njima odgovara zadovoljstvo na duze staze... bilo bi nepravedno s moje strane da ih savetujem kao sto bih ja radio, jer bi na neki nacin izabrao za njih nacin zivota koji ja zivim.
Tako, ovo sto im predlazem je nekako objektivno, gledano je sa distance i tesko moze da podje naopako...
Toliko od mene..
 
Pa naravno, jer uvek stvar posmatrana sa strane ili sa vremenske distance izgleda drugacije nego kada to isto sami prozivljavamo.

Zato je moja parola, a to vec par puta pomenuh, NIKAD NE RECI NIKAD!
 
Jeste to je tako, i ne verujem da iko na ovom forumu postupa drgacije.

Ja sad lako govorim svima sta ciniti, ali ja sam bio u situaciji da znam sta treba ane mogu i onda se to tako otegne...
 
sto bi rekli:lako je tudjim doopetom u koprive sedati! :lol:
pa,jeste,sve izgleda jasno i jednostavno kad je problem koji te se ne tice,onda i znas kako da ga resis na pravi nacin :roll: .ja se u RL suzdrzavam od davanja saveta bliskim ljudima,jer sam subjektivna,jer to moze biti kontraproduktivno po moje odnose sa tim ljudima :? ...zato se ovde raspistoljam s pametovanjima :lol: .da,dosta toga sam "primenila" od onog sto su meni ljudi savetovali ovde povodom problema koje sam ja iznela,a koliko toga od onog sto sam ja savetovala bih primenila...hm...ne znam,u nekim situacijama nisam bila niti cu se naci,ali mnogo toga jesam,te je savet bio,onako,"iz iskustva" 8)
 
Cini mi se da kad bi neko slusao moje 'savete' ziveo bi najlepsim mogucim zivotom... E sad, kljucna rec je 'neko', jer ja racionalni savet mogu dati nekome, ali kad dodje do mene, tesko da mogu isti sprovesti u delo jer ne mogu biti objektivan i racionalan u svakoj situaciji.

Sto ce reci, u vecini slucajeva - lako tudjim qrcem gloginje mlatiti...

Mada, s' druge strane, imas i onu: Ne slusajte besplatne savete - mogu skupo da vas kostaju :roll:
 
pa yebo te...moji saveti blaga vrede...samo sto to neki ne zele da shvate...slusajte mene i nikada necete pogresiti...zivot ce vam biti uzbudljiv...zanimljiv...pun desavanja....napravicete od zivota nesto...a da bi dosli do toga...treba da zayebavate...varate...budete kvarni...takticari...takmicari...da vam ni do koga nije stalo...da pravite od partnera igracku...ili zamorcica...pa da se bavite istrazivanjem...kakve sve gadosti i podvale partner moze da izdrzi....igranka...bre...ali...nikada...bas nikada...ne treba drugove na bilo koji nacin povredjivati....drug je svetinja...sve ostalo je sviranje qrcu...
 
Ne volim da ljudima solim pamet,ali volim da dam dobar savet,da pomognem coveku,ako on zaista zeli da mu se pomogne.
Znaci,ako ozbiljno odgovorim na temu to je stvarno onako kako bih ja postupila i za sta mislim da je ispravno.
Ne volim da zezam ljude ako su stvarno u problemu.Zato i biram teme na koje cu da odgovorim.
Kad se zezam zezam se,a kad savetujem,to je iz srca. :D
 
Ako savetujes nekog do kog ti je zaista stalo, onda i savet treba da bude iskren! Ne znam da li bi se ponela za svojim savetom da sam u situaciji, recimo te drugarice, koju saVetujem, ali bih ocekivala isti takav savet od nje, posto sama ne bih nasla izlaz, a ona bi sigurno. Obicno ona druga osoba malo realnije sagledava stvari, ali to ne mora da primeni osoba kojoj se savetuje! Ipak, uvek se primeti, kad je nesto savetovano iskreno, a kad ne! Pa i kad je iskreno, taj savet moze da omane, a tome niko nije kriv!
 
Kiss_me:
Citam ovde razne ljubavne probleme i na njih hiljade saveta i varijanti, malo se zamislim nad sopstvenim zivotm, i pitam se, koliko nase mudrovanje primenjujemo kada smo recimo bar u slicnoj poziciji kao taj neko koga smo "savetovali".
Nije to samo u forumima, vec i u zivotu. Recimo, imam drugaricu sa kojom bukvalno sve delim, u smislu poverenja, i najcesce joj kazem "Znas sta, mislim da bi trebalo tako i tako, a ti vidi kako ces, sama najbolje znas kako se osecas i sta zelis."
Posebno nakon nekog licnog iskustva u kome sigurno nisam napravila najbolji izbor, mozda cak i svesno uradim nesto sto nekom ne bih savetovala, ali ja sigurno znam zasto sam tako odlucila, i kad mi se isto obije o glavu, kazem "Mislim cak da nemam ni prava da ti solim pamet."

Dakle, da ne bih samo filozofirala, pitam vas, koliko stvarno primenjujete ili bi primenili da ste u takvoj situaciji, ono sto savetujete drugima?

Zene NIKADA ne bi primenile ono sto savetuju 'njihovoj j..noj najboljoj drugarici' dok ne vide da li je to doticna primenila i da li je naj..ala.
 

Back
Top