cokoladna torta sa jagodama....

mammy

Poznat
Poruka
8.057
Moj dragi muz je pozelio cokoladnu tortu sa jagodama...ima li ko neki recept?
Ja sam razmisljala da napravim klasicne kore sa jajima, secerom, mlijekom, i samo dodam kakao, neki bijeli fil, poredam jagode, jos jednu koru i da ukrasim cokoladnom glazurom, slagom i jagodama.
Jel' pametno to?
Ili imate bolji prijedlog?
 
Evo jedne lepe torte od jagoda

TORTA OD PIŠKOTA ( JAGODE )

4 kutije piškota
3 pudinga od jagode
2 litre gustog soka od jagode
1 margarin
3 jajeta
10 kašika šećera
4 šlaga
200 gr. čokolade

Puding skuvati u 1 litri soka + 2 kašike šećera
Jaja + 8 kašika šećera skuvati na pari
Margarin dobro umutiti
Kada se filovi ohlade spojiti ih


Slaganje:

- piškote umakati u sok i slagati na tacnu
- čokoladu otopiti i polovinu preliti preko prvog reda piškota
- 1/2 fila
- 1 umućen šlag
Sve ponoviti i odgore staviti tri umućena šlaga
 
Kora: umutiti 10 belanaca sa 20 kasika secera i 1 kasikom sirceta. Susiti na 150° oko 1h.
I fil: Uspinovati 400 gr. secera sa vodom. Dodati 250 gr. jagoda i prokuvati. U to sipati 2 razmucena pudinga od jagode(razmutiti sa 50 gr. vode). Ostaviti da se ohladi.
II fil: 1/2 l mleka, 10 kasika secera, 10 zumanaca, 3 kasike brasna. Kuvati krem, kad se ohladi, dodati 1 umucen margarin.
III fil: 100gr. mlecne cokolade rastopiti sa kasikom maragarina i namazati preko zutog fila.
Odozgo staviti 2 slaga.

Meni susenje kore nikad ne podje za rukom, zato ili stavim piskote natopljene u mleko, ili napravim obicnu, belu koru, takodje natopljenu s mlekom i onda redjam slojeve preko.
 
Aphroditi:
Kora: umutiti 10 belanaca sa 20 kasika secera i 1 kasikom sirceta. Susiti na 150° oko 1h.
I fil: Uspinovati 400 gr. secera sa vodom. Dodati 250 gr. jagoda i prokuvati. U to sipati 2 razmucena pudinga od jagode(razmutiti sa 50 gr. vode). Ostaviti da se ohladi.
II fil: 1/2 l mleka, 10 kasika secera, 10 zumanaca, 3 kasike brasna. Kuvati krem, kad se ohladi, dodati 1 umucen margarin.
III fil: 100gr. mlecne cokolade rastopiti sa kasikom maragarina i namazati preko zutog fila.
Odozgo staviti 2 slaga.

Meni susenje kore nikad ne podje za rukom, zato ili stavim piskote natopljene u mleko, ili napravim obicnu, belu koru, takodje natopljenu s mlekom i onda redjam slojeve preko.
Ovo i ja pravim! :).
Torta je stvarno lepa...
Po receptu koji koristim ide nešto više jagoda (1/2kg) i za fil II se umesto brašna koristi skrob ili puding od vanile.
A što se tiče kora od belanaca, samo se malo treba izveštiti sa njima i bude super! Zapravo, nema jednostavnije kore za tortu!
Belanca treba najpre dobro umutiti zatim dodavati kašiku po kašijku šećera (najbolje u prahu) i sve mutiti još neko vreme (dok ne dosadi pa još malo :wink: ) i na kraju dodati kašiku limunovog soka ili sirćeta pa još malo mutiti.
Pleh treba dobro podmazati i posuti brašnom, ali je još bolja varijanta tepsija obložena papirom za pečenje.
Ono što je važno (važi za svaku koru za tortu - za ovu posebno) to je da rerna obavezno bude zagrejana (ovde je dovoljno 150C, pa posle minut-dva smanjiti na oko 120-130C što sve zavisi i od rerne).
Peče se najmanje sat vremena, ali je to niska temperatura na kojoj kora ne može da izgori, te je slobodno pecite i duže.
A da... Pošto moj bratić voli pomorandže, probali smo varijantu i sa njima umesto jagoda - isto je lepo. :wink:
 
Torta je stvarno lepa...
Po receptu koji koristim ide nešto više jagoda (1/2kg) i za fil II se umesto brašna koristi skrob ili puding od vanile.
A što se tiče kora od belanaca, samo se malo treba izveštiti sa njima i bude super! Zapravo, nema jednostavnije kore za tortu!
Belanca treba najpre dobro umutiti zatim dodavati kašiku po kašijku šećera (najbolje u prahu) i sve mutiti još neko vreme (dok ne dosadi pa još malo :wink: ) i na kraju dodati kašiku limunovog soka ili sirćeta pa još malo mutiti.
Pleh treba dobro podmazati i posuti brašnom, ali je još bolja varijanta tepsija obložena papirom za pečenje.
Ono što je važno (važi za svaku koru za tortu - za ovu posebno) to je da rerna obavezno bude zagrejana (ovde je dovoljno 150C, pa posle minut-dva smanjiti na oko 120-130C što sve zavisi i od rerne).
Peče se najmanje sat vremena, ali je to niska temperatura na kojoj kora ne može da izgori, te je slobodno pecite i duže.
A da... Pošto moj bratić voli pomorandže, probali smo varijantu i sa njima umesto jagoda - isto je lepo. :wink:


Super! Dobar savet,....ovo za sušenje kore. Hvala! :D Sad bar znam koju ću tortu praviti za dečji rođendan. I to prvi put sa originalnim korama. :lol:
 
Ja sam je pravila i klinci obično vole takvu vrstu poslastica (sa puno fila i malo testa).
A pošto se belanca ne razlivaju te ih lako formiraš kako želiš, možeš da na papiru kojim oblažeš pleh nacrtaš oblik koji hoćeš (ono što mi pada na pamet kao jednostavnija varijanta ako te mrzi da se puno bakćeš je polumesec - izgleda lepo, naročito ako mu ubaciš i "nos", a gotovu tortu obojiš tako da napraviš i "kapu" - koristila sam štos, ako nađem sliku postaviću je :wink: ) i kad sve završiš gore premažeš obojenim šlagom. Nacrtaš oko (može i da "spava"), usta, "tufne" na kapici i bude super!
Imaš nešto oko toga na temi "rođendanske torte" - da se ne ponavljam).
Pozdrav!
 

Back
Top