Peter Handke za Srbiju

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Извештај заобилазног сведока у процесу против Слободана Милошевића.

Што се мене тиче, било је још недавно довољно извођење, и то не прво, мог „Подземног блуза“ па да се критичар из рубрике „Путовања“ „Зидојче Цајтунга“ обруши из подземна ведра неба и на комад и на његовог писца, како је овај „именовањем резанаца друге жуте боје“ на београдској зеленој пијаци (октобра 1995, Дејтонски мир) бранио „масовног убицу Милошевића“ и као аутор „изгубио свој интегритет“.

У посету затвору у Шевенингену био сам спреман да одем без оклевања. Истина, тамо нисам баш отишао као могући сведок – мада ни то нисам искључивао. Исто тако нисам био радознао да упознам непознатог „пријатеља“ и нисам желео да сазнам ишта од њега, бар не оно што се процеса тиче.

Уколико је надлежност једне институције обухватнија и разноликија, уколико је таква да превазилази границе, ако је надлокална, „интернационална“, утолико се она показује удаљенијом од друштва, од сваког друштва, утолико је подложнија властитим правилима и ритуалима, као квазидржавна сила изван држава, чак и без њиховог начела провере власти (коју ко проверава?, која је коме одговорна?) то је свет, нови свет, на пример у лику Међународног казненог трибунала за Југославију. Је ли то свет? Ново Велико светско позориште?

Желим тројици Часних Судија у Сали 1 једино да своје апотеозе које ће им крунисати правни живот потраже негде другде, један у подножју Модре планине на Јамајци, други код капије храма Небеског мира у Јужној Кореји, а трећи код куће међу путујућим пламичцима својих шкотских мочвара.

Тужитељима постављеним милошћу НАТО – желим вечито амбулантно тужакање по свету – али бесплатно, а пре свега не као део суда.

Мислио сам на новинарку „Либерасиона“ која је моју причу „Око Великог Трибунала“ – у којој сам се жалио на демагогију њених, и не само њених новина – одбила као непрофесионалну, јер сам у њој поменуо шафране из Шевенингена, један детаљ какав се почетнику у новонарским школама одмах истерује из главе.

Ипак сам на крају од Слободана Милошевића добио одговор шта бих као евентуални сведок уопште могао да кажем, и да ли је моје углавном ограничено непосредно сведочење као очевица – рецимо о жутим падобранчићима са хиљаду НАТО-вих касетних бомбица усред миријада жутих, плавих шафрана (гле опет!) на планини познатој по зимским спортовима на граници према Косову – уопште има смисла.

Ипак нешто ме тера да овде, далеко од Трибунала, на овој хартији о нечему сведочим. Уколико бескорисније, утолико боље. Уколико има мање очигледне или непосредне везе са одбраном или оптужбом, утолико је већа моја потреба да то учиним.

Да сведочим, не, боље рећи да забележим, прво за самог себе, тера ме и оно што сам видео у зиму пре две године, почетком 2003., у околини Сребренице. И овде ми одговара ако се можда ово или оно што сам већ забележио понови у варијантама. Већ више пута током година сам се, осим с избеглицама и протераним (углавном из Сарајева) налазио и са неколико домаћих, источнобосанских Срба.

Сваки пут када сам протеклих неколико година путовао, шетао, тумарао кроз Србију, све ме је више нешто вукло из Београда према унутрашњости, у провинцијске градове где у, по правилу, једином хотелу на свим спратовима – сем можда једног за неколико путника – станују ратне избеглице, Срби из Босне, из Хрватске и са Косова.

Петер Хандке, пријатељ Србије
 
Veoma poštujem velikane pera Petera Handkea i Harolda Pintera. Nikad im neću zaboraviti ono što su učinili za Srbe tokom NATO agresije i nakon toga. Puno izuzetno značajnih i svetski priznatih ljudi se bori protiv Haškog tribunala - mislim na ovaj ad hok tribunal za bivšu Jugoslaviju, ali jako malo tih glasova dolazi do nas, jer je ovde totalna blokada medija!!!
 
Dug je tekst za citanje. Sretao sam ljudi u Evropi kao Handke. Iskreno su se interesovali za stetu, poginule, mnogi su slali pomoc. Ne znate da su Austrijanci dobrim delom bili protiv bombardovanja 1999. ne svi, naravno.
 
Strela:
Veoma poštujem velikane pera Petera Handkea i Harolda Pintera. Nikad im neću zaboraviti ono što su učinili za Srbe tokom NATO agresije i nakon toga. Puno izuzetno značajnih i svetski priznatih ljudi se bori protiv Haškog tribunala - mislim na ovaj ad hok tribunal za bivšu Jugoslaviju, ali jako malo tih glasova dolazi do nas, jer je ovde totalna blokada medija!!!

Тако је Стрела, али ту смо ми да им помрсимо конце 8)
 
Peter Handke: Svetu fali pokret otpora

Tatjana Nježić | 25. 05. 2015. - 18:08h | Foto: M. Ilić | Komentara: 0
Peter Handke, austrijski književnik svetskog renomea, za sebe tvrdi da je - apolitičan.


Trenutno me okupira branje pečuraka
Razgovor sa slavnim piscem rađen je po završetku svečanosti u Skupštini Beograda neposredno nakon što mu je uručena Povelja počasnog građanina Beograda. Zahvaljujući susretljivosti gradskog sekretara za kulturu Vladana Vukosavljevića i pisca Žarka Radakovića, Handke je srdačno prihvatio razgovor za „Blic“.

Kako se sada osećate u Beogradu?


- Potreban mi je zubar (smeh). Stvarno... ali pustimo to. Zaista sam veoma zahvalan što sam uopšte ovde.

Na svečanosti ste rekli da je Beograd grad svetlosti...

- Rekao sam da je grad svetlosti ne samo spolja nego - iznutra! A bio je to i kad su ga nazivali mračnim mestom Balkana.

Kako sada razmišljate o svom eseju iz devedesetih „Pravda za Srbiju“ i svemu što vam se potom dogodilo, uključujući i osudu nekih ili mnogih intelektualaca Zapada?

- Radujem se!

Kako gledate na to što ste smatrani Miloševićevim čovekom?

- Posetio sam ga u zatvoru. Posetio bih i druge. Poseti bih i Klintona. Ali on, nažalost, nije u zatvoru.

Vaše viđenje odnosa politike i književnosti?

- Napoleon je rekao da je politika sudbina. Ali ja hoću drugačiju sudbinu. Ja sam antipolitičan. Naročito kad sagledamo šta su u suštini političari, pogotovo danas.

Šta su?

- Treba da dođu drugi, drugačiji političari. Živim u Francuskoj. Ta demokratija je diktatura. Tvrda diktatura. To se vidi i u drugim zemljama.

Neki evropski intelektualci smatraju da su korporativni kapitalizam i neoliberalizam doneli diktaturu?
- Slažem se.

U „Vožnji čunom...“ napisali ste da je „mešavina mita i istorije: bolest koja ubija“...

- To kaže jedan od likova. To je, dakle, jedna istina, odnosno jedno viđenje. A ne postoji samo jedna istina, odnosno samo jedno viđenje. Novinari uvek žele jednu istinu, ali pisac ne poznaje samo jednu istinu, drugačije sagledava stvari. Ja sam antipolitičar i antižurnalista.

Saradnja sa Vendersom

Handke je sarađivao sa rediteljem Vimom Vendersom na kultnom filmu „Nebo nad Berlinom“, ovenčanom kanskom nagradom...

- Poznajem Vendersa više od 50 godina. Prijatelji smo. To nije bila klasična saradnja. Ja sam mu slao tekstove poštom, a on je od njih sklapao scenario i stvarao film - kaže o tome austrijski pisac.

Vaš komentar na aktuelni trenutak u Evropi?

- Jedina moć političara je da vode ratove. Umesto da doprinose napretku, oni rade potpuno suprotno. Otvaraju žarišta i onda manipulišu rovitim, napetim situacijama.

Živimo li, kako neki analitičari smatraju, u vreme neofašizma?

- Fašizam, kakvim ga u istoriji znamo, može da se savlada. U to vreme fašizma postojali su ozbiljni pokreti otpora. A danas ne postoji nikakav pokret otpora.

Šta je sada predmet vašeg interesovanja?

- Branje i skupljanje pečuraka.
 
Колико се сећам, теме о Хандкеу су, једно време, бивале систематски закључаване... драго ми је што је ова преживела, и упечатљиво заокружена - Хандкеом као почасним грађанином Србије. :D
 

Back
Top