Emocije - slow poison...

Incognito

Poznat
Poruka
8.226
Elem, evo nesto diskutujem sa jednom osobom pa shvatismo da su ustvari emocije nesto sto, ma koliko zadovoljstva umelo da pruzi, polako ubija coveka.

Opste je poznato da mozemo da se seksamo sa svakom osobom (dobro, skoro svakom), da mozemo da se druzimo isto tako, al' nesto sve to pada u vodu kad dodje do ljubavi - emocije imaju neki svoj put i nece uvek da se upale, pa sve i da sretnete nesto sto zamisljate kao savrsenom osobom.

Ja kad se setim svog 'neemotivnog' zivota, tj. perioda kad nisam dozvoljavao da se ikakve iole 'razornije' emocije stvore - zivot mi je bio komletniji ma koliko paradoksalno zvucao. Umeo sam tacno da odvojim vremena za posao, za druzenje, itd. Nije mi cak ni manjkalo seksa u zivotu - uostalom strast je daleko bolji katalizator 'dobrog' seksa nego mlake ljubavne emocije... I onda se zapitam sto mi je to trebalo? Zasto sam uopste dozvolio da meni prorade emocije prema nekoj drugoj osobi kad sam godinama odolevao tome?

A od tog dana kad su 'izmilele', zivot mi je poprilicno haotican. Ono, dodje mu kao konzerva s' crvima - kad je jednom otvoris vise ne mozes da je zatvoris i potrpas sve crve unutra... I tako, preko noci od racionalne i odmerene osobe postadoh emotivna i haoticna licnost u stalnom pursuitu da nadjem osobu koju cu voleti - a to ne polazi bas za rukom jer ne mogu sebi narediti koga cu voleti :?

Dakle, da li ste zazalili zato sto ste nekada dozvolili da emocije prevladaju vama, da li one deluju na vas kao narkotik (ne mozete bez njih vise, a nikada nisu dovoljne), itd...

P.S. Pod emocijama podrazumevam one koje se ticu ljubavi.
 
U iskusenju sam da napisem onu frazu iz skolskih spomenara - prvi uzdah ljubavi, posljednji je uzdah mudrosti... :roll:
Nebrojeno puta sam se zapitala zasto mi je sve to trebalo, ali opet, istinski sam srecna samo kada sam u ljubavi s nekim...
 
Pa to je i fazon... Ja sam pre nego sto sam, ajd da tako kazem, postao emotivno bice, bio savrseno srecan bez svega toga. Stvarno mi je zivot bio ispunjen i nisam mogao da se pozalim na nista...

Sad... ako nema ljubavi - nista drugo ne funkcionise kako treba...

Da, divan je taj osecaj srece kad je covek u ljubavi... ali praznina koja postoji dok nije je mnogo gadnija nego ista drugo :?
 
nikad nisam zazalila...iako mi se desilo da se nadjem u potpunom haosu koji nekom sa strane verovatno izgleda kao potpuno ludilo i samoubilacko ponasanje..
a znas sto..jer mi nije prioritet u zivotu red, harmonija, racionalnost...da znas kud ides i zasto...da ti je sve lepo isplanirano, da uvek znas ko si...da imas drustveno prihvatljiv razlog...

meni se uvek cinilo da je iza zelje za harmonicnim i mirnim zivotom ber preteranih potresa samo strah od zivota...mozda nisam u pravu, nemam pojma...
ne treba se bojati gde ce emocije da te odvedu...to je sve samo ne staticno stanje...pojma nemas kakav ces da izadjes iz toga i sta ce u tvom zivotu da se promeni...
meni se to svidja...osecaj da nemam pojma kud idem...to mi daje slobodu da probam da shvatim ko sam u stvari bez iluzija i bez trpanja sebe u fijoke gde se tacno zna gde je cemu mesto...
u tom smslu emocije su destruktivne...ali provali sta unistavas...samo dato stanje...ne mora da znaci da je to dato stanje dobro...
 
Rekoh ja da pod emocijama u ovom tekstu podrazumevam ljubav. Jer emocija imas jako puno - strah, strepnja, potistenost, mrznja, bes, prezir... Sve su to emocije, al' njih sam imao i ranije manje vise, problem je sa onim mlakim koje mi struje vec par godina kroz vaskularni sistem...
Glede strasti - pa i strast je emocija. S' tim sto to ne mora da bude izvedeno iz ljubavi... Strast moze postojati iz libida, kao sto vec navede, iz mozda interesovanja prema nekoj drugoj osobi, iz totalno licnih hedonistickih potreba...
Glede ega - ziveo ego! To mi bar nije popustilo ni u najgorim trenutcima emotivne potistenosti...

Voli sebe da bi voleo druge...
 
anakin:
a znas sto..jer mi nije prioritet u zivotu red, harmonija, racionalnost...da znas kud ides i zasto...da ti je sve lepo isplanirano, da uvek znas ko si...da imas drustveno prihvatljiv razlog...

meni se uvek cinilo da je iza zelje za harmonicnim i mirnim zivotom ber preteranih potresa samo strah od zivota...mozda nisam u pravu, nemam pojma...
ne treba se bojati gde ce emocije da te odvedu...to je sve samo ne staticno stanje...pojma nemas kakav ces da izadjes iz toga i sta ce u tvom zivotu da se promeni...

Takooo jeeee! :)
2+2=5 :D
 
Incognito:
problem je sa onim mlakim koje mi struje vec par godina kroz vaskularni sistem..
pokusavam da razumem...mlake emocije?
kako se to ispoljava..koji su simtomi...ili su u pitanju emocije koje tek treba da se razbuktaju..pitanje vremena, osobe, trenutka..nemam pojma..kod mene ima samo jakih emocija..koje ponekad pokusavam da potisnem..ili slabije ispoljim..ili naprave pozar...ovo poslednje se uglavnom pokazalo kao najbolje..
 
Uh. Osecam se prilicno slicno.

S tim sto sam ja imala "emotivnu fazu", pa sam jedan jako dug period vremena imala "neemotivnu fazu" i sad su me te emocije ponovo uhvatile. Kontam da postoji nesto sto je na nesvesnom nivou okidac za ispoljavanje nase emocionalne strane, za svakog drugaciji...

Ne mogu da se opredelim sta je bolje po mene, mada ne vidim ni svrhu-takve stvari jednostavno ne mogu da iskontrolisem...
Iako u biti smatram da je rezon anakin o.k. milion puta se zapitam sta mi je trebalo da opet ulazim u neke emotivne veze i remetim svoj unutrasnji mir i harmoniju(bas taj termin sam koristila da objasnim ljudima svoj izbor i osecaj) i zakljucujem da ja verovatno nisam dovoljno hrabra...

Dosta dugo sam bila sama jer mi je to savrseno odgovaralo, osecala sam da sam u harmoniji sama sa sobom, da kontrolisem sopstveni zivot, da sam dovoljna sama sebi, nista nije moglo da me poremeti...sve su to osecaji koji su mi prijali. A onda sam u jednom trenutku, metaforicno receno, osetila da zapravo nisam "ziva", da vegetiram. Pokrenula se u meni zelja za ljubavlju, nemam pojma sta je izazvalo i sad sam tako yebeno rastrzana i ne postoji nacin da sebe racionalnim razmisljanjem nekako sredim.Amplitude ogromne i nepredvidive, rezultat neizvestan... Plus jos sto, kao sto ti rece, "emocije imaju neki svoj put i nece uvek da se upale onako kako bih ja volela"...pa i kada sam srela nekog ko se uklapa u moju sliku savrsene osobe. To mi tek tesko pada.

A na kraju...kada razmislim...verujem da emocija ne moze da dodje sama po sebi, da je put do nje cesto tezak...ali da ce krajni ishod svega ipak biti ljubav koja je nemerljiva vrednost u odnosu na sve sto smo tragajuci za njom dali. Za svoje snove vredi se pomuciti...

P.S. Pozdravljam vas i nadam se da se nisam previse rasplinula.
 
emotivne faze :( ono kad imam pms, pa mi svi idu na p.z. uhhh..ili kad dobijem neodoljivu zelju da pobijem neke ljude koji mi idu..opet na p.z. zbog svojih mozdanih ogranicenja..ili kad iz cista mira pocnem da placem k'o *****..ok nije iz cista mira..skupilo se..ehhh te emocije..necu vise o njima..idem da piskim..
 
Ja ljubav dozivljavam kao mlaku emociju. Ne u fazonu da je manja od ostalih ili nije (stavise, mislim da je najjaca emocija po intenzitetu jer je u stanju da te natera na sve i svasta, a i da probudi sve ostale emocije), vec zato sto je mlako po nekom metaforicnom znacenju prijatno, nezno, suptilno... Jednom recju raj na zemlji... S' druge strane su vatrene emocije koje su obicno opasne - bes, strah, strast, pozuda, ljubomora... Naravno, ne moraju biti opasne, mogu biti i komplementarne sa ljubavi bez problema (lepo ja jednom rekoh - you need to know how to hate in order to know what love is...).
E sad, kao sto gore poredih sa konzervom crva, mada je mozda bolje poredjenje sa pandorinom kutijom, kad se jednom takve emocije probude, posle toga jednostavno covek ne moze bez njih. To je i cela poenta ovog topic-a. Te emocije su kao droga - kad ih jednom probas vise ne mozes da ih ostavis, i zivis da ih ponovo 'probas'... Bar je to bio zakljucak izmedju mene i ortakinje sa kojom smo raspravljali o tome, pa rekosmo da vidimo sta forumasi misle na tu temu.
I dodatno pitanje je da li je neko zazalio zato sto je otvorio tu pandorinu kutiju, koliko je to uticalo na zivot doticne osobe itd.

Sto se mene tice, kad je jednom otvorih pre koju godinu, zivot mi se okrenuo naopacke i to literalno... Moja bolesna poslovna ambicioznost je postala nesto skroz nevazno, moj hedonizam vise ne moze da se zadovolji sitnim uzitcima, cak ni stvari koje su mi nekada predstavljale osobito zadovoljstvo vise nisu bile tako vazne, a moje misli su posvecene doticnim emocijama vise nego bilo cemu... A sve to ili proizvodi frustraciju, ili mi zagorcava zivot na poslovnom nivou, ili... sve u svemu ne utice dobro na mene.

Ok, slazem se s' anakin - ne volim ni ja previse reda ali i totalna haoticnost nije bas najzdravija stvar.
 
S_K_V_O:
Dosta dugo sam bila sama jer mi je to savrseno odgovaralo, osecala sam da sam u harmoniji sama sa sobom, da kontrolisem sopstveni zivot, da sam dovoljna sama sebi, nista nije moglo da me poremeti...sve su to osecaji koji su mi prijali. A onda sam u jednom trenutku, metaforicno receno, osetila da zapravo nisam "ziva", da vegetiram. Pokrenula se u meni zelja za ljubavlju, nemam pojma sta je izazvalo i sad sam tako yebeno rastrzana i ne postoji nacin da sebe racionalnim razmisljanjem nekako sredim.Amplitude ogromne i nepredvidive, rezultat neizvestan... Plus jos sto, kao sto ti rece, "emocije imaju neki svoj put i nece uvek da se upale onako kako bih ja volela"...pa i kada sam srela nekog ko se uklapa u moju sliku savrsene osobe. To mi tek tesko pada.

Evo, ti to objasni bolje i od mene... I ja sam od kako znam za sebe bio dovoljan sam sebi, ulazio u veze i vezice striktno zbog seksa... I onda odjednom pre par godina - 'boom' - nista vise nije kao pre... Naravno, tome je prethodilo to sto sam ustvari i shvatio da zivotarim a ne zivim, i mozda mi je to i dozvolilo da se otvorim prema nekome i gomilane emocije ispustim kroz ventil... A ja nisam navikao na takvo stanje svoje svesti pa samog sebe ne mogu da prepoznam - mislim yebeno gadan osecaj kad sam sebi postanes nepredvidiv... Sto je najgore - ok, bilo sto je bilo, proslo, etc. - ali kako se vratiti u normalnu i opet gurnuti doticne emocije u zapecak, a ne potajno zudeti za njima i biti u stalnoj potrazi za njima?
 
Incognito:
S_K_V_O:
Dosta dugo sam bila sama jer mi je to savrseno odgovaralo, osecala sam da sam u harmoniji sama sa sobom, da kontrolisem sopstveni zivot, da sam dovoljna sama sebi, nista nije moglo da me poremeti...sve su to osecaji koji su mi prijali. A onda sam u jednom trenutku, metaforicno receno, osetila da zapravo nisam "ziva", da vegetiram. Pokrenula se u meni zelja za ljubavlju, nemam pojma sta je izazvalo i sad sam tako yebeno rastrzana i ne postoji nacin da sebe racionalnim razmisljanjem nekako sredim.Amplitude ogromne i nepredvidive, rezultat neizvestan... Plus jos sto, kao sto ti rece, "emocije imaju neki svoj put i nece uvek da se upale onako kako bih ja volela"...pa i kada sam srela nekog ko se uklapa u moju sliku savrsene osobe. To mi tek tesko pada.

Evo, ti to objasni bolje i od mene... I ja sam od kako znam za sebe bio dovoljan sam sebi, ulazio u veze i vezice striktno zbog seksa... I onda odjednom pre par godina - 'boom' - nista vise nije kao pre... Naravno, tome je prethodilo to sto sam ustvari i shvatio da zivotarim a ne zivim, i mozda mi je to i dozvolilo da se otvorim prema nekome i gomilane emocije ispustim kroz ventil... A ja nisam navikao na takvo stanje svoje svesti pa samog sebe ne mogu da prepoznam - mislim yebeno gadan osecaj kad sam sebi postanes nepredvidiv... Sto je najgore - ok, bilo sto je bilo, proslo, etc. - ali kako se vratiti u normalnu i opet gurnuti doticne emocije u zapecak, a ne potajno zudeti za njima i biti u stalnoj potrazi za njima?


Ja tebe ništa ne razumem:

ako gurneš emocije - tad si u normali?
spopadaju te emocije - tvoje? tuđe?
a u potrazi si za emocijama - svojim? tuđim?

ili si u potrazi za tuđim emocijama - kako bi negovao svoje ili gajiš emocije - kako bi negovao tuđe ili ... nije teško ... gajiš ih i tražiš ih :D
 
Nekada nisam znao za emociju zvanu 'ljubav' i sasvim sam normalno i fino ziveo, nista mi nije falilo ni manjkalo...
A onda sam saznao za tu emociju sticajem okolnosti... E onda mi se svet okrenuo za 180°...
A onda je to puklo, kao sto i svaka prava ljubav po pravilu zavrsi...
Ali ja sam se vec inficirao doticnom emocijom, tacnije postao zavistan od zelje za osecanjem iste, i bez iste normalno ne funkcionisem.
E sad, kako unistiti tu klicu - zaboraviti da moji nukleusi mogu da proizvedu istu, te se vratiti na normalu kad nisam znao da takva emocija postoji i kad sam mislio da je to samo vesta izmisljotina bolesnih romantika...
Posto ocito covek ne moze da bira prema kome ce se pojaviti ta emocija, pa tako ni ja, a zbog zarazenosti istom, tj. zeljom za osecajem iste again, srlja u sve i svasta, sto mu remeti redovan zivotni tok...
 
jel' toliko tesko provaliti da coveku fali ljubavi...tragicna kolicina..sta sad tu ima da se filosofira..samo nije znao kako to da prenese, jer inace su muski vaspitavani tako da budu opasni i jaki..nema za njih emocija..jos da place..ma pic.ka..i sto cuda..i sad..organizam trazi..zeli da prima..i da daje..
yebene greske u kucanju
 

Back
Top