Sadomazohizam, bolest ili ne?

Kamael

Buduća legenda
Poruka
40.833
Usled kritika od strane feminiskinja, naglašeno je da se ova ponašanja ne povezuju sa odgovorom ili anticipacijom fizičke, seksualne ili psihološke zloupotrebe i da se ne javljaju jedino kada je osoba depresivna. Naime, ovaj poremećaj je izostavljen iz klasifikacionog sistema poremećaja jer je grupa feministkinja smatrala da će zlostavljanja u porodici moći da se tumače tako što će žene biti okrivljivane za čin zlostavljanja. Ta grupa je smatrala da je sama definicija poremećaja nedovoljno neutralna.


http://www.navidiku.rs/magazin/wp-content/themes/navidiku-magazin/scripts/********.php?src=http://www.navidiku.rs/magazin/wp-content/uploads/2009/08/sadomazo.jpg2.jpg&h=200&w=350&zc=1&q=100


Smatrate li sve ljude koji se upuštaju u BDSM bolesnicima i teško devijantnim ljudima, ili mislite da je i to normalno, samo drugačije od onoga što praktikuje većina?
 
A sta mislis sta kaze psihologija? Mislim, tako reci nezvanicno, trn..... ako mislis.
Javnost je prihvatila apel feministkinja da se sadomazohizam izbaci iz kategorije devijantnog ponasanja.
Tako je svi se bore za svoja prava
Dutch Court Says Pedophilia Advocacy Group Martijn Can Continue

According to Uittenborgaard, pedophilia is not only about sex. He is, in fact, against penetration when it comes to small children, but he thinks that those above 12 years old are wise enough to decide whether they want to have intercourse with an adult. But child psychologist Sanderijn van der Doef disagrees. She admits children are aware of their sexuality at an early age, but “they can’t understand the consequences of their decisions, including those related to their sexuality.
http://www.thedailybeast.com/articl...ilia-advocacy-group-martijn-can-continue.html
Kako pomoci bolesnima?
 
Usled kritika od strane feminiskinja, naglašeno je da se ova ponašanja ne povezuju sa odgovorom ili anticipacijom fizičke, seksualne ili psihološke zloupotrebe i da se ne javljaju jedino kada je osoba depresivna. Naime, ovaj poremećaj je izostavljen iz klasifikacionog sistema poremećaja jer je grupa feministkinja smatrala da će zlostavljanja u porodici moći da se tumače tako što će žene biti okrivljivane za čin zlostavljanja. Ta grupa je smatrala da je sama definicija poremećaja nedovoljno neutralna.


http://www.navidiku.rs/magazin/wp-content/themes/navidiku-magazin/scripts/********.php?src=http://www.navidiku.rs/magazin/wp-content/uploads/2009/08/sadomazo.jpg2.jpg&h=200&w=350&zc=1&q=100


Smatrate li sve ljude koji se upuštaju u BDSM bolesnicima i teško devijantnim ljudima, ili mislite da je i to normalno, samo drugačije od onoga što praktikuje većina?

Takav poremecaj - sadisticki poremecaj, mazohisticki poremecaj, sadomazohisticki poremecaj LICNOSTI u medjunarodnoj klasifikaciji NE POSTOJI. Postoji u okvriru poremecaja seksualnosti, ali to je potpuno druga prica. Razlozi su brojni, a jedan od njih je verovatno ovaj koji si i sam naveo.:) Drugi razlozi su sto su etiologija i patogeneza nejasne. Fizioloski korelati nisu nadjeni, a psihodinamska i kogntivno-bihejvioralna terapija daju, ali prilicno neutemeljena objasnjenja, od samoporazavajuceg obrasca ponasanja, do erotizacija bolnih drazi iz detinjstva. Kada je mazohisticki karakter u pitanju verovatno je prisutan jak superego (moralna norme i nacela, savest) koji su kod ovih osoba izrazeni te kroz kaznjavanje dozivljavaju glorifikaciju. Zatim mehanizmi odbrane, projektivna identifikacija, te kroz identifikaciju sa agresorom dozivljavaju zadovoljstvo. Prilicno pausalna objasnjenja. Dalje, ne postoji adekvatan nacin lecenja. Farmakoterapija, verovatno nije nikakav izbor, psihoanaliza jeste, i bihejvioralna terapija, samo jako je tesko promeniti okidac seksualnog uzbudjenja, mislim da nijedna psihoterapija nije toliko uznapredovala. A savremena psihijatrija se drzi toga da bi nesto bilo klasifikovano kao poremecaj, neophodno je da remeti sopstven ili tudji uobicajen zivotni tok (kao sto npr. opsesivno-kompulsivni, depresija, anksioznost radi) sto se ovog tice, pitanje je da li je tako. Seksualno ponasanje je u velikoj meri povezano i sa opstom energijom (libidom) i sa vaspitanjem i sa traumama i detinjstvom i na kraju krajeva sa partnerom. Mislim da su ovo dovoljni razlozi zasto ne bi trebalo da bude u sistemu klasifikacije.:) A sto se lecenja tice, mnogi ljudi to i ne prepoznaju kao problem, ako neko prepoznaje verovatno ga se stidi, a najgore od svega sto iako neko zeli pomoc pitanje je koliko adekvatnu pomoc moze da dobije jer psihoterapija usko usmerena za to- ne postoji. Meni je mazohisticko ponasanje zanimljiviji fenomen za razmisljanje. Sadisticki se nekako moze i objasniti agresivnim impulsima i zelji za kontrolom. A sta cemo sa onima koji vole da menjaju uloge? :) Eh...I da, dodala bih Lakanovu spekulaciju o mazohistima, gde ih opisuje kao ljude koje zapravo previse vole da kontrolisu (vole da budu ponizeni, ali bas onako kako oni isplaniraju, "muci me, ja cu da ti kazem kako") :D
 
Poslednja izmena:
Psihodinamska i kogntivno-bihejvioralna terapija daju, ali prilicno neutemeljena objasnjenja, od samoporazavajuceg obrasca ponasanja, do erotizacija bolnih drazi iz detinjstva. Kada je mazohisticki karakter u pitanju verovatno je prisutan jak superego (moralna norme i nacela, savest) koji su kod ovih osoba izrazeni te kroz kaznjavanje dozivljavaju glorifikaciju. Zatim mehanizmi odbrane, projektivna identifikacija, te kroz identifikaciju sa agresorom dozivljavaju zadovoljstvo. Prilicno pausalna objasnjenja.

Po meni ovakva objasnjenja nisu pausalna. Kako primecujem po odgovorima ovde ima mnogo feminista koji umesto da pisu o temi poput recimo tebe bave se provokacijama jer mozda i oni uzivaju u samoponizenju...... nebitno, spamere treba ignorisati a u vezi teme zanimljivo je to da neko stanje proglaseno od ranije kao bolest sada odjednom nije jer su neke femini navele da se da ce zlostavljanja u porodici moci da se tumace tako sto ce zene biti okrivljivane za cin zlostavljanja.

Hajde da budemo objektivni. Po ovome, iz straha da se nasilje u porodici ne pripise zenama izdejstvovano je da se bolest pocne tretirati kao da nije bolest. Zar nije trebalo apelovati na recimo zakon i ispitati ako dodje do nasilja ko je uzrok tome zena ili muskarac svejedno pa da isti/ista odgovara, vec iz straha da se neko nasilje pripise zenama proglasise bolest za normalno ponasanje???
 
Po meni ovakva objasnjenja nisu pausalna. Kako primecujem po odgovorima ovde ima mnogo feminista koji umesto da pisu o temi poput recimo tebe bave se provokacijama jer mozda i oni uzivaju u samoponizenju...... nebitno, spamere treba ignorisati a u vezi teme zanimljivo je to da neko stanje proglaseno od ranije kao bolest sada odjednom nije jer su neke femini navele da se da ce zlostavljanja u porodici moci da se tumace tako sto ce zene biti okrivljivane za cin zlostavljanja.

Hajde da budemo objektivni. Po ovome, iz straha da se nasilje u porodici ne pripise zenama izdejstvovano je da se bolest pocne tretirati kao da nije bolest. Zar nije trebalo apelovati na recimo zakon i ispitati ako dodje do nasilja ko je uzrok tome zena ili muskarac svejedno pa da isti/ista odgovara, vec iz straha da se neko nasilje pripise zenama proglasise bolest za normalno ponasanje???

Ja ne znam da je bilo u DSM klasifikaciji. Znam da je bila homoseksualnost a da sada vise nije. Nebitno, da se ne udaljavam od teme, sadisticko ponasanje se i podvodi pod antisocijalni poremecaj licnosti, za njega postoji i medikamentna terapija, takve osobe su znaci osobe sa dijagnozom. Sto se mazohizma tice, bilo bi lepo takvim osobama pruziti pomoc, ali etiketiranje takvih ljudi kao mentalno obolelih ne znam koliko bi pomoglo njihovom izlecenju. Takodje ogradila bih se o seksualno ponasanje, mislim da je to ipak preveliko zadiranje u intimu, kada bi se tako nesto kontrolisalo bili bismo gori od najgorih totalitarnih i nacistickih rezima :)
 
. Sto se mazohizma tice, bilo bi lepo takvim osobama pruziti pomoc, ali etiketiranje takvih ljudi kao mentalno obolelih ne znam koliko bi pomoglo njihovom izlecenju.

Ako nemaju dijagnozu "bolesni" onda se ne moze ni pomoci, barem ne principima zvanicne nauke jer je osoba onda po tim istim principima zdrava i ne moze se poslati na lecenje.

Takodje ogradila bih se o seksualno ponasanje, mislim da je to ipak preveliko zadiranje u intimu, kada bi se tako nesto kontrolisalo bili bismo gori od najgorih totalitarnih i nacistickih rezima

Seksualno ponasanje se kontrolise kroz celu istoriju. Iako je danasnje drustvo demokratsko ipak je vise je nego ocigledno da je na polju seksualnosti ( parola seksualnih sloboda) nagon izvitoperen sto je jasan znak da se istim manipulise. Oni koji to rade, naravno, optuzuju druge a sami unistavaju nagon. Istina, ne potistkivanjem kako je bilo ranijih vekova. Postoji samo jedna podela, na prirodno i neprirodno. Plus i minus.


A sto se ogradjujes, plasis se nekog?
Plasis se da neces biti primljena u drustvo ako se tvoj stav ne slaze sa vecinom koja vec naginje pederluku i brani isti pa cak i ishranu GMO?
 
Ako nemaju dijagnozu "bolesni" onda se ne moze ni pomoci, barem ne principima zvanicne nauke jer je osoba onda po tim istim principima zdrava i ne moze se poslati na lecenje.



Seksualno ponasanje se kontrolise kroz celu istoriju. Iako je danasnje drustvo demokratsko ipak je vise je nego ocigledno da je na polju seksualnosti ( parola seksualnih sloboda) nagon izvitoperen sto je jasan znak da se istim manipulise. Oni koji to rade, naravno, optuzuju druge a sami unistavaju nagon. Istina, ne potistkivanjem kako je bilo ranijih vekova. Postoji samo jedna podela, na prirodno i neprirodno. Plus i minus.


A sto se ogradjujes, plasis se nekog?
Plasis se da neces biti primljena u drustvo ako se tvoj stav ne slaze sa vecinom koja vec naginje pederluku i brani isti pa cak i ishranu GMO?

Ne, nego mislim da treba postojati sekusualna sloboda ako je dobrovoljna sa obe strane.
 
Ne, nego mislim da treba postojati sekusualna sloboda ako je dobrovoljna sa obe strane.

U vezi ove teme smatras li da je seksualna sloboda to sto je grupa feministkinja iz straha da ce zlostavljanje u porodici moci negde i nekad da se protumaci tako sto ce zene biti okrivljivane za cin zlostavljanja pa su poremecaj koji nosi naziv samoponizenje licnosti (sadomazohizam) proglasile za ne bolest, to jest za vid normalnog ponasanja?

Ili smatras da je to i dalje poremecaj kako je i bio klasifikovan i pre nego je lobiranje stavljajuci lovu nekom u dzep promenilo misljenje zvanicne nauke?
 
U vezi ove teme smatras li da je seksualna sloboda to sto je grupa feministkinja iz straha da ce zlostavljanje u porodici moci negde i nekad da se protumaci tako sto ce zene biti okrivljivane za cin zlostavljanja pa su poremecaj koji nosi naziv samoponizenje licnosti (sadomazohizam) proglasile za ne bolest, to jest za vid normalnog ponasanja?

Ili smatras da je to i dalje poremecaj kako je i bio klasifikovan i pre nego je lobiranje stavljajuci lovu nekom u dzep promenilo misljenje zvanicne nauke?

Vec sam ti odgovorila u postu gore zasto nije u klasifikaciji. A drugo, ne mozes ti da dodjes, "e ti se samoponizavas, `ajd` na lecenje. :) Ukoliko se osoba obrati za pomoc, verovatno ce dobiti neki vid psihoterapije.
 

Back
Top