Sadomazohizam, bolest ili ne?

covece, sta je bolesno u uzivanju?
to su kao one debilske konstrukcije o homoseksualizmu kao bolesti... mislim... :roll:

Pederastija je izbacena iz psihijatriskog udzbenika tek
dve hiljade i neke (recimo sredinom).... kao i sve ostalo sto se izbaci jer tako odgovara novom svetskom poretku
...a bolesno u uzivanju je obicno "bol" i te vrste uzivanja su uvek granica izmedju normalnog
i dekadentnog ponasanja, mada retko dokazive;
kao granica genjalnosti i ludila
ne vidim poentu a ni pitanje ove teme, bar meni, nje konkretno postavljeno sta treba da komentarisemo
posto je u uvodu navedeno jedno a kasnji komentari navode na nesto drugo....
 
Ako nemaju dijagnozu "bolesni" onda se ne moze ni pomoci, barem ne principima zvanicne nauke jer je osoba onda po tim istim principima zdrava i ne moze se poslati na lecenje.

tacno. neko ko je zdrav, ne treba da se leci. prosto. ;)

Seksualno ponasanje se kontrolise kroz celu istoriju. Iako je danasnje drustvo demokratsko ipak je vise je nego ocigledno da je na polju seksualnosti ( parola seksualnih sloboda) nagon izvitoperen sto je jasan znak da se istim manipulise. Oni koji to rade, naravno, optuzuju druge a sami unistavaju nagon. Istina, ne potistkivanjem kako je bilo ranijih vekova. Postoji samo jedna podela, na prirodno i neprirodno. Plus i minus.

pa SVE je prirodno. apsolutno sve je prirodno, bez izuzetka. tako da, stvari se ne dele na prirodne i neprirodne (u ovom kontekstu), stvari nisu crne ili bele.
nagon nije izvitoperen, a seksualne slobode se promovisu sve vise u svim naprednim drustvima (zapad) i to je odlicno. dosta je bilo malogradjana koji odredjuju sta je moralno, prirodno, normalno.

A sto se ogradjujes, plasis se nekog?
Plasis se da neces biti primljena u drustvo ako se tvoj stav ne slaze sa vecinom koja vec naginje pederluku i brani isti pa cak i ishranu GMO?

vecina gradjana ovog drustva NE naginje homoseksualizmu, ne izmisljaj.
 
Pederastija je izbacena iz psihijatriskog udzbenika tek
dve hiljade i neke (recimo sredinom).... kao i sve ostalo sto se izbaci jer tako odgovara novom svetskom poretku
...a bolesno u uzivanju je obicno "bol" i te vrste uzivanja su uvek granica izmedju normalnog
i dekadentnog ponasanja, mada retko dokazive;
kao granica genjalnosti i ludila
ne vidim poentu a ni pitanje ove teme, bar meni, nje konkretno postavljeno sta treba da komentarisemo
posto je u uvodu navedeno jedno a kasnji komentari navode na nesto drugo....

ma da, sve je to velika zavera protiv covecanstva, ali verovatno samo protiv pravoslavnog dela :lol: :hahaha:
necu da diskutujem ovde o novom svetskom poretku i raznoraznim glupostima, NARAVNO da je homoseksualizam (ne znam ko je ovde spomenuo pederastiju) skinut sa liste bolesti, pa valjda je civilizacija "malo" napredovala.

- - - - - - - - - -

Ccc, Kamael, okačio si moju fotku u uvodnom postu.:eek:

dekadentu izvitopereni :evil: :lol:
 
Usled kritika od strane feminiskinja, naglašeno je da se ova ponašanja ne povezuju sa odgovorom ili anticipacijom fizičke, seksualne ili psihološke zloupotrebe i da se ne javljaju jedino kada je osoba depresivna. Naime, ovaj poremećaj je izostavljen iz klasifikacionog sistema poremećaja jer je grupa feministkinja smatrala da će zlostavljanja u porodici moći da se tumače tako što će žene biti okrivljivane za čin zlostavljanja. Ta grupa je smatrala da je sama definicija poremećaja nedovoljno neutralna.


http://www.navidiku.rs/magazin/wp-content/themes/navidiku-magazin/scripts/********.php?src=http://www.navidiku.rs/magazin/wp-content/uploads/2009/08/sadomazo.jpg2.jpg&h=200&w=350&zc=1&q=100


Smatrate li sve ljude koji se upuštaju u BDSM bolesnicima i teško devijantnim ljudima, ili mislite da je i to normalno, samo drugačije od onoga što praktikuje većina?

Sam si napisao da se radi o poremecaju.Znaci nije cak ni bolest ( koja se moze leciti) vise je u pitanju odsutnost odredjenih hemijskih precesa ( uostalom kao i kod sizofrenicnih ljudi)koji se mogu tretirati hemijski i kroz terapiju.
Ne znam na koji nacin si povezao klasifikovanje i podele u grupe u psihologiji i u psihopatologijama odredjenih poremecaja licnosti sa feministickim pokretom i feministkinjama?
Odakle ti ta informacija?

Sta ti imas protiv feministkinja i zasto postavljas fotku koja aludira na seksualni sadizam kada nema veze tvoje pitanje sa seksualnim sadizmom?
 
Sam si napisao da se radi o poremecaju.Znaci nije cak ni bolest ( koja se moze leciti) vise je u pitanju odsutnost odredjenih hemijskih precesa ( uostalom kao i kod sizofrenicnih ljudi)koji se mogu tretirati hemijski i kroz terapiju.
Ne znam na koji nacin si povezao klasifikovanje i podele u grupe u psihologiji i u psihopatologijama odredjenih poremecaja licnosti sa feministickim pokretom i feministkinjama?
Odakle ti ta informacija?

Sta ti imas protiv feministkinja i zasto postavljas fotku koja aludira na seksualni sadizam kada nema veze tvoje pitanje sa seksualnim sadizmom?

Ne znam odakle ti to da postoje hemijski nedostaci? To ne postoji. Da postoji postojalo bi kao bolest. Sizofrenija je nesto POTPUNO drugacije. Kazem ovako, da ljudi koji npr. imaju taj problem, da se ne uplase da im nesto fizioloski (hemijski) fali jer ima ne fali :)) Slazem se da je fotografija neadekvatna :)
 
tacno. neko ko je zdrav, ne treba da se leci. prosto. ;)



pa SVE je prirodno. apsolutno sve je prirodno, bez izuzetka. tako da, stvari se ne dele na prirodne i neprirodne (u ovom kontekstu), stvari nisu crne ili bele.
nagon nije izvitoperen, a seksualne slobode se promovisu sve vise u svim naprednim drustvima (zapad) i to je odlicno. dosta je bilo malogradjana koji odredjuju sta je moralno, prirodno, normalno.



vecina gradjana ovog drustva NE naginje homoseksualizmu, ne izmisljaj.
Kod psihijatrijskih bolesti/poremecaja, malo je drugacije, psiholoska pomoc moze da se trazi i bez ikakve dijagnoze! Ja smatram da ovo nikako ne treba da bude u klasifikaciji bolesti, bas kao ni homoseksualizam. Uostalom postoje psihoterapije za ljude jos uvek nisu sigurni u svoj seksualni identitet,(da li su homoseksualni ili hetereoseksualni, biseksualni) pa traze pomoc, a nemaju nikakvu dijagnozu.
 
.A Ja sam ucila da potpadaju pod klinicku parafiliju.Pa imaju dva objasnjenja -iz ugla psihologije i iz medicinskog ugla ( gde covek moze biti rodjen sa ili bez odredjenih perceptora, cak i sa odredjenim perceptrorima u mozgu koji ne funkcionisu dobro ili dovoljno) ali radi se o tome da su poslednja istrazivanja pokazala da najvise ima veze sa hemijskim procesima u mozgu.A stvarno -hemijski proces je toliko sirok pojam da se moze reci da sizofrenicnim osobama hemijski procesi su drugaciji.Ali u oba slucaja- radi se o hemijskoj cinjenici.Sem u jednoj od grupa SM MS koja se moze pripisati i psihopatoloskikm poremecajima ali ne i svim u toj grupi.U tom smislu neki SM MS slucajevi imaju slican poremecaj kao i deca koja nista ne osecaju- od udarca , pada, loma, rezanja- sto je vec grupa bolesti.
Objasni mi u kojem smislu Sizofrenija nije hemijski proces?Ne interesuju me manifestacije- interesuju me procesi.
 
.A Ja sam ucila da potpadaju pod klinicku parafiliju.Pa imaju dva objasnjenja -iz ugla psihologije i iz medicinskog ugla ( gde covek moze biti rodjen sa ili bez odredjenih perceptora, cak i sa odredjenim perceptrorima u mozgu koji ne funkcionisu dobro ili dovoljno) ali radi se o tome da su poslednja istrazivanja pokazala da najvise ima veze sa hemijskim procesima u mozgu.A stvarno -hemijski proces je toliko sirok pojam da se moze reci da sizofrenicnim osobama hemijski procesi su drugaciji.Ali u oba slucaja- radi se o hemijskoj cinjenici.Sem u jednoj od grupa SM MS koja se moze pripisati i psihopatoloskikm poremecajima ali ne i svim u toj grupi.U tom smislu neki SM MS slucajevi imaju slican poremecaj kao i deca koja nista ne osecaju- od udarca , pada, loma, rezanja- sto je vec grupa bolesti.
Objasni mi u kojem smislu Sizofrenija nije hemijski proces?Ne interesuju me manifestacije- interesuju me procesi.

Ma ja sam bas napisala da jeste hemijski proces sizofrenija! :) A ovo drugo ja sam ucila isto kao parafilije, gde se govori o seksualnim poremecajima, sto je sasvim drugacije od poremecaja licnosti. A ovaj gospodin koji je otovorio temu, govori o tome kao poremecaju licnosti -samoporazavajuci obrazac itd. Mislim da to kao poremecaj licnosti nikako ne moze biti posledica hemijskog procesa. Ne znam kada si studirala, sada vise nije u poremecajima licnosti.
 
Poslednja izmena:
Preporucujem sledece na temu biohemije i sadizam/mazohizam, gde postaje jasno da je problem I biohemjiske I psihopatoloske prirode( ali takodje ili /ili):

“Anticipatory Stress Response: A significant commonality in stress, relaxation, pleasure and love responses”. Med Sci Monit, 2008; 14(2): RA17-21

Burgdorf et al. “The neurobiology of positive emotions “. Neurosci Biobehav Rev, 2006;30(2):173-87

Bancroft. “The endocrinology of sexual arousal”. Journal of endocrinology, 2005;186:411-427

Takahashi . “When your gain is my pain and your pain is my gain: neural correlates of envy and schadenfreude”. Science, 2009, Feb 1

:bye:
 
Preporucujem sledece na temu biohemije i sadizam/mazohizam, gde postaje jasno da je problem I biohemjiske I psihopatoloske prirode( ali takodje ili /ili):

“Anticipatory Stress Response: A significant commonality in stress, relaxation, pleasure and love responses”. Med Sci Monit, 2008; 14(2): RA17-21

Burgdorf et al. “The neurobiology of positive emotions “. Neurosci Biobehav Rev, 2006;30(2):173-87

Bancroft. “The endocrinology of sexual arousal”. Journal of endocrinology, 2005;186:411-427

Takahashi . “When your gain is my pain and your pain is my gain: neural correlates of envy and schadenfreude”. Science, 2009, Feb 1

:bye:
Obavezno citam! ;)
 
Ma ja sam bas napisala da jeste hemijski proces sizofrenija! :) A ovo drugo ja sam ucila isto kao parafilije, gde se govori o seksualnim poremecajima, sto je sasvim drugacije od poremecaja licnosti. A ovaj gospodin koji je otovorio temu, govori o tome kao poremecaju licnosti -samoporazavajuci obrazac itd. Mislim da to kao poremecaj licnosti nikako ne moze biti posledica hemijskog procesa. Ne znam kada si studirala, sada vise nije u poremecajima licnosti.

Ne govori gospodin o tome, gospodin je otvorio temu o samoporazavajucem poremecaju licnosti kako se zvao sadomazohizam pre nego su feministkinje izdejstvovale da to nije, a sad, kako vidim i ostali clanovi populacije smatraju da je doskoro zvanicni poremecaj odjednom postao normala. Ti ukoliko vec pocinjes kao i vecina neizdiferencirane mozdane mase koja ovde obitava da pominjes mene i trazis greske ili kao gloriana da besnis jer sam zamisli pomenuo feministkinje, savet je da se drzis teme koja je jasno naglasena, a nejasnoca koja tebi nije jasna jasno je objasnjena. Ako ti nisi upoznata sa psihologijom i jedinstva poremecaja i bolesti ja ti nisam kriv.

Takodje, odgovor na pitanje koje ti je postavljeno sinoc nisi dala. Podsetnik:

U vezi ove teme smatras li da je seksualna sloboda to sto je grupa feministkinja iz straha da ce zlostavljanje u porodici moci negde i nekad da se protumaci tako sto ce zene biti okrivljivane za cin zlostavljanja pa su poremecaj koji nosi naziv samoponizenje licnosti (sadomazohizam) proglasile za ne bolest, to jest za vid normalnog ponasanja?

Ili smatras da je to i dalje poremecaj kako je i bio klasifikovan i pre nego je lobiranje stavljajuci lovu nekom u dzep promenilo misljenje zvanicne nauke?
 
Poslednja izmena:
Ne govori gospodin o tome, gospodin je otvorio temu o samoporazavajucem poremecaju licnosti kako se zvao sadomazohizam pre nego su feministkinje izdejstvovale da to nije, a sad, kako vidim i ostali clanovi populacije smatraju da je doskoro zvanicni poremecaj odjednom postao normala. Ti ukoliko vec pocinjes kao i vecina neizdiferencirane mozdane mase koja ovde obitava da pominjes mene i trazis greske ili kao gloriana da besnis jer sam zamisli pomenuo feministkinje, savet je da se drzis teme koja je jasno naglasena, a nejasnoca koja tebi nije jasna jasno je objasnjena. Ako ti nisi upoznata sa psihologijom i jedinstva poremecaja i bolesti ja ti nisam kriv.

Takodje, odgovor na pitanje koje ti je postavljeno sinoc nisi dala. Podsetnik:

kada je sadomazohizam bio smatran poremecajem? izvor informacija?
 
Smatram da je to odredjeno stanje a ne bolest,kao sto su "normalna" stanja srece,tuge itd,samo je ovo nama ok a SM nije zato sto smo tako "nauceni".Isto tako je do pre par godina bio tabu starijeg tipa i mladje zenske pa svi sad to rade,tako ce i ovo da se prihvati i mirna backa. :)
 
Ne lupaj, kakva tvoja fotka. Ako ti je avatar iz filma zene macke a moja tema o sadomazohizmu sa slikom koja je po tvojoj slicna samo po kozi odranih zivotinja ubijenih u patnji zarad necije perverzije to nema veze sa tobom osim ukoliko se ti u njoj ne pronalazis.

Je l se ti ikada zezaš na forumu, Kamael?
I Catwoman ne nosi kožu, nego lateks. :lol:
-------------------------------------------------------------
Što se teme tiče:
sexual sadism
n. A paraphilia in which sexual arousal
occurs as the result of infl icting physical or
mental pain on another person as a means of
exercising control over him or her. There is
a gradation of sadism as many people enjoy
exercising control and infl icting mild pain
on their partners as in love bites or spanking,
which are common sexual practices.
Infl icting pain on a nonconsenting person or
in a way that is not enjoyed by the other person
or that causes marked personal distress
or interpersonal problems becomes a sexual
disorder.

sadomasochism
n. 1. The most common form of sadism and
masochism in which the same person desires
both to infl ict pain for sexual arousal as well
as to experience pain and humiliation, which
is sexually arousing. 2. The sexual practice of
using the infl iction of pain or humiliation as
a method of intensifying sexual desire.

izvor: The Cambridge Dictionary of Psychology

Seksualni sadizam i mazohizam su parafilije, odnosno patoloske seksualne sklonosti (nekada nazvane perverzije), tj. seksualni poremecaji. Svaka parafilija je ogranicenje ljubavnog zivota, jer su parafilicari neuroticari koji svesno odbijaju da se odvoje od svojih fantazija i objekata zelje.
Sadizam je dobio ime po Markizu de Sadu, koji ne samo da je postavio aksiom da je život traženje uživanja, nego je uveo i „princip“ da je uživanje nužno vezano za patnju, to jest za pokušaj da se život uništi („Telo je samo instrument za nanošenje bola“, Markiz de Sad; „I muškarac i žena od rođenja znaju da se u bolu nalazi svako sladostrašće; svirepost i sladostrašće su istovetna osećanja“, Bodler). Mazoh (XIX vek) dodaje malu varijantu sadizmu: on ga usmerava ka sebi. Njegova priča „Don Žuan od Kolomeja“ svedoči o dubokom pesimizmu i morbidnoj senzualnosti, odnosno o ljubavi koja je zamišljena kao borba između polova u kojoj se ravnoteža može naći samo kroz ponižavajuće kompromise. Sam Mazoh je, u svom privatnom životu, bio „rob“ žena , što potvrđuje i pisani dokument kojim se obavezuje da će u potpunosti izvršavati sve želje i naredbe svoje partnerke, koju naziva gospodaricom. Ukoliko bude prekršio neko od njenih naređenja, partnerka se obavezuje da će ga mučiti, a on mora „da ljubi stopalo koje ga gazi“. Mazoh je suštinu mazohizma opisao u jednoj rečenici: „U bolu postoji čudna privlačnost; tiranija, surovost i, iznad svega, nevernost žene, veoma podstiču moju strast.“
Sadista crpi uživanje u nanošenju bola a mazohist u podavanju osobi kojoj daje suverena prava. U drugom slučaju (mazohizam) specifičan je odnos, samoponižavajući, koji povećava odstojanje između samog sebe i svog ideala.
Iako sadizam i mazohizam postoje odvajkada, „afirmisala“ su ih dva muškarca, po kojima su i dobili imena. ;)

Ono što je, međutim, najbitnije, jeste da u svakom seksualnom/ljubavnom odnosu, baziranom na obostranom, dobrovoljnom pristanku, tj. želji i afinitetima – a koji nije zasnovan na zloupotrebi nego dogovorno, između odraslih, zrelih osoba, i ne ugrožava njihove i druge živote, nema mesta zgražavanju sa strane. Ono što ljudi rade u svoja četiri zida nije, i ne treba da bude predmet validacije. Koliko pre pola veka i analni i oralni seks smatrani su „perverzijama“, a ne treba ni spominjati da je i masturbacija bila nešto zbog čega su deca upućivana kod čika doktora.
 

Back
Top