Zemlja, Mesec, Sunce

aleksazr

Domaćin
Poruka
3.347
Može neko da mi objasni Mesec na fotografiji ispod?

Slikano je oko 20. Maja ove godine, oko 20h upravo kad je Sunce zašlo.
Gledam ka jugu, dakle Sunce je desno na slici.
Kamera nije rotirana, što se vidi po horizontalnom krovu.

Buni me to što izgleda kao da je Mesec obasjan negde odozgore, dok ja očekujem
da bude obasjan, ako ne već odozdo, onda bar tačno sa desne strane, tj. da senka na Mesecu bude vertikalna.

3oxr.jpg
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    17,1 KB · Pregleda: 6
Ne brini, sve je istina što sam napisao.

Moguće da je aparat deformisao sliku, ali na krajevima, ne u sredini, gde je Mesec.
Uostalom, golim okom se lepo videlo da Mesec izgleda isto kao i na slici.

Evo, reda radi, slikao sam sada opet, odprilike sa istog mesta i pod istim uglom,
sa nekim jeftinim digitalnim foto-aparatom, da se taj odžak vidi i sa njim. slika
(ovaj aparat mi nije bio pri ruci tada, a i da je bio, u mraku snima baš loše)

Kažeš da si "Астроном, аматер" - imaš nekog da pitaš u vezi ove slike?
 
Poslednja izmena:
Neki astronom bi mogao da da tačne podatke za položaj Sunca i Meseca u tom trenutku ali mislim da je razlog što orbita Meseca oko Zemlje nije u istoj ravni sa orbitom Zemlje oko Sunca nego ju seče pod uglom, a ni Zrenjanin nije na ekvatoru. Kad se sve to sabere, uz loptast oblik Zemlje, može Mesec da bude "niže" od Sunca iako gledano sa neke tačke na Zemlji izgleda da je Mesec gore a Sunce dole.
 
Neki astronom bi mogao da da tačne podatke za položaj Sunca i Meseca u tom trenutku ali mislim da je razlog što orbita Meseca oko Zemlje nije u istoj ravni sa orbitom Zemlje oko Sunca nego ju seče pod uglom, a ni Zrenjanin nije na ekvatoru. Kad se sve to sabere, uz loptast oblik Zemlje, može Mesec da bude "niže" od Sunca iako gledano sa neke tačke na Zemlji izgleda da je Mesec gore a Sunce dole.

Upravo je ovo razlog.
 
Ne brini, sve je istina što sam napisao.

Moguće da je aparat deformisao sliku, ali na krajevima, ne u sredini, gde je Mesec.
Uostalom, golim okom se lepo videlo da Mesec izgleda isto kao i na slici.

Evo, reda radi, slikao sam sada opet, odprilike sa istog mesta i pod istim uglom,
sa nekim jeftinim digitalnim foto-aparatom, da se taj odžak vidi i sa njim. slika
(ovaj aparat mi nije bio pri ruci tada, a i da je bio, u mraku snima baš loše)

Kažeš da si "Астроном, аматер" - imaš nekog da pitaš u vezi ove slike?
То је била прва четвртина месеца а и сада би требала бити прва четвртина па прати шта се променило и шта се мења. сад би трбала бити вертикална четврт или већ мало нагнута према сунцу. То није појава него нормално кретање по орбити које се мења као и годишње доба тако да се зими месец креће на том поднебљу скоро по сред неба а лети на око 50 степени изнад хоризонта. Ипак и слика је мало деформисана због угла снимања. Мислим да је Паганко препоручива неки програм, заборавио сам му има, који симулира све орбите сунчевог система и много других ствари па би било добро ако ово прочита да поново постави линк тога програма.
 
Poslednja izmena:

Back
Top