invisalign - za stomatologe

iness:
Da li neko zna postoji li kod nas zubna ordinacija gde prave nevidljive ortodonske aparate "invisalign" kao na sajtu:

http://www.invisalign.com/generalapp/eu/eu/

I da li je istina da je ispravljanje zuba ortodontskim aparatima kod odraslih siguran put ka parodontozi?

Unapred hvala!

invisalign se radi, itekako, svaki "ozbiljniji" specijalista ortodont to radi i "zna kako".

e, sad, tu ima jedna "mala" nevolja... ne znam koliko cu uspeti da vam objasnim: ne mozete vi "da birate" da li bi BAS invisalign, ili fiksnu, ili mobilnu ortodonciju, ili neku od kombinacija, znate.

ne postoji orto-aparat koji je "univerzalno bolji", postoji samo onaj koje je bolji za zadatu situaciju, za vrstu ortodonskog problema kod odredjene osobe. ovo vam kazem zato sto se npr. invisalign jako retko, u vrlo specificnim slucajevima koristi kao terapijski aparat, pretezno sluzi kao retencioni.

dakle, postoji jedan period u kojem pacijent nosi orto-aparat da se zubi "poredjaju", i jos jedan - txv. retencioni period - u kojem se kod "vec proedjanih zuba" aparat nosi da bi se oni ZADRZALI u tom polozaju, da se kost prestruktuira.
retencioni period je razlicite duzine, moze biti cak i duzi od perioda "redjanja zuba", pogotovo kod odraslih, i invisalign se koristi najvise tu - jer je vrlo mala njegova mogucnost trakcije pojedinih zuba ka sagitalnoj ravni.

ako smem da vam sugerisem: trazite misljenje vise ortodonata; invisalign rade pretezno oni mladji :), koji su u toku sa strukom i znanjem, i trazite napismeno plan terapije, misljenje, cenu, sta god, pa dobro promislite o svemu.

ovo vam kazem jer je kod orto-lecenja najbitnija motivacija pacijenta, a i u delimicnoj je vezi sa vasim drugim pitanjem...

"ispravljanje zuba" kod odraslih ni slucajno ne pospesuje parodontopatiju, NAPROTIV: zato se i radi da bi posle korigovanja polozaja pojedinih zuba i zagrizaja u celini zubi bili sto vise fizioloski optereceni, te da bi se problemi sa parodoncijumom sveli na minimum.

problemi sa desnima se dogadjaju najcesce kada pacijent sa orto-aparatom ne odrzava higijenu pravilno, sto moze cudo da nacini... a - na zalost - nie tako retka pojava. dakle: motivacija, higijena, higijena, kontrola, higijena... :).

dakle, prvo vidite sa ortodontom kako konkretnije stoje stvari; mi smo imali pacijenta od 36 godina, kod kojeg se za oko 19 meseci sve korigovalo - protezicom. uobicajena situacija je npr. da posle klasicne fiksne ortodoncije, sa breketima, sledi npr. bionator, pogotovo ako je ugrozena vertikalna dimenzija, to ce vam najbolje reci vas doktor... insistiram na tome da vi licno ne insistirate na invisalign-u, jer neodgovarajuca orto-terapija itekako provocira probleme sa parodoncijumom, ne zamerite jednom "matorom" stomatologu :).

ako sta jos mogu pomoci, ili sam jako iskomplikovala, samo kazite :). ortodoncija je vrlo specificna grana stomatologije, pogotovo ona za odrasle, i malo ima ljudi koji se njome kompetentno bave; posto je moja uza specijalnost nesto drugo :), ja cu lako da pitam ako bude trebalo.

svako dobro.
 
iness:
Prvo hvala na tako brzom i iscrpnom odgovoru

Molim Vas preporucite mi dobrog stomatologa u Beogradu ili jos bolje u Zemunu, ako su te kontrole ceste.
Pozdrav

na zalost, nisam u beogradu, a tamo (sada) dobro poznajem samo svoju specijalnost (stomatoloska protetika); ortodonti koje znam u bg su vec ili jako matori ili vise ne rade :).
ako nije problem, ja cu sutra da pitam kolege/koleginice ortodonte, pa cu vam ovde napisati, ili poslati PP. .

kontrole idu prvo na nedelju dana, u nekom prvom periodu (do mesec dana), a kasnije jednom mesecno, kojom god tehnikom da se sluze, tako da zaista treba da ste blizu svome doktoru/doktorici :).

 
limunada:
Ja sam mislila da je za ispravljanje zuba kod odraslih vec kasno... :roll:
U stvari ,postoji li kakva vremenska granica...do kada je moguce raditi ispravljanje zuba?

ne postoji starosna granica, nikad niste "matori" za ortodonciju :).

znate kako, i meni, kao proteticaru, ortodonti cesto pomeraju poneki zub ili grupu zuba, ako to iziskuje estetika i funkcija mog rada, a to biva ponekad i u BAS poznijim godinama :).
potrebno je: da svi zubi budu sanirani, da nema znakova aktivne upale, da desni budu mirne, da pacijent ima SAVRSENU oralnu higijenu, i - mnogo dobre volje.
nevolje sa ortodoncijom za odrasle su - sto se radi pretezno fiksnim tehnikama (cena!), i sto (relativno) lecenje duze traje sto je pacijent stariji. mislim, samo "redjanje zuba" obicno ide jednako brzo, ali je period retencije duzi koliko je pacijent stariji. mi imamo more jedno pacijenata koji su studenti, dakle - godina od 18- 25, recimo, nista neuobicajeno, ali nije retkost ni da imaju 35 ili mnogo vise.
u principu, pacijenti bilo kog "uzrasta" jako vole ortodonciju :).

najidealnije je korigovati zagrizaj do okvirno 12-te godine, kada bi dete (pretpostavljeno) trebalo da ima sve stalne zube, ali - kako rekoh - mozete i mnogo kasnije.

svako dobro.
 
indigo:
limunada:
Ja sam mislila da je za ispravljanje zuba kod odraslih vec kasno... :roll:
U stvari ,postoji li kakva vremenska granica...do kada je moguce raditi ispravljanje zuba?

ne postoji starosna granica, nikad niste "matori" za ortodonciju :).

znate kako, i meni, kao proteticaru, ortodonti cesto pomeraju poneki zub ili grupu zuba, ako to iziskuje estetika i funkcija mog rada, a to biva ponekad i u BAS poznijim godinama :).
potrebno je: da svi zubi budu sanirani, da nema znakova aktivne upale, da desni budu mirne, da pacijent ima SAVRSENU oralnu higijenu, i - mnogo dobre volje.
nevolje sa ortodoncijom za odrasle su - sto se radi pretezno fiksnim tehnikama (cena!), i sto (relativno) lecenje duze traje sto je pacijent stariji. mislim, samo "redjanje zuba" obicno ide jednako brzo, ali je period retencije duzi koliko je pacijent stariji. mi imamo more jedno pacijenata koji su studenti, dakle - godina od 18- 25, recimo, nista neuobicajeno, ali nije retkost ni da imaju 35 ili mnogo vise.
u principu, pacijenti bilo kog "uzrasta" jako vole ortodonciju :).

najidealnije je korigovati zagrizaj do okvirno 12-te godine, kada bi dete (pretpostavljeno) trebalo da ima sve stalne zube, ali - kako rekoh - mozete i mnogo kasnije.

svako dobro.

e...hvala,indigice... :wink:
 
limunada:
Ja sam mislila da je za ispravljanje zuba kod odraslih vec kasno... :roll:
U stvari ,postoji li kakva vremenska granica...do kada je moguce raditi ispravljanje zuba?
Ljubazno se javi svojoj komšinici Alex, pa ćeš sve dentalne tajne saznati PO HITNOM POSTUPKU, a u zavisnosti od zamaha, možeš da proširiš vidike i IMPLANTANTIMA !!! :lol:
 
krvolok:
limunada:
Ja sam mislila da je za ispravljanje zuba kod odraslih vec kasno... :roll:
U stvari ,postoji li kakva vremenska granica...do kada je moguce raditi ispravljanje zuba?
Ljubazno se javi svojoj komšinici Alex, pa ćeš sve dentalne tajne saznati PO HITNOM POSTUPKU, a u zavisnosti od zamaha, možeš da proširiš vidike i IMPLANTANTIMA !!! :lol:

pa sta ti mislis,zbog cega se ,inace, ja ovde raspitujem? :evil: :lol:
 
Da li neko zna postoji li kod nas zubna ordinacija gde prave nevidljive ortodonske aparate "invisalign" kao na sajtu:

http://www.invisalign.com/generalapp/eu/eu/

I da li je istina da je ispravljanje zuba ortodontskim aparatima kod odraslih siguran put ka parodontozi?

Unapred hvala!

Pozdrav :D
Od ove godine Invisalign se radi na stomatoloskom faxu, na klinici za ortopediju vilica, adresa je Gastona Gravijea 2.
Privatne ordinacije ne smem da navodim na javnom delu foruma
 

Back
Top