FON ili saobracajni?

Sta je "bolje"? Uf, kako je ovo tesko pitanje. Mislim da ces ipak ti da odlucis sta je za tebe bolje, ali slozicu se sa prethodnim postom. Ja sam za telekomunikacije. Mada, mislim da ce ti na FON-u biti lakse a i sam faks je bolje opremljen (citaj da je savremeniji) od saobracajnog, nazalost.
 
Ne znam,svi kazu da je fon sada tezi,mnogo je veca konkurencija,a i na prijemnom su nas razbili,bilo je 6 puta teze nego na saobracajnom. Znam da to nije razlog da bih upisala fon,ali mi ipak nije jasno sto je toliki narod navalio tamo! Cini mi se da sa fon-om imam vecu perspektivu za posao,ali i dalje nemam pojma,a moram da smislim do utorka. Vidim da svi bas hvalite saobracajni,ne znam da li je to zato sto si ti na saobracajnom,ili je misljenje objektivno. Inace,marija(mariah) nije polagala prijemni jer je imala neku diplomu,tako da ti je vec koleginica. Nas dve smo bile zajedno u odeljenju.
 
Trudim se da budem krajnje objektivan veruj mi jer sam inace veoma kriticki nastrojen prema saobracajnom ali isto tako mislim da ima jako dobrih strana. Da li je FON tezi u poslednje vreme ne znam zaista. Ali 60% moje gimnazije je na FON-u i slusam prilican broj komentara i zbivanja sa tog faksa. I po mojoj proceni, ali i vecine onih koje poznajem sa FON-a, saobracajni je ipak dosta tezi. Uglavnom, mora jedna stvar da ti bude jasna. Na beogradskom univerzitetu nijedan fakultet nije lak. Stavise, nas univerzitet je jedan od jacih u svetu tako da nikada ne mozes dati potpuno objektivnu procenu tezine nekog fakulteta. Stoga, to ne bi trebalo da bude bitan faktor u odabiru tvoje buduce profesije.
Pitanje prespektive? Ponovo krajnje kompleksno i tesko za odgovor. Imaj u vidu da znatno vise ljudi diplomira u generaciji na FON-u nego na saobracajnom. Smer telekomunikacija na saobracajnom je dosta jak i posle ETF-ovskih telekomunikacija najtrazeniji. Takodje, i FON ima jake smerove, npr. informacione sisteme koji takodje stvaraju vrlo cenjenog i trazenog strucnjaka. Zatim, na saobracajnom su i avio i drusmki smerovi izrazito jaki i mogu da donesu dobra zaposlenja...
Zao mi je sto ne mogu konkretno da ti kazem sta je bolje i vrednije...ali tako je nazalost. Postoji mnogo vise prednosti nego mana a na tebi je "samo" da odaberes ono sto bi ti najvise pogodovalo. I jos mogu da ti kazem sledece...inzenjer sa FON-a dobije bolje menadzerske i administrativne sposobnosti od jednog saobracajca, ali saobracajni inzenjeri imaju vise znanja kada se govori o prirodno-tehnickim naukama i tu dalje doguraju. Pa ti vidi...sta ti vise lezi. Da li si voljna da ucis tajne nacrtne geometrije, mehanike leta, dinamike vozila ili pak tehnicke termodinamike :wink: ili te vise zanima JAVA, C++, ekonomija, organizacija... :wink: U svakom slucaju, zelim ti dobar izbor :cry:
 
I jos jedna stvar :) . Nemoj moj post da shvatis kao sugestiju vec pokusaj da iz njega izvuces ono sto si zaista zelela da cujes i sto ti je potrebno kako bi lakse odabrala sta ces da studiras. Znam da je jako tesko jer sam se i sam uzasno dugo premisljao i u jednom trenutku sam se malo pokajao ali sam ipak posle shvatio da nisam pogresio :) . Komplikovano zar ne?
Pozdrav i pozdravi Mariju :wink: zelim joj dobrodoslicu
 
Uh,tek sad ne znam sta da radim.Valjda sam odlucila da cu fon,mada se i dalje malo premisljam.Meni u principu nista u zivotu ne ide sem matemtike,tako da bi mi u tom pogledu valjda vise odgovarao saobracajni.Ipak mi se cini da saobracajaca ima dosta,a ljudi sa fon-a manje,bar u kragujevcu.I sa saobracajnim nemam bas mnogo alternativa sto se posla tice,dok sa fon-om mogu da radim takoreci bilo gde(mislim na informacione sisteme).Reci mi ako nisam u pravu.
Da ne znas mozda nesto o smeru operacioni menadzment?Jedam tip sa fon-a mi je rekao da je to najbolji smer pored informacionih sistema.Ali mi bas nije jasno sta mogu da radim sa tim smerom.Ne znam,nekako mi je zao da povucem dokumenta sa fon-a,stvarno je bilo jako tesko i velika je konkurencija,a bas sam lepo uradila,13. sam na listi.Znam da ni to nije razlog da bih upisala ovaj fax,ali ipak nemam srca da povucem dokumenta,fon je nesto sto sam oduvek zelela da studiram.Hvala ti na savetima,pozdravicu mariju.
 
A jesi li razmisljala o PMF-u i programiranju :wink: ? Mislis da u Kragujevcu ima vise saobracajnih inzenjera nego FON-ovaca, ili inace da ih ima vise? Ne znam bas...rekoh ti vec da kod nas malo ljudi diplomira u generaciji sto nije slucaj na FON-u. A poslovne alternative? Pa pazi...profil inzenjera informacionih sistema ili operacionog menadzmenta sasvim odgovara zemlji koja trpi sve posledice tranzicije. Naravno, i ja mislim da su u izvesnoj meri bolje sanse za zaposljavanjem sa diplomom FON-a nego saobracajnog. Medjutim, moras da imas na umu da se radi o dva potpuno razlicita profila strucnjaka pa samim tim su i radna mesta drugacija. Dakle, saobracajni strucnjaci ce se zaposljavati u avio i zeleznickim kompanijama, u lukama, postanskim preduzecima, naucnim institutima, urbanistickim zavodima, gradskim sekretarijatima, raznim transportnim preduzecima itd...zaista je opseg mogucih poslova veliki. Dok je izbor radnih mesta sa FON-om ipak obuhvatniji i siri. To ce ti vec bolje reci neko sa FON-a. Mozda je najbolje da se upoznas sa informatorima oba fakulteta. Cinjenica je da se profil strucnjaka sa FON-a ipak vise trazi, ali to ne mora biti doveka naravno. Uglavnom sve zavisi od same situacije u zemlji. Ono sto FON nudi uglavnom vec nude i mnogi privatni fakulteti u Beogradu. Npr. BK, Singidunum, Racunarski fakultet, Megatrend...i trebalo bi da imas na umu da jedan BK ili Singidunum pruzaju dosta bolje tehnicke uslove od FON-a. Hocu da kazem da takav profil vrlo brzo moze postati zasicen i opterecen i da ce se izdvojiti samo najbolji i najsposobniji tada i oni ce imati primat.
Uglavnom, znam da je na tebi teska odluka...ali, kao sto vec kazes, ako si oduvek zelela da radis ono sto nudi FON pa u cemu je onda problem :) . Mislim da u tom slucaju ne bi trebalo puno da razmisljas jer to ipak stvara dodatne probleme. Ako te to vuce i ako osecas takvu potrebu mozda ne bi bilo dobro da rizikujes jer uvek postoji mogucnost kajanja a tada...to je vec pravi problem.
Da opet ne sugerisem puno...slusaj sebe i svoju volju pa tesko da ces pogresiti i ne razmisljaj puno i ne osvrci se. Ti najbolje znas sta te istinski vuce :) . Pozdrav.
 

Back
Top