Paulovnija

Ima li neko iskustva, planiramo da pošumimo jedan deo zemljišta, kažu, vrlo isplativo, ali ne znam nikoga ko ima takvo drvo kod sebe.

Da tako pise po internetu mada jos nisam cula da se neko ovajdio od te isplativosti! Bas ovih dana se jedan drugar nalozio da kupi jedan lanac zemlje i da ih zasadi, mada koliko ga ja znam, od tog posla nrce biti nista!
 
Evo izašao je neki tekst u Politici:
– Za deset godina paulovnija dostiže debljinu od metra u prečniku i visinu od 20 metara. Tada je zrelo kao tehničko drvo, a kao celulozna sirovina može da se seče tri godine posle sadnje.
– Nažalost, dinamika kojom se Srbija pošumljava neće doneti željeni rezultat do 2015. godine – kaže Galečić, predlažući „revolucionarni korak” kojim bi ovo zadocnjenje bilo nadoknađeno. Naime, naš sagovornik spas za vojvođanske njive vidi u projektu koji su još 1997. formulisali inženjer Slobodan Vukojevac i prof. Dragica Vilotić. Reč je o, kako se to stručno kaže, reintrodukciji, odnosno „uvođenju” u ovdašnju sredinu drveta po imenu paulovnija. Primera radi, paulovnija se u Kini prostire na više od 17 miliona hektara i glavna je sirovina tamošnje drvne industrije. Za sada, ovog drveta u Srbiji ima samo na oglednim plantažama.
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Kineske-shume-za-spas-Vojvodine.lt.html

I ovde ima zanimljivih informacija: www.ekoflora.rs/
 
o ovakvim projektima treba da države misle a ne pojedinci
ja da sam ministar ja bih ovo posadila na dosta zemlje koja leži (čami čekajući)...i da vidiš bizbisa...:D

Ministri verovatno razmišljaju o posledicama kao i ti. Da li je neko ispitao šta se dešava posle prve generacije ove biljke? Kako utiče na zemljište? Npr kanadska topola truje zemlju. Da li i koliko semena proizvodi?
Samo korov brzo raste. baštovani to znaju...
Ova manija sa kojekakvim aronijama koje leče sve bolesti, Paulovnijama i ostalim super biljkama koje će vas ugrejati skuvati vam ručak i ušuškati vas u krevet je prerasla u pomodarsko ludilo. Sa jedne strane gnušanje na pesticide i GMO a sa druge uvoz ko zna kakvih biljaka koje proizvode ko zna kakve posledice.
 
Ministri verovatno razmišljaju o posledicama kao i ti. Da li je neko ispitao šta se dešava posle prve generacije ove biljke? Kako utiče na zemljište? Npr kanadska topola truje zemlju. Da li i koliko semena proizvodi?
Samo korov brzo raste. baštovani to znaju...
Ova manija sa kojekakvim aronijama koje leče sve bolesti, Paulovnijama i ostalim super biljkama koje će vas ugrejati skuvati vam ručak i ušuškati vas u krevet je prerasla u pomodarsko ludilo. Sa jedne strane gnušanje na pesticide i GMO a sa druge uvoz ko zna kakvih biljaka koje proizvode ko zna kakve posledice.

aaa...pa ne bih ni ja sadila dok sve ne ispitam
 
Šta da se ispita?!? Po belom svetu sade ko ludi, termoelektrane odavno rade na pelet dobijen od paulovnije, samo ovde u srbiji se sedi i razmišlja uz rakijicu do penzije.

Napisao sam već gore. Samo invazivne vrste mogu da rastu tako brzo, pre ili kasnije počeće nekontrolisano da se širi i potisnuće ili iskoreniti domaće drvo. Amerikanci se kljukaju kao i pola sveta sa GMO pa da li to znači da i mi treba jerbo beli svet to radi?
 
Ta biljka je korov, pitanje je kakve će posledice biti ako dođe do masovne sadnje u roku od 100-200 godina. Jedinu moguću primenu vidim u delovima sveta gde su nestale šume i gde je nemoguće obnoviti originalnu vrstu, takođe bi možda mogla da se sadi po obodima pustinja i u peščarama.

Danas novac u tvom džepu sutra ekološka katastrofa tvom detetu...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Okačio si linkove plaćenih studija koje su finansirale rudarske ili naftne kompanije, tako lobiraju i nuklearne elektrane po internetu. Čim se nađe nešto čisto i lako obnovljivo, konkurencija na tržištu odmah se pojave nebulozni tekstovi tipa invazivna kultura, jede malu decu, napada prolaznike. Počnu da prave elektroautomobile kad ono akumulator se nije modifikovao 100 zadnjih godina pa je neverovatno skup i kada se reciklira, užasno je otrovan. Sve u svemu, paulovnija ima fantastičnu budućnost ali je žalosno jedino to što će biti nestašica hrane na uštrb energenata.

 
Naravno, mora odma postojati teorija zavere. Samo korov raste brzo. Ne treba ti naftna kompanija da bi razumeo da biljka koja brzo raste potiskuje one koju rastu sporije, pogotovo ako se uzme u obzir kolika bude.
To nije kraj priče. Nestankom biljne vrste nestaju i životinjske koje ne mogu da se prilagode novom staništu. Tada dolazi do invazije štetočina jer ne postoji više balans.
I tako... mrzi me da pišem dalje.
 
Raste ovo drvo prilicno brzo, vidjao sam nekomercijalna stabla po dvoristima i vidi se da je neko brzorastuce drvo... sto se kvaliteta i plasmana tice, nemam pojma... vole prodavci malo da napumpaju pricu... kad se pojavi neka nova vocka, ishvale je kao da dize iz mrtvih, verovatno je tako i sa ovim drvetom, nova roba mora da se hvali :) .... Neko je pitao u vezi zalivanja... koliko je meni poznato, sve sto brzo raste trazi vodu, mozda i ne mora da se zaliva mnogo, ali ce rast biti slabiji ako je susno leto.
 
Poslednja izmena:
Naravno, mora odma postojati teorija zavere. Samo korov raste brzo. Ne treba ti naftna kompanija da bi razumeo da biljka koja brzo raste potiskuje one koju rastu sporije, pogotovo ako se uzme u obzir kolika bude.
To nije kraj priče. Nestankom biljne vrste nestaju i životinjske koje ne mogu da se prilagode novom staništu. Tada dolazi do invazije štetočina jer ne postoji više balans.
I tako... mrzi me da pišem dalje.
Znam jednog agronoma koji ceo život priča da je cveće korov :mrgreen:
 
Paulovnija je dobra stvar.
Ni izbliza tako čudesno isplativa kako je reklamiraju, ali sasvim dobra stvar.
Jedu je i krave i ovce, koze, svinje, zečevi.
Džaba silaža koja sama nikne svake godine iz korena pa ne treba ni da je seješ, a ne treba da se prska ili obrađuje bilo kako.

Nije uopšte potrebno bacati pare na sertifikovane sadnice već je sasvim dobro seme iz parka.

Paulovnije ima odavno po parkovima i nije neka ekološka pretnja domaćim vrstama.
 
Jedino me buni to navodnjavanje...to je obavezno ?[/QUOTE]

Nije obavezno ali pitanje sta ces dobiti. Koren nece napredovati ako nema odgovarujuce navodnjavanje. Sirina i dubina rupe trebaju ici po propisu, 60 x 80.

Kod mene su radnici dva dana kopali masinom, na pola morala se dodavati voda da popusti, nije mogla masina da probije. Da se radilo rucno i kasnije navodnjavalo bez sistema bila bi promasena investicija.

Pola rupe
IMG_20160706_142355.jpg


Busenje
IMG_20160706_121843.jpg
 
Meni se čini da je to ko sa bananama, sadiš li sadiš a drvo ugiba od ladnoće i mraza, ne mora odma ali ga svaka treća zima dotuče, eno samo se žale ljudi na sve strane :mrgreen:
 

Back
Top