formatiranje XP

Pa ti u principu pojma nemas sta zelis da uradis.
Pre formatiranja spasavas podatke koji su ti potrebni na drugi disk ili particiju.
Ubacis bootabilni CD od XP(prethodno u BIOSU podesis da ti se sistem podize sa CD a ne sa HDD) i pratis uputstva.
Neka ti neko napravi takav CD sa XP bez SP 1 ili 2.
Posle instalacije OS XP i ostalih drivera pa tebi potrebnih programa mozes da napravis IMAGE od C particije koje ces posle koristiti za obnavljanje sistema.(licno ga ne koristim jer ILI formatC ILI pokusaj popravke)
 
zokky:
Pa ti u principu pojma nemas sta zelis da uradis.
Pre formatiranja spasavas podatke koji su ti potrebni na drugi disk ili particiju.
Ubacis bootabilni CD od XP(prethodno u BIOSU podesis da ti se sistem podize sa CD a ne sa HDD) i pratis uputstva.
Neka ti neko napravi takav CD sa XP bez SP 1 ili 2.
Posle instalacije OS XP i ostalih drivera pa tebi potrebnih programa mozes da napravis IMAGE od C particije koje ces posle koristiti za obnavljanje sistema.(licno ga ne koristim jer ILI formatC ILI pokusaj popravke)

necu ponovnu instalaciju vec formatiranje diska sa xp
 
Pa sta ti u stvari hoces? Da se vratis na 98 ili Me? Trebaju ti diskete (2) sa Partition Magicom. Prvo ti treba program, PM, koji ce ih napraviti. Posle toga, namesti u BIOS-u da se sistem dize sa diskete i onda ubaci prvu, pa kad ti trazi drugu, onda i nju i onda ce ti se ucitati PM. Tu mozes da formatiras disk, brises particije, menjas fajl sisteme (FAT, FAT32, NTFS, ETX2 i ETX3)... Ma mozes da radis 300 cuda. Ma sve u svemu treba ti PM. I samo to.

A sto se tice butabilnog CD-a, moze i tako. Kad ti formatira disk, samo restartujes komp i ne moras da instaliras XP.
 
zokky:
OMA sta ti podrazumevas pod pojmom FORMATIRANJE.
Koliko je meni poznato (a mozda ti znas neku caku) formatiranjem se brise HDD ili particija.

pod formatiranjem podrazumjevam brisanjem svih podataka kao i operatinog sistema na hdd ili na paticiji volio bih znati to uraditi bez drugog OS ili magica :oops:
mislim da treba uraditi par koraka jedan je promjena iz ntfs u fat 32 i sta jos kako se to mijenja u xp i sl. :?
 
E citam ovo i nisam uspeo da shvatim sta covek hoce :evil:

Ako sam dobro razumeo covek hoce format a da nista ne gubi a pri tome jos menja file sistem. To zvuci kao da bi da se yebe a da mu ne udje! ?

Ako formatizujes, menjas file sistem, pravis particije, neces nista sacuvati sa diska ako prethodno vazne podatke nisi prebacio na bezbedno mesto. Sve instalisane programe svakako moras ponovo instalisati, nemozes samo odgovarajuce direktorije prebaciti.

Mrzi me da se bakcem, pogotovo kad neko ne ume tacno da objasni sta hoce. Ako zelis pomoc objasni sledece:
1. Kakvo ti je sada stanje na disku (instalisani su neki programi ili ne)
2. Kakav imas file sistem
3. Hoces li da sacuvas podatke (instalisane programe ne mozes osim ako je instalacija samo prosto kopiranje)
4. Kakav sistem hoces po novom
5. Hoces formatizovanje?

Ako sam razumeo sta hoces, startuj brate FDISK , izbrisi particije, formatizuj na fajl sistem koji hoces, napravi nove pearticije, instalisi OS i ponovo prekopiraj eventualno snimljene podatke i instalisi ponovo sta treba...

Ova tema se tegli bez veze a niko ne zna tacno sta zapravo hoces.
 
codemaker:
E citam ovo i nisam uspeo da shvatim sta covek hoce :evil:

Ako sam dobro razumeo covek hoce format a da nista ne gubi a pri tome jos menja file sistem. To zvuci kao da bi da se yebe a da mu ne udje! ?

Ako formatizujes, menjas file sistem, pravis particije, neces nista sacuvati sa diska ako prethodno vazne podatke nisi prebacio na bezbedno mesto. Sve instalisane programe svakako moras ponovo instalisati, nemozes samo odgovarajuce direktorije prebaciti.

Mrzi me da se bakcem, pogotovo kad neko ne ume tacno da objasni sta hoce. Ako zelis pomoc objasni sledece:
1. Kakvo ti je sada stanje na disku (instalisani su neki programi ili ne)
2. Kakav imas file sistem
3. Hoces li da sacuvas podatke (instalisane programe ne mozes osim ako je instalacija samo prosto kopiranje)
4. Kakav sistem hoces po novom
5. Hoces formatizovanje?

Ako sam razumeo sta hoces, startuj brate FDISK , izbrisi particije, formatizuj na fajl sistem koji hoces, napravi nove pearticije, instalisi OS i ponovo prekopiraj eventualno snimljene podatke i instalisi ponovo sta treba...

Ova tema se tegli bez veze a niko ne zna tacno sta zapravo hoces.
:roll: E ,U PRAVU SI,PA STA HOCE OVAJ..........
 
codemaker:
E citam ovo i nisam uspeo da shvatim sta covek hoce :evil:

Covjek hoce da sve pobrise! hoce prazan disk! E to on hoce... a sta ce posle da radi sa njim to je vec njegova stvar (vjerovatno ponovo da instalira XP)... i ja se nesto mislim da formatiram ovaj moj... nesto je spor u PM, a nov! Tako je to kad se nabudzi programima... :(

Vjerovatno covjek ima rezac i porezao je sve sto mu treba... tako bar ja radim... sve sto se skine sa neta ili nabavi iz ostalih izvora treba da se nareze na disk! Za ne daj Boze da padne sistem ili te napadne KOTIRA VIRUS :twisted: :roll: :twisted:
 
ustvari hocu da snimim sve drajvrere koje imama na racunaru na jedan CD i kako cu formatirati disk u slucaju da imam dva diska pa hocu jedan prazan a imam na njemu XP odnosno NTFS!
znam da to mogu da podignem drugi sistem pa da obrisem sve na drugom disku, ali hocu da znam kako formatirati disk ako je OS aktivan (XP)!
 

Back
Top