Gusle

V for Vendetta

Zainteresovan član
Poruka
301
Prvo, mislim da sam pogodio gde da okcaim temu, jer zaista nigde nema nista o ovome.

Dakle, imam gusle koje su stare 114 godina i svih tih godina su u mojoj porodici, posle svih tih godina su zavrsile kod mene i veoma sam ponosan na njih. Medjutim, kod mene su stigle u ocajnom stanju, jer na gudalu umesto konjskih dlaka uprepredenih je kanap, koji daje vizuelnu sliku tj izgledaju stvarno, ali nije to to prema tome moje prvo pitanje je gde bih mogao da kupim zice-strune?? A drugo je ovako, tamo gde je "korito" gusla, nije (kako sam ja citao) koza vec nekakav cudan papir. Pa me zanima sta se stavlja tu? Gde to ima da se nadje? I da li postoji nekakva alternativa za to....

Hvala unapred!
 
...ne terba da ti budeš ponosan na tvoje gusle nego na one koji ti ih ostaviše a ti budi posramljen što ih držiš u jadnom stanju...uzmi 16_ticu strunu koja može biti od ribolovačke opreme...preko gusala neka ti neko zategne kožu od teleta dobro obradjenu i osučenu...od rukielja tj. tamo gdje zatežeš strunu pa do dna karlice zategni konjsku dlaku jer moraju biti različite usljed zvuka...opremi ih tako i napisi mi ovdje , da vidim jesi li samo pozer ili te to interesuje...a pjesme guslarske su postale jadno devalvirale i namjenski zloupotrijebljene...najbolje su lirske i neobojeno epske...Gusle su došle sa Istoka i ako bi na Balkanu htjeli svi da su njihove od albanaca pa do hrvata...što se neko ne 'otima o violinu npr. italijani, romuni, madjari ili njemci kao i rusi...
 
Poslednja izmena:

Back
Top