Zubne navlake

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja mogu samo delimicno da vam pomognem, iz tog prostog razloga sto pripadam "staroj skoli" - nas su ucili da postoje jasna pravila kada se zub brusi za krunu, a kada ne, i da ne treba bez preke potrebe stavljati krune na zube...
e, sad: sta je "preka potreba" je danas postao prilicno fleksibilan pojam.

strogo skolski gledano, postoji jedna granica gde nedostatak zubne supstance vise ne moze da se nadoknadi konzervativno (plombom), vec - gde nastupa protetika. ovo znaci da od zuba vec toliko "fali" da nema vise "na sta" da se stavi korektna plomba; osim ovoga, ako sebi predstavite da se zub za krunu brusi za mozda 1.2 - 1.5 mm sa svake strane, pod uglom od max 6 stepeni, mora da postoji toliko od zuba da ima "sta da ostane", na cega da se stavi kruna.

dalje, krune se stavljaju na zube kojima je izvadjen zivac, jer su devitalizovani zubi skloni da se slome. pre toga se obavezno radi nadogradnja (iz razlicitih materijala), jer kod vadjenja zivca fali od zuba bas "iz sredine", te nema sta da nosi krunu.

estetske razloge ja licno ne smatram indikacijom za krune; ako je u pitanju problem sa "krivim" zubima, staro pravilo je da se ortodonstki problemi resavaju - ortodontski, najcesce protetika tu ne daje estetski "slavne" rezultate, a promena boje zuba je za mene "slaba" indikacija za ovakvu vrstu rada.
promena boje moze da se nacini i samo sa keramickim fasetama ("veneers"), no - opravdanost toga ne mogu komentarisati, zaista.

s obzirom na cenu kruna, nije, na zalost, retka pojava da se pacijent po svaku cenu zeli ubediti da treba staviti pod krune cak i SVE zube (i to sam vidjala), i da mu se preporucuje da se "tu samo malko ukljuci jos i ovaj zub ovde, pa jos dva s ove strane...", sve pod maskom raznoraznih "strucnih" objasnjenja. tu vas ne mogu mnogo savetovati; mozda je najbolje resenje da posetite vise zubara, da trazite napismeno nalaz i misljenje, i usmeno jasno i precizno objasnjenje zasto - kako, pa da natenane promislite o svemu. ako ste u SCG, da vas ovo ne buni - ITEKAKO je praksa sve navedeno kod ozbiljnih ordinacija i stomatologa. isto tako, ako smem da vam dam prijateljski savet, ne nasedajte na "brzinsku" varijantu i pritisak u smislu "hitno je", "imate 24 sata da promislite", i slicne mahinacije.

ako vas jos sta zanima, pitajte :), ako vas zanima konkretan zub ili zubi, meni ce utoliko biti lakse da vam kazem sta detaljnije. svako dobro.
 
Kolika je cena te krunice po jednom zubu? :D

Mislim da meni treba jedno dve tri takve (stare plombe, pa kad krenu da menjaju, bojim se da dok izbruse neće ništa ostati)

e, i koliko traje to - brušenje, eventualno lečenje, ispiranje kanala i ostalo i stavljanje same krunice (u dolascima kod zubara, koliko puta). jel može sva tri odjednom da mi radi. Oću ići bezuba na posao, kako to uopšte ide.

hvala unapred, indi!
 
Betty:
Kolika je cena te krunice po jednom zubu? :D

Mislim da meni treba jedno dve tri takve (stare plombe, pa kad krenu da menjaju, bojim se da dok izbruse neće ništa ostati)

e, i koliko traje to - brušenje, eventualno lečenje, ispiranje kanala i ostalo i stavljanje same krunice (u dolascima kod zubara, koliko puta). jel može sva tri odjednom da mi radi. Oću ići bezuba na posao, kako to uopšte ide.

hvala unapred, indi!

ako vam treba tri solo krune, znaci - da vam ne nedostaje izmedju neki zub, cena je okvirno (po zubu) 50-60 eur za metalkeramiku, i oko 100-120 za bezmetalnu; ova druga, opet, ima specificne indikacije, ali su i priprema i nacin rada drugaciji nego klasicno.

vi prakticno imate sledece opcije:
- zub koji nije vitalan (izvadjen zivac): u tom slucaju prvo treba napraviti tzv. livenu nadogradnju; to je, uprosceno receno jedna struktura livena u celiku, koja se cementira u koren, i a spolja ima oblik vaseg brsuenog zuba; za izradu ovoga je potrebno 24 sata, i posto se nadogradnja cementira uzima se otisak za krunu kao za bilo koji vas brusen zub.
neposredno posle uzimanja otiska, moze se staviti privremena kruna, koja je vrlo lepo estetsko resenje; znaci - vi prakticno vrlo brzo mozete da se "osmehnete" ljudima :).

definitivna kruna najcesce bude gotova za 3-4 dana, tada se privremena skida, cementira nova, i to je sve.
dakle - ako je potrebna nadogradnja, racunajte 1+ 3-4 dana da sve bude gotovo.
kod bezmetalne keramike je proces malko drugaciji, ali potrebno vreme je otprilike isto. i - moze da radi sva tri odjednom, to je cak i preporucljivo.

sto se tice samih poseta, preparacija kanala i uzimanje otiska za nadogradnju traje max. jedan sat, tako i sledece posete (dakle, cementiranje nadogradnje sa uzimanjem otiska za krunu, i sledece - cementiranje nove krune). ovo uzmite sa rezervom, jer sudim prema sebi :), meni treba i mnogo manje vremena.
sve ovo ide ovim tokom ako je zub prethodno (koretkno!) lecen - devitalizovan; dakle - pre svega RTG kontrola.

- ako je zub vitalan, mi gledamo na svaki nacin da ocuvamo vitalitet zuba nosaca za krunu, te je ceo postupak skracen za izradu nadogradnje, dakle - treba vam par poseta zubaru, i ukupno 3-4 dana za izradu.


mnogo srece sa zubarima :).

 
gurmanci:
Zna li neko sta je sa indigo? :confused:

Nema je vec sto godina :shock: ili se prenickovala 8)

Od prosle godine cekas odgovor na ovo pitanje i jos nisi otisao/otisla kod zubara???
Naime da ti neko kaze ovako preko interneta da li postoje indikacije za zubne navlake je suludo, stavljati navlake zato sto je nekome dunulo je takodje suludo.
To dok stomatolog ne pogleda ne moze nista da se zna.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top