Posao za medicinske sestre u Nemackoj

m.sestra

Početnik
Poruka
2
Konacno je moguce zaposljavanje medicinskih sestara iz Srbije u Nemackoj. Izvesna gospodja Kobler, poreklom iz Vojvodine, ima firmu u Berlinu i potpuno besplatno posreduje u zaposljavanju kao i kompletnom procese integracije. Svi zainteresovani joj se mogu javiti na e-mai pmlkobler@gmail.com. Potrebna je srednja medicinska skola-opsti smer, polozen drzavni ispit i izvesno znanje nemackog jezika. Ona ce objasniti detalje. Zvanicni centri za polaganje nemackoj jezika su u Srbiji su:
http://www.osd.at/default.aspx?SIid=64&LAid=1
http://www.goethe.de/ins/cs/bel/srindex.htm?wt_sc=belgrad

Iskreno se nadam da ce uspeti svi oni koji to godinama pokusavaju. Srecno :)
 
Konacno je moguce zaposljavanje medicinskih sestara iz Srbije u Nemackoj. Izvesna gospodja Kobler, poreklom iz Vojvodine, ima firmu u Berlinu i potpuno besplatno posreduje u zaposljavanju kao i kompletnom procese integracije. Svi zainteresovani joj se mogu javiti na e-mai pmlkobler@gmail.com. Potrebna je srednja medicinska skola-opsti smer, polozen drzavni ispit i izvesno znanje nemackog jezika. Ona ce objasniti detalje. Zvanicni centri za polaganje nemackoj jezika su u Srbiji su:
http://www.osd.at/default.aspx?SIid=64&LAid=1
http://www.goethe.de/ins/cs/bel/srindex.htm?wt_sc=belgrad

Iskreno se nadam da ce uspeti svi oni koji to godinama pokusavaju. Srecno :)

Ja bih samo dodao da sam stupiuo u kontakt sa Gospodjom Kobler, i to bez ikakvih problema. Dobio sam sve potrebne informacije i ako je neko zainteresovan da na najbolji mogući način dodje do odgovora, moje najiskrenije preporuke su da to učini upravo sa datim adresama ya kontakt u gornjem citatu .. Siguran sam da se neće pokajati .. i d aće imati 100% jasni situaciju i otvoren put ..

Veliki pozdrav i srećno ..
 
Moze li neko da kaze kolika su neophodna minimalna mesecna primanja da bi cetvoroclana porodica mogla normalno (skromno) da zapocne zivot u Nemackoj. Supruga mi je med. sestra, pa me zanima da li bismo za pocetak sa njenom verovatno ne velikom pocetnom platom plus ono sto bih ja zaradio radeci bilo sta, mogli iole normalno ziveti i docekati da usavrsimo jezik i pronadjemo kasnije bolje i odgovarajuce poslove...
 
Da li se zna zakonski minimum za poznavanje nemačkog jezika?

Da bi medicinska sestra dobila posao i radnu vizu u Nemačkoj, trebalo bi da ima najmanje B1 sertifikat nemačkog jezika, a poželjno B2 sertifikat.

Da bi medicinska sestra nostrifikovala diplomu u Nemačkoj, trebalo bi da ima B2 sertifikat.

Bez nostrifikacije ne možete da radite kao medicinska sestra (tehničar), nego samo kao bolničarka (bolničar).
 
Poslednja izmena:
1. moras 6 meseci ici u skolu nemackog jezika i poloziti B2
2. 3 meseca prakse + usmeno i pismeno polaganje
3. bolnicarka ili negovateljica sme samo da neguje paciente (pere, cuva itd.) i ima 1/2 plate nego medicinska sestra

@vladmirko: prvo bi morali da placate skolu nemackog jezika nekoliko stotina evri (ne znam koliko je sad, pre oko 5 godina je bilo 1,5 evra po casu- moras uraditi 800, manje ako vec dobro znas), drugo- nostrifikacija kosta: prevod diplome, svedocanstva, overa istih plus iz skole u Srbiji moras pitati da ti napisu koje si casove imao i koliko praksu, moras sam platiti praksu i polaganje (300evri bilo pre 5 god.), troskove putovanja; jedna sestra pocetnica (udata sa decom) zaradi oko 1300 od toga ako ima porezku klasu 3 dobije oko 1000 cisto, 750 porezka klasa 5 (za nocnu ima dobar dodatak); bilo kakav posao bi lako nasao ako znas nemacki jezik i to bi te oberucki prihvatili (bilo kakvog posla ima na pretek); cetvoroclanoj porodici treba oko 600 evri za stan na selu 800 u gradu (mesecno)+ voda (400 godisnje), grejanje (1200godisnje), telefon/internet (65 mesecno ako ne zoves puno u Srbiju), struja (80 mesecno), djubre (oko 200 godisnje) cetvoroclana porodica trosi oko 600 mesecno na hranu i pice.....sve je to odprilike i poredila sam sa mnom (stedjljiva sam).... najvaznije je znati nemacki i imati puno strpljenja i snage...ja sam recimo isla u skolu, radila praksu za istu i pored toga radila kao cistacica da bih prezivela
 
Zivim u i radim u Njemackoj . U mogucnosti sam da pomognem svim nasim ljudima koji dolaze sa podrucja stare Jugoslavije a koji su u potraznji za poslom u Njemackoj u medicinskoj bransi. Najtrazeniji su tehnicari i njegovatelji ( za koje zanimanje nije potrebna medicinska skola vec samo poznavanje jezika) . Javite mi se ako ste zainteresovani privatnom porukom na mail drseha@yahoo.com.
 
pozdrav svima,
Ja bih potrazila savet od nekog,nevezano za Nemacku.Imam 30 godina i zavrsila sam srednju medicinsku skolu,a nisam ni radila do sada kao medicinska sestra. Sad bih htela da konkurisem negde da radim taj posao,ali imam strah zbog toga sto nemam iskustvo.Sta mislite o tome,da li treba da pokusam ili ne?
 
zaavisi do kog nivoa znanja planiraš da stigneš. moje iskustvo i mišljenje je da za početak života i rada u Nemačkoj bez B1 ne treba ni razmišljati, a recimo da je B2 pristojan nivo znanja, dok ako npr. završiš C1 (ne samo da odsušaš kurs, nego da usvojiš znanje koje taj nivo predstavlja) u stanju ćeš biti da diskutuješ o politici, ekonomiji, kulturi, i sl. u školama stranih jezika, svaki od nivoa traje 2 semestra: A1 (A1.1 + A1.2), A2 (A2.1 + A2.2), B1(B1.1 + B1.2), itd. Dakle, treba poprilično vremena. nešto brže učenje je na privatnim/individualnim časovima, ali ne očekuj da iko može da ti "sipa" u glavu znanje bilo kog jezika... napredovaćeš onoliko brzo koliko budeš sama učila. još brži način su intenzivni kursevi u DE/AT, mada za takve kurseve nije svako u mogućnosti da izdvoji vreme/novac, na intenzivnom kursevima se radi 5 dana nedeljno x 4 časa i za 2 semestra se stiže do B1 nivoa, za šta bi u "normalnoj" školi stranih jezika trebalo 6 semestara.
 
Poslednja izmena:
zaavisi do kog nivoa znanja planiraš da stigneš. moje iskustvo i mišljenje je da za početak života i rada u Nemačkoj bez B1 ne treba ni razmišljati, a recimo da je B2 pristojan nivo znanja, dok ako npr. završiš C1 (ne samo da odsušaš kurs, nego da usvojiš znanje koje taj nivo predstavlja) u stanju ćeš biti da diskutuješ o politici, ekonomiji, kulturi, i sl. u školama stranih jezika, svaki od nivoa traje 2 semestra: A1 (A1.1 + A1.2), A2 (A2.1 + A2.2), B1(B1.1 + B1.2), itd. Dakle, treba poprilično vremena. nešto brže učenje je na privatnim/individualnim časovima, ali ne očekuj da iko može da ti "sipa" u glavu znanje bilo kog jezika... napredovaćeš onoliko brzo koliko budeš sama učila. još brži način su intenzivni kursevi u DE/AT, mada za takve kurseve nije svako u mogućnosti da izdvoji vreme/novac, na intenzivnom kursevima se radi 5 dana nedeljno x 4 časa i za 2 semestra se stiže do B1 nivoa, za šta bi u "normalnoj" školi stranih jezika trebalo 6 semestara.

Upravo tako.

Ja bih još dodao da je jezik "živa" stvar, i da se najbolje uči u kontaktu sa istim. Dakle, krenite da slušate, čitate i gledate štampu i TV na nemačkom jeziku, i, naravno, ako imate prilike i da komunicirate sa nekim ko ga govori. Počnite sa gledanjem onoga što vas i inače zanima, jer je tako lakše razumeti kontekst i povezati izgovoreno sa slikama - recimo, gledajte sportske prenose sa nemačkim komentatorima, dokumentarce o životinjama ili predelima, ili vesti na nemačkom jeziku. Na početku je teško, ali se onda sve bolje i bolje razume, pa onda odjednom zaključite kako ste komentatora na prenosu utakmice skoro potpuno razumeli, ili spikera u vestima... :)
 
Bila sam dva meseca u Nemackoj zbog trazenja posla, imala sam probni rad u dva staracka doma i dve bolnice.Staracke domove sam odmah precrtala jer jednostavno to nije za mene jel radim u intezivnoj jedinici i nisam navikla na miran tempo rada a izmedju ostalog osoblje se sastojalo od ljudi sa nasih prostora(omah su izogovarali ceo dom)Posao u domu je relativno lak, radi jedna sestra sa 3 pomocnika, ona je duzna za th(insuline,kapi,tbl), odgovara za celu smenu i ako se nekom korisniku nesto desi u zavisnosti sta zove odredjenu sluzbu.Korisnici su prema meni bili fini, strpljivi, osoblje manje vise ok
Prva bolnica u kojoj sam na moj zahtev provela 3 nedelje na probnom radu je bila katastrofa, koleginice (ne sve )nisu bila bas "freundlich",nervozne zbog velikog obima posla , verovatno i zbog mene sto ih lose razumem:)Posao mi nije bio preterano tezak kada naucis njihov sistem rada.Bolesnici su i ovde bili vrlo prijatni i puni razumevanja.Ova druga bolnica koju sam i prihvatila totalno je druacija od ove prethodne, manje posla, opustenija atmosfera, koleginice skroz ok.Ni u jednoj ustanovi ne smeju da se koriste mob.telefoni, nema sedenja kad nije pauza (pauza traje 30 min), oko 3 sestre rade na 30 bolesnika+1-2 helfera
 
Pozdrav, evo da se prikljucim, pratim vec duze slicne teme. Hocu samo da pitam, vas koji imate iskustva:

- pri zaposljavnju na sta treba da vodimo racuna, npr privatne klinike ili drzavne u cemu je razlika, prednosti...

- i ono sto mi je najbitnije kako do spajanja porodice?
Ja kao sestra bez iskustva, znaci treba mi Anerkennung, koliko mi treba i kako to ide, da mi dodju muz i dete? Da li je izvodnljivo sa tim primanjima, bas se oko toga sekiram, jer to mi je ustvari i najbitnije.
 
Daklina,

jako je teško doći do spajanja porodice, nije samo Anerkennug u pitanju. Moja supruga je 6-7 meseci već u Nemačkoj ali našem spajanju se početak ni malo nije primakao.

Stan, recimo, je mnogo teško naći. Cene nekretnina su skočile a ponuda je jako mala, još kad čuju da imaš decu odmah te odbiju. Da nepričam za ovu ambasadu u BG, čekanje za termin i posle za vizu se oteže na 6+ meseci....jako teška situacija trenutno. Ostaje nada da će se nešto bar promeniti od 01.01.2018 kada najvlju neke promene vezano za radne/boravišne vize
 

Back
Top