Umetnost i novac
Prikazujem rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Umetnost i novac

sas
    Guest

Podrazumevano Umetnost i novac

Da li je umetnost merljiva novcem? Odnosno ako za neko delo niko ne bi dao novac, da li je to upopste umetnicko delo?

Zaslužan član Keeper (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    282

Podrazumevano

kad se neko umetnicko delo dobro prodaje, onda je to dobar posao.
    a kad niko od raje nece da kupi neko umetnicko delo, onda je to umetnost ...

Anarhista
    Guest

Podrazumevano umetnost i novac

"Razvitak" umetnosti je paralelan novcu kao i filozofija i nauka i zajedno su nerazdvojna kompozanta nase tzv. "judeohriscanske civilizacije". Buduci da novac stampaju "mocni", logicno je da su im svi (umetnici, filozofi i naucnici) na usluzi ma kakvi njihovi pravci bili. Najpodmukliji su ipak filosofi (uglavnom teolozi) cija je "talentovana" pamet uvek stipendirana odozgo, sto im olaksava da nametnu svoja misljenja narodu koja magicno (p)odrzavaju vlast u ime reda i mira (demokratije) bilo koji zlikovac je drzao. Najgore je sto je cela nasa takozvana "judeo hriscanska civilizacija" jednostavno ne zamisliva bez novca. Svaki rad pa cak i(ili pogotovu) "talentovanih" nema drugog cilja do novca. A kao sto rekoh, buduci da novac stampaju "mocni" uglavnom zlikovci, pogodite zasto ce jedan dollar uvek biti jaci od jednog dinara npr.

sas
    Guest

Podrazumevano

Zapravo sta je to umetnicko delo? Estetski oblikovano,,,bla...bla...bla...
    A da li mozemo nazvati nesto umetnickim delom ukoliko to delo nema cenu, odnosno nije merljivo novcem. Da li me razumete? Da budem precizniji, kada neko delo postaje umetnickim? Kada neko za njega ponudi novac ili...?

Gala
    Guest

Podrazumevano

Mislim da delo postaje umetnicko kad u coveku izazove neku emociju , pa makar to bilo i preziranje ili nesto slicno.

Slikar
    Guest

Podrazumevano

Na zalost, umetnost ima cenu. Ali i ne samo na zalost. Da nije novca ne bi bilo ni slikarstva - bar ne danas.

Obećava
    Učlanjen
    09.09.2003.
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

ali: mnogi veliki umetnici su umrli u siromastvu, da su danas zivi ne bi znali sta ce sa novcem, umetnost dobija svoju cenu ne bas obavezno u vremenu kada nastaje...najvaznija je valjda autenticnost, ponekad zvana originalnoscu, zar ne?

Slikar
    Guest

Podrazumevano

Samo slikari koji ne uspeju da nadju dobrog galeristu prodaju slike posle svoje smrti.

Obećava
    Učlanjen
    09.09.2003.
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

ma nemoj! ako su toliko sjajne slike, onda i ne bi trebalo da je tesko, ali posto sve polako postaje komercija...uskoro ce galeristi da narucuju sta vec procene da se moze lepo prodati...?
    ipak je slikarstvo nesto vise od toga, abolje postati slavan cak posle smrti, zbog svog kvaliteta, nego prodati za zivota par slika da ukrasavaju predsoblje! osim ako neko ne dozivljava sebe kao zanatdziju...umesto kao umetnika...

Slikar
    Guest

Podrazumevano

Ola, draga,
    svidja mi se tvoj romantizam. Osvezava me tvoj nacin idealizovanja. Pomisli, ali samo na kratko (da ne bi kvarila raspolozenje u kome uzivas), koliko bi slikara bilo kada se slike ne bi prodavale?
    Prijatan dan zeli ti
    Slikar

Obećava
    Učlanjen
    09.09.2003.
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

dragi moj slikare,
    ja sam sve sto zelis, ali ne bih rekla da sam romanticna... a umetnost ipak ne shvatam kao profesiju, vec poziv (nazalost, hiljade akademskih slikara samo se manje vise vesto sluze tehnikom) , ako neko ima talenta (ili makar veruje da ga ima),pa nek radi i u pekari, bar nece biti gladan...
    ako neko petlja sa umetnoscu (vazi za sve oblasti) zato sto mora, sto ima potrebu da se izrazi - onda ostalo i nije bas najbitnije, cak i od cega se zivi...za ostale i ambicioznije slucajeve preporucujem porudzbine, crtanje portreta i landsafta preko leta itd
    znas, mene brinu takvi stavovi, pare itd, jer u svim oblastima umetnosti sve teze je zapaziti nesto zaista vredno, masovnost povlaci za sobom i vise sunda
    a sve to bas zato sto toliko se podilazi potencijalnom kupcu tj publici...
    ako je neko iskren sam prema sebi, sve je manje vise lako, ili makar jasno...
    lep dan i tebi!

Obećava
    Učlanjen
    09.09.2003.
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

PS uopste me ne brine vizija manjeg broja umetnika, sta fali? ipak kvalitet...
    pozdrav

sas
    Guest

Podrazumevano

Ipak, vazno je to sto se radi da vredi. Cime se to ceni? Novcem. Ja sam realista i mislim da delo postaje umetnickim ukoliko pored svoje estetske vrednosti dobije i valorizaciju trzista. Svim srcem zelim svim umetnicima da im se to dogodi za zivota, da ne bi prosli kao Van Gog.

Obećava
    Učlanjen
    09.09.2003.
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano

ja ipak zelim da prodjete svi kao Sagal, bar cete znati cemu sve to i zasto...

Gala
    Guest

Podrazumevano

Salvador Dali je rekao : sudbina umetnika je da umru od gladi. Mozda u tome ipak ima necega.

Zaslužan član Keeper (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    282

Podrazumevano

Citat Original postavio Gala
    Salvador Dali je rekao : sudbina umetnika je da umru od gladi. Mozda u tome ipak ima necega.
    da, Dali je bas ono crk'o od gladi ......

Guest

Podrazumevano Sas

Heheheehh...ne moramo bas po svaku cenu da budemo drugaciji. Novac i umetnost idu ruku pod ruku, i uvek je tako bilo.

cacikuc
    Guest

Podrazumevano restaurator

Ja saam restaurator .Moram dobro da
    radim ,daleko od toga da mogu dobro ziveti od toga posla.Ovde je tesko .U inostranstvu neki restauratori su bogati
    neki nemaju posla ,a neki mnogo rade ,a nemaju nista.

Zainteresovan član Slikar (avatar)
    Učlanjen
    14.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano o lovi

Citiram sam sebe:
    Tema se malo siri (ili suzava) i na: Koliko umetnici zaradjuju u Srbiji i Crnoj Gori. To je posebna tema, a odgovor glasi: Sve sto je vredno u srpskom slikarstvu je - napolju. I slikari i slike. Kad Srbi skontaju (ako skontaju) da je slikarstvo vredna umetnost, sve ce vredne slike vec biti u rukama Amerikanaca i Japanaca. Oni sa slikarstvom veze nemaju, ali znaju da plate. Mesta slikara u SCG popunjavaju perspektivni mladi slikari, koji ce za godinu dve biti napolju i oni "slikari" koji u potpunosti zadovoljavaju "ukus" domaceg trzista, izgradjen na PINK kulturnim vrednostima. Dakle, bakarni reljefi srpskih manastira i Titovih likova, drvene chuturice i staklorezacke slike sa jezerskim motivima a la venecuelanske TV serije. Kad pomislim da je u renesansi srpsko slikarstvo stajalo rame uz rame sa italijanskim trecentom i quatrocentom, danas mi dodje da placem. Zato niko nema pravo da se ljuti na nas koji smo napolju. Ne mogu da podnesem da slika koju sam orgazmicno zavrsio i svestan sam njene vrednosti, u Srbiji bude neprimecena. Ovde mi kosulju pocepase da je kupe, a u svom selu u Srbiji me smatraju budalom i mazalom kome ne bi dozvolili ni kucu da im okrecim.

sas
    Guest

Podrazumevano

Komentar stoji, na zalost!

Slične teme

1. umetnost danas | za koga je umetnost
    Autor ...creatrix... u forumu Filozofija
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 24.02.2012., 08:04
  2. Umetnost i horoskop
    Autor Milica kamilica u forumu Astrologija
    Odgovora: 4