Da li misli

Tema je dobra, ali na pogresnom mestu.
Ovde ocigledno ljudi dolaze da se zabave kada za to imaju slobodnog vremena.
Ne moras da se opterecujes time da ces nekome pomoci samo ukoliko se prikljucis nekoj humanitarnoj organizaciji ili necemu slicnom. Dobrociniteljsvo je osobina koja se ispoljava svakog dana, a ne samo kada se to zahteva od nas. Dovoljno ce biti da pomognes ljudima oko sebe, porodici, prijateljima i svima ostalima sa kojima dolazis u kontakt svakog dana. Bilo to savetodavno, materijalno ili fizicki, svaka pomoc je dobrodosla, kad se to zahteva od tebe, a pogotovu kada to radis samoinicijatvivno. Svi ce to znati da postuju, ali nije poenta u tome. Ako se nesto korisno ucini drugome, samo radi stvaranja "kredita" kod te osobe, to onda nije pomoc. Treba uvek pomoci drugome i onda kada na prvi pogled ti ce cini da vise gubis, nego sto dobijas i dajes. Bas taj utisak zavara mnoge i onda se ne usudjuju na pruzanje bilo kakve pomoci drugome, doduse, ne osudjujem ih jer ne vide i ne shvataju draz svega toga, sa time se covek rodi ili ne. Velika vecina ljudi je okrenuta samo prema sebi i naravno njihova sudbina je najtuznija ili najmucnija, pa zato verovatno misle i da kada je njima bila neophodna pomoc ni od koga je nisu dobili, zato je nece drugome ni dati...
 
Snezna_kraljica:
majcheki:
DisMisaL:
Evo, ja besplatno objašnjavam kako podesiti kompjuter za korišćenje tastature sa našim znakovima (Š,Đ,Ž,Č,Ć)
e vala baš, mrzi me i da čitam kad su neki ne postojeći pravopisni znaci u rečenici
Hahaha, pravopis..... :lol:
Viđela žaba da konje potkivaju, pa i ona digla nogu... 8)
Ništa ne bi trebalo da čudi...
Sve je to refleksija kroz jednu istu socijalnu prizmu, u svim njenim presudnim segmentima. Samo što je ponekad očiglednije i indiskretnije, kao u citiranomm „pravopisnom kutku” :wink:
 
®:
Viđela žaba da konje potkivaju, pa i ona digla nogu... 8)
Ništa ne bi trebalo da čudi...
Sve je to refleksija kroz jednu istu socijalnu prizmu, u svim njenim presudnim segmentima. Samo što je ponekad očiglednije i indiskretnije, kao u citiranomm „pravopisnom kutku” :wink:
A možda je samo greška u kucanju ;)
 
Snezna_kraljica:
majcheki:
DisMisaL:
Evo, ja besplatno objašnjavam kako podesiti kompjuter za korišćenje tastature sa našim znakovima (Š,Đ,Ž,Č,Ć)
e vala baš, mrzi me i da čitam kad su neki ne postojeći pravopisni znaci u rečenici
Hahaha, pravopis..... :lol:

Sastavljeno se pišu:

a) složenice koje imaju samo jedan akcenat i u kojima se prvi deo ne menja, na primer: Beograd (Beograda, Beogradu), goloruk, parobrod, pismonoša, bezdušan, jugozapadni, prepoloviti, izvući;

b) nazivi stanovnika naselja iako se imena tih naselja sastoje od dve akcentovane reči i pišu se odvojeno; na primer: Novosađanin (prema Novi Sad), Belocrkvanka (prema Bela Crkva), Bjelopoljac (prema Bjelo Polje);

c) prisvojni prodevi izvedeni od naziva mesta ako se sastoje od dve akcentovane reči, npr. gornjomilanovački (prema Gornji Milanovac), južnoamerički (prema Južna Amerika), krivopalanački (prema Kriva Palanka);

č) rečca ne uz imenice i prideve s kojima srasta u složenice, na primer: - neznanje, nečovek, nezahvalnost, neznalica, nebriga, neprijatelj - nepoznat, neprirodan, nezreo, nepismen, nevelik, nevidljiv;

ć) složeni prilozi kao: malopre, pokadšto, gdekad, gdegde, najednom, napamet, otprilike, sneruke i predlozi: povrh, namesto, ukraj, uoči, podno;

d) rečca naj- u superlativu opisnih prideva, na primer: najlepši, najlakši, najbolji, najjači, najjednostavniji.

S crticom između prvog i drugog dela pišu se polusloženice, ako svaki od sastavnih delova čuva svoj akcenat i ako se prvi deo ne menja po padežima. Tako se pišu:

a) višečlani nazivi mesta, na primer: Herceg-Novi (iz Herceg-Novog, u Herceg-Novom), Ivanić-Grad;

b) dve imenice od kojih jedna određuje drugu, a zajedno označavaju jedan pojam, na primer: baš-čaršija, radio-amater, rak-rana, auto-put, general-major, general-potpukovnik;

Rastavljeno se pišu:

a) rečca ne u odričnim oblicima glagola, na primer: ne znam, ne veruju, ne dolazimo, ne pitaj, ne može, ne postoje; izuzetak su odrični glagoli neću, nemam, nemoj, nisam;

b) odrične zamenice niko, ništa, nikoji, ničiji, nikakav, kad se upotrebljavaju s predlogom, na primer: ni za koga, ni sa kim, ni u čijem, ni pred kakvim, ni za kojim;

c) rečca li uz glagole u upitnim rečenicama, npr. Hoćeš li doći? Veruješ li mi? Znaš li to? i u upitnim rečenicama sa da, na primer: Da li bi mi pomogla? Da li imaš novca?

Šta sam propustila, ne razumem?
Ako jesam izvinjavam se, ali mi stvarno nije jasno šta to

:?:
 
buranija:
Neko nam se BASh potrudio da nam ulepsha dan sa svojim predavanjem....
AAaaaahhhhhhhmmmmmm....khmmm......sad mi se spaaaavaaaa....khmmmm....

izvini, prekidam posao zbog gluposti :oops:

''postojati'' je glagol, bar mislim da je glagol pa sam se smorila, više ne znam ni šta da mislim...

neće se ponoviti, najdraža faco, odoh da radim...
 
majcheki:
Snezna_kraljica:
majcheki:
DisMisaL:
Evo, ja besplatno objašnjavam kako podesiti kompjuter za korišćenje tastature sa našim znakovima (Š,Đ,Ž,Č,Ć)
e vala baš, mrzi me i da čitam kad su neki ne postojeći pravopisni znaci u rečenici
Hahaha, pravopis..... :lol:


Rastavljeno se pišu:

a) rečca ne u odričnim oblicima glagola, na primer: ne znam, ne veruju, ne dolazimo, ne pitaj, ne može, ne postoje; izuzetak su odrični glagoli neću, nemam, nemoj, nisam;

Šta sam propustila, ne razumem?
Ako jesam izvinjavam se, ali mi stvarno nije jasno šta to

:?:

Da sestro slatka, propustila si vrstu reci :roll:
:arrow:
nepostojeci je pridev i nema veze sa ispravnom upotrebom glagola... :idea:
 

Back
Top