Zaveštanje tela

Mare

Aktivan član
Poruka
1.503
Čuo sam od jednog druga da razne institucije (bolnice, fakulteti i sl.) mogu da sklope ugovor sa tobom, da posle smrti tvoje telo ostane u njihovom vlasništvu i da oni rade šta hoće sa njim (ispituju, eksperimentišu itd...), a da ti za to dobiješ novčanu nadoknadu (za života naravno)! E sad mene zanima jel ima tako nešto kod nas? Čisto informativno...


E da, i kolika je suma u pitanju?
 
E izgooglah ovo:
Da biste svoju želju ostvarili na pravi način, želeli bismo da Vam damo sledeće napomene:
Zaveštavanje se vrši putem formulara, koji ce Vam biti dostavljeni poštom ili uručeni na Institutu na Vaš zahtev. Zahtev može da podnese jedino zaveštaoc lično.
Izjavu popunite čitko, štampanim slovima ili pisaćom mašinom, u tri primerka.
Pre popunjavanja izjave morate odrediti izvršioca zaveštanja i o svojoj želji obavestiti svoje najbliže.
Popunjenu izjavu overite kod nadležnog suda
Jedan primerak overene izjave pošaljite preporučenom poštom na adresu: Institut za anatomiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, Dr Subotića 4/II, 11 000 Beograd, za prof. dr Branislava Filipovića
Za zaveštanje nismo u mogućnosti da pružimo nikakvu materijalnu kompenzaciju. :(
Institut nema nikakvih pretenzija na imovinu zaveštalaca

Znamo da se mnogi pitaju šta će biti sa njihovim telima posle završene edukacije studenata. Želimo da znate sledeće:

Sve troškove sahrane snosi Medicinski fakultet u Beogradu, Dr Subotića 8. :D
Želje oko načina sahrane biće maksimalno poštovane u okviru finansijskih mogućnosti Fakulteta. :?
Biće poštovana svaka želja zavešaoca vezana za verski obred ili ceremoniju posle smrti i/ili prilikom sahrane.
O vremenu i mestu sahrane biće obavešteni porodica i prijatelji zaveštaoca.
 
ja bih voleo da moje kremiraju.
sad mi deluje nekako bolesno da oni ceprkaju po meni posle moje smrti...ali razmisljao sam o tome da ako nedaj boze umrem mlad, da dam saglasnost da iskoriste moje organe...mada bi opet pitao nekog vrsnog budistu koliko je to pametno :roll:
 
Pa šta tu ima da se ne razume?
Kad je beba "mrtvorođena" ne vraćaju telo.
Mada, mislim da su to nedavno, zbog svih ovih pokradenih beba, morali promeniti...
A kad mi je baba umrla "seckali" su je po želji, nikoga pitali, nikome rekli :evil:
Ima gomila nekih zakona koje niko ne zna.
 
snaja88:
Nema materijalne kompenzacije? :o

Pa valjda je i normalno da ne bude materijalne kompenzacije!
Hajde, sada nek se neko pobuni i zbog toga sto se krv daje dobrovoljno!
Takve odluke treba da budu motivisane razlozima humanosti, drustveno prihvatljivim razlozima a ne lukrativnim motivima...

Ja licno ne bih imala nista protiv da delovi mog tela posle moje smrti spasu ili produze neciji zivot. Takav postupak je za mene gest humanosti.Sa druge strane, prodaja mog tela mi je degutantan cin.

Mnogi pricaju i price o prodaji organa za zivota. Treba znati da je to zabanjeno.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Ugovor kojim se neko obavezuje da drugom subjektu ustupi jos neodvojeni deo svog tela punovazan je pod dva uslova:
a)da je zakljucen u pisanom obliku
b)bez ugovaranja naknade
c)da je o posledicama zahvata davalac unapred obavesten
Njegova osobenost je u tome sto se moze opozvati sve do trenutka otpocinjanja hirurskog zahvata."
...
"Delovi tela sa umrlog mogu se uzeti ako se on sam nije za zivota tome protivio niti se po nastupanju smrti tome usprotivio njegov roditelj, bracni rug ili punoletno dete."
...
"Sto se tice prisvajanja lesa kao celine(na pr. za naucne potrebe neke medicinske ustanove), nema nikakvih smetnji da se dozvoli punovaznost testamentalnog raspolaganja, ali slozenije je i osetljivije pitanje da li srodnici umrlog i koji od njih mogu i pod kojim uslovima i kojim redom raspolagati lesom ako to sam umrli nije odredio testamentom: o tom pitanju se nas zakonodavac nije za sada izjasnio."
 
Lexa:
Pa šta tu ima da se ne razume?
Kad je beba "mrtvorođena" ne vraćaju telo.
Mada, mislim da su to nedavno, zbog svih ovih pokradenih beba, morali promeniti...
A kad mi je baba umrla "seckali" su je po želji, nikoga pitali, nikome rekli :evil:
Ima gomila nekih zakona koje niko ne zna.
a ha! nisam znala.... znala sam za bebe,ali sam pomislila da si ti imala nesto novo da mi kazes,otkirijes :P jer si napisala mrtvorodjena pod navodnicima!
eto, a stvarno to za baku...stvarno koja je to bezobrastina.
pa red je da bar objasne! :evil:
 

Back
Top