Frakciona destilacija

N

Nebojša

Gost
Potrebna mi je pomoć oko izrade destilatora za razdvajanje vode, metanola i sirćetne kiseline. Nisam uspeo da pronadjem literaturu koja se odnosi na praktičnu izvedbu destilatora, pa molim sve koji znaju gde mogu da nadjem podatke o tome da mi pomognu.U obzir dolazi i strana literatura kao i internet adrese. Hvala.
 
Nebojša:
Potrebna mi je pomoć oko izrade destilatora za razdvajanje vode, metanola i sirćetne kiseline. Nisam uspeo da pronadjem literaturu koja se odnosi na praktičnu izvedbu destilatora, pa molim sve koji znaju gde mogu da nadjem podatke o tome da mi pomognu.U obzir dolazi i strana literatura kao i internet adrese. Hvala.

Treba vam neka varijanta rektifikacione kolone. Koliki su (navedite bar priblizno) maseni odnosi pomenutih komponenti i koliki stepen razdvajanja vam je potreban?
 
Dakle, imam gas koji sadrži približno 50% vodene pare, 22% CO2, 10% CO, 12% sirćetne kiseline i 3% metanola. Stepen razdvajanja treba da bude takav da sirćetna kiselina i metanol mogu da se eliminišu sagorevanjem ili da se iskoriste na drugi način kako bi se sprečilo nekontrolisano ispuštanje u atmosferu ili prosipanje.
 
Nebojša:
Dakle, imam gas koji sadrži približno 50% vodene pare, 22% CO2, 10% CO, 12% sirćetne kiseline i 3% metanola. Stepen razdvajanja treba da bude takav da sirćetna kiselina i metanol mogu da se eliminišu sagorevanjem ili da se iskoriste na drugi način kako bi se sprečilo nekontrolisano ispuštanje u atmosferu ili prosipanje.
E! Ovo je sad nesto sasvim drugo. Predpostavljam da je u pitanju neki industrijski ,,otpad". Da neradite mozda u MSK Kikinda :?: :D
Nisam tehnolog vec hemicar koji radi u laboratoriji (analiticar) al 'ajd nesto da probamo. Ako bismo sve ovo na primer ohladili na potrebnu temperaturu, kao kondenzat dobili bismo vodeni rastvor sirceta i metanola, (verovatno bi bilo i malo metil-acetata). CO i CO2 bi u takvom kondenzatoru, produzili" dalje zajedno sa nesto malo vodene pare, metanola i sircetne kiseline. Ova smesa bi se obogacena vazduhom (kiseonikom) mogla sagoreti do H2O i CO2.
Vodeni rastvor sirceta i metanola koji bi se dobio, mogao bi se dalje tretirati vec u zavisnosti od potreba i mogucnosti.

Neka druga varijanta bila bi sa sepcificnim apsorpcionim sredstvima, al' pitanje je koliko je sve to interesantno.....tj. isplativo .....
 
Daleko je Kikinda. Svrha razdvajanja je eksperimentalna nikako komercijalna.
Ukoliko hladim gas na otprilike 80 stepeni, metanol bi otisao dalje kao gas uz mogucnost sagorevanja, i ostao bi vodeni rastvor kiseline. Medjutim, i dalje imam problem sa pocetka: kako napraviti aparaturu? od kojih materijala? kako je dimenzionisati u odnosu na kolicinu gasa?
 
Nebojsha:
Daleko je Kikinda. Svrha razdvajanja je eksperimentalna nikako komercijalna.
Ukoliko hladim gas na otprilike 80 stepeni, metanol bi otisao dalje kao gas uz mogucnost sagorevanja, i ostao bi vodeni rastvor kiseline. Medjutim, i dalje imam problem sa pocetka: kako napraviti aparaturu? od kojih materijala? kako je dimenzionisati u odnosu na kolicinu gasa?
Mislim da hladjenjem na pomenutoj temperaturi ne biste uradili nesto narocito. I dalje biste u parnoj fazi imali izvesne kolicine sircetne kiseline, metanola i vodene pare, a u tecnoj pored vode i sircetne kiseline i nesto malo metanola. Sad je pitanje koje su po vasoj zamisli (ideji) granicne dozvoljene vrednosti pomenutih komponenti u fazama postupka. Izgradanja aparature znacajno zavisi od toga kao i od mnogih drugih faktora.
A sta mislite kada bismo gasnu fazu doveli u kontakt sa alkalnim rastvorom cija je temperatura n.p.r. 80 stepeni :?: Ovaj bi zadrzao kiselinu i CO2 i dobar deo vode. U parnoj fazi ostao bi CO, vodena para i najveci deo metanola. Vodu bi uklonili susenjem a preostale komponente sagoreli.
 
Izgleda da ću morati malo više da se pomučim oko ovoga.Ukoliko odlučim da nastavim sa eksperimentima možda probamo i nešto zajedno, naravno ako Vi želite da učestvujete u tome.
 
Nebojša:
Izgleda da ću morati malo više da se pomučim oko ovoga.Ukoliko odlučim da nastavim sa eksperimentima možda probamo i nešto zajedno, naravno ako Vi želite da učestvujete u tome.

O.K. - zelim. Ali, napominjem da nisam tehnolog. Oni bi vise pomogli. Mozda bi vredelo kontaktirati MSK u Kikindi. Koliko mi je poznato oni imaju visokotonaznu proizvodnju sircetne kiseline i metanola i sve vase navedene komponente ,,figuriraju" negde u proizvodnji. Bar znaju od kakvih materijala su im izradjeni reaktori, cevi, ventili......
 

Back
Top