baze podataka - normalne forme.

?

Elita
Banovan
Poruka
15.014
kako da rastavim ovu shemu u normalnu formu, BC

( A, B, C, D, E, F ), ( A->B, AF->C, BD->E) kkljuc ( AFD)


dakle dodjem dovde:

(A, b) (A,F,c) (A, D, e, F)

veliko su kandidat kljucevi.

sta se radi sa ovom A, D, e, F? da li se to rastavlja dalje?

da li je ova NF u nekoj od normalnih formi, mislim da je samo ok BD->E za 2NF?

ovo..
(A->BC, D->EF, B->E, C->A), KK(AD, CD)

BCNF sa leva na desno. kako se dolazi do sema (C,b) i (C, D) pri rastavljanju
...tako je u resenju

HE HE OVO NIJE MESTO DA SE OVO PITA ALI AKO.
da pokusam sa elitesecurity, moze li link ako neko ima..ovo je pitanje iz baza poadataka. neki link ne znam ni ja za sta
 
ne ne pomesala si to su strukture podataka sto ti pricas. nisu ovde pokazivaci nego kandidat kljucevi tj npr imas
JMBG BRLK ime prezime grad

JMBG je kandidat kljuc jer jednoznacno odredjuje ostale (jedan jmbg, jedna kombinacija ostalih)
i BRLK je drugi kandidat kljuc. kad izaberes jedan kljuc kao glavni to je valjda super kljuc?

u stvari bas ni ja ne znam... valjda tako nesto
 
Da, secam se. To znaci da postoje prva,druga,...i peta normalna forma(5NF), Boyce-Coddova normalna forma(BCNF),funkcionalne zavisnosti, zavisnost spajanja(ekvispajanje, centralno spoljno spajanje),ROLLBACK,COMMIT,... Da li su ovi? Ako jeste, treba ti neko objasni onog ko pamti :).

I, da li se studiras? Tvoj pitanje se moze nameniti samo za studente, sem u izuzetnim slucajevima(npr. knjizara).
 
pa da treba mi za ispit, zato ovo i nije neko mesto da to pitam al ajde : ))
jeste ima te a meni za ispit najvise dolaze 2,3 i BCNF...ta BCNF je najstrozija..postoji i neko pravilo kako se rastavlja..tu vaze samo zavisnosti da je superkljuc i trivijalna, dakle superkljuc
a kod trece moze i da pokazuje na deo superkljuca
a druga ... ne sme da parcijlano zavisi od kljucnog atributa hm sta bi to znacilo
nejasno mi je malo
 
?:
pa da treba mi za ispit, zato ovo i nije neko mesto da to pitam al ajde : ))
jeste ima te a meni za ispit najvise dolaze 2,3 i BCNF...ta BCNF je najstrozija..postoji i neko pravilo kako se rastavlja..tu vaze samo zavisnosti da je superkljuc i trivijalna, dakle superkljuc
a kod trece moze i da pokazuje na deo superkljuca
a druga ... ne sme da parcijlano zavisi od kljucnog atributa hm sta bi to znacilo
nejasno mi je malo
heh... mozda ce ti biti lakse da citas na engleskom.... ja licno mrzim prevode jer prvo moram da desifrujem sta je neko hteo da kaze pa tek onda da krenem da shvatam...

evo ukratko

1NF
An entity is said to be in the first normal form (1NF) when all attributes are single valued. To apply 1NF to an entity, we have to verify that each attribute in the entity has a single value for each instance of the entity. If any attribute has repeating values, it is not in 1NF.


2NF
An entity is said to be in the second normal form (2NF) if it is already in 1NF and all non-identifying attributes are dependent on the entity's entire unique identifier. If any attribute is not dependent entirely on the entity's unique identifier, that attribute has been misplaced and must be removed.

3NF
An entity is said to be in the third normal form (3NF) if it is already in 2NF and no non-identifying attributes are dependent on any other non-identifying attributes. A non-identifying attribute is any attribute that is not a part of the identifier for the entity. Attributes that are dependent on other non-identifying attributes are normalized by moving both the dependent attribute and the attribute on which it is dependent into a new entity.



u principu, sve vrednosti koje ti se ponavljaju u glavnoj tabeli (znaci ne mogu da budu kljucevi) probaj da izdvojis u posebne, provaljujuci uz put zavisnosti i stici ces do 3NF
 

Back
Top