HIPOTONIJA--ZA DR I SVE POSJETIOCE FORUMA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

natam

Početnik
Poruka
41
IMAM BEBU STARU 4,5 MJESECA.REDOVNO IDEMO NA KONTROLU ALI JOJ JE TEK SAD USPOSTAVLJENA DIJAGNOZA HIPOTONIJA.RADILI SMO EHO CNS-a I NALAZ GLASI:KOMORNI SISTEM SIMETRICNA LAKA VENTRIKULOMEGALIJA LATERALNIH KOMORA.FRONTALNI ROGOVI I TIJELA BOCNIH KOMORA 0,8 CM TRECA KOMORA UREDNA INTERHEMISVERICNA PUKOTINA UREDNIH DIMENZIJA.INACE BEBA IZ LEZECEG POLOZAJA NE MOZE DA PODIGNE GLAVU U SJEDECI.KAD JE STAVIM POTRBUSKE DIZE GLAVU.KAD JE NOSIM DRZI JE USPRAVNO,MALO JE KLIMA I VISE JE NAGNUTA NA LIJEVU STRANU.BILI SMO KOD NEONATOLOGA KOJI NAS JE UPUTIO KOD NEUROLOGA PA CEMO ONDA KOD FIZIOTERAPEUTA.NE BIH VAM PISALA DA ZA SVE OVE PREGLEDE NE TREBAMO DA CEKAMO ZA SVAKI PO 15 DANA JER JE VRIJEME ODMORA A I INACE JE TAKO (ZIVIMO U PODGORICI).JA BIH DA SA VJEZBAMA POCNEM STO PRIJE PA BIH DA PITAM VAS DR I SVE KOJI SU IMALI SLICAN PROBLEM KOJE SU TO VJEZBE?JA GA DIZEM ZA RUKE ZADNJA DVA DANA I NAPREDAK JE UOCLJIV.TAKODJE ME INTERESUJU I VJEZBE ZA OVO STO NAGINJE GLAVU VISE U LIJEVU STRANU.

HVALA!
 
Svakako morate sacekati sve potrebne preglede, mozete nastaviti sa blagim dizanjem za rukice, savijanjem ruku i nogu u zglobu (lakta i kolena, kao da vozi bicikl) blagim pregibanjem nogu na grudni kos (pregib u kuku), probajte da forsirate ispravljanje glave, odnosno pokret na desno....Ipak bi najbolje bilo da sacekate fizijatar da Vam odredi vezbe u odnosu na komp;letan nalaz. POzdrav
 
WithdrawnWater:
Svakako morate sacekati sve potrebne preglede, mozete nastaviti sa blagim dizanjem za rukice, savijanjem ruku i nogu u zglobu (lakta i kolena, kao da vozi bicikl) blagim pregibanjem nogu na grudni kos (pregib u kuku), probajte da forsirate ispravljanje glave, odnosno pokret na desno....Ipak bi najbolje bilo da sacekate fizijatar da Vam odredi vezbe u odnosu na komp;letan nalaz. POzdrav


jao vratila si se
diiivno!
:D
 
Pre nego što ti opštirnije odgovorim moram da ti kažem šta je apsolutno zabranjeno u smislu vežbanja beba (mom detetu je dijagnostikovana hipotonija sa 5 meseci sada ima 15), NE SME SE DIZATI ZA RUKE ISTOVREMENO, za uspravljanje u sedeći položaj! To koriste isključivo lekari u dijagnostičke svrhe i to NIJE VEŽBA. Tako se stiče pogrešan refleks ustajanja koji više šteti. Uspravljanje u sedeći položaj se vežba okretanjem u stranu jer tako se pravilno ustaje (to sam i ja učila ponovo pre par godina kad sam se ukočila tj. to je bio jedini način da ustanem iz ležećeg položaja).
Znači iz ležećeg položaja u sedeći: povlačiti levu ruku ka desnoj nozi i desnu ka levoj, do sedenja. Pri tom bebi pridržavajte slobodnu šaku na podlozi. Ove vežbe se rade u kombinaciji sa drugima, jer je potrebno ojačati mišiće kičmenog stuba ali i stomaka.
Stomak se jača tako što bebi dodajes nogice da ih stavlja u usta, što češće u toku dana.
Kasnije ću ti pisati koje smo mi vežbe radili sa detetom u Centru za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Sokobanjskoj (najtoplije ih preporučujem, ako ikako budete u mogućnosti uzmite uput za njih i pomoćiće vam i naučiće vas mnoge bitne stvari).
Pozdrav.
 
Da, da, Mundo, hvala na dodatku, potpuno se slazem, nije mi doduse ni pala na pamet ideja da se tako mala beba moze uspravljati iz lezeceg u sedeci polozaj potezanjem za rukice pa nisam to ni naglasavala, to naravno ne - rekoh 'blagim povlacenjem', ali najbolje je zaista sacekati da fizijatar, pedijatar i neurolog odrede vezbe jer je svako dete prica za sebe a i nisu sve hipotonije iste. Pozdrav.

Kels - hvala na dobrodoslici, za ravnotezu onima koji su me vec na prvom postu docekali na noz. Ali je ljudski ego cudo, a?! :shock: :lol:
 
Kelis:
WithdrawnWater:
Kels - hvala na dobrodoslici, za ravnotezu onima koji su me vec na prvom postu docekali na noz. Ali je ljudski ego cudo, a?! :shock: :lol:

aaa... ljudski ego je neiscrpna tema...
nadam se da si se lepo odmorila...
za novu rundu borbe protiv vetrenjacha


WW,
slabo ti to razumes- tu hipertoniju,hipertrofiju,hipotoniju -jos da samo TVOJ EGO to prizna. :wink:

Kelis,
jesi li ti to promenila stranu ili si slucajno pogresila poredeci WW sa Don Kihotom? :wink:
 
Kelis:
WithdrawnWater:
Kels - hvala na dobrodoslici, za ravnotezu onima koji su me vec na prvom postu docekali na noz. Ali je ljudski ego cudo, a?! :shock: :lol:

Izvinite molim Vas ako ste imali utisak da Vas napadam nozem, nikako mi to nije bila namera, takvu reakciju sam ja izazvala kod dr fizijatra kad sam opisala koje smo vezbe radili sa detetom (pre vezbi u Sokobanjskoj), a koje nisu ni pravlne niti korisne.
A uzrast deteta jeste pravi za vezbanje misica koji su potrebni za sedenje. "Ocekuje se" da zdravo dete samostalno sedi od 6. meseca. A hipotonicna deca to savladavaju kasnije ali se sa vezbama svejedno krece u ovo vreme.
Pozdrav
 
Mundo Daroje:
Kelis:
WithdrawnWater:
Kels - hvala na dobrodoslici, za ravnotezu onima koji su me vec na prvom postu docekali na noz. Ali je ljudski ego cudo, a?! :shock: :lol:

Izvinite molim Vas ako ste imali utisak da Vas napadam nozem, nikako mi to nije bila namera, takvu reakciju sam ja izazvala kod dr fizijatra kad sam opisala koje smo vezbe radili sa detetom (pre vezbi u Sokobanjskoj), a koje nisu ni pravlne niti korisne.
A uzrast deteta jeste pravi za vezbanje misica koji su potrebni za sedenje. "Ocekuje se" da zdravo dete samostalno sedi od 6. meseca. A hipotonicna deca to savladavaju kasnije ali se sa vezbama svejedno krece u ovo vreme.
Pozdrav
Ne uzbudjujte se, komentar nije bio upucen Vama, vec ce Vam koleginica to i sama reci.
 
Kelis:
pikax:
Kelis,
jesi li ti to promenila stranu ili si slucajno pogresila poredeci WW sa Don Kihotom? :wink:


Hajde doktore medicine iz Nish ne hejtuj i ne smaraj...
mooolim te...
prazni negative vibe na drugoj strani...

Hajde (neznam sta) iz Beograd-A kazi za promenu nesto pametno... :wink:
mooolim te...
shlihtaj se na drugom mestu...
Nauci pravopis,procitaj neku knjigu...bice sve ok
 
Mundo Daroje:
Kelis:
WithdrawnWater:
Kels - hvala na dobrodoslici, za ravnotezu onima koji su me vec na prvom postu docekali na noz. Ali je ljudski ego cudo, a?! :shock: :lol:

Izvinite molim Vas ako ste imali utisak da Vas napadam nozem, nikako mi to nije bila namera, takvu reakciju sam ja izazvala kod dr fizijatra kad sam opisala koje smo vezbe radili sa detetom (pre vezbi u Sokobanjskoj), a koje nisu ni pravlne niti korisne.
A uzrast deteta jeste pravi za vezbanje misica koji su potrebni za sedenje. "Ocekuje se" da zdravo dete samostalno sedi od 6. meseca. A hipotonicna deca to savladavaju kasnije ali se sa vezbama svejedno krece u ovo vreme.
Pozdrav

Ama na protiv, Vama bas nista nisam imala da prigovorim, sve ste lepo rekli, i ja se sve slazem sa Vama, i moj se komentar uopste nije na Vas odnosio, znala je Kelis na sta ja mislim, samo nisam htela da otvaram posebno post. Vama najlepse hvala na dodatku/ispravci, uopste se nisam osetila ni napadnuto niti na noz, sve je potpuno u redu, cenim konstruktivni komentar uvek (cak i kad se ne slazem, a sa ovim se u potpunosti slazem), jedino ne volim budalasto eksponiranje koje je, iako primereno maloj deci, ipak neprimereno odraslim osobama.

Vama srdacan pozdrav, nadam se da je sa Vasim detetom sve u najboljem redu.
Srdacan pozdrav i Vama. :D
 
pikax:
Kelis:
WithdrawnWater:
Kels - hvala na dobrodoslici, za ravnotezu onima koji su me vec na prvom postu docekali na noz. Ali je ljudski ego cudo, a?! :shock: :lol:

aaa... ljudski ego je neiscrpna tema...
nadam se da si se lepo odmorila...
za novu rundu borbe protiv vetrenjacha


WW,
slabo ti to razumes- tu hipertoniju,hipertrofiju,hipotoniju -jos da samo TVOJ EGO to prizna. :wink:



Vi stvarno imate neki problem! :shock:
Svasta.....
 
pikax:
Hajde (neznam sta) iz Beograd-A kazi za promenu nesto pametno... :wink:
mooolim te...
shlihtaj se na drugom mestu...
Nauci pravopis,procitaj neku knjigu...bice sve ok

Ja pravopisom vladam... shto se ne bi moglo reci, bash, za neke ...
Uzgred ne se uz glagole pishe odvojeno sem u cetiri sluchaja...
a to su:
nisam, nemam, nemoj i necu
Konkluzija...
pikax:

Sedi doco 1!
:lol:
 
Kelis:
pikax:
Hajde (neznam sta) iz Beograd-A kazi za promenu nesto pametno... :wink:
mooolim te...
shlihtaj se na drugom mestu...
Nauci pravopis,procitaj neku knjigu...bice sve ok

Ja pravopisom vladam... shto se ne bi moglo reci, bash, za neke ...
Uzgred ne se uz glagole pishe odvojeno sem u cetiri sluchaja...
a to su:
nisam, nemam, nemoj i necu
Konkluzija...
pikax:

Sedi doco 1!
:lol:

E,pa ja sam iz NišA ,ne iz Niš (kako su neki napisali) :wink: pa mi se može i oprostiti (mada je bila greška u kucanju),ali Vi, Beogradjanko (iz K.Mihajlove :wink: ) to nebiste smeli sebi da dozvolite.Zar ne?
Bitno je da ja znam ko je bio Don Kihot,razlikujem trofiku od tonusa misica.Meni je sasvim dovoljno. :wink:
Da li je to ("doktore medicine iz Nish")trebao da bude sarkazam,bespotreban,udaljavanje od teme,podsticanje rasprave? Kelis? Dr?
Ah,da...ne kaze se konkluzija,nego zakljucak.
Na srpskom.
 
pikax:
E,pa ja sam iz NišA ,ne iz Niš (kako su neki napisali) :wink: pa mi se može i oprostiti (mada je bila greška u kucanju),ali Vi, Beogradjanko (iz K.Mihajlove :wink: ) to nebiste smeli sebi da dozvolite.Zar ne?
Bitno je da ja znam ko je bio Don Kihot,razlikujem trofiku od tonusa misica.Meni je sasvim dovoljno. :wink:
Da li je to ("doktore medicine iz Nish")trebao da bude sarkazam,bespotreban,udaljavanje od teme,podsticanje rasprave? Kelis? Dr?
Ah,da...ne kaze se konkluzija,nego zakljucak.
Na srpskom.

"doktor iz Nish" je trebalo da bude shala...
sada mozemo zakljuchiti da ste Vi doktor iz Nish koji definitivno nema smisla za humor... za pochetak...
a da li ste pored toga josh neshto...
hm...
ne znam
sami zakljucite
evo hint-a

pikax:

p.s. da li ste chuli nekada za prvu premisu, drugu premisu i konkluziju?
niste?
eureeeka! (za Vas)
p.p.s. za komplekse povodom, moram priznati prelepog, grada u kome zivite i priche o Knez Mihajlovoj ulici obratite se kolegama... svojim...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top