АПЕЛАЦИОНИ СУД У БИТОЉУ ПОТВРДИО

Poruka
22.423
Након дугих одлагања, Апелациони суд у Битољу је, 22. јуна 2005. године, коначно заседао по жалби Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског Господина Јована, који је у августу прошле године био осуђен од првостепеног суда у Битољу на казну тешке робије у трајању од 18 месеци.

Председник Апелационог суда г. Кице Јузевски је, 23. јуна 2005. године, објавио пресуду Апелационог суда у Битољу који је по жалби судио у саставу? Васко Кузевски – судија председник, Владимир Радевски- судија известилац и Неџат Ајро-судија.

Као и много пута до сада, за суђења епископима, свештеницима и верницима, Православне Охридске Архиепископије, суд у Републици Македонији се показао као циркус, но лошег, крајње провинцијског карактера. Поред овог, као и у многим другим случајевима, у којима је неправедно пресуђивано, сваком је јасно зашто је суд у Републици Македонији најкорумпиранија институција и зашто има најмањи углед код грађана.

Од гомиле политичких полтрона, каква је већина судија у судовима Републике Македоније, на крају се и не може очекивати да ће поставити темељ доброг судства које је темељ успешне државе. Петнаест година од пада комунизма Република Македонија није подигла главу, и остала је, управо због корумпираног судства, последњи бастион комунизма у Источној Европи.

И такав један суд је, данас у XXI веку, судио православној вери Архиепископа охридског и Митрополита скопског Господина Јована. Много пута је његовој вери суђено, али ју је он још више пута посведочио. Такав суд је, судећи вери, Архиепископа Јована осудио на 18 месеци робије зато што није желео да се поклони људима на власти који замишљају да су богови.

Пресуда Поглавару помесне Православне Цркве за распиривање националне и верске мржње, значи осуду његовог вероисповедања, јер он не представља сам себе него Једну, Свету, Саборну и Апостолску Цркву. Да су данас у Битољу пред горепоменутим судским већем били Патријарх константонопољски или Патријарх руски, или било који други Поглавар помесне Цркве, више него сигурно је да би овај ?часни суд? и њима пресудио.

Судило се данас вери свих православних хришћана у свету, свима онима који такозвану Македонску Православну Цркву сматрају расколничком и немају јединство са њом. Данас је суђено и пресуђено свим епископима свих православних Цркава у свету које не опште са јерархијом расколничке организације у Републици Македонији, не зато што они то не желе већ је разлог томе јерес коју производе расколници у Републици Македонији што је препрека јединству. Но, данас се судило и историји Републике Македоније и њеној будућности.

Народ који брани историју мачем, а не аргументима, није достојан будућности. Људи који нису свесни да на лажним темељима не могу изградити своју будућност, личе на оног бедника из Јеванђеља који гради кућу на песку. Црква која је нашла савезника у власти како би са њом вршила инквизицију, нити је била, нити ће бити Црква.

Уосталом, ако се боље анализира случај Архиепископа Јована, видеће се да националну, верску, па чак и међудржавну мржњу не распаљује Архиепископ већ управо државне институције Републике Македоније.
Очито је за читав свет да су, за власти Републике Македоније, све суседне државе непријатељске. Како такви да уђу у Европску унију, или у НАТО, са својим комплексом да праве проблеме свима?

Ипак, и у овој жалости окриљује нас Божја благодат. Тужни смо, но и радосни, што нам је Господ подарио достојног Архипастира да сведочи веру. Подарио нам је прави светионик који је просветлио трон охридских Архиепископа као 84. по реду. Реч мученик није дослован превод грчке речи ?мартис?. Мартис је сведок, онај који сведочи веру, када је потребно, и сопстевном крвљу. Управо такав је наш Архипастир. Као јагње непорочно пред онима који га стрижу. Са надахнутом молитвом и вером храбри нас све. Онај којег ?воде на клање?, налази утеху за све нас, бодри нас и вели: ?Нисам се молио да ме ослободе затворске казне него сам се молио: Господе, нека буде воља Твоја и преко овога Ти да се прославиш. Саветујем и вас, када се молите за мене, но исто тако и када се молите за себе, тражите од Бога да буде воља Његова. То ће бити најбоље и за мене и за вас.”

Шта друго да ти кажемо, оче и Владико изузев: Достојан! Достојно носи свој крст за нас који смо слаби и за оне који не знају шта раде, да би молитвама Твојим задобили васкрсење и живот вечни.

Редакција Информативне службе
Православнe Охридске Архиепископије
_________________
 
Iz Dusanovig zakonika
bogobojazni - 26. јуни 2005. у 16.38 (*.telus.net)

6. О јереси латинској:
И за јерес латинску, што су обратили хришћане у азимство, да се врате опет у хришћанство, ако се нађе ко пречувши и не повративши се у хришћанство, да се казни како пише у закону светих отаца.

7. О јереси латинској:
И да постави Велика црква протопопе по свима градовима и трговима, да поврате хришћане од јереси латинске, који су се обратили у веру латинску, и да им даде заповест духовну и да се врати сваки у хришћанство.

8. О латинском попу:
И поп латински, ако се нађе, обративши хришћанина у веру латинску, да се казни по закону светих отаца.
_________________
________________________________________

Непријатељи
Љуби непријатеље своје, непријатеља Божијих се гнушај, а непријатеље Отачаства сатири.
(Св. Филарет Московски)
________________________________________
 
Mitropolit Jovan i episkop Marko, duhovnik manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Resnu o. David i iguman Markovog manastira o. Maksim sa jos 7 monahinja uhapseni su od strane bitolske policije zbog "nezakonitog" bogosluzenja u privatnoj kuci porodice Vraniskovski u kojoj se okupilo oko 50 vernika. Nakon 28 casovnog pritvora u SUP-u Bitola i pustanja na slobodu episkopa i vernika, vec sledeceg dana, mitropolitu Jovanu, sudija Slobodanka Bakoska iz Osnovnog suda u Bitolju odredila je produzeni pritvor od 30 dana pod laznom optuzbom da izaziva "nacionalnu, rasnu i versku mrznju i podelu". Cinjenica je da je Egzarh kanonske Ohridske Arhiepiskopije uhapsen istog dana kada je saopstio javnosti da su kanonskom jedinstvu sa SPC prisla tri manastira u BJR Makedoniji sto je izazvalo burnu reakciju tzv. MPC i policije. Po izvorima iz skopske stampe pominje se i cetvrti manastir (Sv. Bogorodice u Treskavcu kod Prilepa sa igumanom Sofronijem) iako je Ohridsko Arhiepiskopija potvrdila da su mitropolitu Jovanu zvanicno prisla samo tri manastira.
Inace nekanonska Makednoska pravoslavna crkva (MPC) se 1967. godine samoinicijativno odcepila od SPC,i do dana danasnjeg nije dobila kanonsku nezavisnost ne samo od SPC nego ni od jedne pravoslavne crkve, slicno je i sa crnogorcima.
 
panther:
Бл:
panther:
On nije kako ti kazes pop nego Arhiepiskop, a to je ogromna razlika.

НИСАМ ЈА РЕКАО НО ЦАР ДУШАН СИЛНИ.
А ја само ПОДРЖАВАМ ИНИЦИЈАТИВУ.
ovo nije bilo upuceno tebi nego kiperu :roll:

ОНДА СЕ ИЗВИЊАВАМ.Мораш цитирати рају којима одговараш дође до забуне :D
 
Keeper:
panther:
...pod laznom optuzbom da izaziva "nacionalnu, rasnu i versku mrznju i podelu".

zashto je lazhna? :roll:
pa iz ovogo sto sam ti napisao nekako se zakljucak sam namece da je optuzba lazna. SPC nije nikakva ilegalna organizacija koja deluje u Makedoniji, dok MPC uopste nije priznata ne samo od nase Crkve vec ni od jedne Pravoslavne Crkve, a u krajnjem slucaju kakve bi koristi mi imali od propagiranja verske mrznje u Makedoniji kada su i oni Pravoslavci.
 
kingu, kenj.ash ko kong.
nije meni tu sve chisto.
popa se ochito suprostavljao toj famoznoj MPC vishe no shto je trebalo, iako to svakako nije "raspirivanje verske i nacionalne mrzhnje" (mada ko zna shta je on tamo prichao, zato me i zanima govori li se ishta o tome). bolje bi mu bilo da je cjutao i pustio svog boga da presudi ko je izdajnik ko nije. ali nije srpski cjutati, jel da? e pa sad, shta da se radi.

mislim da svako ima pravo da proklamuje i sebe proziva kako hocje. ako ovi necje da budu u SPC nego da budu svoji, zbog chega drzhati uzde? nek im priznaju da su neka svoja fora i nek idu s bogom, ionako bi svi trebali da verujete da vas gore cheka onaj da vam presudi.
 
Keeper:
kingu, kenj.ash ko kong.
nije meni tu sve chisto.
popa se ochito suprostavljao toj famoznoj MPC vishe no shto je trebalo, iako to svakako nije "raspirivanje verske i nacionalne mrzhnje" (mada ko zna shta je on tamo prichao, zato me i zanima govori li se ishta o tome). bolje bi mu bilo da je cjutao i pustio svog boga da presudi ko je izdajnik ko nije. ali nije srpski cjutati, jel da? e pa sad, shta da se radi.

mislim da svako ima pravo da proklamuje i sebe proziva kako hocje. ako ovi necje da budu u SPC nego da budu svoji, zbog chega drzhati uzde? nek im priznaju da su neka svoja fora i nek idu s bogom, ionako bi svi trebali da verujete da vas gore cheka onaj da vam presudi.

Кепере, немој Ти да к*њаш - добро знаш а и сам се
ѕалажеш ДА ЦРКВА БУДЕ ОДВОЈЕНА ОД ДРЖАВЕ,
ПА ШТО СЕ ОНДА КОЈИ МОЈ ТИ МЕШАШ У ПОСЛОВЕ СРПСКЕ
ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ! Ха, Ти ћеш да одређујеш
СПЦ шта ће да призна а шта неће??? Свашта !
И брини се о својој душу и о томе КО ЋЕ ТЕБИ СУДИТИ!
 
kakve ima veze shto sam ja za to da se crkva odvoji od drzhave? shta, onda ne smem da pricham shta mislim o crkvi? ja se bogami interesujem i za crkvu i za drzhavu ;-)
problematika je jednostavna. znam da je SPC teshko da se odrekne svog kolacha u makedoniji, ali mislim da cje morati s obzirom da je makedonija sada zasebna drzhava i da zheli svoju, a ne srpsku crkvu, shto je i sasvim normalno.
sa druge strane, to bash i nije normalno (josh uvek) u crnoj gori, ali to ni ne znachi da morash drzhati u svojoj kucji nekog ko hocje da ode iz nje.
 
Keeper:
kakve ima veze shto sam ja za to da se crkva odvoji od drzhave? shta, onda ne smem da pricham shta mislim o crkvi? ja se bogami interesujem i za crkvu i za drzhavu ;-)
problematika je jednostavna. znam da je SPC teshko da se odrekne svog kolacha u makedoniji, ali mislim da cje morati s obzirom da je makedonija sada zasebna drzhava i da zheli svoju, a ne srpsku crkvu, shto je i sasvim normalno.
sa druge strane, to bash i nije normalno (josh uvek) u crnoj gori, ali to ni ne znachi da morash drzhati u svojoj kucji nekog ko hocje da ode iz nje.

Знаш Ти показујеш невероватно непознавање устројства и настанка СПЦ
као и правила Васељенске Патријаршије - а при том себи дозвољаваш да Ти ЦЕПКАШ
ЦРКВУ ОНАКО КАКО ЈЕ КОМИНТЕРНА ЗАМИСЛИЛА ЦЕПКАЊЕ СРПСКЕ ДРЖАВЕ...
и онда ме доводиш у стање беса у коме почињем да
износим увредљиве коментаре на Твој
рачун, а то не желим.

Па да ли Ти уопште знаш чије су то цркве у тој
Македонији, ко их је градио, да ли си
Ти нормалан ???
 
Keeper:
kingu, kenj.ash ko kong.
nije meni tu sve chisto.
popa se ochito suprostavljao toj famoznoj MPC vishe no shto je trebalo, iako to svakako nije "raspirivanje verske i nacionalne mrzhnje" (mada ko zna shta je on tamo prichao, zato me i zanima govori li se ishta o tome). bolje bi mu bilo da je cjutao i pustio svog boga da presudi ko je izdajnik ko nije. ali nije srpski cjutati, jel da? e pa sad, shta da se radi.

mislim da svako ima pravo da proklamuje i sebe proziva kako hocje. ako ovi necje da budu u SPC nego da budu svoji, zbog chega drzhati uzde? nek im priznaju da su neka svoja fora i nek idu s bogom, ionako bi svi trebali da verujete da vas gore cheka onaj da vam presudi.
Kako se ti to meni obracas? Rekao sam ti da mi se ne lepis vise.
 
eremita:
Знаш Ти показујеш невероватно непознавање устројства и настанка СПЦ
као и правила Васељенске Патријаршије - а при том себи дозвољаваш да Ти ЦЕПКАШ
ЦРКВУ ОНАКО КАКО ЈЕ КОМИНТЕРНА ЗАМИСЛИЛА ЦЕПКАЊЕ СРПСКЕ ДРЖАВЕ...
и онда ме доводиш у стање беса у коме почињем да
износим увредљиве коментаре на Твој
рачун, а то не желим.

Па да ли Ти уопште знаш чије су то цркве у тој
Македонији, ко их је градио, да ли си
Ти нормалан ???

hahah.
onda nek vam plate za te crkve mamicu vam halavu :lol: kakve ima to veze? pa evo vi srbi ste ovde u voshi preuzeli neke evangelistichke crkve koje su pripadale nemcima i madjarima, pa nikom nishta.
ja "cepkam" crkvu onako kako situacija sa granicama nalazhe. tamo dole su makedonci, a ne srbi, tako da ne mozhe biti srpska crkva. jedino ako vi smatrate da su makedonci isto shto i srbi.
 
Keeper:
eremita:
Знаш Ти показујеш невероватно непознавање устројства и настанка СПЦ
као и правила Васељенске Патријаршије - а при том себи дозвољаваш да Ти ЦЕПКАШ
ЦРКВУ ОНАКО КАКО ЈЕ КОМИНТЕРНА ЗАМИСЛИЛА ЦЕПКАЊЕ СРПСКЕ ДРЖАВЕ...
и онда ме доводиш у стање беса у коме почињем да
износим увредљиве коментаре на Твој
рачун, а то не желим.

Па да ли Ти уопште знаш чије су то цркве у тој
Македонији, ко их је градио, да ли си
Ти нормалан ???

hahah.
onda nek vam plate za te crkve mamicu vam halavu :lol: kakve ima to veze? pa evo vi srbi ste ovde u voshi preuzeli neke evangelistichke crkve koje su pripadale nemcima i madjarima, pa nikom nishta.
ja "cepkam" crkvu onako kako situacija sa granicama nalazhe. tamo dole su makedonci, a ne srbi, tako da ne mozhe biti srpska crkva. jedino ako vi smatrate da su makedonci isto shto i srbi.
Keeper opet padas u vatru.Pa bar si ti parlamentaran,dobar orator.Opusti se leto je sve ce to narod pozlatiti
 
Keeper:
ma samo mi nije jasno shto je tolki problem pustiti ljude da idu svojim putem i gotovo. yebesh crkve i proshlost, valjda treba neshto i za buducjnost da smislimo, a ne da se drzhimo jednog te jednog ko pijani plota.
ovako cje samo biti problema i problema.
Neka idu svi koji hoce i ja sam za to.Ali me sve ovo podseca na onaj rascep koji se desio izmedju pravoslavne i katolicke crkve
 

Back
Top