Produkti pop kulture - ateizam

Poruka
9.881
Kroz ljudsku istoriju vidimo da su zapadne vrednosti promovisane kao univerzalne u onom vremenu kada je u tim zemljama vojna i ekonomska moć bila najznačajnija. Opadanjem ovih faktora, ni demokratske norme, ni uopštene vrednosti zapada, nemaju isti značaj, i vidljivo blede.

Kao jedan od produkata univerzalne pop kulture nastaje i 'univerzalna vera ateizam'.
Ateizam je prirodan sled i 'čedo' zapada rođeno kao posledica odnosa ljudi i pop kulture. Da bi postala masovna, ona (pop kultura) se morala odreći moralnih normi zasnovanih na monoteističkom verovanju. Lišena vere postaje sama sobom dovoljna, razvijajući se do neslućenih razmera čiji se obrisi i domet mogu samo zamisliti. Samo ljudska (i ne samo ljudska) mašta su granice onoga što se pretenciozno naziva kulturom. Tako je iskorišćena 'univerzalnost ljudskog zanimanja za ljubav, sex, nasilje, tajne, junaštvo i bogatstvo', po Hantigenu.
Nesigurnost i lutanje zapadnog društva i onih društava koji su slični njemu, kao posledicu ima šupljine proistekle iz takve kulture, koje popunjavaju monoteističke vere hrišćanstvo i islam.


Čini mi se da je ovakav pristup ateizmu dosta diskutabilan.

I šta je to, ustvari, ateizam?
Neverovanje u određeni kodeks ponašanja propisan od strane neke institucije? I Država propisuje zakone oko kojih diskutujemo. Koje su moralne norme ateizma?

Neverovanje u život posle smrti, ili verovanje da ne postoji život posle smrti?
Ako je neverovanje, gde ga onda svrstavamo? U ideju? Onda je ideologija?

A sa druge strane, ako je verovanje, onda je religija...?

Dakle, šta filozofi vide u ateizmu?
 
nisam filozof, a ovo nije ni filozofija ni religija tako da ne vidim vezu sa politikom, kao shto ne vidim ni vezu ateizma i pop kulture.
ateizam nije nishta drugo do nevera u predstavu boga kao lika. i nishta vishe. sad, shto se ateistima zovu ljudi koji uopshte ne veruju u boga i slichne stvari, to je druga stvar. ja se recimo mogu voditi hrishcjanskim nachelima i slichno, ali ne verovati u sedog chichicu na nekom od oblaka, niti verovati u njega kao bicje, ali to ne znachi da sam ateista ili nisam hrishcjanin.
 
Pozdrav svim diskutantima na ovom podforumu!

Keeper, zahvaljujem ti na uljudnosti, što si ipak razmislio i odgovorio na ovu temu.

I mene čudi zašto je ovakva tema pomerena sa podforuma Filozofija. Još više, zašto je prebačena na Politiku? :? Urednik Filozofije je presudio u ime svih posetilaca Foruma Krstarica da je ateizam ideologija, pa ga prebacio gde je takvoj temi mesto!!! :lol: :wink:
 
ateizam ne mozhe ni na filozofiju a kamoli na politiku, ali s obzirom da nemamo religiju, trebala bi biti na filozofiji ili zakljuchana.
a sad, moderatori su nam uglavnom poprilichno neorganizovani, pa teme bacaju gde im prvo padne na pamet samo da ne bi bila u njihovom "posedu" ili prosto bace vrucj krompir drugima u ruke.
a podforum politika je idealan za ubacivanje s obzirom da se niko ne stara o njemu, ne bi me chudilo da uskoro ovde naprave "djubrishte" :)
 
To nema veze sa pop-kulturom nego sa zdravom pameću. Čim mi neko ukaže na prisustvo i postojanje Boga na ovom svetu (u bilo kom vidu) sa zadovoljstvom ću početi da verujem. Mislim da,ako Bog uopšte i postoji,onda je davno napustio ljude i ovaj svet.I uopšte mi ne treba takav Bog koji sve ovo mirno gleda...U ostale religije se ne razumem,priznajem,ali hrišćanstvo mi savršeno izgleda kao orudje kojim su bogati držali siromašne na uzdi..Mislim,budite pokorni i trpite sve, dok mi uživamo i veselimo se,a zauzvrat će vam biti mnogo lepo kada umrete..smešno..Čovekova svest je dovoljno evoluirala i oslobodila se okova da bi prezrela jednu takvu strašnu laž kao što je Isus..
 
Hvala ti na komentaru, srebro!
Baš zato što je ovde kod nas, valjda smo na zapadu :?, Isus prezren, sudeći po mišljenju kod većine učesnika onog podforuma Filozofija, zanimalo me je kako bi mi ovde, posle svega što se ispodešavalo, ali po mogućstvu sa filozofske tačke gledišta (znači sa malo predznanja o Filosofiji i mnogo entuzijazma u rešavanju odgonetki) uporedili sve to i izvukli nekakav zaključak. Valjda bi došli do nekog zaključka! :lol:
Zanimalo me je šta je to što je zamenilo hrišćansku religiju na našim prostorima.
Ali eto, to ispade Politika. :(
 
@ srebro:
isus nije lazh, isus je mit. shta da se radi kad ga ljudi proturaju kao Veliku Istinu.

i ko ti rek'o da on od gore samo gleda?
pa On je poslao sve ove ljude ovde, smestio ih na balkan i uperio CEO SVET protiv njih, medjutim, oni se josh drzhe, jer oni su ~nebeski narod.

huuuu... al sam sarkastichan :mrgreen:
 
Keeper:
@ srebro:
isus nije lazh, isus je mit. shta da se radi kad ga ljudi proturaju kao Veliku Istinu.

i ko ti rek'o da on od gore samo gleda?
pa On je poslao sve ove ljude ovde, smestio ih na balkan i uperio CEO SVET protiv njih, medjutim, oni se josh drzhe, jer oni su ~nebeski narod.

huuuu... al sam sarkastichan :mrgreen:

ОПЕТ ЛУПАШ ГЛУПСОТИ И ШИРИШ ЈЕРЕС СЕКТО ЈЕДНА
 
srebro:
To nema veze sa pop-kulturom nego sa zdravom pameću. Čim mi neko ukaže na prisustvo i postojanje Boga na ovom svetu (u bilo kom vidu) sa zadovoljstvom ću početi da verujem. Mislim da,ako Bog uopšte i postoji,onda je davno napustio ljude i ovaj svet.I uopšte mi ne treba takav Bog koji sve ovo mirno gleda...U ostale religije se ne razumem,priznajem,ali hrišćanstvo mi savršeno izgleda kao orudje kojim su bogati držali siromašne na uzdi..Mislim,budite pokorni i trpite sve, dok mi uživamo i veselimo se,a zauzvrat će vam biti mnogo lepo kada umrete..smešno..Čovekova svest je dovoljno evoluirala i oslobodila se okova da bi prezrela jednu takvu strašnu laž kao što je Isus..

Зар ти муслиман и неверник ??????? Па онда ниси муслиман шта си?
 
Бл:
srebro:
To nema veze sa pop-kulturom nego sa zdravom pameću. Čim mi neko ukaže na prisustvo i postojanje Boga na ovom svetu (u bilo kom vidu) sa zadovoljstvom ću početi da verujem. Mislim da,ako Bog uopšte i postoji,onda je davno napustio ljude i ovaj svet.I uopšte mi ne treba takav Bog koji sve ovo mirno gleda...U ostale religije se ne razumem,priznajem,ali hrišćanstvo mi savršeno izgleda kao orudje kojim su bogati držali siromašne na uzdi..Mislim,budite pokorni i trpite sve, dok mi uživamo i veselimo se,a zauzvrat će vam biti mnogo lepo kada umrete..smešno..Čovekova svest je dovoljno evoluirala i oslobodila se okova da bi prezrela jednu takvu strašnu laž kao što je Isus..

Зар ти муслиман и неверник ??????? Па онда ниси муслиман шта си?
sektaš, šta drugo?
e šala...
 
zainteresovana:
Kroz ljudsku istoriju vidimo da su zapadne vrednosti promovisane kao univerzalne u onom vremenu kada je u tim zemljama vojna i ekonomska moć bila najznačajnija. Opadanjem ovih faktora, ni demokratske norme, ni uopštene vrednosti zapada, nemaju isti značaj, i vidljivo blede.

Kao jedan od produkata univerzalne pop kulture nastaje i 'univerzalna vera ateizam'.
Ateizam je prirodan sled i 'čedo' zapada rođeno kao posledica odnosa ljudi i pop kulture. Da bi postala masovna, ona (pop kultura) se morala odreći moralnih normi zasnovanih na monoteističkom verovanju. Lišena vere postaje sama sobom dovoljna, razvijajući se do neslućenih razmera čiji se obrisi i domet mogu samo zamisliti. Samo ljudska (i ne samo ljudska) mašta su granice onoga što se pretenciozno naziva kulturom. Tako je iskorišćena 'univerzalnost ljudskog zanimanja za ljubav, sex, nasilje, tajne, junaštvo i bogatstvo', po Hantigenu.
Nesigurnost i lutanje zapadnog društva i onih društava koji su slični njemu, kao posledicu ima šupljine proistekle iz takve kulture, koje popunjavaju monoteističke vere hrišćanstvo i islam.


Čini mi se da je ovakav pristup ateizmu dosta diskutabilan.

I šta je to, ustvari, ateizam?
Neverovanje u određeni kodeks ponašanja propisan od strane neke institucije? I Država propisuje zakone oko kojih diskutujemo. Koje su moralne norme ateizma?

Neverovanje u život posle smrti, ili verovanje da ne postoji život posle smrti?
Ako je neverovanje, gde ga onda svrstavamo? U ideju? Onda je ideologija?

A sa druge strane, ako je verovanje, onda je religija...?

Dakle, šta filozofi vide u ateizmu?

Не знам какво Ти је образовање, међутим ако имаш
предзнање књига Старог и Новог завета
онда би одељци о Кули вавилонској, о Златном телету
и сл. били одговор на Твоју тему.
Чуди ме да је ова тема укинута на философији и
пребачена на политику...

У принципу верујем да свака људска МИСАО или ИДЕЛОГИЈА без вере у Бога има свој
природан пут: рађа се, развија, успиње, а затим
СТАРИ И ПРОПАДА у прах и пепео
овоземаљског живота.

АТЕИЗАМ је само изговор са сваковрсни хајдучки
НЕМОРАЛ И БЕЗАКОЊЕ.
 
@Бл
@Gigule
Da li bi vam smetalo da čujem vaše mišljenje o ovoj temi?

@Keeper, sad si ti kriv što je započeta diskusija! :wink: :lol:

@Eremita
Imam neko osnovno predznanje, koje ću posle raznoraznih polemika morati više da cenim. :lol: Drago mi je da me opominješ, tj. podsećaš na Bibliju, jer to jeste najstariji (pa čak dobrim delom filozofski :) ) zapis na svetu.
Usmene ideje se brže i lakše zaborave, ili modifikuju. :wink: Znam da je od tog zapisa sve poteklo, ali me zanimalo, baš isključivo sa filozofske, znači višeznačne tačke gledišta, potkrepljeno savremenijim tezama.
Inače, i ja se slažem sa tvojim poistovećivanjem ateizma na ovim prostorima sa onim što si navela. Zanimalo me, a i dalje me zanima, filozofsko obrazloženje istih.
Samo, sumnjam da ću ovde dobiti odgovor na to.:( Ako je na podforumu Filozofija ovo bila promašena tema, šta tek reći za Politiku. :)
 
zainteresovana:
@Eremita
Imam neko osnovno predznanje, koje ću posle raznoraznih polemika morati više da cenim. :lol: Drago mi je da me opominješ, tj. podsećaš na Bibliju, jer to jeste najstariji (pa čak dobrim delom filozofski :) ) zapis na svetu.
Usmene ideje se brže i lakše zaborave, ili modifikuju. :wink: Znam da je od tog zapisa sve poteklo, ali me zanimalo, baš isključivo sa filozofske, znači višeznačne tačke gledišta, potkrepljeno savremenijim tezama.
Inače, i ja se slažem sa tvojim poistovećivanjem ateizma na ovim prostorima sa onim što si navela. Zanimalo me, a i dalje me zanima, filozofsko obrazloženje istih.
Samo, sumnjam da ću ovde dobiti odgovor na to.:( Ako je na podforumu Filozofija ovo bila promašena tema, šta tek reći za Politiku. :)

Нажалост, моје знање из области философије не сматрам довољним да се из тог ракурса
изјашњавам.
 
zainteresovana:
Kroz ljudsku istoriju vidimo da su zapadne vrednosti promovisane kao univerzalne u onom vremenu kada je u tim zemljama vojna i ekonomska moć bila najznačajnija. Opadanjem ovih faktora, ni demokratske norme, ni uopštene vrednosti zapada, nemaju isti značaj, i vidljivo blede.

Kao jedan od produkata univerzalne pop kulture nastaje i 'univerzalna vera ateizam'.
Ateizam je prirodan sled i 'čedo' zapada rođeno kao posledica odnosa ljudi i pop kulture. Da bi postala masovna, ona (pop kultura) se morala odreći moralnih normi zasnovanih na monoteističkom verovanju. Lišena vere postaje sama sobom dovoljna, razvijajući se do neslućenih razmera čiji se obrisi i domet mogu samo zamisliti. Samo ljudska (i ne samo ljudska) mašta su granice onoga što se pretenciozno naziva kulturom. Tako je iskorišćena 'univerzalnost ljudskog zanimanja za ljubav, sex, nasilje, tajne, junaštvo i bogatstvo', po Hantigenu.
Nesigurnost i lutanje zapadnog društva i onih društava koji su slični njemu, kao posledicu ima šupljine proistekle iz takve kulture, koje popunjavaju monoteističke vere hrišćanstvo i islam.


Čini mi se da je ovakav pristup ateizmu dosta diskutabilan.

I šta je to, ustvari, ateizam?
Neverovanje u određeni kodeks ponašanja propisan od strane neke institucije? I Država propisuje zakone oko kojih diskutujemo. Koje su moralne norme ateizma?

Neverovanje u život posle smrti, ili verovanje da ne postoji život posle smrti?
Ako je neverovanje, gde ga onda svrstavamo? U ideju? Onda je ideologija?

A sa druge strane, ako je verovanje, onda je religija...?

Dakle, šta filozofi vide u ateizmu?
Jedna od najvecih sotononih prevara je ta sto je ubedio ljude da on sam ne postoji. Ateizam je predposlednje uporiste bezboznika, konacno opravdanje teorije pramajmuna. Ateizam relno ne postoji. Uvek je prisutan neki kult, vera u nesto, u neko vise bice ma koliko tvrdili oni da tako nesto ne postoji. Tvrde da su se oslobodili stega religije ali su se upleli u stege svoje izmisljene. Ateisti uvek imaju u sta da veruju, prepariranog boga Lenjina kome su se klanjali decenijama i mnostvo drugih mitova i bozanstava. Bitno je da se u sve gluposti veruje, samo da se ne veruje u jednu pravu stvar. Da li je ateizam pop - kultura? Pop kultura je kic i prirodno je da je vezan za bezboznistvo. Kic je otrov za dusu. Pop kultura samim time ne podnosi Zakon Boziji i samog Boga kao sto ne podnosi prave umetnike i lepotu njihovih dela.
Ateizam ima svoje moralne norme jer mora opravdati svoje postojanje. Ljudska priroda je takva da uvek trazi moralno opravdanje cak i za najgora dela.
Tema stvarno nije za politiku.
 
King 7:
Jedna od najvecih sotononih prevara je ta sto je ubedio ljude da on sam ne postoji.
jesam li tamo rek'o da ateizam ne poriche postojanje boga nego samo njega kao predstave?


King 7:
Da li je ateizam pop - kultura? Pop kultura je kic i prirodno je da je vezan za bezboznistvo. Kic je otrov za dusu. Pop kultura samim time ne podnosi Zakon Boziji i samog Boga kao sto ne podnosi prave umetnike i lepotu njihovih dela.

pop kultura i pop umetnost nema nikakve veze sa kichom, chak naprotiv :!:
a shto ste vi neobrazovani i mislite da je pop=madona, to je druga stvar.
 
@Eremita, ako ti ne smeta, volela bih da čujem tvoje mišljenje, makar bilo i neargumentovano. :)

@Anakin
@Keeper
Predpostavljam da me potsećate na ovaj Ničeov postulat (ili njemu neki sličan)?
'Ono što nas razdvaja nije činjenica da nikakvog Boga ne nalazimo ponovo u istoriji, ni u prirodi, niti iza prirode - već da ono što je poštovano kao Bog ne osećamo kao ¨božansko¨, nego kao dostojno žaljenja, apsurdno, kao štetno, ne samo kao zabludu, već kao zločin protiv života...
Osporavamo Boga kao Boga...
Kada nam se dokazuje ovaj Bog hrišćana, umemo da još manje verujemo u njega.
U formuli: Deus, qualem Paulus creavit, dei negatio (Bog, kakvim ga je stvorio apostol Pavle, jeste poricanje Boga).'

Međutim, Niče nije naš savremenik, a mene zanima tretiranje ateizma u Filosofiji danas.

@King
Slažem se, tema nije za ovaj podforum, otvorila sam je na podforumu Filozofija, ali mi je prebačena ovamo. :) :?
Hvala što si izneo svoje mišljenje, imamo sličan način viđenja. (Osim onog za pop kulturu! :evil: Ja je ne doživljavam kao kič, već kao kulturu kiča.)
 
nisam ja no je anakin ukazala na nichea, ja samo mogu da kazhem u vezi toga da ovakav bog kakvog su ga ljudi stvorili jeste zaista zlochin protiv zhivota. ja sam anti-dogmash i za slobodu interpretacije. a pre chitanja niche-ovog antihrista, koji je meni bash ono bio zayeban, trebalo mi tri chitanja da bih uspeo neke stvari da povezhem, preporuchujem film Dogma ;-)
 
srebro:
To nema veze sa pop-kulturom nego sa zdravom pameću. Čim mi neko ukaže na prisustvo i postojanje Boga na ovom svetu (u bilo kom vidu) sa zadovoljstvom ću početi da verujem. Mislim da,ako Bog uopšte i postoji,onda je davno napustio ljude i ovaj svet.I uopšte mi ne treba takav Bog koji sve ovo mirno gleda...U ostale religije se ne razumem,priznajem,ali hrišćanstvo mi savršeno izgleda kao orudje kojim su bogati držali siromašne na uzdi..Mislim,budite pokorni i trpite sve, dok mi uživamo i veselimo se,a zauzvrat će vam biti mnogo lepo kada umrete..smešno..Čovekova svest je dovoljno evoluirala i oslobodila se okova da bi prezrela jednu takvu strašnu laž kao što je Isus..

A jel´ tebi neko pokazao tvoj mozak,mislim da li si ga video? A verovatno si ubeđen da ga imaš zar ne?
 
zainteresovana:
@Eremita, ako ti ne smeta, volela bih da čujem tvoje mišljenje, makar bilo i neargumentovano. :)

@Anakin
@Keeper
Predpostavljam da me potsećate na ovaj Ničeov postulat (ili njemu neki sličan)?
'Ono što nas razdvaja nije činjenica da nikakvog Boga ne nalazimo ponovo u istoriji, ni u prirodi, niti iza prirode - već da ono što je poštovano kao Bog ne osećamo kao ¨božansko¨, nego kao dostojno žaljenja, apsurdno, kao štetno, ne samo kao zabludu, već kao zločin protiv života...
Osporavamo Boga kao Boga...
Kada nam se dokazuje ovaj Bog hrišćana, umemo da još manje verujemo u njega.
U formuli: Deus, qualem Paulus creavit, dei negatio (Bog, kakvim ga je stvorio apostol Pavle, jeste poricanje Boga).'

Međutim, Niče nije naš savremenik, a mene zanima tretiranje ateizma u Filosofiji danas.

@King
Slažem se, tema nije za ovaj podforum, otvorila sam je na podforumu Filozofija, ali mi je prebačena ovamo. :) :?
Hvala što si izneo svoje mišljenje, imamo sličan način viđenja. (Osim onog za pop kulturu! :evil: Ja je ne doživljavam kao kič, već kao kulturu kiča.)
Nema na cemu. Ok za temu, kritika je bila upucena moderatoru. Kultura kica - bolja definicija. Endi Vorhol umesto J.S.Baha, Mikelandjela, Holandskih slikara? Nikada.
 
@Keeper, izvinjavam se što ispada kao da sam poistovetila tvoje i Anakino mišljenje. :oops: Trebalo je da vam odvojeno odgovorim, jer se slažete samo u načinu viđenja postojanja, tj. nepostojanja Boga, ali ne i u osvrtu na religiju.

A film Dogma je fantastičan! :P To me sad podsetilo na onaj vic:
-Čega se Amerikanci najviše plaše?
1.Da im je Predsednik crnac.
2.Da je Papa musliman.
3.Da je Bog žena. :lol:

@Slobodanče
Da li bi hteo da se ukljuciš u diskusiju?
 

Back
Top