Pitanja iz knjigovodstva

Imam zadatask iz racunovodstva... Treba mi pomoc pri resavanju... dakle objasnjenje, ne resenje!!

Imam pocetni bilanz...
Dugorocni kredit= 30.000
Poslovni racun= 400.000
Materijal = 70.000
Uredjaji i nasine = 500.000
Gradj. objekti = 700.000
Gotovi proizvodi 150.000
Kupci 80.000
Dobavljaci 130.000

Treba da sastavim glavnu knjigu i dnevnik, i proknjizim 2 promene:

1. Primiljena je bez naknade masina koja vredi 30.000
2. Obaveza prema dobavljacima je izmirena...

Moze pomoc? :)
 
Moze li neko da mi pojasni popunjavanje PPDG-1 kad prvi put otvaras radnju: na osnovu cega da predvidim prihode i rashode, tj koji je najmanji iznos dobiti koji moras prikazati? Da li je bolje (jeftinije) ici na pausalno oporezivanje ili po akontacionoj prijavi placati porez na dobit?
 
Zavrsila sam kurs za knjigovodju, radim u preduzecu 8 godina na nekim petim poslovima kao adminstrativni radnik i nema sanse da dodjem do finansija. Saljem dnevno 3-4 CV na razne konkurse za knjigovodje u nece niko da me primi bez iskustva (razumljivo). Nemam licnih veza da me neko negde ubaci. Kako da dodjem do prvog posla u knjigovodstvu gde cu da naucim posao? :dash:
 
Jel po novom zakonu od 1 1 10 svi maloprodajni objekti , doo i str moraju da vode kepu?


"Do stupanja u primenu Pravilnika o izmenama i dopunama Pravilnika o evidenciji prometa robe i usluga, obavezu vodjenja KEPU evidencije imaju trgovci koji se bave prometom robe na veliko, kao i lica koja se bave uslugama u trgovini (agencijske, posredničke, zastupničke, komisione i berzanske, usluge uskladištenja, usluge otpremanja i dopremanja robe, usluge kontrole kvaliteta i kvantiteta robe, usluge osiguranja robe, usluge ekonomske propagande i promocije, usluge tržnice i druge
usluge u trgovini).

Prema odredbama člana 1. Pravilnika, privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici koji obavljaju promet robe ili vrše usluge u prometu robe, vode evidenciju o primljenoj i prodatoj, odnosno isporučenoj robi i izvršenim uslugama u Knjizi evidencije prometa i usluga - obrascu KEPU."

"obveznik - trgovac u kolonu 4 upisuje vrednost nabavljene (zaprimljene) robe i to za:

- trgovinu na malo po maloprodajnim cenama, a za
- trgovinu na veliko, po veleprodajnim cenama,
sve na osnovu kalkulacija, sa porezom na dodatu vrednost, ako je trgovac obveznik poreza na dodatu vrednost."
Kr,Kr,Kri,Kri obrasci...
 
PITANJE ZA UPUĆENE!!!!o povraćaju robe dobavljaču.
Imam preduzeće d.o.o.U sklopu preuzeća imam maloprodajni objekat koji zadužujem direktno sa fakturama dobavljača,znači nemam magacin.Pošto je maloprodaja sezonskog karaktera(mart-decembar)zbog raznih tehničkih problema ja bi tu robu što ostane na kraju sezone vratio dobavljaču.Imam lepu saradnju sa dobavljačima i svi bi mi izašli u susret e samo ne znam kako.Koliko sam se raspitivao konsiganciona prodaja ne dolazi u obzir jer većina od njih nisu uvoznici niti proizvođači ai morala bi se fizički odvojiti od ostale robe.Komisiono takođe postoji kao varijanta ali to je trn u oju inspekciji a i ona se odvaja u radnji.Ja sam do sad radio normalno zaduženja a na kraju sezone ono što ostane uz povratnicu vraćao dobavljaču a on mi je slao knjižno odobrenje.To malo dobavljaču pravi problem zbog PDV-a jer onda ima predplatu.
Ima li neko bolje rešenje?
A zaboravio sam da sam i ja u PDV-u
 
PITANJE ZA UPUĆENE!!!!o povraćaju robe dobavljaču.
Imam preduzeće d.o.o.U sklopu preuzeća imam maloprodajni objekat koji zadužujem direktno sa fakturama dobavljača,znači nemam magacin.Pošto je maloprodaja sezonskog karaktera(mart-decembar)zbog raznih tehničkih problema ja bi tu robu što ostane na kraju sezone vratio dobavljaču.Imam lepu saradnju sa dobavljačima i svi bi mi izašli u susret e samo ne znam kako.Koliko sam se raspitivao konsiganciona prodaja ne dolazi u obzir jer većina od njih nisu uvoznici niti proizvođači ai morala bi se fizički odvojiti od ostale robe.Komisiono takođe postoji kao varijanta ali to je trn u oju inspekciji a i ona se odvaja u radnji.Ja sam do sad radio normalno zaduženja a na kraju sezone ono što ostane uz povratnicu vraćao dobavljaču a on mi je slao knjižno odobrenje.To malo dobavljaču pravi problem zbog PDV-a jer onda ima predplatu.
Ima li neko bolje rešenje?
A zaboravio sam da sam i ja u PDV-u

Koliko vidim, problem nije u povracaju robe, nego u PDV-u koji se gomila dobavljacu.
Ispravi me ako gresim.
 
Pa tako nekako,cilj mi je da povratim robu pa me iteresuje ima li ko neku drugu ideju.

ako se ne varam...ne postoji drugi nacin,osim klasicne povratnice dobavljacu...
time ti umanjujes svoj prethodni porez,a on smanjuje svoju poresku obavezu...sta je tu lose?
Uz povratnicu dajes i obavestenje o umanjenju prehodnog poreza...i dobavljac ce ti onda dati knjizno odobrenje za iznos vracene robe...Ja mislim da si ti tu vise u problemu,nego dobavljac :think:
 
Molim za pomoc.
Imam agenciju PR (pausalac) i bavim se poslovima bezbednosti i zdravlja na radu. Iskljucivo poslujem sa firmama tj. pruzam im usluge. Da li ja treba da imam KEPU knjigu ili sta vec. Znam da mi knjigovodja vodi knjigu prometa. Sva palcanja se obavljaju iskljucivo preko racuna. Da li treba da imam jos neku knjigu gde bih upisivao aktove i pravilnike sto im dostavljam.


:dontunderstand:

Hvala
 
ako se ne varam...ne postoji drugi nacin,osim klasicne povratnice dobavljacu...
time ti umanjujes svoj prethodni porez,a on smanjuje svoju poresku obavezu...sta je tu lose?
Uz povratnicu dajes i obavestenje o umanjenju prehodnog poreza...i dobavljac ce ti onda dati knjizno odobrenje za iznos vracene robe...Ja mislim da si ti tu vise u problemu,nego dobavljac :think:
Što se mene tiče meni nije problem jer sam ja tad na kraju sezone i imam dovoljno sredstava na računu.Problem je dobavljaču jer će on u startu morati da plati pdv,pa mi je malo nezgodno da ih "uvaljujem" mada na kraju će im se to odbiti.
 
Imam pitanje koje je u vezi sa odgovorom....o obaveznom KEPU....za sve..

Neko mi kaze da to znaci da automatski prestaju da postoje trgovacke knjige?

I ako neko moze da mi preporuci neki strucni recnik englesko srpski u domenu ekonomije i knjigovodstva....
I da li postoji IFRS na srpskom online....
 
Što se mene tiče meni nije problem jer sam ja tad na kraju sezone i imam dovoljno sredstava na računu.Problem je dobavljaču jer će on u startu morati da plati pdv,pa mi je malo nezgodno da ih "uvaljujem" mada na kraju će im se to odbiti.


ti izgleda mene ne razumes:

kad si kupio robu od dobavljaca dobio si fakturu na kojoj je on naznacio PDV. Uzmimo da je u sledecem obracunskom periodu,on taj PDV sa tvoje fakture platio drzavi (jer je napr imao vise izlaznih nego ulaznih faktura) Ti si dobijanjem fakture,taj PDV iskoristio kao odbitnu stavku i imao si manju obavezu placanja PDV-a na osnovu tvoje prodate robe za taj iznos.
E sad se prica okrece...
povracajem robe...tebi se uvecava obaveza za placanje,jer vise nemas taj "prethodni" porez na osnovu robe-vratio si je; a dobavljac ima robu na zalihama i smanjuje mu se obaveza koju treba da plati drzavi...ima porez koji moze da iskoristi kao "prethodni" iako on to u stvari nije..
Pod uslovom da si ti tu robu koju hoces da vratis vec platio,dobavljac ce tebi morati da vrati pare...a pod uslovom da nisi,imaces manju obavezu za placanje...:cao:
 
Imam pitanje koje je u vezi sa odgovorom....o obaveznom KEPU....za sve..

Neko mi kaze da to znaci da automatski prestaju da postoje trgovacke knjige?

I ako neko moze da mi preporuci neki strucni recnik englesko srpski u domenu ekonomije i knjigovodstva....
I da li postoji IFRS na srpskom online....

Tacno,trgovacka knjiga je ukinuta 01.01.2010. sada svi vode KEPU
Evo linka na kojem mozes da procitas izmenjeni pravilnik o nacinu vodjenja evidencije prometa i usluga
www.pks.rs/portals/0/.../pravilnik_o_evidenciji_prometa_robe_i_usluga.pdf
:cao:
 
Nasao sam...pausalac koji pruza usluge, nije u obavezi da vodi KEPU knjigu!
http://fineko-informatika.com/doc/KEPU.pdf

Najvažnije izmene odnose se na:
- UKIDANJE trgovaèke knjige na malo - Obracsa TK;
- UVOÐENJE novih evidencija za komisionu prodaju robe nabavljenu od
komitenta- fizièkog lica;
- IZMENU Obrasca KR - Prijemno-evidencioni list, radi usklaðivanja
podataka koji se na njemu iskazuju sa izvršenim dopunama Pravilnika i
podacima o PDV;
- U KEPU evidenciji i veleprodajne cene vode se sa PDV, ako je trgovac
obveznik poreza na dodatu vrednost.
 
ti izgleda mene ne razumes:

kad si kupio robu od dobavljaca dobio si fakturu na kojoj je on naznacio PDV. Uzmimo da je u sledecem obracunskom periodu,on taj PDV sa tvoje fakture platio drzavi (jer je napr imao vise izlaznih nego ulaznih faktura) Ti si dobijanjem fakture,taj PDV iskoristio kao odbitnu stavku i imao si manju obavezu placanja PDV-a na osnovu tvoje prodate robe za taj iznos.
E sad se prica okrece...
povracajem robe...tebi se uvecava obaveza za placanje,jer vise nemas taj "prethodni" porez na osnovu robe-vratio si je; a dobavljac ima robu na zalihama i smanjuje mu se obaveza koju treba da plati drzavi...ima porez koji moze da iskoristi kao "prethodni" iako on to u stvari nije..
Pod uslovom da si ti tu robu koju hoces da vratis vec platio,dobavljac ce tebi morati da vrati pare...a pod uslovom da nisi,imaces manju obavezu za placanje...:cao:
Razumemo se ...a šta se dešava ako robu proknjižim na osnovu otpremnice a jel postoji ta mogućnost,faktura da da ide naknadno?Koji je rok za izdavanje računa.Mogu li na osnovu otpemnice da uradim kalkulaciju?
 
Poslednja izmena:

Back
Top